2020 m. gegužės 29 d. 16:02 val., penktadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (617)

(2)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (617) nuotrauka, foto

PIRMĄ KARTĄ. 1937 - 1938 m. H. Manto g. 2 statytame pastate pirmą kartą buvo įrengta priešdujinė ir priešlėktuvinė slėptuvė, taip pat įrengtas įėjimas, skirtas pasislėpti ir nuo lietaus, ir nuo darganų. Virš frontono, centre, buvo pritvirtintas ažūrinis stilizuotas Klaipėdos herbas iš metalo.

© Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus fondų nuotr.

Reklama

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien, sugrįžę iš Melnragės, varstysime Herkaus Manto gatvės 2 - ojo namo duris.

Šis pastatas subudavotas lietuvmečiu per stebėtinai trumpą laiką: pradėtas statyti 1937 m. pavasarį, užbaigtas 1938 m. rudenį. Pagrindinė paskirtis - Miesto taupomoji kasa.

Pastato priešistorė

Miesto taupomoji kasa įsteigta 1826 m. senamiestyje netoli Biržos tilto. 1915-1916 m. buvo pastatytas specialus taupomosios kasos pastatas, dabartinis Tiltų 1-asis, ant kurio yra ir Klaipėdos herbas. XX amžiaus 4 - ajame dešimtmetyje pradėta svarstyti apie naujos taupomosios kasos pastato statybą. Buvo pasirinktas sklypas Liepų gatvės pradžioje.

Jį miestas buvo įsigijęs dar 1926 m. Jame stovėjo vieno aukšto nedidukas, greičiausiai XIX a. viduryje statytas namas. Jis priklausė žymiai Klaipėdos pirklių Muttray šeimai. 1858 - 1876 m. savininkas buvo pirklys Carl Eberhard Muttray (1815-1876). Po jo mirties namas atiteko šeimos palikuonims.

Iki 1925 m. jame gyveno C.E. Muttray dukra Elise Marie Philippine Muttray (1847-1925), dalis patalpų buvo nuomojama.

 GEDULAS. Klaipėdiečiai gedėjo ir nugriauto pastato, ir nukirsto ąžuolo, kuriam pagal legendas buvo 250 metų.

Nukirto 250 - metį ąžuolą

Ši vieta miestiečiams kėlė daug sentimentų. Tai buvo simbolinis miesto geografinis centras, priminė Klaipėdos klestėjimo laikus. Labiausiai miestiečiai gailėjosi priešais namą augusio ąžuolo, kuris, anot amžininkų, buvo daugiau kaip 250 metų senumo. Jis buvo pasodintas dar tuomet, kai šalia buvo žirgų ganyklos. Vėliau, statant gyvenamąjį namą, buvo išsaugotas.

Kai dėl naujų statybų buvo nugriauti senieji pastatai, nukirstas ąžuolas, pasak "Memeler Dampfboot" 1937 m. gegužės 20 d. numerio, daugelis apgailestavo, kad išnyksta senosios Klaipėdos ženklai.

Iškilo trijų aukštų su mansarda namas

Didelis trijų aukštų su mansarda ir pusrūsiu pastatas užėmė visą kvartalo plotį - nuo dabartinės Liepų iki Vytauto gatvės (ten stovėjo sandėlis). Projekto autoriai - architektas Paul Giesing ir Carl Baxmann.

Mūro ir staliaus darbus vykdė Hermann Domscheit statybos įmonė, kuri specializavosi fabrikų, valstybinių ir visuomeninių pastatų statyboje. Įmonė turėjo nuosavas stalių, skardininkų, kalvių, šaltkalvių dirbtuves, lentpjūvę, atliko aukštuminius ir giluminius gelžbetonio darbus.

Darbų priežiūrą vykdė architektas C. Baxmann. Statyba pradėta 1937 m. gegužės pabaigoje, pirmasis aukštas baigtas statyti spalio mėn., o visi darbai baigti 1938 m. rudenį.

Reklama

Pastate įsikūrė ne tik miesto Taupomosios kasos rūmai, bet buvo numatytos patalpos ir savivaldybės įmonių reikalams - Klaipėdos miesto elektros, vandens ir gazo tiekimo įmonių bendrovei.

Jai priklausė dujų fabrikas, vandentiekio, kanalizacijos įmonės, elektros stotis, tramvajus, siaurasis geležinkelis, pramoninis geležinkelis. Rūsyje buvo įrengtos vertybių saugyklos - seifai ir rūbinė, taip pat ir pirmoji Klaipėdoje priešdujinė ir priešlėktuvinė slėptuvė. Europoje juk jau tvyrojo karo nuojauta...

Tokiai slėptuvei buvo reikalingos stiprios lubos, sienos, specialios durys. Miesto statybos įstaiga tokią slėptuvę statė pirmą kartą. Dėl to statybos darbai užtruko visą 1937 m. vasarą.

POKARIS. Kažkokiu stebuklingu būdu H. Manto 2 - asis namas pasibaigus karui liko nenukentėjęs. Gal tai nulėmė ir kokybiška namo statyba?

Taupomosios kasos įstaiga buvo šiaurinėje pastato dalyje. Įėjimas į ją buvo iš Liepojos (dabar Herkaus Manto) ir Žardžių (dabar Vytauto) gatvių kampo. Pagal projektą centrinės durys papuoštos kolonomis, ant kurių turėjo stovėti žvejo, amatininko skulptūros. Įėjus pro duris - didelis prieškambaris, iš kurio patenkama į centrinę kasų salę, biurus, direktoriaus kabinetą. Pirmajame aukšte vieni laiptai vedė į rūsį - saugyklas, slėptuvę, kiti - į antrąjį aukštą, kuriame buvo posėdžių salė ir kai kurie biurai.

Reklama

Pirmasis aukštas iš Prezidento Smetonos alėjos (dabar Liepų g.) buvo skirtas miesto įmonėms. Čia turėjo būti įrengta nuolatinė naujausių dujų ir elektros įrengimų, įvairių naujausių tos rūšies preparatų ir virtuvės reikmenų paroda. Todėl tokios didžiulės vitrinos, vakarais gausiai apšviestos elektra.

Prezidento Smetonos alėjos pusėje po pastatu pirmą kartą Klaipėdoje įrengtas įėjimas, skirtas pasislėpti nuo lietaus ir darganų. Virš frontono, centre, buvo pritvirtintas ažūrinis stilizuotas Klaipėdos herbas iš metalo.

Antrajame ir trečiajame aukštuose įrengti keturių, penkių, šešių kambarių butai. O mansardoje - mažesni butai bei patalpos ūkinėms reikmėms.

„Vakarų ekspreso“ portale www.ve.lt skaitytojai „Akvareles“ vienoje vietoje gali rasti čia.

Anonsas

Kas H. Manto g. 2 - ajame name, pastatytame vos metai iki prasidedant II pasauliniam karui, gyveno erdviuose butuose ir Mansardoje? Kas šiame pastate apsigyveno pokariu? Apie tai ir kita skaitykite po savaitės.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Memellander

2020-03-14   12:37

IP: 88.119.137.117

Iš foto matosi labai tvarkingas miestas anuomet su tašyto akmens grindiniais ir granito plokštėmis ne tik senamiestyje .

Thomas

2020-03-13   23:52

IP: 86.100.176.138

Šauniai atrodė Alexander strasse ( Liepų g.), galėjo iki šių dienų išsaugoti eismo kryptis su medžiais per vidurį , o gal po asfaltu dar slepiasi lygusis vokiškasis grindinys .

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (626) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (625) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (624) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (623) nuotrauka, foto

Gyvenimas ne tik pro langą: kai sidabras pradedamas auksinti... nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą, 61-oji istorija: kai sidabras pradedamas auksinti...

Medicinos įstaigoms, kurios neatnaujins veiklos, gali būti apribotas apmokėjimas nuotrauka, foto

Lietuva, Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, jog įstaigoms, kurios delsia atnaujinti planines...

Dėl traukos lenktynių bus uždaryta Minijos gatvės atkarpa nuotrauka, foto

Klaipėda, Informuojame, kad gegužės 30 d. (šeštadienį) dėl Minijos g. gale vyksiančių automobilių...

Nuo šūvių žuvęs pareigūnas – vienas geriausių Lietuvos kinologų nuotrauka, foto

Kriminalai, Penktadienį Mažeikių rajone įvykus neeiliniam įvykiui, kai ginkluotas vyras, įtariama,...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...