2019 m. vasario 19 d. 12:39 val., antradienis

Klaipėdos akvarelės

"Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (529)

"Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (529) nuotrauka, foto

MAŽVYDAS. Justino Marcinkevičiaus "Mažvydas" KDT scenoje rampos šviesas išvydo 1976 m. Pagrindinis vaidmuo vėl patikėtas Vytautui Paukštei. Nuotraukos iš MLIM fondų

© Nuotrauka iš Aleksandro NAGIO archyvo

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau varstysime Teatro g. 2-uoju numeriu žymimo Klaipėdos dramos teatro duris. Tas sunkiąsias, varstomas, tegul ir rekonstruotas pagal autentiškus brėžinius, turinčias jau 200 metų.

Mokslas žaisti

Buvusi ilgametė Kultūros skyriaus vedėja Nijolė Navogreckienė yra prisipažinusi: "Kodėl man taip patiko bendrauti su artistais? Jie mokėjo žaisti. Jie visi labai gerai mokėjo. Kai atvažiavau dirbti į Klaipėdą, iš pradžių buvau Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja. Pradėjus dirbti, neilgai trukus, į mano kabinetą atėjo Vytautas Kancleris ir dar pora artistų, kurių dar nepažinojau. Kancleris pažvelgė iš aukšto į mane ir sako: "Girdėjome, kad tu čia, tokia gudri, atvykai dirbti pas mus. Pažiūrėsime, ko esi verta..." Iš kišenės ištraukė kažkokį persipynusių vielų raizgalą ir liepė padalinti į dvi dalis. Supratau, kad reikia padaryti kažkokį paprastą judesį ir tas raizgalas perskils. Tačiau kaip? Paėmiau tą daiktą, sėdėdama nuleidau rankas po stalu, paklibinau - ir raizgalas persiskyrė! Pergalingu žvilgsniu lydėdama padėjau jį ant stalo, o Kancleris ir sako: "Nu jo, reiškia - nemelavo..." Tą raizgalą man jis ir paliko, tik per tiek metų nežinia kur jis pasidėjo." Daug bendravusi su teatro moterimis, N. Navogreckienė sakė pastebėjusi, kad dauguma jų buvo labai kruopščios. Gal savotišką antspaudą uždėjo profesija, bet dauguma jų turėjo savo mėgstamus užsiėmimus, hobius, į kuriuos pasinerdavo visa galva. O kartais pasitaikydavo ir gana paradoksalių dalykų. Aktorė Laima Kerniūtė-Kanclerienė ne vienerius metus buvo miesto kultūros darbuotojų profsąjungos pirmininkė. Pareigos atsakingos, nors visuomeninės. O tokiems žmonėms, kaip sakė N. Navogreckienė, "partija keldavo ir atitinkamus reikalavimus". Vienas jų - studijuoti marksizmą-leninizmą. Tai L. Kerniūtė kurį laiką gana pasišventusi skaitė Lenino raštus. Tačiau iš to skaitymo buvo vien spektaklis: "Kai vykdavo bendri susirinkimai, posėdžiai, į kuriuos ateidavo žmonės iš kitų kultūros įstaigų, aš matydavau, koks paslėptas juokas ima Laimą dėl tų Lenino tiesų. Jos pavaduotojas buvo Julius Martišius, tai jinai, atsisėdusi priešais Julių, dėstydavo jam leninizmą. Abu, vaidindami rimtus, surengdavo tokį spektaklį, kad mes sunkiai laikydavomės nesijuokę", - pasakojo N. Navogreckienė.


KARŪNA. Ko verta karūna? Mindaugo karūnos vertę savo vaidmeniu 1969 m. nurodė ir Vytautas Paukštė, atlikęs Mindaugo vaidmenį.

Gyvenimas, negailestingai skubėdamas į priekį, labai daug scenos grandų dėl įvairių priežasčių pastūmėdavo Anapilin. Mačiau akivaizdžiai, kaip retėjo tokios gausios Kanclerių šeimos draugų gretos. Jau ir V. Kancleris iškeliavo, geriausios L. Kerniūtės draugės ir draugai vieni nebepaeina, kiti "prikalti" prie lovų. Pasidabinusi Kanclerienė išsiruošdavo į artimiausią kavinę: geria kavą, užsirūko ir porina: "Na, ir tegul galvoja apie mane ką nori, kodėl viena sėdžiu. Juk aš artistė, tenka ir vienišės vaidmenį realiame gyvenime atlikti", - ir garsiai "pastatytu" balsu nusikvatoja.

Dailininkų sąjunga

Kai Vykdomojo komiteto pirmininko Alfonso Žalio iniciatyva vis gausėjo Klaipėdos dailininkų, savotišku traukos centru, kaip ir teatras, tapo Dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pastatėlis S. Daukanto gatvėje. Jame kai kurie dailininkai turėjo dirbtuves, buvo čia ir sąjungos "menė". Į ją po įvairiausių parodų atidarymo ar miesto dabinimo akcentų atidengimo sugužėdavo beveik visi dailininkai, žinoma, ir aktoriai. Prie jų šliejosi ir medikai, daugeliu atvejų susiję ir su aktoriais, ir su dailininkais. Mat tuomet labai buvo populiarios vadinamosios agitbrigados, kurių programoms akcentus sudėliodavo artistai, jei reikėdavo dekoracijų, papaišydavo dailininkai. "Menėje" po vidurnakčio, stojus Naujiesiems, rinkdavosi pusė miesto menininkų, įskaitant ir rašytojus. Buvo poreikis bendrauti. Tapytojas Edvardas Malinauskas virkdydavo lūpinę armonikėlę, Angelina Banytė traukdavo "O Tanenbaum", V. Kancleris svaidydavo pokštus, kurių būdavo pilnos jo kišenės. V. Skirgailaitė, matydama, kad gėrimų kaip ir pakankamai, tačiau "zakuskos" trūksta, bėgdavo į savo dirbtuvę lašinių. Kažin ar dabartinė jaunoji Klaipėdos menininkų karta turi tokius traukos centrus? Gal...

Neakivaizdi dvikova

Bręstant Klaipėdos dramos teatro aktoriams, akivaizdžiai augant jų meistriškumui, teatre P. Gaidys vis dažniau imdavosi nacionalinės dramaturgijos veikalų. Regis, nuo poezijos spektaklio "Krintančios žvaigždės" (1968 m.) užsimezgė draugystė su Justinu Marcinkevičiumi. Ir kai buvo parašyta drama "Mindaugas", ją statyti Vilniuje ėmėsi režisierius Henrikas Vancevičius, o Klaipėdoje - Povilas Gaidys. Mindaugo vaidmenis tais pačiais, 1969 m., Vilniuje ir Klaipėdoje atliko Regimantas Adomaitis ir Vytautas Paukštė. Šiemet, artėjant Teatro dienai, aktorė Nijolė Narmontaitė papasakojo tokį epizodą: "Nedidelėje aktorių iš įvairių teatrų kompanijoje kažkas pradėjo girti Adomaitį už jo Mindaugo vaidmenį. Aktorius ditirambą nutraukė: "O koks Mindaugas buvo Vytautas Paukštė..." O iš esmės ir R. Adomaičio, ir V. Paukštės Mindaugai buvo įtaigūs, na, kaip sakoma, į širdį, nors ir labai skirtingi. Kaip ir pačios spektaklio koncepcijos. P. Gaidys, šiame spektaklyje dirbęs su dailininku A. Tarabilda, padarė netikėtą atradimą - per visą sceną nuleidžiamą veidrodį, kuriame Mindaugas - Vytautas Paukštė rodė - štai ji, Lietuva. O veidrodyje - spektaklio žiūrovų atspindžiai. Labai stengiausi atkapstyti būtent šią nuotrauką iš spektaklio, tačiau nepavyko. Mat po kelių premjerinių "Mindaugų" ideologai, kuriems kažkas tame veidrodyje nepatiko, - gal pačių atvaizdai? - pasirūpino veidrodį "nuimti". Matyt, lygiai taip pat buvo pasirūpinta išnaikinti ir spektaklio nuotraukas su tais veidrodžiais. Tai dabar man atrodo, - 1969 m. tas veidrodis jau buvo nuoroda į būsimą Baltijos kelią. O 1976 m., dvejais metais anksčiau nei Vilniuje, buvo "Mažvydo" premjera. Pagrindinis vaidmuo vėl atiteko V. Paukštei. Ir tik J. Marcinkevičiaus trečioji trilogijos dalis "Katedra" tepasirodė 1980 m., kai Vilniuje "Katedros" premjera jau buvo įvykusi 1971 m. Pagrindinis - Stuokos Gucevičiaus - vaidmuo KDT buvo patikėtas ką tik aktorinio meistriškumo studijas baigusiam Kęstučiui Žilinskui, P. Gaidžio auklėtiniui. Režisierius H. Vancevičius Vilniuje, P. Gaidys Klaipėdoje dėjo tokias skirtingas karūnas nacionalinei dramaturgijai. Bet tai buvo įvykiai netgi tiems, kurie, regis, buvo tolimi nuo teatrinio gyvenimo. Pamatyti šiuos spektaklius lietuviai klaipėdiečiai laikė savo pareiga.

KLAKERIS”. Klaipėdos teatralai turėjo ir savo žurnalą „Klakeris”,
kuriame atsispindėdavo ir užkulisinis gyvenimas.
"KLAKERIS". Klaipėdos teatralai turėjo ir savo žurnalą „Klakeris”,kuriame atsispindėdavo ir užkulisinis gyvenimas.

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., nuo 2018 m. vasario išeina penktadieniais. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (565) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (564) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (563) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (562) nuotrauka, foto

Interesų konfliktas uoste buvo suvaldytas nuotrauka, foto

Ūkis, Interesų konfliktas uosto verslininkams parėmus Klaipėdos uosto vadovo Arvydo Vaitkaus bei...

Alzheimerio liga: svarbu nedelsti kreiptis pagalbos nuotrauka, foto

Sveikata, Ko gero, ne vienas yra savo aplinkoje ar šeimoje susidūręs su žmonėmis,...

Rusniškiai prašo svečių kol kas į salą nevykti nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vakar Šilutės rajono savivaldybė paskelbė ekstremaliąją situaciją, be Rusnės, dar penkiose rajono...

Netekome miesto Garbės piliečio Kazimiero Budrio nuotrauka, foto

Klaipėda, Šįryt, vasario 19-ąją, penktą valandą ryto amžinybėn iškeliavo Kazimieras Budrys.

Ūkis, Paskelbta prieš 1 val.

Sveikata, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...