2019 m. sausio 19 d. 01:43 val., šeštadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (539)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (539) nuotrauka, foto

IR PRIE SVEČIO, IR PRIE PEČIAUS. Yra toks liaudiškas posakis, kuris tiktų ir teatro vadovui. Taigi, G. Pranckūnas turėjo atitikti šį "formatą". Ir atitikdavo.

© "Vakarų ekspreso" archyvo nuotr.

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau klebensime Teatro g. 2 - uoju numeriu žymimo Klaipėdos dramos teatro (KDT) duris. Tas sunkiąsias, varstomas, tegul ir rekonstruotas pagal autentiškus brėžinius, jau 200 metų.

Kai po dviejų metų teatro vadovo ir meno vadovo viename asmenyje Povilą Gaidį teatro vadovo pareigoms pakeitė Gediminas Pranckūnas, pirmiausiai atsikvėpė pats P. Gaidys - tokia buitinė našta nuo pečių, kuri jį taip slėgė.

Tremtinių vaikas

1944 m. Žeimelyje gimęs G. Pranckūnas pirmą ir labai skaudų gyvenimo kirtį patyrė vos penkerių, kai~1949~m. tėvai buvo ištremti į~Sibirą. Gediminą ir jo seserį globojo giminės. Tėvai iš tremties grįžo~1956~m. pabaigoje. O ką reiškia tokiam amžiuje septynerius metus gyventi be tėvų... Teko išmokti kapstytis. Baigęs~vidurinę mokytojavo~septynmetėje mokykloje. Bet joje jaunuoliui buvo per ankšta. 1966~m. persikėlė į Klaipėdą, įstojo į~dramos~studiją, dirbo Politechnikumo dramos būrelio vadovu. Nuo~1967~m. Klaipėdos dramos teatro aktorius, nors tik~1968~m. baigė dramos teatro studiją, o~1986~m. ir Lietuvos konservatorijos Klaipėdos fakultetus.~Greta vieno kito vaidmens spektakliuose, filmuose ėjo ir KDT direktoriaus pavaduotojo, o nuo 2001~m. šio teatro vadovo pareigas.

Aktoriai buvo patenkinti

KDT aktoriams G. Pranckūnas buvo priimtinas,- juk iš jų pačių tarpo, puikiai suprantantis, kaip kiekvienam aktoriui svarbu vaidinti, kokios svarbios sofitų šviesos, žiūrovų pripažinimas.

PAREIGOSE - IR STATYBŲ PRIEŽIŪRA. G. Pranckūną pareigos privertė bent kiek gaudytis ir statybų subtilybėse bei cikluose. "Vakarų ekspreso" archyvo nuotr.

Juk visi puikiai žinome, kokie teatre svarbūs tarpusavio santykiai. Gali būti pats talentingiausias, bet,- jeigu viršų ima kaprizai, įnoriai, o kartais ir visai nesugyvenamas charakteris, vaidmeniui gali būti pasirinktas ar pasirinkta visai ne tam tinkamiausias scenos dievas, ar deivė, o iki tol niekuo nepasireiškusi "pilka pelytė". Būna stebuklų, kai toji iki tol laikyta pilka pelyte ima ir sužiba. Pasitaiko, kad, tikintis komfortabilaus darbo su pjese ir aktoriais, toji pelytė viską sugadina. Teatre įtampa, tarp režisieriaus ir įnoringų dievų ar deivių - dar didesnė takoskyra randasi. Jis ar ji pradeda "sėdėti" be vaidmenų. Stipresnės dvasios aktoriai veiklos susiranda už teatro sienų - literatūrinės programos, įsiliejimas į kokius kolektyvus, kaip jų personažai ar panašiai. Nors nė vienas kalbintas aktorius ar aktorė tų įtampų, nuoskaudų neminėjo, tačiau tokias ar panašias situacijas KDT gali nujausti. Beje, kaip ir bet kuriame Lietuvos teatre ir net pasaulyje pagarsėjusiose trupėse.

Keitėsi ir darbo stilius

Gal dėl šios priežasties, gal tiesiog laikmetis diktavo kitokį teatro vadovo darbo stilių. Nors ir iki G. Pranckūno teatro direktoriai, vadovai kviesdavo pastatymams režisierius iš pačių įvairiausių teatrų, naujasis KDT vadovas tą praktiką labai suintensyvino. Repertuare pradėjo rastis Lietuvoje, o ir už jos ribų pagarsėjusių režisierių - Eimunto Nekrošiaus, Oskaro Koršunovo statyti spektakliai. Jie KDT aktoriuose įžvelgdavo tai, kas jiems buvo reikalinga, o nepastebėta teatro kasdieninėje rutinoje, kuri gali užgožti ir didžiausius talentus ar prasikalančius visai kitokių amplua nei įprasta daigelius.

PAŽINTYS. Teatro direktoriams, vėliau perkrikštytiems į teatro vadovus, labai svarbios pažintys su režisieriais, kuriuos ketinama kviesti pastatymams. G. Pranckūnas turėjo šitą dovaną sutarti su kviečiamaisiais - Gyčiu Padegimu, Valentinu Masalskiu, Eimuntu Nekrošiumi, Oskaru Koršunovu. "Vakarų ekspreso" archyvo nuotr.

Labai daug gerų žodžių G. Pranckūno atžvilgiu išsakė aktorė Julija Sakalaitė: "Gediminas puikiai žinojo aktorių vargus, nes pats jų buvo patyręs. Todėl buvo labai tolerantiškas. Dar pridėsiu - kultūringas ir inteligentiškas. Būnant vadovu labai sunku įtikti daugumai. Bet jis labai stengėsi padėti visiems, neišskiriant ir mūsų šeimos. Labai jautriai reaguodavo į aktorių ir net mūsų vaikų negalias. Būdamas, kaip sakoma, žmogus ne iš gatvės, puikiai suvokdavo, ką reiškia "kalanti" širdis ar tvinksniai smilkiniuose. O jį patį, man taip atrodo, kolegos įžeisdavo dažnai. Bet niekada jis nepuldavo į kieno nors glėbius ieškoti paguodos ar užtarimo",- vardino šio teatro vadovo gerąsias puses J. Sakalaitė. Kaip teigiamybę įvardino ir gerai sustyguotą administravimą.

REGINIAI IR RENGINIAI. Teatro vadovams be visų pareigų pareigėlių, rūpesčių rūpestėlių prisidėdavo ir prisideda pačių įvairiausių reginių ir renginių organizavimas - kad ir teatro aktorių jubiliejai, Padėkos kaukės, ar pasaulinės Kultūros dienos, kurią pirmą kartą organizuojamą Klaipėdoje "atlaikė" ir G. Pranckūnas su choro "Aukuras" vadovu Alfonsu Vildžiūnu ir Žvejų kultūros namų direktoriumi Arvydu Lenkausku. "Vakarų ekspreso" archyvo nuotr.

G. Pranckūnui teko atlaikyti ir KDT 2 - osios rekonstrukcijos "malonumus". Tai jau darbas ne su aktoriais ir režisieriais, o su kur kas mažiau pažįstama, o gal ir visai nepažįstama "publika" - statybininkais. Niekur nesidėsi,- teko susipažinti, darbo stilių bei specifiką perprasti. Reikia manyti, kad ši teatro vadovo darbo pusė iš G. Pranckūno atėmė nemažai jėgų. Juk save reikėjo "paskirstyti" tarp Žvejų kultūros rūmų, kur teatras buvo išsikraustęs, ir statybų Teatro aikštėje. 2015 m. kovo Verbų sekmadienį visi teatro vadovo rūpesčiai, neatlaikius širdžiai, užsibaigė. Iki teatro atidarymo po 2 - osios rekonstrukcijos buvo likę vos du mėnesiai.

Taigi su KDT direktoriais ir vadovais apytikriai tarsi ir išsiaiškinom. Bet teatras turėjo dar vieną pareigybę - literatūrinės dalies vedėją. Kokios šios pareigybės funkcijos teatre - bandysim aiškintis jau kitoje "Akvarelėje"ateinantį penktadienį.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (562) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (561) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (560) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (559) nuotrauka, foto

„Dragūnas“ sužaidė lygiosiomis su Minsko klubu nuotrauka, foto

Sportas, Baltijos vyrų rankinio lygos A grupės rungtynėse penktadienį Klaipėdos „Dragūno“ komanda...

Įspūdingiausia Lietuvoje sankryža: vairuotojai mato ne viską nuotrauka, foto

Klaipėda, Prie Klaipėdos esanti Jakų sankryža yra lyg vartai į uostamiestį, o į...

Brigadai „Žemaitija“ - treji nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį uostamiestyje vyko iškilminga motorizuotosios pėstininkų brigados "Žemaitija" 3-iųjų įkūrimo metinių minėjimas.

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (562) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 8 val.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...