2019 m. balandžio 25 d. 07:13 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Teismo verdiktas: "Branda LT" padarė pažeidimą

(2)

Teismo verdiktas: "Branda LT" padarė pažeidimą nuotrauka, foto

AIKŠTELĖ. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas konstatavo, kad "Branda LT" padarė pažeidimą.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Kilusį ginčą dėl didžiausio vienu metu leidžiamo laikyti atliekų kiekio laimėjo Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas (KRAAD).

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) neskundžiamu sprendimu patvirtino, kad Dumpiuose esanti bendrovė UAB "Branda LT" padarė pažeidimą ir privalo vykdyti aplinkosaugininkų nurodymus.

2017 m. vasarį po atlikto neplanuoto patikrinimo aplinkosaugininkai davė nurodymą įmonei sutvarkyti normas viršijantį atliekų kiekį, pagaminant sertifikuotą produktą arba perduoti atliekas tvarkytojams, turintiems teisę tvarkyti tokias atliekas.

Patikrinimo metu buvo nustatyta, kad verslininkai bendrovės "Branda LT" kompostavimo aikštelėje laikė 5 763 tonas atliekų, nors pagal reglamentus vienu metu laikyti galima ne daugiau kaip 2 070 tonų atliekų. Dėl šios priežasties įmonei buvo surašytas privalomasis nurodymas viršytą leidžiamą kiekį sutvarkyti.

Visgi bendrovė vykdyti KRAAD nurodymo nepanoro ir nusprendė bylinėtis teisme. Kreipimasis į Klaipėdos apygardos administracinį teismą davė naudos, mat šis panaikino aplinkosaugininkų nurodymą.

"Branda LT" pateiktais duomenimis, 2017 m. vasarį patikrinimo metu nustatyta, kad kompostavimo zonoje buvo suformuoti ir uždengti 5 kaupai po 400 t atliekų, iš viso - 2 000 t brandinamo komposto. O štai bioskaidžių organinių ir struktūrinių atliekų ruošimo zonoje buvo 1 763 t nesutvarkytų atliekų.

Remdamasis Atliekų tvarkymo įstatymo 2 straipsnio 10 ir 7 dalių nuostatomis, Klaipėdos apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą, kad Klaipėdos RAAD "nepagrįstai išplėtė atliekų laikymo sąvoką tapatindamas ją su fiziniu atliekų buvimu visoje teritorijoje".

Klaipėdos apygardos administraciniam teismui priėmus sprendimą, kad "Branda LT" jokio pažeidimo nepadarė, Klaipėdos RAAD, tapęs Aplinkos apsaugos departamento dalimi, pateikė apeliacinį skundą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT).

Aplinkosaugininkai teigė, kad teismas iš esmės nenagrinėjo ir nevertino paraiškoje taršos leidimui gauti nurodytų sąlygų, susijusių su Atliekų tvarkymo įstatymo 2 straipsnyje apibrėžtomis atliekų laikymo naudojimo, apdorojimo sąvokomis, taip pat neatsižvelgė į faktą, kad "Branda LT" brandinimo zonoje brandino kompostą, pažeisdama taršos leidimo reikalavimus.

Trijų teisėjų kolegija, kurią sudarė Audrius Bakaveckas, Vaida Urmonaitė-Maculevičienė ir Skirgailė Žalimienė, išnagrinėjusi administracinę bylą priėmė visiškai kitokį sprendimą.

Teismas konstatavo, kad "Branda LT" gelžbetoninėje aikštelėje su geomembrana, kurios plotas 3 800 kv. m, galima laikyti ne daugiau kaip 2 070 t atliekų.

Remiantis aplinkos ministro įsakymu, atliekos gali būti vadinamos kompostu tik tuo atveju, jei atitinka visus reikiamus rodiklius ir turi tai patvirtinančius dokumentus. O štai atliekos, patekusios į apdorojimo procesą yra laikomos atliekomis, kol jos nepripažįstamos produktu - kompostu.

LVAT sprendimu, Klaipėdos apygardos administracinis teismas neturėjo jokio pagrindo naikinti Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento privalomojo nurodymo.

Beje, "Branda LT" siekė prisiteisti bylinėjimosi išlaidas, patirtas apeliacinės instancijos teisme. Tačiau bendrovei pralaimėjus ginčą toks prašymas buvo atmestas.

Galutinėje išvadoje LVAT konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai vertino byloje nustatytas aplinkybes ir taikė teisės aktų nuostatas, dėl ko priėmė nepagrįstą ir neteisėtą sprendimą. Tai reiškia, kad aplinkosaugininkų nurodymas, skirtas "Branda LT", lieka galioti.

 

Skundai dėl smarvės

Praėjusių metų vasarą bendrovė "Branda LT" sulaukė daug skundų dėl neva keliamos smarvės Klaipėdos miesto pietinėje dalyje. Gyventojai teigė, kad smarvę kelia bendrovės nuotekų įrenginių šuliniai su vožtuvais, tačiau įmonių vadovai tai neigė ir kvietė bendruomenės atstovus bei žurnalistus į ekskursijas. Apskritai gyventojai bendrovės veikla pradėjo skųstis dar 2016 metais. Tais pačiais metais atsirado siūlymų keisti leistiną kvapų koncentraciją.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

klk

2019-03-20   12:26

IP: 195.182.83.162

Nuotekų šuliniai tai "Grigeo". Neplakit visų smarvių į vieną. Branda smirdi sau, o Grigeo sau ir visam miestui.

Tuoj

2019-03-19   19:26

IP: 77.111.245.48

at6ils oras, ir vėl prasidės žmonių dusinimas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos miesto oro kokybės matavimo stotelės užfiksavo kietųjų dalelių paros normos viršijimą....

Miestas užterštas, atslenka dūmų debesis nuotrauka, foto

Jau tampa tradicija, kad kone po kiekvienos didesnės šventės klaipėdiečiai piktinasi netvarka...

Po švenčių - šiukšlynai prie konteinerių nuotrauka, foto

Specialistai sako, kad situacija Klaipėdos buitinių atliekų fronte gerėja, tačiau prie konteinerių...

Vienam atsikratyti senos technikos paprasta, kitam - galvosūkis nuotrauka, foto

Trečiadienį autostrada prie Klaipėdos važiavę žmonės galėjo pastebėti keistą gamtos reiškinį –...

Prie Klaipėdos – „smėlio audra“? nuotrauka, foto

„Dragūnas“ pusfinalio seriją pradėjo pergale nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūnas“ sėkmingai pradėjo Lietuvos rankinio lygos pusfinalio seriją iki dviejų...

Miestas užterštas, atslenka dūmų debesis nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto oro kokybės matavimo stotelės užfiksavo kietųjų dalelių paros normos viršijimą....

Po švenčių - šiukšlynai prie konteinerių nuotrauka, foto

Klaipėda, Jau tampa tradicija, kad kone po kiekvienos didesnės šventės klaipėdiečiai piktinasi netvarka...

Palangos administracijai vėl vadovaus Akvilė Kilijonienė nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Trečiadienį, balandžio 24 d., vykusio Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdžio metu paskirta...

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 14 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 14 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...