2018 m. rugsėjo 25 d. 17:37 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Smarvė Klaipėdoje: grįžtama prie higienos normos keitimo

(17)

Smarvė Klaipėdoje: grįžtama prie higienos normos keitimo nuotrauka, foto

RIBA. Šiuo metu leistina kvapo ribinė vertė yra 8 europiniai kvapo vienetai. Vis dėlto žmonėms diskomfortą kelia kur kas mažesnis kvapo vienetų skaičius.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Klaipėdos gyventojams nepaliaujamai skundžiantis pietinėje miesto dalyje sklindančia smarve, ketvirtadienį nuspręsta sukurti darbo grupę, kuri sieks pakeisti gyvenamoje aplinkoje leidžiamą kvapo koncentracijos ribinę vertę.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamentas pranešė, kad įstaigos atstovai ketvirtadienį Vilniuje dalyvavo pasitarime dėl oro užterštumo Klaipėdos mieste.

Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre vyko pasitarimas dėl kvapų problemų Klaipėdos mieste. Jame, be NVSC specialistų, dalyvavo Sveikatos apsaugos ir Aplinkos ministerijų, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, Aplinkos apsaugos agentūros ir Aplinkos apsaugos departamento atstovai.

Normų neviršija, bet kvapas jaučiamas

NVSC specialistai įvertino paskutinių Klaipėdoje atliktų kvapų tyrimų rezultatus ir konstatavo, kad nors jų koncentracija gyvenamojoje aplinkoje neviršija higienos normoje nustatytų verčių, tačiau kvapas visgi jaučiamas.

"Pasitarime susirinkusių institucijų specialistai aptarė bendrus veiksmus, esamą kvapų leistinų verčių reglamentavimą bei įvertino poreikį jį keisti", - teigiama pranešime.

Sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio pavedimu nuspręsta sudaryti darbo grupę dėl Lietuvos higienos normos HN 121:2010 "Kvapo koncentracijos ribinė vertė gyvenamosios aplinkos ore" ir kvapų kontrolės gyvenamosios aplinkos ore taisyklių pakeitimo.

Kitą savaitę NVSC rengs susitikimą su Klaipėdos gyventojų asociacijomis, bendruomenėmis bei pristatys, paaiškins, kaip reglamentuojama tarša, gyventojams bus pristatyti aplinkos oro stebėsenos duomenys ir priemonės oro kokybei pagerinti. Rudenį ketinama organizuoti susitikimus su jūrų uosto operatoriais ir kitomis suinteresuotomis šalimis.

Šiuo metu leistina kvapo ribinė vertė yra 8 europiniai kvapo vienetai. Vis dėlto žmonėms diskomfortą kelia kur kas mažesnis kvapo vienetų skaičius.

Siūlymų keisti leistiną kvapų koncentraciją buvo ir 2016 metais, kai klaipėdiečiai ėmė nuolat skųstis dėl iš UAB "Branda LT" sklindančios smarvės.

Tada Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (dabar - Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamentas) vadovas Rimantas Jonas Pilipavičius teigė, kad norima keisti leidžiamą 8 europinių kvapo vienetų normą ir ją diferencijuoti pagal bendrovių veiklos pobūdį. Esą remiantis kitų šalių praktika minėtą ribą būtų galima sumažinti iki 2 ar 3 europinių kvapo vienetų.

Pernai buvo teigiama, kad jau parengtas įstatymo keitimo projektas, kuriuo minimalią kvapo ribą iš 8 europinių vienetų siūloma keisti į 5. Vis dėlto neaišku, kuo ir kurioje instancijoje šio projekto svarstymai pasibaigė.

Mėginiuose rado geležies oksido

Taip pat tiriami ir šiaurinės dalies gyventojų skundai dėl oro taršos dulkėmis. Klaipėdiečiai piktinasi dėl bendrovės "Klasco" vykdomos krovos darbų, kai kraunant taršią naftos kokso ir geležies rūdą gyventojų namuose kaupiasi juodos dulkės.

Rugpjūčio 10 dieną atlikus matavimus, nustatyta, kad dulkių koncentracija viršijo normas.

"Dulkėse rasta geležies oksido. Dabar stengiamasi identifikuoti taršos šaltinius", - sakė R. Pilipavičius.

Visuomenės sveikatos specialistai ims papildomus oro mėginius, kol kas laukiama tinkamo vėjo.

Teigiama, kad NVSC su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija pasirašė sutartį dėl prieigos prie oro taršos monitoringo stotelių duomenų, todėl nuo šiol bus vykdoma sustiprinta oro taršos stebėsena.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nu

2018-08-25   14:07

IP: 188.69.193.40

Rinkimine agitacija turi paaštreti. Siulau pajungti artelerija-NT managerius kad "nemalonius kvapai" "dulkes" ir.kita labiau,ryškiau atsispindetu NT kainoje, atskiru punktu:)
Čiabuviai gali kenteti kvapus bet ne smugius ju turtui/piniginei:)

Klaipediete

2018-08-25   11:59

IP: 86.100.169.240

KLASCO IR TOLIAU TERSIA KURSIU MARES IR GYVENTOJUS DULKINA KROVINIAIS. TEGU NESEKA PASAKU KAD KLASCO DIREKTORIUS REGUOJA PASKAMBINKIT I KLASCO DISPECERINE TAI VISU PIRMA JIS LIETUVIU KALBOS NEMOKA GEDA! VISA KALBA NU NU NU! SAKINIO NEMOKA SUREGZTI! GEDA!

Minija

2018-08-25   10:08

IP: 78.62.175.189

Kaip nesmirdės, kai miesto centre įrengtas atliekų sąvartynas.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Į redakciją kreipėsi klaipėdietis, susirūpinęs, kad iš parkelio šalia Debreceno g. 52...

Paukščiai dingo ne dėl antenų nuotrauka, foto

Klaipėdos gyventojai, nepatenkinti gyvenamosios aplinkos kokybe, paskutinę parašų rinkimo dieną sugebėjo surinkti...

Su tūkstančiais parašų - prašyti užtarimo nuotrauka, foto

Vakar ryte turėję prasidėti darbai Šilutės pl. ir Tilžės g. žiedinėje sankryžoje...

Eismą uždarė vėliau nei planuota nuotrauka, foto

Klaipėdos r. policijos merginų penketukas, niekada prieš tai nežaidęs futbolo, Masinio...

Klaipėdos r. policijos merginų penketukas užėmė 1-ąją vietą nuotrauka, foto

Tarptautinei muzikos dienai – užburianti „Kutavičiaus oratorijų magija“ nuotrauka, foto

Renginiai, Bronius Kutavičius – neabejotinai vienas žymiausių lietuvių kompozitorių pasaulyje. Jo kūrybos įtaką...

Paukščiai dingo ne dėl antenų nuotrauka, foto

Klaipėda, Į redakciją kreipėsi klaipėdietis, susirūpinęs, kad iš parkelio šalia Debreceno g. 52...

Dieną - kruša ir perkūnija, naktį - pirmosios šalnos nuotrauka, foto

Lietuva, Antradienį vyraus darganoti orai, sulauksime lietaus su perkūnija ar net kruša,...

Šiandien Klaipėdoje mūšis dėl šeštosios vietos nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien uostamiesčio centriniame stadione mūsų krašto klubai Klaipėdos "Atlantas" ir "Palanga" žais...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...