2019 m. kovo 27 d. 00:30 val., trečiadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (569)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (569) nuotrauka, foto

ŽVAIGŽDĖ. Nelės Paltinienės žvaigždė žiebėsi ir šokių salėje. Šioje nuotraukoje ji su Eugenijumi Ivanausku. Jų duetas buvo labai populiarus.

© VE archyvo nuotr.

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien iš Sankryžos gatvės vėl pėdinsime į Turgaus g. varstyti 9-ojo namo durų. Tarpukariu, kaip ir Turgaus g. 1-ajame name, čia buvo bankas. Pokariu tam namui teko įvairios paskirtys, neišskiriant ir šokių salės su parketu. O bešokantiems gyvai dainuodavo tuomet dar nelabai kam žinoma Nelė Klimenko, vėliau tapusi Nele Paltiniene.

Mano kartos bręstantys žmonės pramogų turėjo nedaug: žiemą - čiuožykla, vasarą po maudynių Dangėje ar jūroje, pleškinimosi saulėje - Herkaus Manto gatvės "šlifavimas". "Šlifuojant" tikslas buvo susitikti kavalierių ar panelę, kurie virpino širdį... O tas širdis virpinęs dažnai net neįtardavo kažkam į jas įkritęs.

Pramoga - ir šokančiųjų stebėjimas

Taigi, mano kartos jaunimas nedaug turėdavo pramogų, iš kurių bene svarbiausia būdavo šokiai. Jie, laikui bėgant, kažkodėl buvo pradėti vadinti diskotekomis. Gal todėl, kad gyvai dainuojančius ir grojančius keitė patefonai ir magnetofonai? Taigi, šokiai...

O 4-osios vidurinės mokyklos direktorius Bronius Mažonis buvo griežtai uždraudęs vaikščioti į juos kitose mokyklose, tuo labiau - miesto šokius. Net vasarą dešimtokai, vienuoliktokai vengdavome makaluotis su suaugusiais šokių aikštelėse Kultūros ir poilsio parke ar parkelyje prie Karininkų namų- neduok sviete, kas nors iš pedagogų pamatys... Žiemą šokių "pliacių" būdavo gausiau, bet "ne tau, Martynai, mėlynas dangus". Tenkindavomės šokančius stebėdami pro langus.

Kol miesto šokiai būdavo name ant Jono kalnelio, nosis prie stiklų priploję varvindavome seiles, žiūrėdami į šokančius. Kai kultūrnamis persikėlė į Turgaus g. 9-ąjį namą ir poros gal tris kartus per savaitę - trečiadienį, šeštadienį ir sekmadienį - smagiai sukdavosi bankinių operacijų salėje pirmajame aukšte, grūsdavomės ant "Dailės" kombinato (taip, taip, Turgaus g. 7-ajame, gretimame name, buvo keli cechai, "Dailės" parduotuvė ir dar čia gyveno "Dailės" fabrikėlio direktorius, tik žymiai vėliau buvo pastatytas "Dailės" kombinato pastatas Šilutės plente) laiptelių spoksoti ne tik į šokančius, bet ir šokiams grojančius bei dainuojančius. Kai čia dainuoti pradėjo Nelė Klimenko, dėl vietų ant laiptelių tekdavo gerokai pasistumdyti - jau labiau rūpėjo nebe šokantys, o grojančių ir dainuojančių "koncertas", nes garsai prasiskverbdavo pro langus.

Nelės Paltinienės paslaptys

Čia, šioje salėje, regis, pradėjo megztis Nelės Klimenko ir Arvydo Paltino simpatijos.

Ir tai būdavo ne tik viduje šokančių, bet ir lauke stypsančių aptarimo objektas...

N. Klimenko populiarumas ypač išaugo, kai A. Paltinas įsteigė vokalinį instrumentinį ansamblį "Kopų balsai". O jame jau dainavo ir duetas - N. Paltinienė su Eugenijumi Ivanausku. Žmonių fantazija beribė - Klaipėdoje pradėjo sklisti gandai, kad iš meilės vienas kitam neva žudėsi lyg tai Ivanauskas, lyg tai Paltinienė. O gal ir abu kartu... Kai "Kopų balsai" pradėjo groti ir dainuoti naktiniame bare "Neringa", į jį buvo labai sunku patekti. Beje, kaip ir į kitus Klaipėdos restoranus, kavines. Neturi "blato", neturėk ir vilčių. Tiesa, jų atsirasdavo, jeigu durininkui į ranką įsprausdavai trirublę.

Bet patekti į "Neringą" ir už tą trirublę buvo sudėtinga, nes naktinėje programoje dainuodavo Nelė. Kokiais bukietais ji buvo apiberiama kone po kiekvienos dainos. Visus jos gerbėjus kankindavo klausimas - kiek jai metų? Tarp daugelio kitų legendų mieste sklandė ir tokia - dienomis dainininkė mieste nepasirodanti. Kad esą raukšlių kas neįžvelgtų...

N. Paltinienė gimė mažame miestelyje netoli Varšuvos. Tikslūs gimimo metai nežinomi ir šiandien, nes per II pasaulinį karą dingo dokumentai. Paprastai įvardijamos dvi datos: arba 1934, arba 1929 metai. Gimtadienį dainininkė paprastai švenčia vasario 16-ąją. Dainuoti pradėjo 1951 metais. Ir štai kaip ji yra pasakojusi apie savo pirmąjį koncertą: "Scenoje su orkestru turėjau padainuoti vieną iš labai gerai žinomų itališkų dainų - ar "Santa Lucia", ar "O sole mio". Pamiršau tekstą. Orkestras groja, o aš stoviu ir šypsausi. Šypsausi šypsausi... Orkestras viską sugrojo, nusilenkiau. Ir milžiniški aplodismentai! Bisas!"

Dėl itališkų dainų, operečių arijų, romansų per Klaipėdą ir pradėjo ristis garsas apie ją. Kai Nelė pradėjo dainuoti šokiuose kultūrnamyje Turgaus g., ji jau buvo žinoma gana plačiai auditorijai. Tad į šokius buvo einama ir jos pasiklausyti. Beje, prieš pradėdama dainuoti, ji grojo Klaipėdos neapolietiškame orkestre - akordeonai, mandolinos, gitaros... Ir ji ten grojo gitara. Orkestro vadovė Aurelija Daunorienė, kurią Nelė prisimena kaip savo pirmąją muzikos mokytoją, jauną merginą įkalbėjo dainuoti. Tuomet N. Paltinienė dirbo pašte. Tik vėliau ji atsidėjo dainininkės karjerai. Ir turėjo daugybę garbintojų - vyrų ir moterų.

Kūrybinės gijos su Lietuva nenutrūko

Kai Paltinai emigravo į Vakarų Vokietiją, dar tebebuvo gūdus sovietmetis. Tačiau, griuvus Berlyno sienai, Paltinai visai netrukus koncertuoti atvyko į Lietuvą. Žinoma, pirmiausiai - į Klaipėdą. Klaipėdiečiai, puikiai prisimindami N. Paltinienės spindesį, į koncertą plūdo kaip į atlaidus. Šiandien garsioji dainininkė kovoja su sunkia liga. Jos sveikata suprastėjo, kai lankėsi "Žalgirio" arenoje vykusiuose M.A.M.A. apdovanojimuose. O neseniai N. Paltinienė pranešė: "Vasario 16-osios - Lietuvos ir mano gimimo dienos išvakarėse, aš ir Arvydas gavome didžią Dievo dovaną: Popiežiaus Pranciškaus pasveikinimą. Dalinuosi tuo džiaugsmu ir su Jumis, mano mielieji", - rašė legendinė estrados dainininkė, kurios vienas karjeros laiptelių buvo ir šokių salė Turgaus g. 9-ajame name.

ŠIANDIENA. Taip Turgaus g. 9-asis namas atrodo šiandien.

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Anonsas

Po savaitės toliau klebinsime Turgaus g. 9-ojo namo duris. Čia "ant buto" gyveno banke dirbusi Matriona Novatorova. Ją, komandiruotą dirbti Klaipėdoje, priglaudė gyventi valytoja dirbusi Galina Timofejeva. "Ji man buvo kaip mama. Nuolat ją prisimenu su dideliu dėkingumu", - šiandien sako M. Novatorova. O kodėl ji buvo komandiruota į Klaipėdą ir kaip jai čia sekėsi - kitą penktadienį.

Prašymas

Prašome atsiliepti čia gyvenusius ar turinčius ką papasakoti pokario klaipėdiečius arba jų palikuonis tel. 493435 arba rašyti laiškelius el. p. adresu grazina@ve.lt

Bus daugiau. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (570) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (569) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (568) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (567) nuotrauka, foto

Parengta Klaipėdos miesto integruotų investicijų teritorijos vietos veiklos grupės 2016-2022 m. vietos plėtros strategijos įgyvendinimo už 2018 m. ataskaita nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto savivaldybės integruotų investicijų teritorijos vietos veiklos grupė (toliau - Klaipėdos...

Klaipėdos šokėjų pergalės Latvijoje ir Lietuvoje nuotrauka, foto

Sportas, Šiuolaikinių šokių ir sporto bendruomenės Klaipėdoje Saidos šokio namai nariai skynė pergales...

Klaipėdos BTC tenisininkai - geriausi nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos teniso arenoje vyko "Kredito garanto" taurės Vakarų Lietuvos ir Kaliningrado klubų...

Iš Baltijos šalių čempionato - su laurais nuotrauka, foto

Sportas, Estijos mieste Tartu vyko Baltijos šalių plaukimo čempionatas, kuriame savo jėgas su...

Klaipėda, Paskelbta prieš 29 min.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...