2019 m. gegužės 20 d. 01:21 val., pirmadienis

Klaipėdos istorija

Algirdas Grublys: „Į agresiją būtume atsakę agresija"

(18)

Algirdas Grublys: „Į agresiją būtume atsakę agresija" nuotrauka, foto

Algirdas Grublys.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

"Jeigu sovietai būtų veržęsi į Liepų gatvę ir pradėję žudyti mūsų žmones, tą pačią naktį būtume sudeginę visus karininkų gyvenamuosius namus", - po paskelbtos Lietuvos Nepriklausomybės tvyrojusią įtampą pamena Lietuvos respublikos krašto apsaugos Klaipėdos savanorių rinktinės štabo viršininkas Algirdas Grublys.

Nors 1990-ųjų kovo 11 d. Lietuva paskelbė apie atkurtą Nepriklausomybę, sovietų kariuomenė buvo išvesta tik 1993-iųjų metų rugpjūtį. Pasak A. Grublio, džiaugtis laisve nebuvo kada, nes reikėjo pagalvoti ir suvokti, kaip tą Nepriklausomybę išsaugoti.

Tų pačių metų kovo 16 d. Sąjūdžio tarybos iniciatyva buvo įkurta Lietuvos Respublikos krašto apsaugos Klaipėdos savanorių rinktinė, kadangi tuo metu šalis savo stiprios kariuomenės neturėjo.

Per pirmąją dieną buvo užregistruota 10 savanorių, tarp kurių buvo Rimantas Ulevičius, Cirilis Norkus, Raimondas Praleika, Vytautas Viktoras Dikas, Gintaras Tomkus, Algirdas Grublys ir kiti.

Minint Lietuvos kariuomenės šimtmetį, apie tai ir daugiau papasakojo su "Vakarų ekspresu" trumpam į praeitį grįžęs Klaipėdos savivaldybės Tarybos narys, buvęs kontržvalgybininkas A. Grublys.

Lietuva apie savo atkurtą Nepriklausomybę paskelbė 1990-ųjų kovo 11 dieną. Ar tąkart buvo sunku patikėti, kad šalis vėl tapo laisva?

Po Nepriklausomybės paskelbimo iki rudens buvo karinė padėtis. Niekas nežinojo, kada ir kuriuo metu gali įvykti veiksmai. Nuolatinis susitelkimas ir situacijos vertinimas buvo pagrindinis darbas. Buvome pasiruošę ir galimam pasipriešinimui.

Ar būtent todėl buvo įkurta Lietuvos Respublikos krašto apsaugos Klaipėdos savanorių rinktinė?

Sąjūdžio taryba susirinko, nusprendė kurti kariuomenę, kviesti savanorius. Manėme, kad jeigu esame nepriklausoma valstybė, turime savo teritoriją, reikia ginti jos sienas. Mūsų pirmas sumanymas buvo stoti prie valstybės sienos ir rodyti, kad atsiskiriame nuo Sovietų Sąjungos.

Ar savanoriai noriai jungėsi į jūsų gretas?

Pirmąją dieną užregistravome 10 savanorių. Atėjo žurnalistai, mokytojai, dėstytojai. Po to vis daugėjo. Prie mūsų prisijungė ir jaunuoliai, pasišalinę iš sovietų armijos. Tačiau tuo metu jų viešai rodyti negalėjome, nes vyko gaudynės.

Pradėjome galvoti apie uniformą. Lėšų nebuvo. Vien tik su civiliniais rūbais būtume atrodę nekaip. Iš pradžių ant kairės rankos dėvėjome žalius raiščius su Gedimino stulpais.

Krašto apsaugos Klaipėdos savanorių rinktinė iš pradžių telkėsi Sąjūdžio būstinėje Liepų gatvėje. Ar jautėte, kad esate persekiojami?

Taip. Po būstinę pradėjo šniukštinėti kagėbistai, sovietų kariuomenė... Priėmėme sprendimą persikelti į Vytauto gatvę. Buvome ten, bet visiems pasakojome, kad esame Liepų gatvėje. Vyko tarsi žaidimas. Po poros mėnesių buvo sukurta normali krašto apsaugos sistema.

Minėjote, kad net ir po paskelbtos Nepriklausomybės visiškai laisvi nesijautėte. Ar buvo baimių, kad sovietų kariuomenė imsis konkrečių veiksmų?

Buvo ženklų, kad gali prasidėti naujas mūsų valstybės užgrobimas, todėl pradėjome koncentruotis į galimą pasipriešinimą. Jeigu sovietai būtų veržęsi į Liepų gatvę ir pradėję žudyti mūsų žmones, tą pačią naktį būtume sudeginę visus karininkų gyvenamuosius namus. Buvo paruošti Molotovo kokteiliai.

Po savanorystės tapote Lietuvos kariuomenės analitiku, užsiėmėte kontržvalgyba. Ar sunku buvo sekti sovietų kariuomenės veiksmus?

Kol Lietuvoje buvo sovietinė kariuomenė, tol gyvenome nuolatinėje įtampoje, karo nuotaikomis. Mūsų kariuomenei reikėjo žmonių, kurie užsiimtų analitika, kontržvalgyba.

Kaip vyko sovietų kariuomenės išvedimas iš Lietuvos?

Stebėjome kiekvieną karinį dalinį. Teikėme informaciją apie padėtį Klaipėdos apskrities kariniuose daliniuose. Paprašydavome žmonių, kad mums talkintų, stebėtų sovietų kariuomenės judėjimą.

Ar tenkina esama situacija Lietuvos kariuomenėje?

Be jaunimo įtraukimo į karinį pasirengimą neįmanoma normali valstybės egzistencija.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nezabitauskas

2019-01-24   17:32

IP: 78.61.173.9

Rusai to ir telaukė, stengdamiesi mus išprovokuoti agresijai. Keista skaityti tokius Grublio žodžius. Gal jis rusams dirbo? Visiškai kitaip atsimenu įvykius. Molotovo kokteiliai buvo paruošti merijoje per 1991 sausio agresiją, bet tik tam, kad pasipriešintume galimam rusų kariškių puolimui. Be to, nebuvo atskirų karininkų namų. Karininkai gaudavo butus daugiabučiuose namuose, kur dauguma gyventojų buvo civiliai, kur ir lietuviai gyveno.

Elzė iš Gilijos

2018-11-26   13:30

IP: 90.131.32.24

Buvome pasuruošę mirti čia ir dabar. Apsupę savo okupantus. Apsikabinę žūti liepsnose. Kitataučiai kitaip galvojote? Ir dabar apsispręskite. Arba ginsimės kartu arba apsikabinsime

Aciu

2018-11-24   17:21

IP: 78.57.219.197

ponas....-lietuviai jau pasizymejo issaudydami nekaltus zydus,zavisi visas sveiko proto pasaulis.Tiesiog baisu,kad chalopu gimus,juo ir mirstama.....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos istorija

Lygiai prieš 80 metų – 1939 m. kovo 23 d. - į...

Kodėl klaipėdiečiai A.Hitlerį sutiko su džiaugsmu? nuotrauka, foto

Vidurdienį Skulptūrų parke prie paminklo 1923 m. sukilimo dalyviams pagerbti žuvusieji....

Klaipėdiečiai pagerbė 1923 metų sukilimo aukas nuotrauka, foto

Senasis Klaipėdos malūnas Tilžės gatvėje vis dar apleistas. Dar 2008 metais uostamiesčio...

100-ąjį kartą narplios senosios Klaipėdos istoriją nuotrauka, foto

Šį mėnesį Klaipėdos miesto savivaldybės administracija skelbs viešą Klaipėdos pilies Didžiojo...

Mėmelburgo Didysis bokštas skinasi kelią nuotrauka, foto

Su A.Guoga Centro partija turi daugiau už konservatorius nuotrauka, foto

Lietuva, Iš visų 17 į Europos parlamentą šiemet žygiuojančių partijų ir komitetų, daugiausia...

Internetu parsisiuntė akacijų ir vos išvengė kalėjimo nuotrauka, foto

Lietuva, Neseniai mokslus baigęs jaunuolis sėdo į teisiamųjų suolą už, atrodo, nekaltai...

Šilutės laiškininkai važinėja elektriniais dviračiais nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šiaulių dviračių gamintoja „Baltik vairas“ pagal užsakymą Lietuvos paštui pagamino 210 elektrinių...

Probleminis vaiko elgesys kyla dėl konkrečios priežasties nuotrauka, foto

Psichologija, Visi esame susidūrę su netinkamu vaikų elgesiu, stengiamės pamokyti vaiką ar pabarti,...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...