2020 m. rugpjūčio 13 d. 08:02 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Tikina, kad klaipėdiečiai „guls kryžiumi“

(5)

2020-07-07, 18:42

Vaida Pilibaitytė, LRT.lt

Tikina, kad klaipėdiečiai „guls kryžiumi“ nuotrauka, foto

Geležinkelis Giruliuose.

© E. Paplauskio nuotr.

„Čia kalbama ne apie transporto mazgo įrengimą, o kalbama apie Girulių miško iškirtimą. Tai yra Klaipėdos miesto plaučiai ir Klaipėdos miesto bendruomenė, dovanokit, guls kryžium, kad taip nebūtų“, – LRT RADIJUI sako architektas Edmundas Benetis.

Klaipėdiečiai sukilo prieš planus iškirsti dalį Girulių miško naujo geležinkelio mazgo statyboms. Susisiekimo ministerija sako, kad taip bando spręsti taršos problemą miesto centre. Tuo metu bendruomenė žada ginti svarbų gamtos objektą nuo sunaikinimo uosto plėtros labui ir siūlo alternatyvas.

Gamtininkai primena apsauginę šio miško masyvo reikšmę ir pažymi, kad sunaikinus žaliąją pajūrio juostą, nukentės ir pats žmogus.

Apie sunaikinimą bijo net pagalvoti

Klaipėdiečiai Girulių mišką pažįsta gerai. Tai savas pušynas, kur prabėgo vaikystė, kur uostamiesčio mikrorajonų gyventojai važiuoja pajudėti, pabūti ir pakvėpuoti gaiviu jūros oru čia pat miesto pakraštyje.

Aušra Subatkevičienė Giruliuose gyvena nuo gimimo, 1962-ųjų metų. Moteris tikina, kad Girulių giria vietos žmonėms yra labai brangi. „Tai vieta, kur gali išeiti, atsigauti po darbo, grybauti, uogauti ar tiesiog pasivaikščioti“, – sako klaipėdiškė. A. Subatkevičienė tikina net bijanti pagalvoti apie planuojamus girios kirtimus.

Pagal dabar galiojantį Girulių miško statusą, plyni kirtimai čia negalimi.

Girulių pušyną yra matę visi, kurie bent kartą iš Klaipėdos centro yra sukę link molo ir šiauriau palei Melnragės ir Girulių paplūdimius tolyn link Olando kepurės, kuri jau yra Pajūrio regioniniame parke.

Dalis miško jau paaukota kotedžams

Pasak šio parko ekologo Erlando Paplauskio, prieš tris dešimtmečius Girulių miškas atsidūrė už saugomos teritorijos ribos. Greičiausiai dėl privačių interesų.

„Ten buvo tokių skanių „kasnelių“ – dabar kotedžų kvartalai stovi, – sako E. Paplauskis. – Kažkas susidėjo ten gautą pelną į kišenę.“

Klaipėdiečiai nepasiduoda ir internete įregistravo pasipriešinimo peticiją, kuri per savaitę surinko beveik 13 tūkstančių parašų.

Vyresni klaipėdiečiai žino, kad panašiu metu miškui buvo iškilusi grėsmė planuojant naftos terminalą Karklėje. Tačiau tam pasipriešino Žaliųjų sąjūdis, o terminalas galiausiai atsirado Būtingėje.

Erlandas Paplauskis sako, kad šiandien saugomos teritorijos kaimynystėje išsidėstęs miškų masyvas svarbus ir visos šiauriau esančios vertingos ekosistemos išlikimui. Kaip aiškina ekologas, pagal dabar galiojantį Girulių miško statusą, plyni kirtimai čia negalimi, nebent būtų grindžiami ypatingos reikšmės valstybiniu projektu.

Vyriausybė miestiečius bando raminti

Prieš dvi savaites Vilniuje vykusiame Vyriausybės posėdyje premjeras Saulius Skvernelis citavo priešais save padėtus dokumentus. Diskusijoje dėl naujo geležinkelio mazgo Giruliuose jis referavo į ypatingos svarbos transporto projektą ir kartu skubėjo nuraminti, kad poveikis gamtai tikrai bus įvertintas.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius posėdyje tikino, kad iškelta krovinių stotis sumažintų taršą Klaipėdos centre. „Klaipėdiečiams būtų ne tik saugu gyventi žalumoje, bet ir būtų atlaisvintas miesto centras nuo žalingo geležinkelio mazgo“, – tikino susisiekimo ministras.

Tame pačiame posėdyje klaipėdiečių vardu pasisakęs architektas E. Benetis priminė, kad dėl šio projekto miestiečiai protestavo, protestuoja ir protestuos. „Čia kalbama ne apie transporto mazgo įrengimą, o kalbama apie Girulių miško iškirtimą, – drąsiai pasisako E. Benetis. – Tai yra Klaipėdos miesto plaučiai ir Klaipėdos miesto bendruomenė, dovanokit, guls kryžium, kad taip nebūtų.“

Alternatyva – Kopūstų kaime

Premjeras S. Skvernelis sutiko kol kas atidėti nutarimą dėl stoties planavimo Girulių miške, iškertant 30 hektarų pušyno, ir nusiuntė į Klaipėdą viceministrą Gytį Mažeiką. Klaipėdoje Vyriausybės atstovus pasitiko protestuojantys miestiečiai, aktyviai prašantys žodžio diskusijoje savivaldybėje.

Klaipėdiečiai jaučiasi apgauti, nes projektas buvo patvirtintas be žadėtų pakeitimų.

Tačiau nepaisant klaipėdiečių protestų, Vyriausybė pritarė Klaipėdos geležinkelių pertvarkai, plečiant kelyną Giruliuose. Klaipėdiečiai nepasiduoda ir internete įregistravo pasipriešinimo peticiją, kuri per savaitę surinko beveik 13 tūkstančių parašų.

Tuo metu grupė Seimo narių įregistravo rezoliucijos projektą su prašymu numatyti pagrindinę stoties iškraustymo vietą Kopūstų kaime. Dar vėliau panašų kreipimąsi valstybės vadovams kartu su meru išsiuntė visi 30 Klaipėdos miesto tarybos nariai.

Klaipėdiečiai jaučiasi apgauti

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis patvirtina, kad geležinkelių plėtra Kopūstų kaime buvo svarstoma jau prieš dešimtmetį. O bendruomenė jį kritikuoja dėl parašo, kurį padėjo ant minėto Vyriausybės nutarimo derinimo dokumentų, kur kalbama tik apie Girulius.

Pamiršome apie vaikštančias kopas, apie smėlyje palaidotus kaimus.

Susisiekimo ministerija skelbia, kad Kopūstų kaimo alternatyvą įtraukė į projektą po konsultacijų su bendruomene. Visgi klaipėdiečiai jaučiasi apgauti, nes projektas buvo patvirtintas be žadėtų pakeitimų. Jiems atsakyta, kad esą įvykusi techninė klaida.

„Labai apmaudu, kad sulaukėme tokio paaiškinimo dėl įsivėlusios techninės klaidos. Į tą diskusiją buvo įtrauktas Kopūstų kaimas, – apmaudo neslepia G. Neniškis. – O į Vyriausybę nukeliavo ne tas sprendimas, dėl kurio buvo susitarta.“

Įspėja apie vaikščiojančių kopų pavojų

Pasak Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkės dr. Loretos Kelpšaitės-Rimkienės, norint įsivaizduoti, ką reikštų Girulių miško sunaikinimas, tereikia prisiminti Kuršių nerijos istoriją. Jūrinių tyrimų centro darbuotojos teigimu, augalai veikia kaip smėlio gaudyklės ir ekstremalių klimato reiškinių metu apsaugo pakrantę nuo sunaikinimo.

„Girulių miškas yra senosios kopos, apaugusios augmenija. Mes jau pamiršome, kas nutiko Kuršių nerijoje, kuomet 18-19 a. buvo iškirsti visi medžiai. Pamiršome apie vaikštančias kopas, apie smėlyje palaidotus kaimus“, – skaudų Kuršių nerijos pavyzdį pateikia KU mokslininkė.

Ji taip pat primena, kad prieš keturis metus, 2016-ųjų liepos 6-ąją, pakilęs jūros vanduo itin agresyviai skalbė Lietuvos pajūrį. Pasak mokslininkės, buvo išplauti paplūdimiai, tačiau kopos, dėka pušynų, išliko. „Bet kokia augmenija krante stabdo jo ardą ir veikia kaip smėlio gaudyklės – kaupia smėlio atsargas krante“, – sako KU mokslininkė L. Kelpšaitė-Rimkienė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

to RK

2020-07-08   07:30

IP: 172.69.190.62

labai siaurai ziurai i problema (busima)

Nesudrebės rankos

2020-07-08   00:17

IP: 185.11.26.161

Tauralaukyje iškirto šimtamečius ąžuolus. Visi tylėjot. Tylėkit toliau, kol liks tik tarša ir nešienauti krumynai. Valio

RK.

2020-07-07   22:48

IP: 172.69.190.72

Niekur nerandu kokio ploto yra Girulių miškas. Kokią jo dalį sudarytų 30ha?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

AB „Klaipėdos energija“ antradienį atliko šilumos trasų hidraulinius bandymus pietinėje...

Karštas vanduo grįžta į pietinę Klaipėdą nuotrauka, foto

Artimiausiu laiku Klaipėdoje atsiras dar daugiau vietų, kur bus galima praleisti laisvalaikį...

Klaipėdoje – dar daugiau naujų vaikų žaidimo ir sporto aikštelių nuotrauka, foto

Jau šiandien, 17 valandą, Atgimimo aikštėje jaunimas, jaunimo organizacijos bei projektas "Klaipėda...

Klaipėdos jaunimas prašo miesto politikų skirti 30 minučių dialogui nuotrauka, foto

Dviem Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro (TIC) projektams – priemonės „Turizmo...

Klaipėdai - priemonės „Turizmo inovacijos“ finansavimas nuotrauka, foto

2 Lietuvos savivaldybes koronavirusas visiškai aplenkė nuotrauka, foto

COVID-19, Nors sergamumas koronavirusu Lietuvoje vėl auga, porai savivaldybių iki šiol pavyko visiškai...

Pasiruoškite: Lietuvą kepins 31 laipsnio karštis nuotrauka, foto

Lietuva, Šiandien šalyje dangus bus nepastoviai debesuotas. Daugiau saulės spindulių sulauks nebent...

Ketvirtadienio horoskopas 12-kai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:

Tvarkybos darbai palies ir valstybės saugomą Preilos bibliotekos pastatą nuotrauka, foto

Neringa, Kurorto gyventojų ir svečių varstomos Preilos bibliotekos durys netrukus lankytojams bus užvertos...

Lietuva, Paskelbta prieš 50 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...