2018 m. rugsėjo 24 d. 03:03 val., pirmadienis

Klaipėdos akvarelės

Dangės skvero akcentai

(15)

Dangės skvero akcentai nuotrauka, foto

STALINAS. Pagal legendas, po Stalino kulto nuvainikavimo gausūs Klaipėdoje Stalino biustai ir stovylos vertikų buvo subildinti į Dangę.

Pokaryje į Klaipėdą suvažiavę žmonės paprastai lengvai susirasdavo darbo, tačiau po jo turėjo eiti kasti griuvėsių, perrinkti nesuskaldytų plytų, nes jų labai reikėjo bombų sugriautiems gyvenamiesiems namams ir buvusioms įstaigoms remontuoti. Pokarinė miesto valdžia pirmiausiai žmones telkė Dangės pakrantės griuvėsiams valyti.

Dabartiniame Dangės skvere, kur šiandien stūkso "Arka", žmonių būdavo kaip gyvybingame skruzdėlyne. Kiekvienas turėdavo tarsi darbo knygelę, kurioje būdavo pažymimos prie griuvėsių valymo atidirbtos valandos.

Žmonės rinkdavo plytas, veždavo griuvėsių šlamą karučiais. Ekskavatorių era dar nebuvo išaušus, tad, pavyzdžiui, Jono bažnyčios griuvėsiai buvo nušluoti tik septintajame dešimtmetyje, kai ekskavatoriai jau buvo atsiradę, nes klibinti jos betono luitus buvo ne žmogaus jėgoms.

Beje, verslūs lietuviai ir nevaromi ėjo griuvėsių valyti. Išsirinkdavo plytas savo namų statyboms arba parduodavo, kam reikia. Tai būdavo dažno Klaipėdos moksleivio uždarbis ledams, gazuotam vandeniui su sirupu arba kino bilietui.

 LENINAS. Nugriovus Stalino stovylą, toje pat vietoje buvo įkurdintas Leninas, tik jau ant žemesnio pjedestalo. Jau net išdrįsta jį "pridengti" Klaipėdos darbo pirmūnų garbės lenta. Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus fondų nuotr.

Iškart po karo mieste buvo pristatyta leninų ir stalinų stovylų, biustų. Stalino stovyla Dangės skvere buvo pastatyta iškart, kai griuvėsiai buvo išvalyti ir prisodinta krūmų bei gėlių. Prie šiame skvere stūksančios Stalino stovylos buvo suvaryti Klaipėdos žmonės gedulo mitingui, kai Maskva paskelbė apie jo mirtį. Čia per ruporus buvo klausomasi reportažų iš Stalino laidotuvių Maskvoje, Raudonojoje aikštėje.

Po diktatoriaus kulto nuvainikavimo Klaipėdoje, kaip ir visoje SSRS, buvo išvartytos jo stovylos ir biustai. Senieji klaipėdiečiai tikina, kad visos Stalino stovylos ir biustai buvo subildinti į Dangę.

Nugriovus Staliną Dangės skvere buvo įkurdintas Leninas, tik jau ant žymiai žemesnio pjedestalo. Paskui kažkas labai neapdairiai, o gal ir sąmoningai tą Leniną "pridengė" darbo pirmūnų garbės lenta.

2003-iaisiais, minint Tilžės akto 85-ąsias ir Klaipėdos krašto susijungimo su Lietuva 80-ąsias metines, Dangės skvere atidengtas šiai sukakčiai paminėti skirtas paminklas "Arka". Inciatyvinės grupės, kuriai vadovavo tuometinis Seimo narys klaipėdietis Valentinas Greičiūnas, dėka atsiradęs paminklas sveria 150 tonų ir yra 8,5 m aukščio. Skulptūros, kurios autorius Arūnas Sakalauskas, mažoji kolona iš raudonojo granito simbolizuoja Mažąją Lietuvą ir jos kultūrinį paveldą, o pilkoji - Didžiąją Lietuvą. Viršutinė tartum nuskelta paminklo dalis vaizduoja Karaliaučiaus sritį (Kaliningradą), dabar priklausančią Rusijai. Ant paminklo iškalti Ievos Simonaitytės žodžiai: "Esame viena tauta, viena žemė, viena Lietuva."

ŠIANDIENINIS Dangės skveras turi "Arką". Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

vietinis

2016-08-12   23:17

IP: 86.38.160.113

poniai Grazinai pagarba,itariu kapoja ja kiti kolegos uz tikrus pavadinimus ju viesinima,naudojima..o ji nebijo nieko arba nekreipia i tai demesio.kas del paminklo tai aisku baisu kada kartuves stovi miesto centre.ne vieta joms cia.

Hansas

2016-08-02   16:43

IP: 84.15.181.226

Nenoriu įžeisti skulptoriaus, bet toji arka tarytum gabaliukas anos garbės lentos...

2016-08-02   15:08

IP: 78.61.174.64

Puiki publikacija. Labai ačiū! Nors pačių griuvėsių jau kaip ir nemačiau, tačiau labai gerai prisimenu kaukšinčių kirvukų melodiją vadinamajame "naujos statybos" kvartale. Vėliau tai buvo vadinama "Trinyčių" kvartalu, dabar - "Mokyklos gatvės" kvartalas. Taigi būtent iš karučiais susivežtų griuvėsių žmonės čia statė sau namus. Kirvukais daužė nuo plytų seną skiedinį, valė jas naujam mūrui. Atvažiuodavau čia bent kartą į metus, nes čia gyveno mama. Pati augau pas senelę kaime. Paminklinei Arkai suprasti reikia turėtibent šiokį tokį erdvinį mąstymą ir matymą. Tai yra puikus, saikingų formų, į erdvę vykusiai įkomponuotas ir idėjiškai išraiškingas paminklas. Pagaliau pripažinkime ir savus menininkus, jų talentą - kaip Gerb.A.Sakalausko. Pripažinkime, kadne apie viską turime pakankamai išmanymo. Kartais taip gėda būna klausytis...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdos akvarelės

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (549) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (548) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (547) nuotrauka, foto

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (546) nuotrauka, foto

Popiežiaus vizitas Lietuvoje baigėsi maldomis už kankinius ir palinkėjimu Lietuvai nuotrauka, foto

Lietuva, „Šiurpas nukrečia vien tik ištarus žodį Sibiras arba getai Vilniuje, Kaune ir...

„Neptūnas“ sezono starte pranoko „Nevėžį“ nuotrauka, foto

Sportas, Penki naujokai pelnė dviženklį taškų skaičių ir atvedė Klaipėdos „Neptūną“ į pergalę...

Klaipėdiečių jachtos „Defiance“ tragedija: du dingę, viena žuvusi nuotrauka, foto

Klaipėda, Sekmadienį po pietų sporto klubas „Ostmarine“, organizavęs Kapitono Stepono Kudzevičiaus regatą,...

"Kapitonai patys priėmė sprendimą, plaukti ar ne" nuotrauka, foto

Klaipėda, Organizatoriai sunkiai dėlioja žodžius ir gedi nelaimės ištiktų kolegų. Kas ir...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...