2019 m. gegužės 22 d. 10:03 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Smarvei įveikti - piketai ir susitikimai

(4)

Smarvei įveikti - piketai ir susitikimai nuotrauka, foto

SUSITIKIMAS. Vakar mero Vytauto Grubliausko kabinete svečiavosi sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis (centre), Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Rimantas Jonas Pilipavičius (kairėje) ir gyventojų atstovai. Visi aptarė pietinę miesto dalį kamuojančias problemas.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Klaipėdiečiai kyla į šturmą prieš miesto smardintojus. Vakar veiksmo netrūko tiek sostinėje, tiek uostamiestyje. Vilniuje prie Aplinkos ministerijos vyko "smarvės demonstracija" su komposto ir dumblo sunkvežimiu, o Klaipėdos Sąjūdžio parke - "taikus protestas už mūsų sveikatą".

Mero Vytauto Grubliausko pavedimu dėl nesibaigiančios smarvės pietinėje miesto dalyje Savivaldybė kreipiasi į prokuratūrą. Vakar Klaipėdos vadovas uostamiestyje situaciją apžvelgė su sveikatos apsaugos viceministru Algirdu Šešelgiu ir specialistais.

Prieš smarvę - demonstracija

Vakar Vilniuje prieš pietus vadinamąją smarvės demonstraciją surengė Seimo narys Simonas Gentvilas. Prie Aplinkos ministerijos atvažiavo sunkvežimis su džiovintu techniniu kompostu ir dumblu iš Klaipėdos.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas S. Gentvilas taip bandė atkreipti aplinkos ministro Kęstučio Navicko ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos dėmesį į uostamiesčio problemas, kurios tęsiasi penkerius metus.

"80 tūkstančių gyventojų turinčioje pietinėje Klaipėdos dalyje tvyro puvėsių ir fekalijų kvapas. Žmonės negali patogiai gyventi, nuo kvapo vaduojasi uždarydami langus net karščiausiomis vasaros dienomis, vaikai skundžiasi pykinimu", - buvo rašoma demonstracijos pranešime.

Liberalo S. Gentvilo teigimu, Aplinkos ministerija nesugeba susitvarkyti, nes nėra kam dirbti. Jis negailėjo kritikos ir aplinkos ministrui K. Navickui.

"Konkrečiai ministrui esu siuntęs ne vieną raštą. Niekas nepadaryta. Renkasi darbo grupėse, kažką sprendžia, bet kaip smirdi Klaipėdoje, taip smirdi. Tokių įmonių kaip Klaipėdoje yra ir kituose miestuose, bet jos susitvarkiusios. Klaipėdoje jos apsileidusios ir jas prižiūrinčios institucijos situacijos nesukontroliuoja. Aplinkos ministerija per savaitę turėtų pateikti išvadas, kadangi to nesugebėjo padaryti per vasarą. Kitu atveju ministras turi trauktis", - "Vakarų ekspresui" teigė S. Gentvilas.

Jis patikino, kad pagal teisinius reglamentus situaciją būtų galima išspręsti per mėnesį. Tačiau jis tokio greito proceso nesitiki.

"Įstatymuose paprastai nėra rašoma, kokio storio plėvele sąvartynas turėtų būti apdengtas, kokius chemikalus turėtų purkšti, kiek šulinių turėti. Seime nustatome tik sąlygas. Ministrui nereikia su niekuo tartis - jis savo parašu nusprendžia, kaip įmonės turi veikti", - tikino Seimo narys S. Gentvilas.

Ieško smardintojų, kreipiasi į prokuratūrą

Vakar Klaipėdoje svečiavęsis Sveikatos apsaugos viceministras A. Šešelgis patikino, kad į situaciją žvelgiama labai rimtai. Tačiau kalbėti apie galimas sankcijas smardintojams dar per anksti, kadangi jie nenustatyti.

"Atvažiavau įsitikinti ne tik ausimis, bet ir nosimi, kokia yra situacija. Pamatėme, kas yra galimi teršėjai. Iškilo daug klausimų. Mane domino ne tik pietinė, bet ir šiaurinė miesto dalis. Braukėme pirštais per palanges, kalbėjomės su žmonėmis, lankėmės krovos kompanijose.

Vienas iš būdų yra susiburti į vieną kumštį. Paprašėme Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, kad praplėstų tyrimus. Greitai gausime patvirtintus duomenis. Tie, kas vykdo veiklą, turėtų būti atsakingi. Būnant jų teritorijoje malonumo nėra. Peržiūrėsime teisės aktus. Jeigu pačios kompanijos nesiims priemonių, pagrūmojimu neapsiribosime", - sakė A. Šešelgis.

Susitikime dalyvavęs Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Rimantas Jonas Pilipavičius patikino, kad Klaipėdojos rajone mėginiai paimti jau iš dviejų įmonių. Artimiausiu metu mėginiai bus paimti ir iš kitų dviejų galimų aplinkos teršėjų.

"Rugpjūčio mėnesį prasidėjo skundai - sulaukiame keliolikos per dieną. Operatyviai teikiame informaciją Aplinkos apsaugos departamento darbuotojams, su prašymu pateikti operatyvią informaciją, ar nėra avarijų ar incidentų įmonėse. Norėtųsi informaciją gauti operatyviau.

Atliekami kvapų taršos matavimai Dumpiuose - keturių taršiųjų įmonių. Dabar turime dviejų įmonių mėginius. Kai bus paimti visi mėginiai, nustatysime, kurios įmonės kokią taršą skleidžia. Abejoju, ar tai yra vienas teršėjas. Vieną dieną smirdi fekalijomis, kitomis dienomis susidaro "kvapų miksas", - teigė R. J. Pilipavičius.

Meras V. Grubliauskas pranešė, kad miesto vardu kreipiasi į Klaipėdos prokuratūrą su prašymu išsiaiškinti situaciją pietinėje miesto dalyje. Jau šiandien į darbus kibs kuriama tarpžinybinė darbo grupė.

"Konkretūs sprendimai jau yra priimti. Kalbame apie jų įgyvendinimą. Situacija yra ekstremali. Taršos šaltiniai nėra Klaipėdos mieste, kontroliuojančios institucijos nėra Klaipėdos miesto pavaldumo. Tačiau pasekmės ir diskomfortas tenka būtent Klaipėdos pietinei daliai. Dėl to ir kreipiamės į prokuratūrą, kad vertinimas būtų objektyvus ir nešališkas", - tikino uostamiesčio vadovas.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras gyventojų skundų sulaukė dėl daugelio įmonių: AB "Grigeo Klaipėda", AB "Klaipėdos vanduo", UAB "Branda LT", UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras ir UAB "Mestilla". Iš galimų taršos šaltinių oro mėginiai pradėti imti nuo rugsėjo 3 d.

Vakar į situaciją dėmesį atkreipė ir Klaipėdos rajono savivaldybė, kurios atstovai reagavo į Ketvergių ir Toleikių gyventojų skundus bei važiavo su specialistais tikrinti situacijos Dumpiuose veiklą vykdančią įmonę "AB Grigeo Klaipėda".

Dėvėjo kaukes

Ketvirtadienį vakare piketas prieš smarvę buvo surengtas ir Sąjūdžio parke, pietinėje Klaipėdos dalyje. Aktyvūs miestiečiai kvietė gyventojus ir svečius tyliai pasivaikščioti dėvint medicinines kaukes.

Sąjūdžio parke buvo kalbama apie miesto ir valdžios veiksmus. Marių bendruomenės pirmininkės Ligitos Girskienės teigimu, jeigu bus pastebėtas bent menkiausias institucijų atsipalaidavimas, gyventojai į tai reaguos žaibiškai.

"Viena pagrindinių akcijos misijų - sudaryti iniciatyvinę grupę, paskirti asmenis, kad jie galėtų veikti gyventojų vardu. Nors valdžia gali keistis, sveikatos apsaugos viceministras pažadėjo, kad visa tai nebus padėta į stalčių. Tikimės, kad mūsų problema bus išspręsta", - sakė L. Girskienė.

Ji priminė, kad kovos dėl nemalonių kvapų Klaipėdos pietinėje dalyje tęsiasi nuo pat 2010 metų. Ji per aštuonerius metus surinktus visus duomenis įteikė sveikatos apsaugos viceministrui. Rezultatai dėl galimų smardintojų Klaipėdos rajone turėtų paaiškėti per mėnesį.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-09-07   19:53

IP: 90.131.46.110

Keistuolis tas Gentvilas - "renkasi darbo grupes taciau niekas nesikeicia". Taigi zmones RIMTAIS dalykais posedziauja-rukymo balkonuose, snapso pakuotes dydzio, malku, kalbejimo mobiliuoju perejose PROBLEMOMIS. O jis su savo NIEKAIS del 80tukst. gyventoju lenda. VARDAN TOS..... "D I R B A"!!!!!

Gerbiamas meras

2018-09-07   10:29

IP: 77.111.246.16

Visos klaipedieciu siuksles isvezamos i RAJONE esanti savartyna. Didzioji dauguma klaipedieciu-velionu uzkasami RAJONE esanciose Lebartu kapinese. Klaipedieciu kanalizaciniai vandenys nutekinami i RAJONE esancias vandens valymo stotis ir sudu dumblas nusodinamas RAJONE.
Ir svarbiausias - KLAIPEDOJE smirdi kai vejas pucia is rytu / pietrycius, vadinasi is RAJONO. Kaltas RAJONAS!

ko gero

2018-09-07   10:15

IP: 86.100.68.127

prokuratūra turėtų labai atidžiai ištirti, kodėl kvapų intensyvumas labai sustiprėjo prieš savivaldos rinkimus ir kam tai naudinga, nes kažkaip protu nesuvokiama, kad tokiame įkarštyje ir žmonių sujudime taip neatsakingai verslas elgiasi. Ir dabar visokie BIMBIRIAI labai nori šią problemą "priklijuoti" miesto valdžiai (o kam tai naudinga?) Ar Mes norime, kad tai ką daro valstiečių išrinktieji valstybėje imtų daryti Klaipėdoje?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

AB "Lietuvos geležinkeliai" pradėjo remontuoti pėsčiųjų tiltą per geležinkelį, jungiantį Klaipėdos centrinę...

Geležinkelininkai remontuoja tilto dangą nuotrauka, foto

Trejus metus Klaipėdą buvo apėmusi pušų sodinimo manija. Šiemet pavasarį jomis apsodinti...

Visuomenininkų sodinamų pušelių nepriima Klaipėdos žemė? nuotrauka, foto

Lietuvai atstovaujanti „Ambersail 2“ sekmadienį pirmą kartą istorijoje atplauks į Klaipėdos uostą.

„Ambersail 2“ plaukia į Klaipėdą nuotrauka, foto

Bitės keliamos vis arčiau žmonių. Miestuose daugėja žaliųjų plotų, o kartu -...

Ant gamyklos stogo vietą rado bitės nuotrauka, foto

Triskart iš eilės pavogė po smūginį gręžtuvą nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-17, 2019-05-18 ir 2019-05-21 iš parduotuvės...

Planuoja tvarkyti Macikų lagerio kompleksą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vyriausybė per pasitarimą trečiadienį aptars buvusio nacių ir vėliau sovietų naudoto...

Trečiadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

Geležinkelininkai remontuoja tilto dangą nuotrauka, foto

Klaipėda, AB "Lietuvos geležinkeliai" pradėjo remontuoti pėsčiųjų tiltą per geležinkelį, jungiantį Klaipėdos centrinę...

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...