2018 m. rugsėjo 25 d. 01:57 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Vėtrungių alėjos likučiai - naujoje vietoje

(2)

Vėtrungių alėjos likučiai - naujoje vietoje nuotrauka, foto

VIETA. Atvirose Kušių marių krantinėse Vėtrungių alėjos modulius ir dirbinius niokojo vėjas. Todėl šiais metais tik Klaipėdos miestą reprezentuojančios vėtrungės pastatytos kitoje vietoje, prie Klaipėdos piliavietės kanalo.

© Jurgos Petronytės nuotr.

Pažadai, kad šiais metais visos keturių pamario savivaldybių vėtrungės sugrįš į Vėtrungių alėją Šiauriniame rage Klaipėdoje, liko neišpildyti. Du stendai su Klaipėdos miestą reprezentuojančiomis vėtrungėmis pastatyti naujoje vietoje, automobilių stovėjimo aikštelėje prie piliavietės, o Klaipėdos rajono, Neringos ir Šilutės vėtrungės, teigiama, sulaužytos ir vietos uostamiestyje joms neliko.

Vėtrungių alėjos likimas - simbolinis pavyzdys, jog Klaipėdos miesto ir rajono, Šilutės ir Neringos savivaldybių partnerystė bei draugystė yra tik deklaracija. Vėtrungių alėja Klaipėdoje atsirado 2014-aisiais, minint Vėtrungių metus.

Įprasminant 170 metų sukaktį nuo tada, kai Klaipėdos burmistras Ernestas Vilhelmas Berbomas įvedė tvarką vėtrungėmis žymėti tam tikruose Kuršių marių plotuose galinčius žvejoti laivus, reprezentacinėje uostamiesčio vietoje - Šiauriniame rage, po atviru dangumi, buvo įkurdinta Vėtrungių alėja. Ant keturių modulių buvo iškelta po 5 meistrų sukurtas vėtrunges, pristatančias Klaipėdos miesto ir rajono, Neringos, Šilutės jūrinę simboliką. Tiesa, Klaipėdos miesto vėtrungės buvo ne atkurtos, o sukurtos pagal analogus, nes autentiškų klaipėdietiškų vėtrungių neišliko.

Klaipėdos miesto vėjai nebuvo palankūs ir Vėtrungių alėjai. Ji buvo perkelta į ne tokią atvirą vėtroms Šiaurinio rago erdvę ir puošė bei supažindino praeivius su unikaliu pamario regiono paveldu 2015, 2016 metais. Praėjusiais metais vėtrungių neliko. Ant jų modulių buvo iškabinta Klaipėdos - Lietuvos kultūros sostinės metų renginių programa.

Tuometinis Klaipėdos savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Narūnas Lendraitis žadėjo, kad "vėtrungės, perduotos saugoti ir restauruoti Etnokultūros centrui, į savo vietas sugrįš kitais metais, nuo pavasario".

Etnokultūros centro direktorė Nijolė Sliužinskienė prieš metus tvirtino, jog vėtrungės išdalintos jas gaminusiems meistrams restauruoti ir sugrįš į alėją.

Šį savaitgalį du stendai su Klaipėdos miesto vėtrungėmis atsirado naujoje vietoje - automobilių stovėjimo aikštelėje prie Klaipėdos piliavietės kanalo. "Naujos vietos vėtrungėms ieškojome todėl, kad sūkuriniai vėjai atvirose krantinėse išrauna vėtrungių modulius, laužo vėtrunges. Parinkta vieta taip pat prie vandens, kur stovi laiveliai ir praeina daug žmonių, tačiau yra ramesnė užuovėja. Galbūt čia vėjai nepridarys žalos", - kalbėjo N. Sliužinskienė.

Paklaustas, kodėl tik du Klaipėdos miesto moduliai su vėtrungėmis liko iš visos pamario galerijos, Etnokultūros centro direktorė atsakė, jog vėtrungės sulaužytos ir nerekonstruotos, nes tik du vėtrungių meistrai yra, ir tie patys ne visus metus Lietuvoje gyvena. Be to, naujoje vietoje ir netilptų daugiau Vėtrungių alėjos modulių.

"Pabandysime šią vietą. Jeigu ir čia vėjas taip laužys modulius - reikėtų iš naujo svarstyti vėtrungių pateikimo koncepciją, nes kasmetinis Vėtrungių alėjos atnaujinimas nemažai kainuoja. Tūkstančius", - sakė N. Sliužinskienė.

Pasak Vėtrungių metų ir Vėtrungių alėjos idėjos autoriaus, žurnalisto bei kraštotyrininko Deniso Nikitenkos, vėtrungės buvo pasirinktos kaip Kuršių marių regiono simbolis ir tapatumo ženklas, jungiantis šio regiono savivaldybes. "Apmaudu, kad ši koncepcija neišsaugota", - sakė D. Nikitenka.

INFORMACIJA

Pamario žvejų XIX amžiuje pradėtos kurti ir naudoti vėtrungės nebuvo vien laivo puošybos ar navigacinis elementas. Neretai vėtrungė dar pavadinama savotiška jos savininko vizitine kortele, pasu. Ji būdavo suskirstyta į kelias dalis. Centrinėje - kaimo, iš kurio kilęs žvejys, ženklas. Priekinėje dalyje vaizduojami stichijų simboliai - strėlės, plunksnos. Priekinės dalies viršuje dažnai vaizduojamas namas. Aukščiausioje vėtrungės dalyje buvo įprasta vaizduoti religinius simbolius, gyvūnus, augalus, pilis, laivus. Istoriografinė medžiaga patvirtina, kad dabartinei Klaipėdos miesto savivaldybės administruojamai teritorijai buvo priskiriami 7 ženklai: Kopgalio (Smiltynės), Klaipėdos, Bomelsvitės, Valdiškosios Vitės (vok. Amstvitte), Smeltės, Lūžijos ir Stariškių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Memellander

2018-06-20   11:02

IP: 88.119.137.117

Gaila , o galėtu atkurti vėtrungių alėją , juolab ,kad du meistrai per vasarą gyvena pamaryje .

jurgis

2018-06-19   16:24

IP: 78.61.173.31

Sudas tos jusu vetrunges niekam ju cia nereikia.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos r. policijos merginų penketukas, niekada prieš tai nežaidęs futbolo, Masinio...

Klaipėdos r. policijos merginų penketukas užėmė 1-ąją vietą nuotrauka, foto

Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras tęsia gražią ir populiarią tradiciją...

Turizmo dienai - nemokami renginiai klaipėdiečiams nuotrauka, foto

Pastaruoju metu Klaipėdos poilsio parke įvykę dviejų moterų užpuolimai užminė mįslę, ar...

Įbauginta Klaipėda sulaukė kariuomenės pagalbos nuotrauka, foto

Biomedicininis geoterminio vandens tyrimas, kuriame dalyvavo apie 200 uostamiesčio gyventojų, turėtų tapti...

Klaipėda - ant geoterminio proveržio slenksčio? nuotrauka, foto

Krūties vėžys nebėra nuosprendis nuotrauka, foto

Sveikata, Moterų sergamumas krūties vėžiu didėja - statistika teigia, kad šia liga suserga...

"Atiduodi inkstą ir gauni sveiką normaliai gyvenantį žmogų" nuotrauka, foto

Sveikata, Tai sako Vida Svetlikauskienė, padovanojusi inkstą savo vyrui. Žmonėms labai sunku apsispręsti...

Bus atidengta atminimo lenta Konstantinui Sarsanijai nuotrauka, foto

Sportas, Spalio septintąją sukaks lygiai metai, kai anapilin iškeliavo buvęs Klaipėdos "Atlanto" futbolo...

Vytauto Kernagio butas pajūryje kvepėdavo grybais nuotrauka, foto

Žmonės, Kai vilnietė televizijos laidų vedėja Eglė Kernagytė (34 m.) važiuoja į Palangą,...

Sveikata, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...