2019 m. vasario 22 d. 04:28 val., penktadienis

Klaipėdos parko istorija

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (27)

(12)

2013-02-28, 16:52

Vytas TAMOŠIŪNAS

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (27) nuotrauka, foto

MŪRO sienos buvusioje senoje šaudykloje greta dabartinės Vasaros estrados. Mūro statiniai buvo pašalinti, o kadaise suformuotos kalvelės su buldozeriais pažemintos.

© Vyto TAMOŠIŪNO nuotr.

Kai 1962-1964 m. per mišką buvo tiesiama nauja gatvė (dabartinė P. Lideikio g.) Melnragės link, į formuojamą pylimą ties geležinkelio linija buvo vežamas ir gruntas iš nukasinėjamų tuo metu senųjų Vitės kapinių pylimų, kurie supo minėtas kapines iš trijų pusių.

POSTAMENTAS. Ties Šlaito g., prie vienos senos vilos šlaito, sovietmečiu buvo paminklo postamentas su 1869 m. data.

Dar galima būtų paminėti keistą betoninį apvalios formos ir kampuotą stovą su metalinių strypų žiedu viduryje, kuris yra šiauriau apleisto parko tualeto. Tas betoninis stovas labai primena karo metais naudotą technologiją priešlėktuviniams pabūklams tvirtinti. Kol kas negaliu garantuoti, kad tai tikrai pabūklams tvirtinti skirtas stovas, nes kol kas niekas apie jo buvusią paskirtį negalėjo nieko konkretaus pasakyti.

Parko pašonėje, greta buvusios šaudyklos, kur dabar eina centrinis takas Vasaros estrados link, kol dar nebuvo pačios estrados, buvo pastato pamatai su dideliu rūsiu. Deja, liko nenustatyta, kas čia per statinys kadaise stovėjo, ar tai buvo gyvenamas namas, ar kitas statinys, skirtas šaudyklai aptarnauti.

Girulių miško zonoje esančios senosios kapinės faktiškai yra sunaikintos, o Girulių ir Antrosios Melnragės kapinių atributikos nelikę net žymių. Čia, kaip ir daug kur kitur Klaipėdos krašte, prie senųjų kapinių suniokojimo daugiausia prisidėjo nužmogėję žmonės. Esu ne sykį jas lankydamas užtikęs šviežiai iškastus kapus su žmogaus kaulais ir pan. Štai ir 1975 m. lankydamas Kalotės kapines miške, užtikau jose neseniai iškastus kelis kapus, o kiek toliau nuo jų užtikau įbestą į žemę šakalį, o ant jo buvo pamauta žmogaus kaukolė.

KAUKOLĖ. 1975 m. lankant Kalotės kapines miške užtikta ant šakalio pamauta žmogaus kaukolė.

Vienas Kukuliškių gyventojas man pasakojo, kad vienos šio kaimo senbuvių šeimos nariai dalyvavo 1945 m. pavasarį greta Kalotės kapinių laidojant kažkur čia žuvusius karo veiksmų metu du vokiečių kariškius.

Giruliuose prieškariu buvo daug gražių statinių, kurių vietas dabar težymi išlikę pamatai ar panašūs žymenys. Ties Šlaito g., prie vienos senos vilos šlaito, sovietmečiu mačiau buvusį paminklo postamentą su 1869 m. data. Virš postamento kyšojo tik metalinis strypas. Likusį postamentą nuo žemutinės šlaito pusės supo lanko formos dvi gražios metalinės tvorelės. Dabar ten privati zona ir nežinia, ar kas beliko iš tų senienų. Ant to postamento greičiausiai stovėjo koks amūras ar panašus mitologinės temos kūrinys.

Prie Šlaito g. ant gūbrio viršaus dar prieš keletą metų stovėjo labai graži sena vila, su galybe puošybinių elementų iš medžio, turėjusi gražų aukštą medinį bokštą. Deja, kad ir kaip būtų keista, ta gražioji vila daugybę metų buvo apleista, kol galų gale buvo padegta ir faktiškai visa sudegė. Liko tik pamatai. Net ir jos nesugebama jau kelinti metai po gaisro atstatyti, o labai gaila.

Piečiau karo metu buvusio pensionato betoninių pamatų, kurie yra apie 200 m piečiau televizijos bokšto, yra 7 x 7 m dydžio keturkampė iškasa su vandeniu, o po sąnašom ir dumblu yra keisti senų čerpių, plytų, vokiškų indų šukių klojiniai. Nežinia, kokiu tikslu ta perkasa buvo iškasta ir kodėl jos dugnas nuklotas statybiniu laužu, kai prie to "prūdelio" nėra jokio privažiavimo. Gaila, kad Klaipėdos krašte dėl daugybės istorinių aplinkybių kai kurie dalykai taip ir lieka po nežinios skraiste, nes nėra ko paklausti, o ir istorikai toli gražu ne viską žino.

Žinau nemažai dalykų, bet vis norisi sužinoti daugiau. Girulių miške žinau paslaptingą akmenį su iškaltu keistu ženklu ant šono. Tas akmuo nepriklauso tai akmenų juostai miške, ant kurių yra iškalti Klaipėdos herbo kontūrai.

Noriu paminėti ir gerai man žinomą buvusį karinės paskirties betoninį keliuką, kuris eina nuo Girulių-Karklės kelio pro "Žuvėdros" poilsiavietę iki buvusio karo laikų forto (pakrantės baterijos). Galiu paliudyti, kad tas betoninis keliukas sovietmečiu tęsėsi kur kas toliau ir išilgai kelio driekėsi dar apie 180 m bei siekė kelio atšaką link Šlaito g. link. Pats jį ne sykį mačiau ir juo ėjau. Mačiau ir kaip sovietiniai kariškiai to keliuko atkarpoje ardė betoninę paklotę. Kodėl jie ją nuardė, lieka neaišku. Tie darbai čia vyko apie 1975 m. Dabar ant to tako palei kelią yra likusios tik kelios betono nuolaužos iš buvusios betoninės dangos.

Informacija

Visuomeninis judėjimas "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką" prašo atsiliepti žmones, turinčius įdomių prisiminimų ar nuotraukų apie parką, buvusius parko darbuotojus. Kontaktinis asmuo - Jolanta Norkienė (tel. 8 686 85468). Atsiliepusiųjų atsiminimai bus užrašyti, o nuotraukų laukiama el. paštu: klaipedaparkas@gmail.com. Nemokamai nuskenuoti senas parko fotografijas ir išsiųsti galima Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės bibliotekos interneto skaitykloje. Visos Jūsų nuotraukos bus įrašytos į kompiuterines laikmenas ir padovanotos Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės bibliotekai, Mažosios Lietuvos istorijos muziejui ir kt. O atsiminimai suguls į knygą apie parką.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

svabrinis

2013-03-21   19:15

IP: 46.7.174.226

nieko,kai atomine elektrine kalningrade prades veikti.Paleis biski rdijacijos,tai nieko nebereikes.Visi kaip is ciarnobilio zemiu sibegios.

KJurgis

2013-03-01   12:49

IP: 78.61.143.117

Gal kas žino? Vakarinėje parko dalyje vienas šalia kito yra devyni betoniniai blokai - keturkampės nupjautinės piramidės formos, išrikiuoti trimis eilėmis po tris. Kas ten galėjo būti?

komsomol

2013-03-01   12:28

IP: 86.100.68.219

Taip, ir jau po biski gryzta. Litvinai vienas kita pjauna labiau negu bet kuri kita tauta.
Taip ir toliau varykit. MOLODEC

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos parko istorija

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (36) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (35) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (34) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (33) nuotrauka, foto

Magistralėje Vilnius - Klaipėda dega automobilis, viduje - žmogus nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 22.14 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Siūlymas: pigesnis liftas pirmo aukšto gyventojams nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narys Linas Balsys įregistravo Civilinio...

Partrenktos trys per perėją ėjusios merginos nuotrauka, foto

Kriminalai, Ketvirtadienį Klaipėdoje BMW automobilio vairuotojas partrenkė tris merginas, jos ėjo per...

Suimti dar du teisėjai – H. Jaglinskis ir K. Gurinas nuotrauka, foto

Kriminalai, Vilniaus miesto apylinkės teismas ketvirtadienio vakarą dešimčiai parų leido suimti dar...

Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 7 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...