2018 m. lapkričio 20 d. 18:33 val., antradienis

Klaipėdos istorija

Dangės skveras prabilo miesto istorija

(20)

Dangės skveras prabilo miesto istorija nuotrauka, foto

Šioje vietoje archeologai rado prieškariu stovėjusios ir žydų pirkliui priklausiusios vilos likučius.

© Deniso Nikitenkos nuotr.

Uostamiestyje, visai šalia Biržos tilto esančiame vadinamajame Dangės skvere, pradėti didžiuliai archeologiniai tyrimai. Jie truks iki pat Jūros šventės liepos pabaigoje.

Jau pavyko aptikti per Antrąjį pasaulinį karą sunaikinto žydų kilmės pirklio, pramonininko vilos bokšto fragmentus.

„Dangės upės dešiniajame krante, dabartinio skvero vietoje, prieškariu buvo ir senojo pašto pastatas, ir įvairios gatvelės, vila, kitokie statiniai, kuriuos dabar matome tik atvirukuose.

Ši vieta labai įdomi ir reikšminga“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo istorikė Zita Genienė.

Archeologų komanda planuoja iškasti per pusšimtį šurfų (kasinių iki 10 kv. m) ir ištirti maždaug 360 kvadratinių metrų teritoriją nuo pat Biržos tilto iki būsimojo Bastionų tilto.

Pats skveras nuo kitų metų neatpažįstamai pasikeis. Archeologiniai tyrimai gali turėti įtakos formuojant būsimas erdves.

Sudėtingi tyrimai

Ramus ir jaukus Dangės skveras, kuriame itin mėgsta pasivaikščioti miestiečiai, dabar yra archeologų komandos tyrimų vieta. Šalia „Arkos“ paminklo iškastos duobės traukia smalsių praeivių žvilgsnius. Pasak tyrimus atliekančios UAB „Statybų archeologija“ vadovo Donato Zubricko, archeologiniai kasinėjimai buvo būtini prieš pradedant kapitalinę skvero rekonstrukciją.

„Laukia labai daug darbo, nes planuojame iškasti apie 63 šurfus iki pat vaikų žaidimo aikštelės – vietos, kur bus tiesiama nauja Bastionų gatvė. Vienu metu dirba iki 10 archeologų. Mūsų tikslas – nustatyti, kur buvo prieškario pastatai, gatvelių tinklas, rasti jų likučius“, – „Lietuvos žinioms“ aiškino D. Zubrickas. Archeologams jau priekaištauta, kad vienas šurfų padarytas prie pat sakurų medelių. „Vadovaujamės ikikariniais planais, todėl tyrimai vyksta nustatytose vietose, kur būta reikšmingų objektų. Juk negalime „pastumti“ buvusio pastato pamatų ten, kur nepasodinta sakurų“, – teigė archeologas.

Atkasė vilą

Pažvelgus į ikikarinio Mėmelio atvirukus ir į dabartinį vaizdą Dangės skvere sunku patikėti, kaip viskas pasikeitė po Antrojo pasaulinio karo. Toje vietoje, kur dabar yra miestiečių prieštaringai vertinamas paminklas „Arka“, stūksojo senojo pašto namas. „O dar anksčiau, XVIII amžiaus antrojoje pusėje, ten stovėjo miesto skerdykla. Klaipėdai plečiantis skerdykla buvo panaikinta ir XIX amžiaus pradžioje pastatytas gyvenamasis namas. Jame ir išnuomotos patalpos paštui. Palei Dangės krantinę nuo pašto aukštyn upe driekėsi Senojo pašto gatvė. Ji sunyko, kai dešiniajame krante buvo pradėti statyti pramoniniai objektai“, – dėstė Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus Istorijos skyriaus vedėja Z. Genienė.

Būtent su pramone susijusio namo likučius – XX amžiaus pirmojoje pusėje pastatytos vilos su bokštu pamatus – neseniai atkasė archeologai. „Pastatas sunaikintas per karą“, – pridūrė D. Zubrickas. Remiantis istoriniais šaltiniais, pirmasis vilos savininkas 1926 metais buvo žydų kilmės pilietis Sussmannas. „Nuo 1929-ųjų iki 1939 metų vila priklausė kitam žydų tautybės pirkliui Aisekui Eilbergui. Jis vertėsi medienos apdirbimu, turėjo kelias lentpjūves prie Dangės, kitose Klaipėdos vietose. Tai buvo žymus to meto pramonininkas. Tad archeologiniais tyrimais Dangės skvere prisiliečiame prie ikikarinės Klaipėdos istorijos“, – sakė Z. Genienė.

XX amžiaus pradžioje Dangės krantinėje stovėję gražūs pastatai per karą buvo sunaikinti. Pirmas iš dešinės - apvalus bokštas, būtent jį rado archeologai. "Lietuvos žinių" archyvo nuotrauka

Skvero pradžioje archeologai jau aptiko ir XX amžiaus pirmosios pusės grindinio fragmentų. Manoma, jog tai buvo iš smulkių tašytų akmenukų kruopščiai nutiestas skersgatvis. 1934–1935 metų žemėlapyje jis pavadintas Senojo pašto vardu.

Laukia pokyčiai

Pernai Klaipėdos miesto savivaldybės administracija ir UAB „Hidrostatybos projektai“ pasirašė sutartį dėl Dangės skvero bei krantinių sutvarkymo techninio projekto rengimo. Statybos darbai turėtų prasidėti ne anksčiau kaip 2018-aisiais. D. Zubrickas tikisi, kad erdvės projektuotojai galbūt atsižvelgs į archeologų pateiktą medžiagą ir sumanys, kaip ją panaudoti tvarkant aplinką. „Pavyzdžiui, prie piliavietės įrengtoje naujoje automobilių stovėjimo aikštelėje specialiai pažymėtas buvęs pilies gynybinis darinys ravelinas. Pačioje piliavietėje kitokios spalvos trinkelėmis išdėlioti pilies kontūrai. Tad ir Dangės skvero atveju būtų galima vienaip ar kitaip paženklinti senųjų gatvelių tinklą, įamžinti pastatų vietas, gal net po stiklu demonstruoti kokį įspūdingesnį pastato fragmentą, esantį po žeme“, – svarstė D. Zubrickas.

Pagal preliminarią architektų viziją Dangės krante siūloma įrengti laiptuotas terasas, kavines, visiškai atnaujinti fontaną, apšviesti medžius ir kita. Idėjų įgyvendinimas, kaip manoma, turėtų atsieiti mažiausiai 4 mln. eurų. Dangės skvero sutvarkymas dedikuojamas Lietuvos valstybės 100-mečiui. Anot architektų, šią datą Klaipėdoje galima įprasminti netradiciškai – nestatyti paminklų, skulptūrų, o sukurti visuomenei patrauklią viešąją erdvę.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Bus

2017-04-04   04:43

IP: 85.232.128.50

Klaipėdai kaput. Bastiono tiltas, uostas Melnragėje.. Ar aukštaičiui rūpi kuršių, žiemgalių paveldas? Tai gi - ne! Svarbiau išgriauti miesto protestantiškas bažnyčias, skleisti pasakas apie "sukilimą"...

dabar pulkite

2017-04-03   10:45

IP: 86.100.16.76

Bastionų tiltas "suėstų" visą Dangės skvero ir visos šios teritorijos grožį, gryną orą, ramybę ir pan. Tas tilto sumanymas – nusikaltimas ir pinigų plovykla.

2017-04-03   10:16

IP: 86.100.121.183

miestiečių prieštaringai vertinamas paminklas „Arka“ yra ne paminklas , o pavadintas kartuvėm. Jis yra visiškai beskonis nesipašantis į aplinką. Todėl pravartu ji perkelti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos istorija

Klaipėdietė Edita Nurmi vadovauja įmonei, kuri gamina plieno konstrukcijas bei vamzdynus kruiziniams...

Edita Nurmi: "Kuršiai duoną kepdavo su silke, skandinavai - su strimele" nuotrauka, foto

Vieninteliame pažintiniam lankymui pritaikytame, pajūryje esančiame Antrojo pasaulinio karo laikų vokiečių bunkeryje...

Girulių bunkeriui ruošia atgimimą nuotrauka, foto

Ar galite įsivaizduoti, kad trečiame pagal dydį Lietuvos mieste – visoje Klaipėdoje...

Tragiškiausias Klaipėdos laikotarpis: kaip iš 150 tūkst. teliko 10 nuotrauka, foto

Pirmadienį Klaipėdoje minimos krašto prijungimo prie Lietuvos 95-osios metinės.

Minimos 95-osios prijungimo prie Lietuvos metinės nuotrauka, foto

LSKL: klaipėdiečių pralaimėjimą praskaidrino socialinė akcija nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos studentų komandos - Klaipėdos universitetas (KU) ir LCC tarptautinis universitetas (LCC)...

Palangos merija jaunimui kurs unikalią erdvę nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Didžiausiame šalies kurorte po kelerių metų turėtų atverti duris specialiai jaunimui...

Įskaudinti mokytojai svarsto kreiptis į teismą nuotrauka, foto

Švietimas, "Tai patyčios", - tikino protestuojantys uostamiesčio pedagogai, kalbėdami apie premjero žodžius, esą...

Streikas atvėrė mokytojų žaizdas nuotrauka, foto

Švietimas, Vakar nemaža dalis klaipėdiečių savo kailiu pajuto mokytojų streiko pasekmes, mat prie...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 2 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...