2019 m. kovo 22 d. 06:30 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Žydrūnas Vičinskas narplioja Mato Pretorijaus palikimą

(3)

Žydrūnas Vičinskas narplioja Mato Pretorijaus palikimą nuotrauka, foto

SAVANORYSTĖ. "Kartais per Užgavėnes persikūniju į pavasario šauklį "Kanapinį", - sako jaunas mokslininkas Žydrūnas Vičinskas, kuriam nesvetima ir savanorystė.

© Asmeninio albumo nuotr.

"Švyturio" Klaipėdos ateities" stipendijos konkurso finalininkas, etnologijos mokslų doktorantas, Klaipėdos universiteto studentas Žydrūnas Vičinskas šiuo metu ruošia disertaciją, kurios pagrindas yra Klaipėdos krašto istoriko, etnografo Mato Pretorijaus užrašytos mitinės medžiagos patikimumo nustatymas.

Šiuo darbu jis ne tik garsina Klaipėdos vardą Lietuvoje ir už jos ribų, bet prisideda prie gilesnio baltiškos kultūros pažinimo.

Kas pasikeistų, jei laimėtumėte "Švyturio" Klaipėdos ateities" stipendiją?

Ši stipendija užtikrintų sėkmingą tolimesnį mano mokslinių tyrimų vykdymą bei sklaidą. Svarbu, jog materialinis paskatinimas leistų atliekamą analizę plačiau pristatyti tarptautiniu mastu. Žinia, kelionės, dalyvio mokesčiai į prestižines, dažniausiai užsienio universitetuose vykstančias, konferencijas yra dideli. Papildomos lėšos taip pat reikalingos planuojamai stažuotei užsienio archyve: ieškant naujos medžiagos tyrimams, keliant mokslinę kvalifikaciją.

Mokausi dieninėse doktorantūros studijose, o tai reiškia, jog neturiu galimybės dirbti papildomai. Disertacijos ruošimas savaime yra sunkus bei daug laiko reikalaujantis darbas. Mano nuomone, tobulame pasaulyje doktorantas privalėtų visą studijų laiką skirti tyrimams. Tačiau pasaulis niekuomet nebuvo ir dabar nėra tobulas. Šiandien doktorantai taip pat dažnai dirba papildomą, kartais su studijomis nesusijusį darbą arba net kelis. Manau, kad dėl to nukenčia studijų kokybė. Todėl jau daugiau nei dvejus metus esu susikoncentravęs vien į mokymąsi. Atrodo, jog tokios pastangos duoda vaisų, nors atsidėjus mokslui nukenčia materialiniai dalykai.

Aš moksliukas - manęs nepamatysite televizijos ekrane arba profesionalioje scenoje, neišgirsite radijuje, o "Facebook" tinkle man iš paskos nesekioja minios gerbėjų. Todėl buvau įsitikinęs, kad Klaipėdos bendruomenė balsuoti už mane neskubės, mat esu negirdėtas mokslinčius. Džiaugiuosi klydęs. Nuoširdžiai sakau, kad esu sužavėtas bei nustebintas, jog tokia didelė grupė pažįstamų ir nepažįstamų žmonių palaikė mano kandidatūrą. Dėkoju visiems! Bei viliuosi, jog toks rezultatas rodo ir stereotipinio mąstymo lūžį, kad terminai "talentas" arba "talentingas žmogus" gali asocijuotis vien tiktai su meniniais gabumais.

Kaip jūsų gyvenime atsirado etnologija?

Aš myliu Lietuvą ir jos kultūrą. Etnologiją universitete studijavau, nes mokykloje domėjausi Lietuvos ir pasaulio istorija, ypač senųjų civilizacijų kultūros laimėjimais. 2012-aisiais Klaipėdos universitete baigiau lietuvių filologijos ir etnologijos bakalauro studijas. Vėliau čia įgijau antrosios pakopos - baltų filologijos - akademinį kvalifikacinį laipsnį. Mane visada labiausiai domina ne kultūrinių procesų chronologija, o kontekstas - vienokio ar kitokio reiškinio priežastys-pretekstas - eiga - rezultatai. Ko gero, dėl to nuo pat pirmųjų studijų metų aktyviai gilinausi į etnologines disciplinas.

Planuojate nustatyti Mato Pretorijaus užrašytos mitinės medžiagos patikimumą? Kodėl pasirinkote tokią temą?

Šitoje vietoje yra tinkamas metas nukelti kepurę prieš savo mokytoją, profesorių Rimantą Balsį. Be jo paramos nei bakalauro, nei magistro, nei doktorantūros darbas nebūtų toks įdomus bei efektyvus. Jis mane supažindino su senosios baltų religijos ir mitologijos tyrimų problemomis bei pasiūlė imtis gana sudėtingo, bet svarbaus senųjų rašytinių šaltinių mitinės informacijos patikros proceso. Todėl šiandien tyrinėju Mato Pretorijaus rankraštyje "Prūsijos įdomybės, arba Prūsijos regykla" užfiksuotų baltiškos kilmės mitinių duomenų autentiškumą.

Analizuojant ikikrikščioniškąją baltų kultūrą iškyla ją fiksuojančios raštijos patikimumo klausimas. Baltų gentys neturėjo rašto, todėl visos žinios apie senąją sakralinę praktiką yra užrašytos svetimtaučių bei svetimą religiją išpažįstančių žmonių. O tai gali būti susiję su tendencingu informacijos perteikimu. Mato Pretorijaus užfiksuota mitologinė informacija yra ne kartą naudota XIX-XXI amžiaus mokslininkų, tyrusių baltišką kultūrą ir mitologiją, naudojama dabar bei greičiausiai bus naudojama ateityje. Dėl tos priežasties, nepaisant ankstesniųjų fragmentiškų bandymų, prasminga pamėginti įvertinti tai, kas aptartajame šaltinyje autentiška.

Visus iki šiol parengtus mokslinius straipsnius, kurie sudarys mano disertacijos pamatą, nemokamai galima peržiūrėti "Tautos mentoje". Tai - nekomercinis mitologo Dainiaus Razausko inicijuotas interneto tinklalapis, skirtas senosios baltų religijos, mitologijos, pasaulėvaizdžio tyrimams viešinti.

Aktyviai dalyvaujate respublikinėse bei tarptautinėse konferencijose, rašote mokslinius straipsnius, ar lieka laisvo laiko kitiems pomėgiams?

Aš save įsivaizduoju kaip klasikinį renesansinės dvasios humanitarą, todėl randu ką veikti. Laisvalaikiu piešiu, maketuoju tiek ant popieriaus, tiek skaitmeniniu būdu. Kol kas dar nepasisekė nutapyti damos su šermuonėliu, bet 2011 metais suprojektavau tuometinio Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto simboliką. Taip pat turiu potraukį rašyti savotišką verlibrą, kurį publikuoju prisidengęs slapyvardžiu internete. Mano svetainės beveik niekas neskaito, vadinasi, Lietuvos žmonės turi gerą literatūrinį skonį (šypsosi, - Autor. past.).

Teko girdėti, kad jums nesvetima ir savanorystė.

Taip, savanoriauju arba kaip nors kitaip prisidedu prie Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro organizuojamų renginių. Pavyzdžiui, 2013 metais savanoriavau centro ruošiamoje tradicinėje tarptautinėje vaikų ir jaunimo etninės kultūros stovykloje "Vėlungis". Parengiau edukacinius užsiėmimus, paremtus lietuvių liaudies folkloro pavyzdžiais. Pernai sukūriau menines užsklandas tarptautinio folkloro festivalio "Parbėg laivelis" "jomarko" bei didžiųjų koncertų scenografijai. O kartais per Užgavėnes persikūniju į pavasario šauklį Kanapinį. Pasižiūrėjus į mano stotą, akivaizdu, kad tam didelių pastangų nereikia.

Klaipėdos universiteto bendruomenė jus pristato kaip darbštų ir perspektyvų doktorantą. O kokie jūsų planai baigus doktorantūros studijas?

Esu kilęs iš nedidelio Žemaitijos miestelio Skuodo, ten tebegyvena mano tėvai Emilija ir Alfonsas, kurių rūpesčiu sėkmingai pabaigiau bakalauro ir magistro mokslus. Klaipėdoje gyvenu jau beveik dešimt metų. Ateityje norėčiau būti Klaipėdos dalimi, o talentą mokslui susieti su Klaipėdos universitetu. Deja, etnologija, kaip ir visi humanitariniai mokslai, Lietuvos aukštosiose mokyklose palaipsniui praranda anksčiau turėtas pozicijas. Kita vertus, lūžio arba perėjimo etapai visais laikais turėjo ne tik neigiamą, bet ir teigiamą pusę. Galvoju, jog būtent dabar yra tinkamiausias metas tvirtai parodyti sau bei kitiems, jog Klaipėdos universitetas nenori ir neturi prarasti susiformuoto autoriteto regione. Todėl viliuosi, kad šiandien "Švyturio" Klaipėdos ateities" stipendijos komisija atpažins nors ir simbolinę, tačiau reikšmingą galimybę palaikyti universiteto aplinką.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2017-06-30   17:49

IP: 90.140.252.82

Tai jaunas ir talentingas mokslininkas,kuris tikrai myli ir garsina Lietuvą.Reikia remti ir skatinti tokius Lietuvos vaikus.Jie mūsų ateitis ir neduos pamiršti mūsų istorijos ir praeities.Pirmyn ŽYDRŪNAI.

įdomus interviu..

2017-06-23   09:29

IP: 8.37.230.63

Palaikau Klaipėdos universitetą, todėl norėčiau, kad šitas vaikinas laimėtų stipendiją… Klaipėdai reikia jaunų talentingų žmonių. Pritariu (100%), jog talentas tai ne vien tik meniniai sugebėjimai. Talentingu žmogumi gali būti bet kuris savo srities specialistas...

Linkiu Sėkmės!

2017-06-23   09:03

IP: 45.33.141.183

Aš baigiau bakalauro studijas Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto katedroje, kurios administratoriumi tuomet dirbo Žydrūnas. Jis maloniai bendravo su studentais ir buvo visada gerai nusiteikęs. :) Sėkmės studijose! M.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Valdančiosios daugumos gretos didėja. Prie koalicijos naujai išrinktoje Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje...

Prie koalicijos jungiasi ir Laima Juknienė nuotrauka, foto

Ketvirtadienį posėdžiavusi kadenciją baigianti miesto Taryba įteikė Savivaldybės administracijos direktoriui Sauliui Budinui...

Direktoriaus ataskaitai pritrūko palaikymo nuotrauka, foto

Susisiekimo ministras sako, kad padėtis dėl Klaipėdos uosto vadovo Arvydo Vaitkaus...

Ministras: padėtis dėl uosto vadovo - labai komplikuota nuotrauka, foto

83-ejų metų klaipėdietė Nijolė Julija Vainus gyvena ramiame, gamtos apsuptame uostamiesčio Viršutinės...

Užpuoliko išpuolį patyrusi klaipėdietė neprisišaukia pagalbos nuotrauka, foto

Dauno sindromo dieną paminėjo su vaikais nuotrauka, foto

Sportas, Kovo 21-oji – pasaulinė Dauno sindromo diena, kurią Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai bei...

Prie koalicijos jungiasi ir Laima Juknienė nuotrauka, foto

Klaipėda, Valdančiosios daugumos gretos didėja. Prie koalicijos naujai išrinktoje Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje...

Direktoriaus ataskaitai pritrūko palaikymo nuotrauka, foto

Klaipėda, Ketvirtadienį posėdžiavusi kadenciją baigianti miesto Taryba įteikė Savivaldybės administracijos direktoriui Sauliui Budinui...

Artėja padangų keitimo bumas nuotrauka, foto

Automobiliai, Servisai pradeda pasiruošimą artėjančiam padangų keitimo bumui, kai daugelis vairuotojų žiemines padangas...

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...