2019 m. kovo 25 d. 20:03 val., pirmadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (538)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (538) nuotrauka, foto

GASTROLĖS. R. Pletkausko direktoriavimo metu buvo surengtos ir KDT gastrolės Vokietijoje, Lenkijoje. Čekijoje, dėl gastrolių vyko derybos Švedijoje. Tuomet nė vienas Lietuvos teatras į užsienius dorai dar nosies nebuvo iškišęs. Šioje nuotraukoje - KDT aktoriai tik atvykę į Liubeką.

© Romo Pletkausko asmeninių archyvų nuotr.

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau varstysime Teatro g. 2 - uoju numeriu žymimo Klaipėdos dramos teatro (KDT) duris. Tas sunkiąsias, varstomas, tegul ir rekonstruotas pagal autentiškus brėžinius, turinčias jau 200 metų.

Keliose ankstesnėse "Akvarelėse" bandėm prisiminti vieno iš KDT direktorių - R.Pletkausko - veiklų metą. Kai kone kasdien keitėsi įstatymai, ministrai mirgėjo tarsi kaleidoskope, griuvo ir tvėrėsi vyriausybės, rublius keitė "vagnorkės", jas - litai. Žodžiu, Lietuva stojosi ant kapitalizmo bėgių.

O kaip jais "pumpuoti" - ne kiekvienam buvo aišku. R. Pletkauskas tarsi ir "pagavo" principus, bet, pasak jo, ministerijose liko beveik tie patys žmonės, kurie nelabai suprato, kad socializmu vadinta epocha baigėsi.

Iniciatyvūs, veiklūs žmonės labai dažnai atsitrenkdavo į įvairių kontorų, neišskiriant ir ministerijose dirbančių nuo seniausių laikų, biurokratų sieną, kurią pramušti naujomis idėjomis buvo tiesiog beviltiška.

SĖKMĖ. Į atvykusius Klaipėdos teatro aktorius su savo dviem pastatymais, buvo žiūrėta iš aukšto... Kol vokiečiai nepamatė jų.

1996 m. birželio mėn. pabaigoje dėl įvairių intrigų toli gražu ne pačiame teatre, R. Pletkauskas deda pareiškimą ant ministro J. Nekrošiaus stalo.

Režisierius P. Gaidys, kai kurie aktoriai, Klaipėdos apskrities vadovai J.Aušra ir J. Paliakas dar bandė atkalbėti, tačiau direktoriaus apsisprendimas buvo tvirtas. "Dirbau tikrai labai sudėtingu laiku, kai įstatyminė bazė keitėsi vos ne kasdien. Vyriausybės ir ministrai - taip pat tarsi kaleidoskopo paveikslėliai",- sakė R. Pletkauskas.

Žodžiu, perėjimas iš vienos sistemos į kitą nebuvo lengvas ir paprastas. Stigo pačių įvairiausių įstatymų verslui vystyti, nes teatrai buvo įstatyti į tokias pat sąlygas, kaip ir verslas - tavo reikalas, kaip tu prasisuksi, gavęs menką dotaciją, nes jau buvo privačių teatrų, kurie gyveno visiškai savarankiškai.

"Ir Kultūros ar Finansų ministerijos baksnodavo į juos, klausdamos, kodėl negalime išgyventi taip, kaip jie? O jeigu bandei, tai kirto per rankas.

Rubliai, talonai, "vagnorkės", litai - pinigų kaita, teatro įstatymo nebuvimas irgi kirsdavo per pakinklius.

Po ministro D. Trinkūno mirties ministeriją užvaldė biurokratų klanas (ministras J. Nekrošius atliko daugiau garbės ministro pareigas), kuris buvo lojalus tik saviems ir kurstė aktorius prieš jiems neparankius teatrų vadovus.

Bet viena galiu pasakyti - Klaipėdos dramos teatro kolektyvas su retomis išimtimis buvo kaip kumštis.

Teatre tikrai dirbo jam pasišventę žmonės, pradedant režisieriumi Povilu Gaidžiu, KDT legendomis artistais ir aktoriais, kūrybiniu, techniniu ir administracijos personalu",- šiandien savo šešerių su puse metų direktoriavimo laikotarpį KDT įvertino R. Pletkauskas.

O kaip tas laikotarpis atrodė ir atrodo KDT aktoriams?

Fantazija - be ribų

"Tai buvo direktorius, kuris viskuo pasirūpindavo: reikia važiuoti kokio jubiliejaus proga pasveikinti kolegų Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ar Panevėžyje - dovana yra, transportu pasirūpinta - dūzgiam.

Pačiame Klaipėdos teatre kokia proga, iš ūkinės pusės mums jokių rūpesčių, išskyrus kūrybinius. Labai smagūs ir išradingi būdavo teatro aktorių jubiliejai, kai net per blokadą būdavo išleidžiami bukletai su solenizanto vaidmenų sąrašais, nuotraukomis, vaidmenų vertinimais.

SVEIKINIMAI. Lietuvos teatruose baigia nunykti tradicija vieni kitus sveikinti su aktorių ar teatro jubiliejais. Geriausiu atveju pasiunčiami du iš teatro pasveikinti kolegų. R. Pletkausko vadovavimo metu KDT aktoriai įvairiomis progomis į kitus teatrus dūgzdavo beveik "in corpore".

Pletkausko fantazija irgi neturėjo ribų. Ir kiek susigaudydavau, ko nors imdamasis visada turėdavo atsarginį planą, - kur eiti, ko siekti. Greta tų gerųjų vis dėlto jis turėjo ir savybių, kurios žmogui priklijuoja etiketę,- kontraversiškas",- sakė aktorė Nijolė Narijauskaitė - Gražienė.

Teatras ne vieta nuosavam bizniui...

Aktorius Igoris Reklaitis pripažino, kad R. Pletkauskas dirbti į teatrą atėjo turėdamas tikrai puikių idėjų ir planų. Ir, pasak jo, vienu metu labai gražiai dirbo. "Bet teatras, mano vertinimu, ne toji vieta, kurioje derintųsi teatro ir asmeniniai interesai. Tai tikrai nėra terpė nuosavam bizniui",- į vatą nevyniojo savo nuomonės aktorius.

Nijolė Sabulytė, įvertinusi R. Pletkausko veiklumą, verslininko gyslelę, kuri labai reikalinga teatro vadovui prasimanyti lėšų teatro pastatymams ir ne tik,- teatrą reikia globoti ir prižiūrėti, R. Pletkauskui negali atleisti pradangintus šviesaus atminimo KDT aktoriaus Ričardo Poškaus archyvus.

TRYS GRANDAI. R. Pletkauskas pripažino, kad jo siūlomoms naujovėms, idėjoms dažniausiai pritardavo teatro grandai, ypač Bronius Gražys ir Vytautas Kancleris. Šioje nuotraukoje aktoriai Balys Barauskas, Vytautas Paukštė ir Vytautas Kancleris.

"Tiesiog akyse stovi jo nufilmuoti, fotografuoti dokumentiniai kadrai iš repeticijų, iš spektaklių, jubiliejinių labai linksmų vakarėlių. Daugybėje kasečių buvo didelė dalis Klaipėdos dramos teatro istorijos.

Perduodama į teatro vadovo rankas, maniau, kad jos patikimos. Deja, visas tas archyvas dingo Holivudo džiunglėse',- apmaudavo aktorė, KDT dirbanti nuo 1964 m.

Anonsas

O kaip KDT prisimenamas dar vienas teatro vadovas - Gediminas Pranckūnas? Teatre buvo ir dar viena pareigybė - literatūrinės dalies vedėjas. Kokios funkcijos tekdavo užimantiems šias pareigas? Kas teatro statomiems spektakliams rašydavo muziką, kuri yra neatsiejama pastatymų dalis, kuri tokia pat svarbi kaip ir scenografija, kostiumai, neišskiriant ir apšvietimo monų.

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., nuo 2018 m. vasario išeina penktadieniais. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.ltskaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (570) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (569) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (568) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (567) nuotrauka, foto

"Maisto banko" akcijoje dosniausi - klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Klaipėda, "Klaipėdiečių širdis yra didelė. Tai tarsi gerumo šventė", - pasibaigus pavasarinei "Maisto...

Laiptinės gyventojus gąsdina šuo nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vienos Kretingos daugiabučio Savanorių g. Nr. 3A laiptinės gyventoja Zofija piktinosi, kad...

Sveikina ministro principingumą dėl A. Vaitkaus nuotrauka, foto

Klaipėda, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis, vertindamas susisiekimo...

„Arvydo Vaitkaus atleidimas - kerštas už rinkimus“ nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos jūrų uosto vadovo Arvydo Vaitkaus atleidimas yra kerštas už  dalyvavimą...

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...