2019 m. vasario 22 d. 11:52 val., penktadienis

Klaipėdos akvarelės

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (306)

(12)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (306) nuotrauka, foto

DABAR. Taip šis namas atrodo dabar.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien pradėsime varstyti Tiltų g. 15-ojo namo duris.

Dabar šis namas yra paprasta stačiakampė "dėžė", praradusi prieškarinės išvaizdą. Iki Vykdomojo komiteto pirmininko Alfonso Žalio eros daugelis senamiesčio namų, kuriems reikėdavo kapitalinio remonto, buvo lygiai taip pat sudarkyti - pristatyti aukštai, sunaikintos įdomios architektūrinės detalės, lipdiniai. Prieš tuos kapitalinius remontus nebuvo varginamasi atlikti istorinius tyrimus, kaip kad vėliau, A. Žalio laikais. Tad ne vienas senamiestį galėjęs puošti namas virto paprasčiausia "chruščiovke", tik su mažesniu butų skaičiumi.

Taip nutiko ir su Tiltų g. 15-uoju namu, turėjusiu Klaipėdos prieškariniam senamiesčiui būdingą veidą. Tiesa, kalbantis su pokariniais šio namo gyventojais, jie teigė, kad atsikraustė jau būtent į tokios konfigūracijos namą, koks jis esąs šiandien. Tai visko gali būti, kad jis galėjo būti perstatytas ir prieškariu, o kai apie 1965-uosius buvo daromas kapitalinis remontas, keistos tik namo vidinės pertvaros ir mezonino konfigūracija.

PRIEŠKARIU. Tiltų g. 15-asis namas prieškariu (viduryje). Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus nuotr.

Gatvės ypatumai

XIX a. antroji pusė buvo ypač palanki Klaipėdos ekonomikai ir namų statybai. Nors amžiaus viduryje buvo sugriežtinti priešgaisriniai reikalavimai (uždrausta namų palėpėse laikyti linus, kanapes), tačiau per Krymo karą (1853-1856 m.) klaipėdiečių namai buvo kimšte prikimšti degių medžiagų. Tai sukėlė skaudžią nelaimę - 1854 m. senamiestyje sudegė 256 gyvenamieji namai.

Po gaisro namai buvo sparčiai atstatinėjami, bet jau kitokie. 1855 m. išleistais statybos policijos nuostatais padidinti ir sugriežtinti priešgaisriniai, sanitariniai ir estetiniai reikalavimai. Leista statyti tik mūrinius namus, apribotos fachverkinės statybos. Turėjo būti paliekami neužstatyti priešgaisriniai įvažiavimai į kiemus. Nustatytos ir normos, kiek gali būti į gatvės pusę išsikišę balkonai bei laiptai. Gyvenamųjų ir miegamųjų kambarių patalpos negalėjo būti žemesnės kaip 2,8 m, o kitos - ne žemesnės kaip 2,5 m. Pradėta drausti gyventi pusrūsiuose.

IKI REMONTO. Taip Tiltų g. 15-asis namas atrodė prieš kapitalinį remontą apie 1964-1965 metus. Į kadrą pateko ir įdomi gatvių laistymo mašina. Raimondo PRALEIKOS archyvo nuotr.

1861 m. pradėjus veikti miesto dujų fabrikui, dujos buvo vartojamos tik virimui, o vėliau ir šviesai. Dujinės viryklės buvo nedidelės, todėl ir virtuvės galėjo būti mažesnės. Kambariams šildyti ir toliau statomos ornamentuotų koklių krosnys. Paplito į sieną įmūryti dūmtraukiai.

Po 1854 m. gaisro didžioji dalis namų buvo atstatyti ant senųjų pamatų. Jų dydis ir planas mažai tekito - namai buvo dviejų trijų aukštų, su pusrūsiais. Kiek kitokie namai buvo atstatomi Tiltų gatvėje. Pirmųjų aukštų patalpos čia paprastai buvo skirtos parduotuvėms - kad pirkėjams būtų patogiau, jiems nereikėtų kabarotis laiptais, prie gatvės esančių patalpų grindys sulygintos su šaligatviu. Todėl šalia Tiltų gatvės buvusios parduotuvės buvo labai aukštos, kai kurios net šešių metrų.

Pirmuosiuose aukštuose be parduotuvių būdavo ir šeimininkų butai. Viršutiniai aukštai buvo nuomojami tarnautojams, darbininkams. Kuo aukščiau buvo butas, tuo kambariai buvo žemesni, atitinkamai mažesnė ir nuomos kaina.

Nepritaikytų gyventi pastogių grindys dažniausiai buvo išklojamos lentomis, o palėpė naudojama skalbiniams džiovinti. Galais suglaustų namų palėpėms apšviesti paaukštintose sienų dalyse buvo nedideli horizontalūs langai. Buvo ir ovalinių ar apvalių langų, netgi dabintų vitražais. Šiandien dar galima tokį pamatyti Tiltų g. 4-ajame name. Naktį apšviestas iš vidaus tas langas su vitražu yra viena iš Tiltų gatvės puošmenų.

Vidaus laiptinės, kaip ir anksčiau, buvo priemenėje. Ji namą dalijo pusiau ir turėjo du išėjimus: į gatvę ir į kiemą, taip pat į šonuose esančius kambarius. Į išorę išsikišę namų su rūsiais ir aukštais cokoliais laiptai buvo perkelti į namo vidų ir užėmė dalį priemenės, nes "patraukus" namus arčiau gatvės, išsikišę laiptai trukdydavo šaligatviu judantiems pėstiesiems.

Anonsas

Kas statydinosi Tiltų g. 15-ąjį namą? Kas jame turėjo parduotuvę ir kuo joje buvo prekiaujama? Kas nuomojosi butus šiame name ir kas jame gyveno jau pokariu?

Prašymas

Viena pirmųjų pokariu į šį namą atsikraustė Zagorskių šeima, patyrusi daug istorinių vingių - Baltramiejus Zagorskis vadovavo caro Nikolajaus II žmonos apsaugos būriui, o vienas jo sūnų sušaudytas 1937 m. vien už tai, kad saugojo tėvo nuotrauką. Zagorskių kaimynai buvo Viničenkų šeima. Prašytume atsiliepti ir kitus, pokariu gyvenusius Tiltų g. (anuomet - Pergalės) 15-ajame name.

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., išeina pirmadieniais.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Horst Memeleit

2013-09-09   14:25

IP: 78.61.119.87

O aš pritariu KJurgiui, kad Žalio nuopelnai yra dirbtinai išpūsti, nors šiaip žmogelis buvo geras, bet vis tiek tarnavo okupantams.

KJurgis

2013-09-09   10:30

IP: 78.61.143.117

Ačiū mano oponentui! Šiuo metu negalėdamas patikrinti Jūsų pavyzdžių, kol kas lieku su savo ankstesne nuomone, kad Žalio įnašas nepelnytai didinamas, kaip ir atminimo lenta prie jo namo Mažvydo alėjoje - palyginkite ją su kitomis garbingiems žmonėms skirtomis lentelėmis...

K. Jurgiui

2013-09-09   09:03

IP: 78.61.75.177

Kiek turime fachverko - Žalio laikais restauruota: pradedamt dabartiniu Fridricho pasažu (žinoma, čia toliau gerokai padirbėjo p. Kaveckio komanda), baigiant Menininkų kiemeliu, kuris per beveik 30 metų gerokai aptriušo. Toliau vardinu: "Žvejų alaus baras", "Šikšnosparnis", Daržų g. namai, Turgaus a. kai kurie pastatai, paralelinės gatvelės su Pilies g. pastatai, Liepų g. kai kurie, Šaltkalvių g. kai kurie. Jeigu ne restauracija Žalio laikais, ne ką ir teturėtume. Univerrmagas sudarkytas dar prieš Žalio "erą". Neneigiu kapinių naikinimo fakto, gaisrinės griovimo ir lenino aikštės "įsteigimo". Čia, žinoma šviesaus atminimo A. Žalys prasišovė. Bet - kiek padarė.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (565) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (564) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (563) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (562) nuotrauka, foto

Pagerbtas lengvaatletis Šarūnas Banevičius nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vasario 21 d. Klaipėdos rajono savivaldybėje buvo pagerbti rutulio stūmikas Šarūnas Banevičius...

Nuo geležinkelio triukšmo saugos sienutėmis nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šalia geležinkelio gyvenantys klaipėdiečiai galbūt turės daugiau ramybės. Geresnes gyvenimo sąlygas žada...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Pratybų metu susižeidė Lietuvos karys nuotrauka, foto

Kriminalai, Vasario 21 d. Klaipėdoje, šaudymo pratybų metu apie 14 val. susižeidė Lietuvos...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 26 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 51 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...