2019 m. vasario 17 d. 13:58 val., sekmadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (547)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (547) nuotrauka, foto

KOMPOZITORIAUS VAIDMUO SPEKTAKLYJE. Kompozitorius Teisutis Makačinas muzikos vaidmens spektaklyje nesureikšmina: "Jeigu spektaklis pavyksta, vadinasi, ir jame naudota muzika yra vykusi", - šiek kiek pravėręs duris į kūrybinę laboratoriją, teigė jis.

© Stasio ŽUMBINO ("Respublikos" archyvas) nuotr.

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau klebensime Teatro g. 2-uoju numeriu žymimo Klaipėdos dramos teatro (KDT) duris. Tas sunkiąsias, varstomas, tegul ir rekonstruotas pagal autentiškus brėžinius, jau 200 metų.

Kai ėmiausi dar vienos temos "Akvarelių" cikle apie Klaipėdos dramos teatrą - Lietuvos kompozitoriai KDT, - susidūriau su keista realybe: tarkime, kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus kūrinių sąraše neaptikau nuorodos, kad jis kūrė muziką Justino Marcinkevičiaus trilogijos dviem dalims - "Mažvydui" ir "Katedrai". Ir Teisučio Makačino kūrybos sąraše neaptikau jokių pėdsakų neaptikau, kad jis būtų sukūręs muziką dramai "Mindaugas". Tuo labiau beprasmiška buvo ieškoti bent užuominų apie dramoms sukurtą muziką recenzijose. O Klaipėdos dramos teatro spektakliams muziką kūrė daug muzikinės bendruomenės šviesuolių, - Benjaminas Gorbulskis, Antanas Rekašius, Feliksas Bajoras, Vytautas Barkauskas, Faustas Latėnas ir daugelis kitų anuometinių įžymybių. Kai kurių žvaigždės tebespindi iki šiol.

"Su egoistais nesusidūriau"

Taip, kalbėdamas apie kompozitorius, tvirtino ilgametis Klaipėdos dramos teatro režisierius, meno vadovas Povilas Gaidys. Čia tektų pažymėti dar sykį: teatras - sintetinis menas. Ir jis suskamba tuomet, kai susiderinama režisūra, vaidyba, kostiumai, dekoracijos ir t. t. P. Gaidys, paklaustas, kaip prisiviliodavo ir kaip sekdavosi bendradarbiauti su muziką kuriančiomis įžymybėmis, sakė: "Kūrybinis procesas būdavo labai įvairus. Vieniems reikėdavo lankytis repeticijose, kad įsijaustų į spektaklio atmosferą. Kiti muziką kurdavo, perskaitę dramą, tragediją ar komediją. Ir nekildavo nesusipratimų dėl to, kai muziką reikėdavo priderinti ne tik prie spektaklio emocinio krūvio, bet kartais ir prie technikos galimybių. Su kompozitoriais egoistais nesusidūriau. Pajautę spektaklio nuotaiką, priderindavo ir jau sukurtą muziką. Dėl įvairių priežasčių kartais tekdavo atsisakyti didžiausių jos gabalų." Apie tai "Akvarelėse" jau rašyta, kai kalbinome KDT muzikinės dalies vedėją, kompozitorių Gintarą Kizevičių. Ir jis pažymėjo, kad tokia jau teatrinės muzikos kūrimo specifika.

Kūrybos braižai

"Kai kokį kompozitorių kviesdavom kurti muziką spektakliui, žinojom ir stipriąsias, ir silpnąsias jų kūrybos puses. Kai nusprendėm statyti "Tris muškietininkus", žinoma, kreipėmės į Benjaminą Gorbulskį. Jis tiesiog spinduliuodavo humoru, būdavo kupinas visokių išmonių. Jo sukurta muzika spektakliui buvo labai įvairi, pradedant maršais, baigiant lyrinėmis intonacijomis. Tačiau su satyros ir humoro gaidelėmis.

Bronius Kutavičius jau buvo Lietuvoje pasireiškęs kaip įvairios pakraipos sakralinės muzikos kūrėjas. Tai kas geriau muziką sukurtų "Mažvydui", "Katedrai"? Mūsų lūkesčiai išsipildė", - apie kviestinių kompozitorių kūrybos braižus kalbėjo P. Gaidys. Paprašytas įvertinti, kurio kompozitoriaus muzika kuriam spektakliui buvo tiesiog režisūrinio sumanymo įgyvendinimas, jis sakė, kad šitaip įvardinti negalėtų. Tačiau pažymėjo, kad Faustas Latėnas, su kuriuo bendradarbiauta statant daugiausia spektaklių, esąs teatrališkiausias, puikiai pajaučiantis dramaturgiją, teatrinę kalbą.

"KRINTANČIOS ŽVAIGŽDĖS". Poetas Justinas Marcinkevičius bene pirmą kartą su Klaipėdos dramos teatru bendradarbiavo, kai jame buvo statomas spektaklis "Krintančios žvaigždės" (rež. P. Gaidys) pagal jo eiles. Muziką šiam spektakliui, kaip ir "Mindaugui", kūrė kompozitorius Teisutis Makačinas. Šiame spektaklyje vaidino ir Marija Černiauskaitė, Balys Barauskas.

Nuotrauka iš Marijos ČERNIAUSKAITĖS - Barauskienės archyvo.

"Laboratorija"

Vis dėlto, kaip vyksta tas kūrybinis bendradarbiavimas, bandžiau iškvosti prieš kelias dienas atšventusį 80-metį kompozitorių Teisutį Makačiną, kuris yra rašęs muziką keturiasdešimt penkiems spektakliams, tarp kurių ir KDT spektaklis "Mindaugas". "Labai vykęs spektaklis su Vytautu Paukšte - Mindaugu. Spektaklis yra palikęs neišdildomų įspūdžių. Vykęs pastatymas, vadinasi, ir su muzika pavyko. Na, o viskas užverda, kai sulauki pastatymo režisieriaus kvietimo. Tuomet giliniesi į dramaturgiją, tariesi su režisieriumi, kokia jo vizija, koks turėtų būti rezultatas. Paskui prasideda kompozitoriški veiksmai, - tematikos intonacijų paieškos. Na, o paskui - elementarios "technologijos".

Anuomet jos buvo tokios, kad pirmiausiai susidarai sąmatą, - kiek kainuos muzikantai, kiek orkestro dirigentas, kiek pats įrašymas ir taip toliau. Dėl taupumo pats diriguodavau, nors aš prastas dirigentas.

Kai jau yra įrašas, skrendu, taip, taip, skrendu, nes lėktuvo bilietas į Klaipėdą tekainavo tris rublius. Ryte atskrendu, vakare parskrendu. Natūralu, ne kompiuterinį įrašą dedam "ant spektaklio". Montažo būdavo tiek, kiek reikėdavo suderinti pauzes ar pritaikyti prie aktorių monologų ar dialogų.

Šiandien visa tai galėtum daryti kompiuteriu, nekeldamas kojos iš namų. Bet anuomet muzika spektakliams buvo natūrali, su natūraliais instrumentais. Dar Klaipėdos teatrui esu kūręs muziką Justino Marcinkevičiaus poezijos spektakliui "Krintančios žvaigždės", Kazio Sajos "Abstinentas". Visi spektakliai pavyko. Vadinasi, ir muzika vykusi", - į kompozitoriaus kūrybinę laboratoriją kiek duris pravėrė T. Makačinas. Paklaustas, ar neapmaudauja, kad spektaklių recenzentai beveik niekada neapsistoja prie pastatymų muzikos (nebent vienu sakiniu), T. Makačinas tepasakė tiek: "Kurdamas muziką spektakliui tu atlieki specifinį užsakymą, kuris yra spektaklio dalis. Giria spektaklį, vadinasi, ir muzika buvo vietoje." Tiesa, pasidžiaugė, kad vokalistas Stanislovas Rubinovas buvo "pasigavęs" dainą apie šešiolikmečius iš spektaklio "Krintančios žvaigždės". "Ji dažnokai skambėdavo per Lietuvos radiją", - prisiminė T. Makačinas. Ir pasidžiaugė, kad jo kūrybos "čemodane" yra ir muzikos, skirtos spektakliams.

GIESMĖS. Kompozitorius Bronius Kutavičius, kūręs muziką "Mažvydui" ir "Katedrai", įpynė ir liuteroniškų giesmių, kurias "gyvai" groti mokėsi aktorius Bronius Gražys.

Nuotrauka iš Nijolės Narijauskaitės - GRAŽIENĖS archyvo.

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., nuo 2018 m. vasario išeina penktadieniais. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".

ANONSAS

Klaipėdos dramos teatre, žinoma, keitėsi ne tik žiūrovų, bet ir aktorių kartos. Net tris aktorių laidas Vilniaus konservatorijos Klaipėdos fakultetuose, vėliau - jau Klaipėdos universitete KDT paruošė P. Gaidys, įvairias teatrines disciplinas dėstė vyresniosios kartos teatro aktoriai. Baigdami "Akvarelių" ciklą, skirtą Klaipėdos dramos teatrui, pakalbinsime jaunesniųjų kartų aktorius, - kokias tradicijas, atėję į teatrą, aptiko? Į kurias įsiliejo jie patys? Kokias tradicijas patys sukūrė nebūtinai "vartojamas" scenoje? Ir apskritai, kai dabar aktoriai nebėra griežtai susieti su vienu vieninteliu teatru, o gali po pasaulį skrajoti su režisieriais, kurie aktorius pasirinko savo spektakliams, kas jiems yra KDT? Ką vertina ir brangina labiausiai? Vyresnieji kolegos ankstesnėse "Akvarelėse", tegul ir fragmentiškai, nuomones išsakė. Ką atsakys KDT atžalynas, skaitykite kitą penktadienį.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (565) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (564) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (563) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (562) nuotrauka, foto

Kelyje Rusnė– Šilutė vanduo pakilo iki 85 centimetrų nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sekmadienį kelyje Rusnė – Šilutė vanduo pakilo iki 85 centimetrų. Esant tokiai...

KMT finale - trys didžiosios intrigos nuotrauka, foto

Sportas, Pirmąją „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės turnyro dieną vykusiuose pusfinalio susitikimuose...

Nuolaidų medžiotojams nepatiks – jūs auginate kainas nuotrauka, foto

Ūkis, Didelės nuolaidos tik didina vidutinę prekių kainą parduotuvėje. O nuolaidų kuponai tinkliniuose...

A.Auruškevičius: "Išeinu"... 1949 06 24-2019 02 16 nuotrauka, foto

Klaipėda, Šviesaus atminimo Algirdas Auruškevičius priešmirtinį atsisveikinimo laišką paliko dukrai.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 17 min.

Sportas, Paskelbta prieš 43 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...