2020 m. liepos 5 d. 01:43 val., sekmadienis

Klaipėdos parko istorija

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (16)

(23)

2012-12-06, 19:01

Jolanta NORKIENĖ

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (16) nuotrauka, foto

TAKAI. Kavines, jaunimo namus jungė patogus susisiekimas.

© Kęstučio Demerecko leidinio "KLAIPĖDA - senuose atvirukuose" nuotraukos

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką", publikuoja Klaipėdos poilsio parko istorijos faktus ir klaipėdiečių prisiminimus apie šį unikalų objektą, kurie vėliau suguls į knygą.

Žiniomis apie ikikarinę parko istoriją toliau dalinasi Klaipėdos krašto žinovas, istorikas Dainius Elertas. Pradžia - lapkričio 30 d. numeryje.

Dviračių takai

Netoli kavinės "Sprech-An" stovėjo neišvaizdus namas dvišlaičiu stogu su didele veranda. Jame veikė jaunimo namai. Čia apsistodavo iš apylinkių ir tolimesnių vietų atvykę jaunuoliai. Pažintis su jūra, parku tapusiu puoselėjamu mišku ir uostamiesčiu buvo prieinama ir kuklias pajamas gaunantiems jaunuoliams. Deja, XX a. 3-4 dešimtmetyje tai savo propagandai panaudojo nacionalsocialistai.

Minėtas kavines, jaunimo namus jungė patogus susisiekimas. Šalia "Sprech-An" buvęs takas vedė ne tik į laikinąją karinę stovyklą, bet siejo ir parko kavines su Feinkoltzo dvarelyje įkurtu restoranu. Greta Feinkoltzo dvarelio sodo ėjusia L. Vynerio promenada (dabar Kretingos gatvė) buvo nesunku pasiekti Karališkąją giraitę tarp dabar esančio dviračių treko ir Šv. Kazimiero bažnyčios. Joje taip pat veikė restoranas ir stovėjo viena iš trijų vasaros estradų. Pati giraitė buvo pasodinta Prūsijos Karaliaus Fridricho Vilhelmo III ir Rusijos caro Aleksandro susitikimo vietai įamžinti.

JAUNIMO NAMAI. Netoli kavinės "Sprech-An" stovėjo neišvaizdus namas dvišlaičiu stogu su didele veranda. Jame veikė jaunimo namai. 

Toliau L. Vynerio promenada suko Didžiojo ir Mažojo Tauralaukio link. Nuo šios promenados būta kelių, vedusių jūros link. XX a. pr. populiarėjant dviračiams buvo nutiesti jiems pritaikyti takai. Neturintys nuosavo dviračio galėjo išsinuomoti jį kavinėse. Vienas toks dviračių takas kirto parką dar XX a. pr. Jis prasidėjo nuo "Sprech-An", o vėliau vedė link apželdintojo, plantacijos inspektoriaus Johano Richerto paminklo. Toliau taku buvo riedama iki Didvyrių giraitės-alėjos ir pro geležinkelį link marių prie švyturio, prie kito, tuomet garsaus restorano "Strandvilla" ("Pajūrio vila"). Toliau dviratininkai galėjo sukti Melnragės link, aplankyti atvirą paviljoną, iš kurio matėsi jūra. Tada traukti į Girulius ir užsukti į "Waldcapelle" ("Miško koplyčia").

"Miško koplyčioje", Giruliuose, labai mėgo lankytis Vydūnas. Dabar "Miško koplyčią" mena senos fotografijos ir išlikusi sampyna, grioviai, sulaukėję kultūriniai augalai. Vydūnas jautė gamtos alsavimą, ritmus, dvasią. Jis mėgo šioje vietoje klausytis medžių bei jūros ošimo. Todėl atkurta "Miško koplyčia", alėjomis, išvalytais upelių vingiais būtų prasmingas iškiliojo mąstytojo Vydūno atminimo įprasminimas ir jo idėjų priminimas.

PAMĖGTA. "Miško koplyčioje", Giruliuose, labai mėgo lankytis Vydūnas.

Būta ir įdomios takų sistemos, vedusios nuo Didvyrių giraitės-alėjos link senojo smėlio pylimo. Šis darinys iki šiol nesulaukė didesnio dėmesio. Vieni tyrinėtojai linkę akcentuoti jo gamtinę kilmę, kiti linkę manyti, kad prie jo formavimo prisidėjo ir žmogaus rankos. Dabar senąjį smėlio pylimą galima rasti nuo dabartinės Vasaros estrados mišku keliaujant į šiaurės vakarus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jolantai

2012-12-09   21:44

IP: 86.100.73.172

esi šaunuolė!

Parkas

2012-12-09   13:54

IP: 86.100.107.136

Parkas buvo miestiečių, toks galėtų būti ir dabar. Dėkui Jolantai.

tikrai

2012-12-08   20:53

IP: 5.146.108.54

pagarba autorei,kuri specialiai neslepia prieskarines Klaipedos charakterio ir kulturos, ka labai jau uoliai stengiasi daryti G.Juodyte savo akvarelese. Zmones nori tikros istorijos.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos parko istorija

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (36) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (35) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (34) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (33) nuotrauka, foto

Tomas S. Butkus: "Poezija neegzistuoja atsieta nuo visa kita" nuotrauka, foto

SE, Iš Klaipėdos kilęs architektas, leidėjas, rašytojas Tomas S. Butkus jo paties leidykloje-idėjų...

Į Lietuvą bus draudžiama atvykti užsieniečiams iš Švedijos, Liuksemburgo ir Portugalijos nuotrauka, foto

Lietuva, Kitą savaitę į Lietuvą bus draudžiama atvykti užsieniečiams iš Švedijos, Liuksemburgo ir...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (634) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Gamtos ir sporto mylėtojai švarino Vasaros estrados apylinkes nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį, norėdami paminėti vakar vykusią Tarptautinę dieną be plastikinių maišelių, klaipėdiečiai rinkosi...

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...