2019 m. kovo 27 d. 04:14 val., trečiadienis

Klaipėdos parko istorija

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (11)

(4)

2012-11-01, 20:01

Edita GLOŽAITIENĖ

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (11) nuotrauka, foto

SUSIBŪRIMAS. Nuostabios vasaros akimirkos parke. 1959 m.

© Nuotraukos iš Editos Gložaitienės šeimos albumo.

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką", publikuoja Klaipėdos poilsio parko istorijos faktus ir klaipėdiečių prisiminimus apie šį unikalų objektą, kurie vėliau suguls į knygą.

Gimiau 1955 metais Klaipėdoje, užaugau šalia parko ir iki šiol čia gyvenu. Apie pusę amžiaus prabėgo nuo to laiko, kai mūsų parkas puoselėjo pačius šilčiausius jausmus. Pušų paunksnėje mes žaidėme kvadratą, ir augindami savo vaikus vesdavome į parką, kaip pas geriausią savo bičiulį. Užaugau parke, žinau kiekvieną medį, kiekvieną kupstelį.

Mes, gimę 1954-1962 m., gyvenę Pušyno rajone, neįsivaizdavome savo gyvenimo be parko, esančio šalimais. Labai smagu sugrįžti į vaikystę ir neatsiejamą jos dalį - Poilsio parką, dabar vadinamą Jūros parku.

Vaikystėje mes labai skubėjome užaugti, o dabar skubame gyventi ir per tą bruzdesį, technikos dominavimą, informacijos gausumą labai malonu prisiminimais nusikelti į nuostabią šalį, kuri vadinasi "Vaikystė", su jos svajonėmis ir sapnais apie antruosius mūsų namus - parką. Ten praleisdavome daugiau laiko nei namie.

Jaunų berželių, pušelių apsuptyje, ant išasfaltuoto betono išaugo vaikų sektorius. Toliau už kalnelio, miškelyje - suaugusiųjų. Mano pasakojimas - apie vaikų sektorių, kuriame prabėgo tokia svarbi gyvenimo dalis. Paprastoje smėlio dėžėje, esančioje parko pakrašty, įvyko lemiama pažintis, atnešusi geriausią draugę visam gyvenimui. Įprasta mūsų kasdienybės dalimi (juk čia vasarą atbėgdavome kasdien) tapo atrakcionai: apsamanojęs pasakų namelis, kuriame būdavo pardavinėjami bilietai į kreivų veidrodžių karalystę. Ten galėdavome iki soties juoktis patys iš savęs, kreivų veidrodžių dėka tapdavome storuliais ar išdžiūvėliais, perlūžusiais neatpažįstamai. Karuselė su besisukančiais arkliukais, gulbėmis, mediniai kioskeliai - "grybai", kuriuose buvo pardavinėjami ledai, medinės sūpuoklės - laiveliai, paprasčiausios geležinės karuselės. Visa tai nė iš tolo negalėtų lygintis su dabartiniais įmantriais olandų atrakcionais ar "disneilendais", tačiau, nepaisant to, senasis parkas buvo brangi mūsų vaikystės dalis.

Išskirtinis buvo pačioje parko pradžioje esantis medinis namelis (dabar jau apdegęs, nugriautas). Tai buvo parko kontora. Namelyje buvo ir nedidelis jūros dugno gėrybių muziejus (jūros žvaigždės, kriauklės ir t.t.)

SPARNUOTOSIOS SŪPYNĖS. Vaikai rungtyniaudavo, kas aukščiau išsisups, šaukdami "aukštyn - žemyn!" 1960 m. 

1964 m. dirbti su vaikais atvyko jauna pedagogė Virginija Čepaitė. Parko kontora jos dėka iš karto atgijo, čia prasidėjo nuostabus gyvenimas. Mūsų rajono vaikai vadovę pamilo iš karto, o ji į savo veiklą įtraukė beveik visus. Mūsų atminty išliko piešinių konkursai, nuostabūs vasaros žygiai į Kalotę. Mes, rajono vaikai, tapome vienu kolektyvu. Tiek daug laiko praleisdavome su mylima vadove, ir tiek mažai namuose.

Rudenėjant, prieš prasidedant mokslo metams, laukdavo visų švenčių šventė - cepelinų balius. Tarkuodavome, virdavome nuostabaus skonio cepelinus ir būtinai rinkdavome cepelinų karalių.

Mes su draugais, kaimynais, gyvenančiais šalia parko, susėdę laiveliuose ar kurdami istorijas pasakų namelyje, prisigalvodavome įvairiausių žaidimų. Mergaitėms labai patiko daryti įvairias kompozicijas iš gėlyčių, lapelių. Jas vadinome "sekretais". Taip pat iš popieriaus kirpdavome lėlėms sukneles, tapdavome tikromis dizainerėmis.

Daugiausiai teigiamų emocijų patirdavome žiemą - čiuožykloje. Didžiausias mano vaikystės įvykis - kai tėveliai man nupirko figūrines pačiūžas. Beveik kiekvieną dieną žiemos metu, užsimetę ant pečių pačiūžas, skubėdavome į visų pamėgtą čiuožyklą. Skambant to laikotarpio šlageriams sukdavomės iki vakaro. Čiuoždami, mokindavome vieni kitus įvairių kombinacijų, už kurias mokėdavome gumbais ir mėlynėmis, bet namo grįždavome smagūs ir įkaitę nuo teigiamų emocijų bei gryno pušyno oro.

ARKLIUKAI parke. 1962 m.

Čiuožykloje buvo organizuojamos greito čiuožimo varžybos. Vienose iš jų laimėjau 2-ąją vietą, gavau diplomą. Vieną kartą atėję dailiojo čiuožimo treneriai ieškojo vaikų, galinčių treniruotis. Buvau pakviesta į treniruotes, bet jų nelankiau - nugalėjo noras bendrauti su savo draugais pamėgtame parke. Tuo metu jis vadinosi Klaipėdos kultūros ir poilsio parku, o man jis buvo - svajonių ir pasakų išsipildymo parkas, nes ten mezgėsi draugystės, augo kūrybingumas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Virginija

2012-11-02   12:32

IP: 213.164.103.130

Prisimenu tuos vaikus - Edita (dar buvo broliukas, ar ne), Ramute ir Loretą Valužytes, Živilę Bartkutę, Jūrą, Jūratę, Ilona su broliuku atrodo Roaldu, Angelę, Reginą, Lionę, padykėlį Narsutį (vaikai vadino Narsiu), Danguolę ir daugelį kitų. Tas namas su veranda nebuvo parko kontora, bet visas priklausė vaikų sektoriui. Kontora buvo parko gale, tas namelis ant kampo.

Arūnas 1957

2012-11-02   10:00

IP: 78.58.32.117

Ačiū AUTOREI už prisiminimus apie vaikystę ir paauglystę ir linkėjimai visiems parko vaikams.

asta

2012-11-02   09:01

IP: 78.61.129.81

Kiek gražių atsiminimų, piliečių iniciatyvos... O ką dabar turime? Žiliaus verslo" Kar kar".... Aš ne prieš nuotykių atrakcionus, jie jaunimui reikalingi, bet tai negali būti vieno žmogaus biznis kitų sąskaita...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos parko istorija

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (36) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (35) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (34) nuotrauka, foto

Dienraštis "Vakarų ekspresas", bendradarbiaudamas su visuomeniniu judėjimu "Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką",...

Dienraščio puslapiuose - Klaipėdos parko istorija (33) nuotrauka, foto

Parengta Klaipėdos miesto integruotų investicijų teritorijos vietos veiklos grupės 2016-2022 m. vietos plėtros strategijos įgyvendinimo už 2018 m. ataskaita nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto savivaldybės integruotų investicijų teritorijos vietos veiklos grupė (toliau - Klaipėdos...

Klaipėdos šokėjų pergalės Latvijoje ir Lietuvoje nuotrauka, foto

Sportas, Šiuolaikinių šokių ir sporto bendruomenės Klaipėdoje Saidos šokio namai nariai skynė pergales...

Klaipėdos BTC tenisininkai - geriausi nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos teniso arenoje vyko "Kredito garanto" taurės Vakarų Lietuvos ir Kaliningrado klubų...

Iš Baltijos šalių čempionato - su laurais nuotrauka, foto

Sportas, Estijos mieste Tartu vyko Baltijos šalių plaukimo čempionatas, kuriame savo jėgas su...

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...