2019 m. vasario 16 d. 18:20 val., šeštadienis

Klaipėdos parko istorija

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (23)

(8)

2013-01-24, 19:01

Vytas TAMOŠIŪNAS

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (23) nuotrauka, foto

PENSIONATAS. Karo metu Giruliuose buvusiame pensionate ilsėjosi ar gydėsi kariškiai.

© Vyto Tamošiūno archyvo nuotr.

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką", publikuoja Klaipėdos poilsio parko istorijos faktus ir klaipėdiečių prisiminimus apie šį unikalų objektą, kurie vėliau suguls į knygą.

Tęsinys. Pradžia - sausio 18 d. numeryje.

Prieš pat karą Giruliuose, piečiau televizijos bokšto, buvo pastatytas pensionatas. Karo metu jame ilsėjosi ar gydėsi kariškiai. Jo betono pamatai išlikę iki dabar.

Prieškario laikų šaudykla

Ties Vasaros estrada buvo senoji prieškario laikų šaudykla, turėjusi visą kompleksą pylimų, griovių ir plytų iš betono statinių, kuriuos gerai pamenu. Juos sunaikino sovietmečiu, kai buvo statoma Vasaros estrada, nors pastarosios statymui jie ir nekliudė. Dar yra išlikę kai kurie žemių dariniai, o tarp Tuberkuliozinio dispanserio ir Vasaros estrados yra išlikęs žemėmis užpiltas betoninis požemis.

Tarp Girulių kolektyvinių sodų ir minėto keisto kelio buvusios trasos miške yra keistas atviro molio plotelis. Ten radau ir keletą senų plytgalių. Visur miške vyrauja smėlio gruntas, iš kur čia atsiranda molio gūbriai, neaišku. Galbūt kažkada buvo čia atvežti Neringos kopų apželdinimo metu, buvo transformuojamas juodžemis ir pan.

Palei tą keistą trasą prieškariu ties Kalotės ežeru buvo du atskiri pastatai ir sodyba arčiau Bendikų kaimo. Vienišas pastatas stovėjo ant pat Kalotės ežero pakrantės labai žemoje vakarinėje ežero pusėje. Dabar iš jo belikę žemių gūbrelis, keli akmenys ir plytgaliai. Vienas Kukuliškių kaimo gyventojas man pasakojo, kad čia prieškariu gyveno nuomininkai. Lieka mįslė, kodėl šis statinys buvo pastatytas tokioje žemoje, drėgnoje pakrantėje. Čia galėjo gyventi nebent romantikai ir gamtos mylėtojai.

Prie Kalotės kapinių buvo sodyba, kurios pamatai tebėra ir dabar. Šiauriau "Žuvėdros" poilsiavietės esančiame šlaite yra nemaža keturkampė iškasa, liudijanti, kad čia kažkas kažkada kasė smėlį. Panaši iškasa yra ir netoli Melnragės.

Čia yra net keletas nemažų betono luitų su armatūromis, kurie 1945 m. į šią vietą buvo atsviesti, kai vokiečiai atsitraukdami susprogdino dalį savo forto. Luitai nulėkė daugiau nei kilometrą ir įstrigo žemėje prie Kukuliškių kaimo. Tai bent sprogimo jėgos būta.

Iš pietų pusės šalia "Žuvėdros" yra keistas žemės darinys, kurį sudaro platokas ruožas, vedantis jūros link. Abipus jo yra šoniniai pylimai - didesnis ir mažesnis. Jie eina nedideliu lanku apie 150 m, o toliau, apie 80 m jūros link, jau virsta ištisiniu plačiu pylimu, kuris susijungia su pajūrio ruožo kopagūbriu. Tai rodo, kad čia yra žmogaus rankų darbo kūrinys, tik neaišku, kokiu tikslu tie konglomeratai buvo suformuoti. Pamenu, jog prieš 40 metų minėtas ruožas buvo iš atviro smėlio - šioje vietoje nebuvo nei asfalto, nei skaldos.

GRIUVĖSIAI. Ties Vasaros estrada buvo senoji prieškario laikų šaudykla.

Palei upelį, kuris išteka iš Kukuliškių kaimo, teka pro "Žuvėdros" poilsiavietę ir toliau suka kaimo link, būta sodybos, kadaise ir užtvankos bei tvenkinio su sala. Jis prieškariu turėjo Krūmo ežerėlio vardą.

Arčiau miesto, Girulių miške ir parke, yra trys buvusių navigacinių ženklų (bakenų) betoniniai pagrindai-atramos. Vieno bakeno atramos yra ant Olando kepurės gūbrio. Girulių miško plotuose, įvairiose vietose, yra išlikę nemažai paskutinio karo apkasų ir blindažų bei panašios įrangos liekanų. Žinau porą plotelių, įrėmintų keturkampiu mažu grioveliu. Galima tik spėlioti, kas čia gulėjo.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Janina

2013-01-25   12:52

IP: 85.232.128.52

Šaunuoliai ,ačiū Jums.Gal Lietuvoje vienintelis laikraštis,kuris pateikia praeities miesto istoriją.Sekmės Jums ,su didele pagarba

buvusi klaipediete

2013-01-25   08:57

IP: 212.59.5.26

žinau, kad griaunant paminkla, buvo rastas raštas, kad jis pastatytas už žmoniu lešas. Kas atsimena ka nors apie tai, parašykit

gražu

2013-01-25   06:42

IP: 78.61.56.179

Malonu skaityti apie Klaipėdos praeitį.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos parko istorija

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (36) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (35) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (34) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (33) nuotrauka, foto

Alytuje „Dragūnas“ nukovė „Varsą-Stronglasą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį Alytuje įsirašė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio lygoje....

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Klaipėda, "Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Klaipėdai dovanota istorinė vėliava nuotrauka, foto

Klaipėda, Minint vasario 16-ąją, uostamiestyje vyko istorinės vėliavos iškėlimo ir dovanojimo Klaipėdai ceremonija. 

Šilutės rajone ant bėgių aptiktas vyro lavonas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šeštadienio ankstų rytą Šilutės link vykusio traukinio mašinistas pastebėjo kažką gulintį...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...