2019 m. sausio 17 d. 10:45 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Sprendimo dėl kvapų reikia ieškoti Vilniuje?

(16)

Sprendimo dėl kvapų reikia ieškoti Vilniuje? nuotrauka, foto

RODĖ. AB "Klaipėdos vanduo" vadovas Leonas Makūnas ir inžinierė-technologė Kristina Bereišienė įsileido į valymo įrenginių patalpas ir rodė viską, ko tik mes paprašėme - įrodydami, kad kvapai sklinda ne iš jų įmonės.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Pastarosiomis dienomis padažnėjus pietinės miesto dalies gyventojų skundams dėl baisaus kvapo, nutarėme patys surasti šaltinį, iš kur jis sklinda. Labiausiai nustebino įmonių, skleidžiančių ne itin malonius kvapus, koncentracija vienoje vietoje. Deja, paaiškėjo, kad savo reportažui pasirinkome netinkamą metą, nes smarvė į šią uostamiesčio dalį atkeliauja apie 21 val.

Nuotekų kvapą "sugauna"

Pirmiausia išlandžiojome AB "Klaipėdos vanduo" nuotekų valymo įrenginius. Sekėme visą nuotekų kelią iki tol, kol jos išvalytos keliauja į Kuršių marias. Buvome ir vadinamojoje dujų kameroje, į kurią nuotekos atiteka slėginėmis linijomis. Tai vadinamasis grotų, kitaip sakant, mechaninių filtrų, pastatas, priėmimo kamera. Joje tai jau tikrai smirdėjo, nes būtent toje vietoje yra nugriebiamos šiukšlės. Toje patalpoje radome dirbančią moterį, tad jos pasiteiravome, kaip ji iškenčia. "Ar jums taip labai smirda?" - nuoširdžiai nustebo ponia Lina. Tačiau kvapas iš tos patalpos neišeina.

Anksčiau, kai tai buvo atviras procesas, kvapai iš tikrųjų sklisdavo į aplinką. Prieš kelerius metus buvo padarytas uždaras procesas. Pasak "Klaipėdos vandens" generalinio direktoriaus Leono Makūno, dabar kvapas sugaunamas ir išvalomas. Jis patikino, kad miestas jo tikrai nejaučia.

POLIGONAS. Prie senosios "Klaipėdos vandens" valymo įrenginių dumblo saugyklos - jokio kvapo.

Toliau nuotekos keliauja jau atviros į smėliagaudes ir riebalų rinktuvą. Kadangi specialiai iš apačios pučiamas oras, jos čia yra išvėdinamos. Tada jos teka į pirminius nusėdintuvus, kuriuose galima apdoroti 80 tūkst. kub. m nuotekų per parą, o šiuo metu, pasak inžinierės-technologės Kristinos Bereišienės, valoma tik per 30 tūkst. kub. m. Karšta, sausa vasara, tad ir nuotekų mažiau.

Pasak L. Makūno, išvalyti nuotekas iki nulio neįmanoma. Orientuojamasi į leistinas normas. Išvalytos nuotekos teka į antrinius nusodintuvus ir per ištekėjimo kanalą - į Kuršių marias.

Vaikščiodami po valymo įrenginių teritoriją baisaus kvapo ir ypač tokio, kuris galėtų pasiekti Bandužių rajono gyventojus, neužuodėme. Pasak K. Bereišienės, jeigu būtų kvapas, pirmiausia turėtų skųstis Rimkų gyventojai, bet jie nesiskundžia.

Kvapų paieška

Išvalytas dumblas grąžinamas į biologinį procesą. Buvome ir atviroje dumblo saugojimo aikštelėje, nuvažiavome ir iki senosios dumblo saugojimo aikštelės, kuri jau uždaryta, nes pilna. Pasak L. Makūno, tais laikais, kai valymo įrenginiuose tikrai būdavo smarvė, ji sklisdavo būtent iš jos, nes į ją būdavo pilamas nepūdytas dumblas. Vakar kokio nors įdomesnio kvapo ir joje neužuodėme. Beje, ji jau visiškai užžėlusi.

DUMBLAS. Pasak specialistų, čia jau laikomas stabilizuotas dumblas. Klausimas, kur dėti šį dumblą, nėra išspręstas. Planuota, kad jį bus galima sudžiovinti ir utilizuoti. Šiuo metu dalis šlapio dumblo atiduodama "Fortum" sudeginti.

Buvome nuvykę ir iki Klaipėdos kartono valymo įrenginių. Į vidų nepatekome, bet ir lauke kokio nors kvapo neįstengėme užuosti.

NESMIRDA. Dumpių sąvartyne jokio kvapo bent jau mums nepavyko užuosti. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Nuvažiavome ir į Dumpių sąvartyną. Ten radome labai daug gandrų, bet nemalonaus kvapo, kad ir kaip uodėme, neužuodėme. Šioje vietoje, gali sakyti, yra ne smarvė, o pelenų kvapas. Mat dabar į sąvartyną atvežami daugiausia tik pelenai.

"Brandoje" - leistinas kvapas

Vaikščiojant po "Klaipėdos vandens" valymo įrenginių teritoriją iš kažkur pietryčių kryptimi vis dėlto atsklido gana stiprus nemalonus kvapas. Tačiau kiek tolėliau paėjus, kvapo nebeliko.

PROCESAS. "Brandoje" darbo proceso metu smirda, bet kad kvapas pasiektų Bandužius - sunku patikėti. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Aplankėme ir UAB "Branda", dėl kurios veiklos pastaraisiais metais žmonės dažnai skųsdavosi.

Būdami prie "Brandos" vartų paprašėme direktoriaus Evaldo Stakės mus įsileisti. Ten smirdėjo, nes buvo atidengtas vienas atliekų kaupas ir dirbama. Keli purkštukai purškė probiotikus, kurie mažina kvapus. Kiti kaupai uždengti, tad kvapai nuo jų negalėjo sklisti.

UŽDENGTA. Atliekų kaupai "Brandoje" uždengti, tad kvapo neskleidžia. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Bendrovės vadovas vieną po kito rodė mums Nacionalinio visuomenės sveikatos centro laboratorijos atliktus matavimus ir išvadas, kad kvapas neviršija leistinos 8 europinių kvapo matavimo vienetų normos. Ir 2014 metais, ir 2016, ir 2017 metais. Prie bendrovės aikštelės dar yra 100 metrų apsauginė zona. E. Stakė aiškino, kad matavimai atlikti dalyvaujant ir bendruomenės atstovams. Tačiau gyventojų skundai vis nesiliauja. Pasak jo, trečiadienį buvo pietvakarių vėjas ir kvapai turėjo keliauti ne į miesto, o į Lėbartų pusę. Kad Bandužių gyventojai galėtų jausti kvapą iš "Brandos", E. Stakė neįsivaizduojantis.

NEVIRŠIJA. "Brandos" vadovas Evaldas Stakė teigia, kad kvapų leistinos normos bendrovė neviršija. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

"Mes neužsmardiname tos Klaipėdos", - teigė UAB "Branda" direktorius.

Žmonės neišsimiega

Daugiabučių namų savininkų bendrijos "Bandužiai", kuriai priklauso 1 500 butų ir apie 3 tūkst. gyventojų, administratorė Ligita Girskienė sakė, kad kvapų problema gyventojus kankina jau mažiausiai 10 metų.

Ji rodė šūsnis prirašytų raštų įvairioms institucijoms, nuo 2010 metų vykusio susirašinėjimo su Visuomenės sveikatos centru popierius. Visi atsakymai vienodi - neviršijamos nustatytos normos. Rodė ir Aplinkos ministerijos atsakymą, kad uždaryti UAB "Branda" nėra juridinio pagrindo.

L. Girskienės teigimu, kvapas juntamas nuo Jūrininkų iki Statybininkų prospekto visame rajone, dar priklausomai nuo to, kaip stovi namas. Pati Ligita gyvena Lūžų g. ir sako jutusi pūvančių atliekų kvapą visą savaitę.

 

TREČDALIS. "Bandužių" administratorė Ligita Girskienė sako, kad čia tik trečdalis susirašinėjimo medžiagos. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Moteris pasakojo, kad gyventojų iniciatyvinė grupė aplankė visas minėtas įmones, kuriose pabuvojome ir mes. Pastarosiomis dienomis pasklidusį kvapą ji linkusi sieti su "Branda".

"Vakar iki 1 valandos nakties man rašė žmonės, nes negalėjo miegoti. 30 laipsnių karštis, o lango atsidaryti negalima. Vaikai miega neramiai. Mūsų miego ritmas sutrinka. Kai kuriuos žmones pykina. Atsikeliame pavargę ir tai tęsiasi diena iš dienos nuo 2010 metų. Tai nuolatinė problema. Nežinau, kas priėmė sprendimą, kad koncentravo įmones vienoje zonoje ir visos jos - skleidžiančios kvapą", - sakė L. Girskienė.

Klausimas spręstinas Vilniuje

Vakar pas Klaipėdos merą Vytautą Grubliauską buvo sušauktas pasitarimas dėl kvapų pietinėje miesto dalyje. Dalyvavo daug įvairių sričių specialistų, aplinkosaugininkai, kontroliuojančių institucijų ir visų keturių įmonių, kurios galėtų būti kaltininkės, atstovai.

Konstatuota, kad trys įmonės iš keturių yra skyrusios didžiules investicijas kvapų prevencijai. "Branda" to nepadarė. Tačiau ji gavo apie 700-800 tūkst. eurų europinių lėšų, dar apie milijoną eurų turėtų pridėti savo lėšų, kad ateityje įmonės aikštelė būtų uždara. Mero teigimu, daugiausia strėlių šiandien krypsta būtent į tą įmonę.

Pasak V. Grubliausko, pasitarime dalyvavusiems Seimo nariams buvo aiškiai pasakyta, kad gana politikuoti, reikia imtis konkrečių darbų. Būtina kuo greičiau kviesti į pasitarimą Sveikatos apsaugos ministerijos, Aplinkos ministerijos atstovus, kad būtų peržiūrėtos leistinos normos. Pasitarimo metu konstatuota, kad 80-90 proc. kvapų klausimo niuansų turi būti sprendžiama Vilniuje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Z

2018-08-16   23:25

IP: 88.118.167.61

Nesuprantamas dalykas.Šimtai,o gal jau tūkstančiai,žmonių kreipiasi dėl kvapų,o jie aiškina,kad nesmirda,neviršija normos.Ar tikrai? Nu durnina iki paskutinio. 2016m. Nustatyta, kad kvapas iš Brandos ėjo,kad neatsakingai dirba. Čia gi tas pats kvapas eina metų metus..Ir kaip ne jie..TAI KAS GI? Niekas neleidžia kvapų,viskas tikrinama,tai iš kur jie sklinda?Gyventojai"prisibezda"? Rodykite dokumentus kada,kur ir kokią valandą tikrinate?

2018-08-12   20:15

IP: 86.100.95.77

Smarve naktimis jauciasi, Laukininku g., kencia visi gyventojai, ir tikrai puse Klaipedos jaucia kaip I kanalizacijos liuka papuole. TRAGEDIJA

Monika

2018-08-11   21:03

IP: 90.143.72.148

Visi valymo įrengimai tvarkomi naktimis ir nereik gyventojus kvailint - ieškant smarvės diena

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos miesto tarybos nariui Vygantui Vareikiui trečiadienį teko aiškintis Savivaldybės Etikos komisijos...

Politikui teko atsiprašyti visuomenininkų nuotrauka, foto

Klaipėdos viešasis transportas siūlo šiais metais nemokamai vežti miestiečius ir svečius net...

Nori dažniau vežti nemokamai nuotrauka, foto

Praėjusį savaitgalį nuo Herkaus Manto gatvėje esančio 8 daugiabučio namo fasado ėmė...

Suskubo tvarkyti byrantį balkoną nuotrauka, foto

Klaipėdos senamiestį Savivaldybė pradės gražinti nuo Tiltų gatvės 8-ojo namo, kuriame šiuo...

Susirūpino savo turtu nuotrauka, foto

Dešimtmetis po guminių kulkų „baliaus“ nuotrauka, foto

Lietuva, Vakar suėjo lygiai 10 metų, kai taikus, legalus profesinių sąjungų susivienijimų mitingas,...

Nidoje ruošiamasi statyti naują kultūros centrą nuotrauka, foto

Neringa, Pavasarį planuojama nugriauti Nidos centre esantį sovietmečiu statytą kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“...

Politikui teko atsiprašyti visuomenininkų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto tarybos nariui Vygantui Vareikiui trečiadienį teko aiškintis Savivaldybės Etikos komisijos...

Klaipėdoje vagys plėšė BMW multimedijas nuotrauka, foto

Kriminalai, Sausio 16 d. Klaipėdos m. pareigūnams pranešta, kad Kuosų g., Klaipėdoje, išdaužus...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Neringa, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...