2018 m. birželio 23 d. 17:08 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Senus medžius aukoja dėl naujų takų

(31)

Senus medžius aukoja dėl naujų takų nuotrauka, foto

SKAUDUS REGINYS. "Kai pjaunami šitokie dideli medžiai, žinoma, skaudu žiūrėti", - sakė procesą nufotografavęs žinomas Klaipėdos fotomenininkas Vytas Karaciejus.

© Vyto KARACIEJAUS nuotr.

Nors valdininkai ir turi paaiškinimą, kodėl Klaipėdoje įvairiose vietose pjaunami didžiuliai medžiai, ne vienas klaipėdietis piktinasi tokiais darbais. Pasak žmonių, nė vienas projektas nėra vertas to, kad būtų aukojami seni didžiuliai medžiai.

Pastaruoju metu daugiausia diskusijų kyla dėl Debreceno kvartale šalinamų didžiulių medžių. Netyla aistros ir dėl planų Danės gatvėje išpjauti 83 didelius medžius, nors specialistai ir pripažino, kad iš jų prastos būklės yra tik 8.

Pjauna legaliai

Pastarosiomis savaitėmis ne vienas klaipėdietis skaudančia širdimi stebėjo, kaip Debreceno kvartale virto didžiuliai medžiai.

"Kai pamatai griūvantį šimtametį medį, širdį tikrai suspaudžia. Svarbiausia, kad jie atrodo visiškai sveiki. Ir pats puoliau skambinti Savivaldybės darbuotojams. Pasirodo, viskas legalu, vykdomas kažkoks projektas, tad piktinkis nesipiktinęs, sako, kad taip reikia", - situacija stebėjosi žinomas uostamiesčio fotomenininkas Vytas Karaciejus.

"Man keista, kad užkliuvo ir Debreceno g. 12 namo kieme augęs didžiulis medis. Labai gražus buvo, džiugino visais metų laikais, bet vieną dieną tiesiog ėmė ir nupjovė", - vykdomi medžių pjovimo darbai nemaloniai nuteikė ir klaipėdietę Rasą.

Klaipėdos miesto savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vedėja Rasa Jievaitienė patvirtino, kad medžiai Debreceno kvartale pjaunami legaliai. Didžioji dalis jų aukojama dėl vykdomos pėsčiųjų ir dviračių tako rekonstrukcijos.

"Tiesiog bus tiesiamos naujos dviračių takų trasos, platės šaligatviai, tad dalį medžių reikia pašalinti. Buvo atlikta medžių inventorizacija, kai kuriuos medžius buvo numatyta kirsti, kai kuriuos genėti.

Leidimas buvo išduotas tuomet, kai aš atostogavau, bet, regis, tarp šalinamų medžių yra ir geros būklės. Dalis šalinamų medžių yra nepageidaujamos rūšies, už kuriuos atlyginti nereikia. Turiu omenyje tuopas. Akacijos taip pat laikomos invazine rūšimi. Buvo ir tokių medžių, kuriuos reikėjo šalinti, nes augo per arti pastatų", - pasakojo R. Jievaitienė.

Jos žiniomis, Debreceno kvartale iš viso bus nupjauti 52 seni medžiai: 14 liepų, 12 tuopų, 10 akacijų, beržas, 3 klevai, 4 eglės, guoba, 2 drebulės, 2 kaštonai, 2 uosiai ir viena tuja.

Preliminariais duomenimis, vietoje senų medžių ketinama pasodinti maždaug 40 sakurų.

Nuomonių įvairovė

Dar daugiau medžių išpjauti, o mažiau atsodinti planuojama Danės gatvėje. Vietoje planuojamų pjauti 83 prie gatvės augančių senų medžių žadama pasodinti vos 32.

"Nemažai draugų, kolegų ir pažįstamų skundžiasi, o ir pati matau, kad kertami dideli, nepatrešę medžiai, bet miestiečių niekas nuomonės neklausia, nesitaria. Mes, seni klaipėdiečiai, ne prieš miesto plėtrą, jo vystymąsi, bet prieš beatodairišką medžių kirtimą. Kitose šalyse puoselėjamas kiekvienas medis ir stengiamasi jį išsaugoti", - "Vakarų ekspresui" rašė ponia Halina.

83-32. Danės gatvėje vietoje 83 pjauti suplanuotų didelių medžių numatoma atsodinti tik 32 mažalapes liepas, užaugančias iki 12 metrų aukščio. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Moteris stebėjosi, kodėl planuojama nupjauti visus palei Danės gatvę augančius medžius, nors tik 10 proc. iš jų yra pažeisti.

"Vakarų eksprese" jau rašėme, kad panašios nuotaikos tvyrojo ir liepos pabaigoje Klaipėdos miesto savivaldybėje vykusiame viešame Danės gatvės rekonstrukcijos projektinių pasiūlymų svarstyme. Tuomet taip pat daugiausiai diskusijų kilo būtent dėl medžių likimo. Didžioji dalis susirinkusiųjų tuomet akcentavo, kad visuomenei reikia ramaus poilsio zonos, tokios, kokia dabar yra Danės skvere: upė, ramybė, paukščiai, brandūs medžiai. Tačiau buvo ir kitokių nuomonių.

"Nebūkime valstietiškos prigimties, kad būtinai prie namo turi augti medis. Nepamirškime, kad Klaipėda yra didmiestis. Tai ir reikia parodyti. Kodėl norite Danės gatvėje esančių puikių namų fasadus paslėpti už medžių šešėlių? Nepadarykite tų medžių šventa karve", - priešingos nuomonės nei dauguma susirinkusiųjų laikėsi vienas senolis.

Jo nuomone, po gatvės rekonstrukcijos Muzikinio teatro pusėje galėtų nelikti nė vieno medžio, esą jų visiškai pakanka kitoje gatvės pusėje esančiame skvere. Juolab kad vykdant minėto skvero rekonstrukciją medžių žadama neliesti.

Laikysis pirminio plano

Priminsime, kad yra numatyta Danės gatvės atkarpą nuo Atgimimo aikštės iki Laivų skersgatvio platinti iki 9,75 m, kad joje būtų galima įrengti tris eismo juostas. Danės skvero pusėje numatyta įrengti 2,5 m pločio pėsčiųjų ir dviračių taką.

Dėl to, kad gatvė bus platinama, yra numatyta išpjauti visus 83 prie gatvės augančius senus medžius, vietoje jų planuojama atsodinti vos 32, mat skvero pusėje, kur drieksis dviračių takas, medžiai nebebus atsodinami.

Želdinių vertinimą atlikusio Klaipėdos botanikos sodo darbuotoja Rita Nekrošienė pristatymo metu minėjo, kad prastos būklės yra tik 8 medžiai. Visi jie auga toje gatvės pusėje, kur stovi Muzikinis teatras.

Tačiau, pasak specialistės, jei būtų nuspręsta pašalinti tik kelis prastos būklės medžius, vietoj jų atsodinant jaunus medelius, būtų iškreipta kraštotvarkinė koncepcija ir gatvė neatrodytų patraukliai.

"Reikia ne tik visuomenės intereso paisyti, bet ir galvoti apie tai, kad miestas atrodytų tvarkingai", - pristatyme minėjo R. Nekrošienė.

Panašu, kad šio plano ir ketinama laikytis. Klaipėdos savivaldybės Projektų įgyvendinimo priežiūros poskyrio vedėjas Romualdas Stasiulis vakar patvirtino, kad bent kol kas jokių projektinių sprendinių neketinama keisti.

"Kadangi pristatyme dalyvavusių žmonių pasiūlymai buvo labai prieštaringi, vieni sakė, kad nereikia pjauti medžių, kiti atvirkščiai, kad prie gatvės jiems ne vieta, mes vadovausimės atliktu želdinių vertinimu ir rekomendacijomis pašalinti visus toje atkarpoje palei gatvę augančius medžius", - sakė R. Stasiulis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

As

2018-05-03   19:40

IP: 90.131.39.136

Gerai, kad sakuros - ne invaziniai medziai. Jau graudu nuo to visame mieste vykdomo "euroremonto". Pakeliaukit po pasauli, toli nereikia, senosios Europos sostinese - didziuliai medziai saugomi kaip vertybe. Dar truksta zmonems samonigumo. Gaila, kad paskui jau bus per velu.

aRSen

2017-08-20   23:27

IP: 88.119.39.225

Brangieji, ar jums neatrodo logiška, kad jau visai išvogtoje Klaipėdoje nėra ko vogti be neapskaitomos ir nekontroliuojamai grobiamos iš miesto gatvių, medienos? O rinkimai tai artėja-iš ko valdžion eisim?O čia gi mediena!Ne karklai koki ar žalioji šakų masė

Dabar

2017-08-20   12:30

IP: 78.57.220.137

Simonkei pjauna aplink darželius-atsiveria nuostabi architektura.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Praėjusią savaitę Savivaldybėje buvo viešai pristatyta Klaipėdos bendrojo plano koncepcija, tačiau kai...

Bendrojo plano rengimas sukėlė abejonių nuotrauka, foto

Joninių šventė, kurią Danės skverelyje organizavo Klaipėdos etnokultūros centras, prasidėjo penktadienį 20...

Klaipėdiečiai Jonines švęsti pradėjo penktadienį nuotrauka, foto

Vakar BĮ Klaipėdos miesto socialinės paramos centras surengė atvirų durų dieną. Visuomenei...

Pristatė naujas darbo vietas nuotrauka, foto

Sekmadienio rytą laukiama atplaukiant į LKAB "Klaipėdos Smeltė" kompanijos MSC konteinervežio "MSC...

Verčiamas naujas konteinerių krovos puslapis nuotrauka, foto

Sendvaris: "Ponai čia nevaikšto..." nuotrauka, foto

Kultūra, "Ponai čia nevaikšto... Ko jūs norit?" - į klausimus apie seniausią Klaipėdos...

Aleksoto aerodrome nukrito lėktuvas, sužeistas  žmogus nuotrauka, foto

Kriminalai, Kaune, Aleksoto aerodrome nukrito lėktuvas. Juo skrido du žmonės. Pirminiais duomenimis, nukentėjo...

Klaipėdos sunkiaatlečiai paminėjo Olimpinę dieną nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien sporto pasaulyje išties neeilinė diena. Kasmet birželio 23-ąją minima Tarptautinė olimpinė...

Menininkų žvilgsnis į Klaipėdą iš paukščio skrydžio nuotrauka, foto

Parodos, Šiandien 18.30 val. uostamiesčio Baroti galerijoje atidaroma tarptautinio tapybos plenero, skirto pirmojo...

Kultūra, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...