2019 m. vasario 20 d. 15:14 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Vydūno paminklui Klaipėdoje - labdaros renginys

(11)

Vydūno paminklui Klaipėdoje - labdaros renginys nuotrauka, foto

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Numatoma, jog 2018-ieji bus skirti paminėti 150-ąsias Vydūno gimimo metines. Šia iškilia proga Klaipėdos miesto savivaldybės, „VšĮ ,,Mažosios Lietuvos kultūros“, Vydūno draugijos iniciatyva Klaipėdos miesto skvere tarp Bokštų ir Puodžių gatvių bus pastatytas pirmasis monumentalus paminklas Lietuvoje, skirtas žymiajam Mažosios Lietuvos kultūros veikėjui Vydūnui (Vilhelmui Storostai). Siekiant galutinio prajekto įgyvendinimo, šio mėnesio 25 d. vyks labdaros renginys. 

Didysis lietuvių humanistas, rašytojas, filosofas, publicistas, kultūros veikėjas Vydūnas (1868–1953), aktyviai veikęs ne tik Mažojoje Lietuvoje, bet ir toli už jos ribų, nenuginčijamai padarė didelę įtaką lietuvių kultūrai. Aukščiausia vertybe laikęs žmoniškumą, Vydūnas savo veikla siekė ugdyti sąmoningų ir laisvų žmonių tautą, kuri būtų iš esmės, o ne „paviršiaus dalykuose laisva“. Vydūno idėjos nestokoja aktualumo ir šiomis dienomis. Kuriant paminklo koncepciją buvo siekiama, kad jis atspindėtų šios Lietuvai svarbios asmenybės subtilumą, dvasingumą, nepretenduojant į grandiozines, masyvias formas, tačiau tuo pačiu deramai išreikštų didžiojo Lietuvos mąstytojo reikšmingumą mūsų tautai.

Po ilgai vykusių derybų su Klaipėdos miesto savivaldybe, buvo nutarta, jog tinkamiausia vieta memorialiniam Vydūno paminklui – uostamiesčio centre esąs skveras tarp Bokštų ir Puodžių gatvių. Tai istorinė miesto viešoji erdvė, pastaruosius 50 metų naudojama kaip rekreacinė erdvė bė memorialinių akcentų. Iki šiol buvęs bevardis skveras bus pavadintas Vydūno garbei, o jame bus pastatyta „Versmės“ kompozicija su bronzine basakojo Vydūno skulptūra ant 5 metrų skersmens pjedestalo ir aplink trykštančiu fontanu. Praėjusių metų rudenį atvirą architektūrinį projekto konkursą laimėjo Olesis Sidarukas, Petras Džervus ir Borisas Krylovas.

Siekiant suteikti galimybę kiekvienam palaikančiam Vydūno įamžinimo idėją ir norinčiam finansiškai prisidėti prie paminklo pastatymo, balandžio 25 dieną 18:30 val. Klaipėdos dramos teatre, didžiojoje salėje, vyks labdaros renginys. Renginį sudarys dvi dalys: pirmoje Apeirono teatras žiūrovams pristatys teatralizuotus skaitymus pagal Vydūno raštus ir biografiją. Skaitymai parengti bendradarbiaujant su Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokiniais ir vaikų choru (vadovas – Arvydas Girdzijauskas). Taip pat žiūrovai turės galimybę matyti šokėjos Lauros Geraščenko pasirodymą ir girdėti Dailės Docienės arfa atliekamus kūrinius. Antroje renginio dalyje – kamerinio orkestro „Niko“ koncertas.

Pasak vieno iš renginio iniciatorių Rimanto Cibausko, Vydūnas ilgą laiką nepelnytai buvo paliktas beveik visiškoje užmarštyje, tačiau tiek jo atminimas, tiek jo kūryba, tiek jo vertybės buvo aktualios tada, yra aktualios dabar ir bus, tikėtina, aktualios amžinai. Šiandienos fone, kai išgyvename tam tikrą tautiškumo krizę, ypač svarbios tampa jo idėjos, susijusios su vieningos tautos koncepcija – tautos, kurią neatsiejamai jungia kūno, proto, kraujo, dvasios ir, svarbiausia, kalbos ryšiai. Būtent šie ryšiai nulemia tautos vienybę, o jiems pradėjus silpti, nyksta ir tauta. Todėl apie tai svarbu kalbėti.

Įėjimas į renginį nemokamas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

klaipedietis

2017-04-21   00:55

IP: 86.38.234.231

Wilhelm Storost-taip butu tiksliai,o megstam uzsiimti perkrykstijimu...Skulptura tokia slyksti kaip Vilniuje Basanavicius...geriau jau vamzdi pastatytu..

Hansui

2017-04-20   22:32

IP: 85.232.128.58

Pavyzdžiui, mačiau kaip vaizduoja Jėzų tie patys katalikai, ypač drožto pavidalo - tikras "čiučėlo", o ne Dievo sūnus. Priešingai mormonų, teko matyti jų tapytojo paveikslą, Kristaus portretą, ten vyras kaip pipiras, tikras Čakas Norisas. Tai kas trukdo ir Vydūną pavaizduoti garbingai? Ypač kai yra liudijimų koks jisai buvo gyvenime, tvarkingas ir elegantiškas.

Kukutis

2017-04-20   21:04

IP: 78.61.5.107

Miesto valdzia, nedarykite gedos miestui

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Nuo praėjusios savaitės Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinių reikalų departamento direktoriaus pareigas pradėjęs...

Naujas departamento direktorius atvyko iš Šiaulių nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę vykęs Šviesų festivalis abejingų nepaliko. Nors dauguma šventės dalyvių džiaugėsi...

Šviesų festivalyje nuvylė šiukšlės nuotrauka, foto

Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Trečius metus tęsiasi teismų ir Etikos komisijos skundų nagrinėjimo maratonas dėl vicemero...

Vicemero nuomonė suerzino visuomenininkus nuotrauka, foto

Prievartautojas po teismo sprendimo ėmė keiktis nuotrauka, foto

Kriminalai, 32 metų Tauragės gyventojas, visaip palauždamas aukų valią, savo lytinę aistrą tenkino...

Išrinkti gražiausi lietuviškų įmonių pavadinimai nuotrauka, foto

Lietuva, Vasario 20 d. Kultūros ministerijoje pagerbti gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso nugalėtojai....

Teisutis Matulevičius: aš žinau, kaip išgelbėti mūsų jaunimą nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Aš žinau, kodėl jaunoji klaipėdiečių karta dramatiškai bėga iš politikų abejingai valdomo,...

Kada Lietuva taps svajonių šalimi? nuotrauka, foto

Euras, Nesibaigianti emigracija, maži atlyginimai, didelės kainos. Ir tai tik dalis problemų, su...

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 3 val.

Euras, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...