2018 m. liepos 23 d. 11:01 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Tarp idėjų Nepriklausomybės šimtmečiui - ir tiltas per marias

(6)

Tarp idėjų Nepriklausomybės šimtmečiui - ir tiltas per marias nuotrauka, foto

SIŪLYMAS. Viena iš idėjų - ryškiu Valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo akcentu paversti Klaipėdoje vasarį vykstantį Šviesų festivalį.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo Klapėdoje komisija pradėjo svarstyti, kaip uostamiestyje turėtų būti minima ši reikšminga sukaktis.

Savivaldybės administracijos Ugdymo ir kultūros departamento direktorės Nijolės Laužikienės vadovaujamos komisijos posėdyje dalyvavo Urbanistinės plėtros departamento direktorius Kastytis Macijauskas, Investicijų ir ekonomikos departamento direktorius Ričardas Zulcas, istorikai Vygantas Vareikis, Jonas Genys, Vytautas Jokubauskas, Kultūros ir meno tarybos pirmininkė Goda Giedraitytė ir Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė.

Visos šalies mastu rengiamoje minėjimo programoje kol kas yra įtraukta tik viena Klaipėdos iniciatyva - pastatyti paminklinį biustą 1923-iųjų Klaipėdos sukilimo vadui Jonui Polovinskui-Budriui.

Anot N. Laužikienės, pinigų iš valstybės biudžeto savo iniciatyvoms, skirtoms šiai datai, kad ir kokios jos būtų, Klaipėda gali nesitikėti, tačiau jau kitų metų uostamiesčio biudžete turėtų būti numatytos lėšos idėjų konkursui.

V. Jokubauskas ir V. Vareikis pristatė idėją, jog šiai datai turėtų būti organizuojama mokslinė istorikų konferencija, o Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys papildė, jog į šią konferenciją, kuri galėtų vykti naujoje Klaipėdos piliavietės konferencijų salėje, reikėtų iš anksto pakviesti itin iškilius lektorius, ją galėtų lydėti solidus tęstinis edukacinis projektas, kurio metu žmonės būtų šviečiami, kas bendro tarp Lietuvos ir Klaipėdos, kodėl klaipėdiečiai turėtų minėti valstybės atkūrimo šimtmetį.

J. Genys taip pat pristatė prieš keletą savaičių uostamiesčio architektų susitikimo metu iškeltas idėjas, jog valstybinė sukaktis Klaipėdoje galėtų būti įamžinta moderniai sutvarkant vieną iš šių viešųjų erdvių - Klaipėdos universiteto miestelio kiemelį, Danės krantinę tarp rotušės ir "Teo LT" pastato arba Trinyčių tvenkinio pietinę pusę. Istorikas taip pat išsakė savo nuomonę, jog Klaipėdoje nėra modernių paminklų-erdvių, pavyzdžiui, tokių kaip Nelsonui Mandelai skirta aikštė Keiptaune (Pietų Afrika).

R. Zulcas pastebėjo, jog architektų išskirtos teritorijos, taip pat dar 4-5 viešosios erdvės (Ąžuolų giraitė, "Vaidilos" skveras ir kt.) patenka į tikslinę teritoriją, kurią Savivaldybė ketina atnaujinti iki 2020-ųjų pritraukdama Europos Sąjungos fondų lėšas. Pasak R. Zulco, kartu su lenkais ketinama organizuoti kūrybines dirbtuves, kuriose turėtų gimti šių viešųjų erdvių koncepcijos, pagal kurias bus rengiami jų sutvarkymo techniniai projektai, tačiau šis projektas nebus įgyvendintas iki 2018-ųjų.

V. Vareikis priminė apie dar vieną erdvę, kuri galėtų būti įtraukta į konkursą - tai istorinė Danės upės krantinė tarp Jono kalnelio ir Mokyklos gatvės, kuri, ko gero, dar vokiečių laikais statyta.

G. Giedraitytė pritarė, jog Klaipėdoje labiausiai trūksta erdvės, kurioje tiesiog gera būti, o tokia erdvė galėtų atsirasti minint valstybės šimtmetį. Ji taip pat apgailestavo, jog mūsų mieste modernios idėjos "neprasimuša" pro komisijas, kurios palaiko tik tradicinių paminklų atsiradimą. G. Giedraitytė priminė, jog vasarį Klaipėdoje vyksta Šviesų festivalis, kuris 2018-aisiais galėtų tapti ryškiu valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo akcentu.

Posėdyje taip pat buvo iškelta idėja, jog vieną iš Klaipėdos infrastruktūros objektų, pavyzdžiui, planuojamą naują tiltą per Danės upę būtų galima dedikuoti Lietuvos šimtmečiui. Tačiau K. Macijausko nuomone, tokia dedikacija šiai datai pernelyg lokali, vertesnis objektas būtų tiltas per Kuršių marias. Pastarajai idėjai iš karto paprieštaravo O. Žalienė. Jos manymu, istorinė sukaktis gali būti įamžinta paminklu, nes kuo toliau, tuo jų esą bus mažiau.

Reziumuodama išsakytas mintis N. Laužikienė sakė, jog antrasis komisijos susitikimas numatomas rugsėjį, kad reikėtų apjungti pavienes iniciatyvas, paskelbti idėjų konkursą ir atsirinkti geriausius pasiūlymus, kuriuos būtų galima realizuoti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018 vasario 16-oji

2016-07-13   21:50

IP: 178.236.199.130

Šimtmečio minėjimas artėja,
Politikai rinkimais užsiėmę.
Lukiškių aikštėj šachmatais žaisim,
Ant Didžiojo Dangės tilto skulptūras kelsim

Mėmelis mėnulis

2016-04-18   19:27

IP: 178.236.199.130

Mėnulio miestas Klaipėda,
Saulės miestas Šiauliai.
Atstatysim kryžiuočių sugriautą šventyklą,
Ir sugrįš į Tėvynę Lietuvos vaikai

Juozapo atsakymas

2015-07-09   17:17

IP: 78.61.19.213

Tai reiškia, kad apie Klaipėdą, jos įvykius ir žmones nieko nežinote arba nenorite žinoti. Atleiskite, gal jūs ir ne klaipėdiškis, o tik retkarčiais atvažiuojat į šventę alaus pagerti ir tai jums didžiausia vertybė ?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Svarbiausias vasaros įvykis Lietuvoje – Jūros šventė, jau šį savaitgalį kviečia...

59-oji Jūros šventė paskelbė savo mecenatą nuotrauka, foto

Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro Simono Minkevičiaus reikalavimu pirmadienį pradėtas ikiteisminis...

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl V. Titovo pasisakymų nuotrauka, foto

Liepos 27–29 dienomis Klaipėdoje vyks Jūros šventė, kuri į nuotaikingus renginius kvies...

Jūros šventėje – žymios dizainerės kurta atributika nuotrauka, foto

Seimo narys Simonas Gentvilas meta iššūkį Klaipėdos merui Vytautui Grubliauskui ir...

S. Gentvilas meta iššūkį V. Grubliauskui nuotrauka, foto

59-oji Jūros šventė paskelbė savo mecenatą nuotrauka, foto

Klaipėda, Svarbiausias vasaros įvykis Lietuvoje – Jūros šventė, jau šį savaitgalį kviečia...

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl V. Titovo pasisakymų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro Simono Minkevičiaus reikalavimu pirmadienį pradėtas ikiteisminis...

Vyras suklupusią moterį palydėjo namo ir apvogė nuotrauka, foto

Kriminalai, Sekmadienį į Klaipėdos miesto policijos komisariatą kreipėsi, 1956 m. gim., moteris.

Trišalė taryba dar kartą svarstys MMA didinimą nuotrauka, foto

Euras, Vyriausybė, dalį darbdavių ir profsąjungų vienijanti Trišalė taryba dar kartą bandys rasti...

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 47 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Euras, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...