2019 m. balandžio 21 d. 23:05 val., sekmadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (II)

(8)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (II) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia prieš savaitę pradėtą rašinių ciklą "Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės", kuriame pasakojame apie senuosius uostamiesčio pastatus ir jų gyventojus.

Šiandien toliau gilinamės į Jono gatvės 6-ojo namo istoriją.

Kaip jau minėjome pirmajame rašinyje, šis pastatas nėra paveldosaugos tyrinėjimų objektas, tačiau būtent šiame name pokario metais kūrėsi negausi proletarinės Klaipėdos inteligentija. 1953-aisiais jame apsigyveno ir medikų Neniškių šeima.

Kazimiero Neniškio tėvonijoje - Turdvaryje - su Maironiu

Bėgo nuo KGB

Pasak Janinos Neniškytės-Lyvens, neurologo Kazimiero ir medicinos sesers Ievos Neniškių šeima į Klaipėdą 1953 metais atvažiavo pasislėpti nuo "kagėbistų". Mat Neniškių šeimynos gyvenimas buvo prasidėjęs dviejuose dvaruose prie Rokiškio, o pagal Neniškių giminės liniją, jie giminiavosi su prezidentu Antanu Smetona. Be to, Kazimiero Neniškio senelio brolis buvo kunigas.

Janina iš vaikystės atsimena nuotrauką, darytą Turdvaryje, kur visa Neniškių šeimyna nusifotografavusi su Maironiu. Tad, okupavus Lietuvą, Neniškių pavardės nuolat mirguliuodavo kandidatų išvežti į Sibirą sąrašuose. Beveik visus ir išvežė. Kazimierą Neniškį ir jo žmoną bei gimusius pirmuosius vaikus išgelbėjo tai, kad juos globojo Skuodo saugumo viršininkas. Mat daktaras Neniškis iš mirties nagų buvo išplėšęs jo žmoną. Tačiau baimė būti išvežtiems nuolat tvyrojo ore. Tad, susipakavę mantą, Neniškiai iš Skuodo atbėgo į Klaipėdą, tikėdamiesi čia būti mažiau pastebimi.

Pasislėpti nepavyko

Atvykstantis neurologas tuometinės miesto administracijos Sveikatos skyriaus vedėjo Alfonso Dirsės buvo pasitiktas išskėstomis rankomis. Pasirūpinta apgyvendinti kuo geresnėmis sąlygomis. Vadinasi, tik name su patogumais, kuriame gyveno ir pats Sveikatos skyriaus vedėjas.

Garsas apie naujai atvykusį daktarą beregint pasklido visame mieste. "Tėvelis buvo Neurologijos skyriaus kūrėjas Raudonojo kryžiaus ligoninėje. Nors praėjo beveik dvidešimt metų, kai tėvelio nebėra, tačiau jį vyresnieji klaipėdiečiai iki šiol prisimena ir nuolat girdžiu gerus jų žodžius", - pagarbiai ir su meile apie tėtį kalbėjo duktė Janina.

Kazimieras Neniškis ėmėsi ir neurologų bei psichiatrų mokslinės draugijos Klaipėdoje steigimo rūpesčių. Tad dėl veiklumo ir darbštumo gerbto daktaro šeimai likti nepastebėtiems Klaipėdoje buvo neįgyvendinta svajonė. Bet 1953-iaisiais mirė Stalinas, slopo represijos, ir patys saugumiečiai pasijuto nesaugūs. Neniškių šeimos jau niekas nebedrįso liesti.

Draugystė su kunigaikščiais

Kitaip nei daugelis pokarinės Klaipėdos senamiesčio gyventojų, Neniškių šeima atrodė atsiskyrėlė: nei skalbinius ant Jono kalnelio džiovino, nei į balius pas kaimynus vaikščiodavo. Daktaras ir medicinos sesuo buvo paskendę nesibaigiančiuose darbuose. O šykštokas laisvalaikis buvo skirtas tiesiog šeimos bičiulystei. Ir tik dabar išaiškėjo visai kitas šios šeimos bendravimo lygis: pas juos lankydavosi broliai kunigaikščiai Pakrovskiai, į Lietuvą pabėgę nuo revoliucijos Rusijoje. Su jais Neniškių draugystė prasidėjo dar Skuode. Ji nenutrūko ir Klaipėdoje, nes puikiai lietuvių kalbą išmokę broliai Pavelas ir Nikolajus, lietuvių bičiulių vadinami Povilu ir Mykolu, paskui Neniškius persikraustė į Klaipėdą. Povilas klaipėdiečių vaikus, tarp jų - ir Neniškiukus, tuometiniame Stasio Šimkaus muzikos technikume mokė muzikos paslapčių, o Mykolas mokykloje dėstė matematiką.

Pas Neniškius paviešėti atvykdavo į užsienius neišvažiavę smetoninės Lietuvos inteligentai. Kalbos apie aukštuosius menus, pasaulinę kultūrą daugeliui aplinkui gyvenančių proletarų būtų buvusi ne kokia tema saloniniams pokalbiams...

Kadangi Ieva Neniškienė mokslus buvo baigusi Rygos lietuvių gimnazijoje, ji labai šiltai prisimindavo pedagogus Justą Paleckį, kompozitorių Stasį Vainiūną. Janina kiek suabejojo vaikystės prisiminimais, bet jai regisi, kad ir šie žmonės yra lankęsi Neniškių namuose Jono g. 6-ajame name.

O su kunigaikščiais Pakrovskiais buvo susibičiuliauta taip, kad ir Neniškių šeima, ir kilmingieji rusai Palangoje pasistatė namus pagal tą patį projektą ir, išsikėlę į Palangą, toliau draugavo.

Šeimos orkestras

Visi Neniškių šeimos vaikai - Janina, Ieva, Jonas, dvynės Irena ir Marija - lankė muzikos mokyklą. Tad, muzikės Aurelijos Daunorienės paskatinti, jie subūrė namų orkestrėlį, kuriame fortepijonu grodavo šeimos galva arba dukterys Janina, Ieva, akordeoną tampė Irena, smuikų stygas virpino Marija ir Jonas.

Neniškių šeima buvo ir vokalinis ansamblis, kurio solistė buvo mama Ieva. Tiek orkestras, tiek ansamblis buvo "vartojami" tik namų aplinkoje. Koncertų klausydavosi Neniškių viešnios ir svečiai. Namų muzikavimas ir kultūrinė aplinka davė savo vaisių - Neniškiukai pasirinko menines specialybes: dukterys - muzikės ir architektė, sūnus - dailininkas.

Auklė

Pas Neniškius viskas buvo kitaip nei pas daugelį aplinkinių senamiesčio šeimų. Kaimyninių namų gyventojai priplodavo nosis prie langų stiklų, kai vėlais vakarais pamatydavo Neniškių porą, "po paranke" einančią ant Jono kalnelio. Ir taip sukdavo kelis ratus aplink kvartalą. Tai buvo vakarinis ritualas prieš miegą, jei medikai neužsibūdavo ligoninėje. Nuostabą kėlė ir tai, kad Neniškiukus augino pokario skurde "retas egzempliorius" - auklė. Ji su Neniškių šeimyna atkeliavo kartu iš Skuodo.

"Ema Burkšat, galima sakyti, mus ir užaugino. Juk tėvai iš ligoninės negrįždavo paromis",- šiltai auklę prisimena Janina. Jai buvo 10 metų, kai mylimą auklę išlydėjo gyventi į Vokietiją.

Neniškiukai nedalyvaudavo kiemų karuose, nežaisdavo kvadrato. Ne todėl, kad vengtų bendrauti su "proletarais", o todėl, kad nuolat buvo užsiėmę muzikos pamokomis ir pratybomis. Tad papasakoti apie kitus kiemo, gatvės vaikus nelabai ką turi.

Neniškiukai, kitaip nei kiti kvartalo vaikai, lankė ne 4-ąją vidurinę, o Kristijono Donelaičio vidurinę mokyklą. Tiesa, vienerius metus tėvai buvo pasirūpinę Janiną pervesti į artimesnę - 4-ąją vidurinę. Kartu su ja lankėme vieną klasę. Tačiau Janina turgiškai demokratiškoje mūsų mokyklos aplinkoje jautėsi nejaukiai. Ir jau kitais mokslo metais grįžo į "donelaitinę". Jau tuomet ji buvo laikoma "kilmingųjų mokykla". O tarp 4-osios vidurinės ir "donelaitinės" vyko nuolatinis karas. Kariavome ne peštynėmis, o geriau sutraukdami dainas chore, apšokdami "donelaitukus" tautiniais šokiais ar būdami taiklesni, šoklesni sporte. Žinoma, ne visada.

Kitoje dalyje skaitykite apie Jono g. 3 ir 5-ąjį namus.

Jeigu kas galėtumėte papasakoti apie gyvenimą Klaipėdos senuosiuose namuose, skambinkite tel. 493435 arba savo koordinates nurodykite komentaruose internete (www.ve.lt).

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

dalė

2010-05-02   07:31

šie straipsniai l.puikūs.reiktų suguldyt juos knygon.tai istorija,kurią būtina užrašyt.laukiu tęsinio...

Sigis

2010-05-02   07:31

Ar apie CBK rajoną pasakosit?

Romas

2010-05-02   07:31

Ačiū už iniciatyvą. Taip įdomu. Ir - sėkmės ieškant daugeliui nežinomų ar užmirštų žmonių - perlų.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (574) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (573) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (572) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (571) nuotrauka, foto

Turkijoje keliavusi Dovilė: lagamine buvo ir maudymosi kostiumėlis, ir slidinėjimo akiniai nuotrauka, foto

Kelionės, Urbanizacijos paveikti miestai, sniegu padengtos viršukalnės, istorija žavintys muziejai. "Vis dažniau atsiranda...

Netoli Dovilų dega miškas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 16.22 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Ambersail II prestižinėje regatoje pelnė 3 vietą nuotrauka, foto

Sportas, Po 5 intensyvių lenktynių dienų prestižinėje „Les Voiles de St. Barth“ regatoje...

Sendvario seniūnijoje piktina šiukšlinantys statytojai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sendvario seniūnija yra tarsi nuolatinė statybų aikštelė. Tačiau naujakurių laimę temdo kai...

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...