Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (474)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (474)

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau dairysimės Vilties gatvės 3-iajame name, kuriame buvo apgyvendinta ir Janinos su Baliu Juškevičių šeima.

Jau minėta, jog pas Juškevičius du kartus per metus sugužėdavo visi artistai - teatriniam sezonui pasibaigus ir per Naujuosius.

"Sezonui pasibaigus - trumpas atokvėpis, ir gastrolės po kolūkius. Nei viešbučių, nei apartamentų. Po spektaklio kokiame kultūrnamyje artistai miegoti įsikurdavo ant pakylos, kurioje ką tik vaidinta. Tuomet jau prasidėdavo natūralaus gyvenimo "spektakliai" su suktukais garbanose, su naktiniais marškiniais ir pižamomis. Artistai, neturėję kur ir kam palikti vaikų, juos čia pat migdydavo. Kiti po spektaklio eidavo kur prie upės ar ežero. Rūpestingesnis kolūkio pirmininkas, žiūrėk, su vaišėmis atskuba. Daugiau žmonių iš kaimo ar miestelio prisirenka. Jau ir dainos sklinda... Būdavo ir savotiškos romantikos tose gastrolėse", - teigė Klaipėdos dramos teatro direktoriaus Balio Juškevičiaus sūnus Andrius.

Tik romantikos nelabai likdavo žiemą, kai tekdavo ir nekūrentuose kultūrnamiuose nakvoti, į juos kartu su dekoracijomis atviruose sunkvežimiuose važiuoti.

BENDRAKLASIAI. "Čia mūsų 1d klasė iš Kristijono Donelaičio mokyklos, esame laive "Rambynas", kurio kapitonas buvo Algimantas Monkus. Kairėje už stiebo slepiasi Dalia Kanclerytė, jos tik veidukas kyšo (mūsų klasėje mokėsi ir daugiau teatralų vaikų), šalia juodais kailinukais Violeta Monkutė-Jusionienė (jos tėvas buvo to laivo kapitonas), mano tik veidelis išlindęs antrasis dešinėje. Metai - gal 1961 ar 1962. Beveik viduryje su ornamentu ant kailinukų stovi Aurelija Tallat-Kelpšaitė, nežinau jos dabartinės pavardės, ji dirbo mokytoja Simono Dacho progimnazijoje", - ir šią nuotrauką pakomentavo Andrius Juškevičius.

Bet, nepaisant kokios ir kur tos gastrolės vyks, teatrinis sezonas pasibaigė ir reikia viščiukus skaičiuoti: kas pavyko, kas nelabai. Ir suguža artistai pas Juškevičius. Tuos "viščiukus" beskaičiuodami ir dainuoti pradėdavo. Kiekvienas aktorius turėdavo savo mėgstamos dainos "vinį", kuriai pritardavo visi. B. Juškevičiaus "vinis" buvo "Dziemedėlis", be kurio jokia užstalė neapsieidavo jam dalyvaujant.

Andrius, paklaustas, ar nesulaukdavę kaimynų priekaištų dėl artistų "debošų", sakė nepamenąs, kad kas ateitų tildyti.

"Tėvai turbūt įspėdavo kaimynus, kad bus balius", - spėjo. Ta proga prisiminė labai gerklingą kaimynę, kuri pas Juškevičius įsiprašydavusi paskambinti telefonu.

"Visame name telefonai tebuvo du - pas mus ir pas Borikus. Visi kiti lakstydavo į telefonų būdeles gatvėje. O toji gerklingoji kaimynė prašydavo tėvo leisti paskambinti. Taip ir stovi vaizdas akyse: telefonas kabėjo koridoriuje ant sienos, o kaimynė prie jo "prilipdavo" ilgam ir klykdavo, kol visus reikalus susitvarkydavo. Tai būdavo kur kas baisiau nei teatralų kalbos ar netgi dainavimas", - pašmaikštavo Andrius.

O kartą…

Skandalas

O kartą, teatriniam sezonui pasibaigus, buvo labai karšta. Visi besirenkantys artistai pirmiausiai nėrėsi iš švarkų ir kabino juos ant sienos koridoriuke. O teatrinio sezono pabaiga - tai ir algos, ir atostoginiai tų švarkų kišenėse. Buvo jau vėlyvas vakaras, kai kažkas pasigedo pradingusių pinigų. Jų pasigedo visi.

"Žinoma, iškvietė miliciją, bet vagių gal iš mūsų, gal iš gretimo namo pėdsakai jau buvo ataušę. Langai, durys atlapoti iki galo, dainos liejosi laisvai, buvo palanku apkraustyti artistų kišenes. Apšvarintiems tai buvo didelė tragedija - juk gyventi su šeimomis iš tų pinigų reikėjo visą vasarą", - nemalonų incidentą prisiminė A. Juškevičius.

Jis puikiai mena ir tuometinį Klaipėdos dramos teatro žiedyną ne scenoje, o iš karalių, princų ir princesių virtusius žmonėmis, kaip šimtai aplinkui - Vytautą Kanclerį, Romualdą Grincevičių, Algirdą Kubilių, Juozą Paplauską, Emiliją Platušaitę, Janiną Budrikaitę, Laimą Kerniūtę-Kanclerienę.

GIMINAIČIAI. Šioje nuotraukoje pirma iš kairės Rita Vitkevičienė, jos "augintinis" Andrius, Balys ir Janina Juškevičiai.

Ir ne tik juos, bet ir vėlesnes aktorių kartas, kurie į teatro direktoriaus butą užsukdavo jau Danės gatvėje. Čia Juškevičiai persikraustė tuomet, kai šeima dar pagausėjo - broliukams Andriui ir Šarūnui gandras 1965 metais atnešė sesutę Aušrą.

Ritos verdiktas

Dvejus metus pas Juškevičius gyvenusios ir Andrių su Šarūnu auginusios jau minėtos Ritos Juškevičiūtės-Vitkevičienės pasiteiravau, kaip jai atrodė teatralų gyvenimas.

"Tai kad aš turėjau savo gyvenimą. Vakarai - mokykloje, turėjau draugę, su kuria išeidavome pasivaikščioti. Ir žiūrėdavome, kaip karininkų namų (dabar Klaipėdos koncertų salė) kiemelio rotondoje sukasi poros. Pamokų ruoša, knygos - nelabai kada buvo žiūrėti, kaip kiti gyvena. Aš net balių pas Juškevičius nepamenu. Gal su vaikais išeidavome ledų valgyti, gal į žaidimų aikšteles nukulniuodavome.

Tik tiek galiu pasakyti, kad esu be galo tai šeimai dėkinga - kad sunkiu momentu priglaudė ir mylėjo kaip ir savuosius vaikus. Kai dėdė, o paskui ir dėdina pasimirė, vėl suartėjau su Andriumi ir Šarūnu, Aušrele. Tos gijos, metams taip greitai slenkant, pasidaro labai brangios. Kaip ir prisiminimai iš mano gyvenimo klaipėdietiškojo periodo", - sudėjo taškus Juškevičiukų aukle kadaise buvusi Rita.


Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., nuo 2014 m. išeina antradieniais. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder