2018 m. rugsėjo 23 d. 09:45 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Sumaišytų atliekų gali ir neišvežti

(3)

Komunalininkai skundžiasi dingusiu žmonių entuziazmu rūšiuoti - į mėlynuosius, rūšiavimui skirtus, konteinerius individualių valdų gyventojai vis dažniau primeta netinkamų atliekų. Dėl to vežėjai gali neišvežti šiukšlių, o dėl tokio reiškinio nemažėja ir komunalinių atliekų tvarkymo kainos.

Artėjantis ruduo sukėlė galvos skausmą šiukšlių vežėjams. Nuo 2014 metų iki dabar individualioms valdoms išdalinus beveik 4 tūkst. antrinių žaliavų konteinerių, šie neretai prikemšami žaliųjų ir net statybinių atliekų.

Pašalinti galima ir civilizuotai

Specialistai nežino, ar naujas reiškinys yra nežinojimo, ar piktybinio elgesio rezultatas.

"Pastaraisiais mėnesiais, artėjant rudeniui, pastebėjome tendenciją, kad gyventojai pradėjo labai netvarkingai rūšiuoti - rūšiavimo konteineriuose vis dažniau aptinkame lapų, šakų, žemių, kurios sumaišomos su perdirbti tinkamomis pakuotėmis. Retkarčiais konteineriuose atsiduria ir statybinės atliekos", - "Vakarų ekspresui" sakė miestiečių atliekas į Dumpius vežančio UAB "Specialus autotransportas" direktorius Laimonas Žemaitis.

Komunalininkams sunku įvertinti, kas nutiko. Viena iš nuomonių, kad žmonėms tik gavus konteinerius buvo įdomu bandyti rūšiuoti ir laikytis naujos tvarkos, tačiau prabėgus dvejiems metams entuziazmas dingo.

RADINIAI. Štai tokių atliekų prikimštus konteinerius randa atliekų vežėjai. Pastarieji įpareigoti gyventojams pakartotinai išsiųsti atmintines ir priminti apie rūšiavimą.

"Mūsų darbuotojams retai tenka susidurti su žmonėmis, kadangi konteineriai paliekami už jų kiemo ribų. Juolab kad kiekvienam paskaitos apie rūšiavimo svarbą neperskaitysi. Tačiau mes ant konteinerio galime užklijuoti lipduką, kad atliekos netinkamai išrūšiuotos. Kraštutiniu atveju konteinerio galime išvis neaptarnauti. Tačiau to nenorime. Jei žmonėms kažkas neaišku, jie visada gali paskambinti ir mes mielai paaiškinsime, kaip tinkamai rūšiuoti atliekas", - sakė L. Žemaitis.

Paklaustas, ar uostamiestyje yra "juodųjų dėmių", kur į mėlynuosius konteinerius netinkamos atliekos sumetamos dažniau, L. Žemaitis išskyrė Kretingos gatvės kvartalą. Anot direktoriaus, tai gali lemti ir jau minėtas artėjantis ruduo - tose vietose daugiau didesnių privačių valdų, sodų.

Visgi ir pastarųjų savininkai turi galimybę civilizuotai atsikratyti žaliųjų atliekų - gyventojams išdalinti kompostavimo konteineriai, o jei jų naudoti nenorima, atliekas galima atiduoti kartą per savaitę atvažiuojantiems žaliųjų atliekų surinkėjams.

Apsunkina komunalininkų darbą

KRATC Ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus viršininko pavaduotojas Gediminas Sendrius prisiminė, jog 2014 metais pirmuosius antrinių žaliavų konteinerius išdalinus Labrenciškės kvartalo gyventojams buvo jaučiamas didžiulis susidomėjimas, žmonės prašydavo net papildomų atliekų maišų.

"Tuomet atvejų, kad į konteinerį būtų sumestos netinkamos atliekos, pasitaikydavo itin retai. Tačiau individualioms valdoms iki šiol išdalinę beveik 4 tūkstančius konteinerių pastebime, jog rūšiavimu žmonės domisi mažiau. Tai ypač pastebime ne tokiuose turtinguose rajonuose, pavyzdžiui, Žvejybos uosto ar Mokyklos gatvės rajone", - sakė G. Sendrius.

Be to, pasitaiko ir piktybinių klientų, kurie gyvena požiūriu, kad jei "už atliekų vežimą sumokėjau, tai metu ką noriu".

Specialistas tvirtina, jog sumaišius atliekas atsiranda kelios problemos. Visų pirma tokios atliekos tampa netinkamos perdirbti. Pavyzdžiui, popierių sudėjus kartu su žaliosiomis atliekomis ar maistu, jų atskirti praktiškai nebeįmanoma, tad jį tenka pašalinti sąvartyne.

Be to, neretai sumaišytas atliekas komunalininkai dar bando atskirti jas nukreipdami į bendrą srautą, kurio turinį rūšiuoja specialūs rūšiavimo gamyklos agregatai arba žmonės rankomis. Taip tvarkyti atliekas kainuoja brangiau, tad šiukšlių tvarkytojams surišamos rankos bandyti mažinti atliekų vežimo ir rūšiavimo kainas visiems miestiečiams.

Beje, kitaip nei su komunalinėmis atliekomis, kurios keliauja į sąvartyną, už išrūšiuotų antrinių žaliavų tvarkymą gyventojai nemoka - ši našta tenka gamintojų ir importuotojų asociacijoms.

"Atsiradus taromatams atliekose praktiškai nebepasitaiko stiklo ir plastiko butelių. Žmonės jų nebemeta, nes tokios atliekos jiems turi tiesioginę vertę. Jei žmonės pradėtų atsakingiau rūšiuoti, mums mažiau kainuotų atliekų tvarkymas, kas galėtų lemti ir kainą vartotojams", - tvirtino G. Sendrius.

Beje, pastebėję, kad švietimas ir lankstinukų dalijimas nepadeda, komunalininkai neatmeta galimybės kreiptis pagalbos į Viešosios tvarkos skyrių, kad šis pagelbėtų šnekantis su piktybiškai netinkamas atliekas į rūšiavimui skirtus konteinerius metančiais piliečiais.

Rūšiuoja aktyviau

Klaipėdoje pernai surinkta perdirbimui apie 18 proc. atliekų nuo bendro susidariusio komunalinių atliekų kiekio. Iš jų gyventojai, naudodamiesi antrinių žaliavų surinkimo konteineriais, surinko apie 5 proc. antrinių žaliavų ir pakuočių atliekų. Šis rodiklis mieste kasmet vis gerėja: lyginant 2014 ir 2015 metų rezultatus tiek Klaipėdos daugiabučių, tiek individualių namų gyventojai išrūšiavo net 12 proc. antrinių žaliavų daugiau. Jų pernai buvo išvežta 329 tonos.

Šių metų pirmąjį pusmetį iš individualių valdų buvo surinktos 226 tonos antrinių žaliavų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Aldona

2016-08-30   23:18

IP: 86.100.128.138

Labai įdomus straipsnis... Jį perskaičius atrodo, kad šiukšles išmeta tik gyventojai. O kada kas nors privers rūšiuoti ar pradės kontroliuoti , pvz., kavinių savininkus. Negalime atsistebėti, kas ten per žmonės dirba. Jie tikrai nėra girdėję apie rūšiavimo reikalavimus. Konteineriai stovi prie gyvenamųjų namų. Prie pačių kavinių nestovi nė vienas konteineris. Taigi, nesame matę, kad kavinių Vero Cafe, Cafe Inn ar Cili picerija darbuotojai išmesdami šiukšles nors vienas rūšiuotų išmetamas atliekas. Ar kas nors gali įsivaizduoti kiek kasdien jie išmeta atliekų? Panorėjus galima ir nufilmuoti.

siaip tai

2016-08-30   21:23

IP: 89.20.244.143

prie visu konteineriu tvarkod prisideda" perrusiuotojai".Zmones tvarkingai ismeta siuksles maiseliuose.Ir iskart pasirodo benamiai.Sie rusiuotojai taip sugeba apdergti ne tik konteinerius bet ir viska aplinkui

norint, kad rūšiuotų

2016-08-30   12:18

IP: 83.191.39.169

KRATC turėjo tapti pavyzdingu mokytoju, o mokytojas puikiai žino, kad mokinius norint išmokyti reikia nuolat priminti reikalavimus t.y. išdalinant ateinančių metų tvarką, reikalavimus, kainą. Tad jei žmonės iki šiol nerūšiuoja problemų ieškokite savoje bendrovėje. Panašu, jog užmigote ant laurų, prisiplėšę už "šiukšlinančius" kvadratinius metrus, beje apie skolas niekada nepamirštate priminti, tik ar kaina teisėta?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Mokslo pasaulis trina rankas: pietinėje uostamiesčio dalyje, vienoje kuršių senovės gyvenviečių,...

Vikingų epochos radiniai vis garsina Klaipėdą nuotrauka, foto

Šeštadienį į Baltijos jūrą iš Klaipėdos uosto išplaukė 9 jachtos. Dvi dienas...

Planuojama regatą nutraukti nuotrauka, foto

Šeštadienį rytą AB „Smiltynės perkėla“ keltas dirbo „sušilęs“ – į Smiltynę reikėjo...

Pėsčiųjų žygyje - ir vyrai su persodintomis širdimis nuotrauka, foto

Šeštadienio popietę Klaipėdoje, Melnragės paplūdimyje, jūra į krantą išmetė sudužusią jachtą....

Klaipėdoje ties molu apsivertė jachta, du žmonės dingę nuotrauka, foto

Vikingų epochos radiniai vis garsina Klaipėdą nuotrauka, foto

Klaipėda, Mokslo pasaulis trina rankas: pietinėje uostamiesčio dalyje, vienoje kuršių senovės gyvenviečių,...

Mažosios Lietuvos kostiumo atgimimas nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Tęsiame pasakojimą apie Mažosios Lietuvos kostiumą, su kuriuo galima tiesiogiai susipažinti Klaipėdos...

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė rugsėjo 23-iajai, sekmadieniui: AVINAS. Galite jaustis nusivylęs savimi ar...

100–mečio „Švyturių ralio“ dalyviai tyrinėjo Neringą (papildyta galerija) nuotrauka, foto

Automobiliai, Startavo 6-asis „Švyturių ralis“, kuriame dalyvaus 80-imt iš anksto užsiregistravusių automobilių ekipažų...

Klaipėda, Paskelbta prieš 20 min.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...