2019 m. kovo 20 d. 14:03 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Šaukėsi pagalbos - sulaukė gaisro

(3)

Šaukėsi pagalbos - sulaukė gaisro nuotrauka, foto

PASEKMĖS. Šilutės pl. 6 namas po gaisro atrodo klaikiai - be durų ir su krūva apdegusių šiukšlių. Liepsnų aplaižytą koridorių tvarko kaimynai, o nukentėjusios moters - nė kvapo.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Kaip elgtumėtės, jeigu po gaisro be namų liktų jūsų kaimynai? Ištiestumėte pagalbos ranką ar paliktumėte likimo valiai? Tokią problemą sprendžia Šilutės pl. 6 namo gyventojai, kurie pagalbos dėl kaimynų, tempusių į namus šiukšles, dėl kurių vėliau kilo gaisras, elgesio neprisišaukė ne vienerius metus.

Klaipėdoje jau antrą savaitę tęsiasi kuriozinė situacija, kai po gaisro namų neteko sutuoktinių pora, tačiau nesulaukia jokios pagalbos. Neabejingas poros kaimynas Jonas kreipėsi į visas institucijas, tačiau liko nieko nepešęs. Nors šalia įvykusio gaisro vietos yra įsikūrę nakvynės namai, jie teigia nukentėjusiųjų nei matę, nei apie juos girdėję.

Teko evakuoti gyventojus

Rugpjūčio 5 d. Klaipėdoje minėtame name užsidegė bendrabučio tipo butas. Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai pranešimą apie gaisrą gavo 16.28 val.

Į įvykio vietą atvykę gelbėtojai pastebėjo besiveržiančius dūmus pro penkto aukšto buto langą. Paaiškėjo, kad degė 12 kvadratinių metrų kambarys, nuo grindų iki lubų prikrautas šiukšlių. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pranešė, kad gaisro židinys buvo užfiksuotas prie durų - degė 4 kvadratiniai metrai šiukšlių.

Dėl gaisro iš namo turėjo išeiti 10 žmonių. Į "Vakarų ekspresą" kreipęsis Jonas tikino, kad panikos ir streso buvo daug - žmonės bėgo, rėkė, verkė.

Ten ne vienas ir ne du kaimynai yra ant socialumo ribos. Juos tikrina ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, ir mūsų skyrius. Būna, kad toks apie tokį pakalba spaudai.

Audronė LIESYTĖ, Klaipėdos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja

"Ačiū Dievui, kad gaisrininkai sureagavo žaibiškai ir spėjo užgesinti. Man ir pačiam buvo stresas, prasidėjo panikos priepuolis. Bet pamačiau, kad kitiems dar blogiau. Dabar ta moteris vaikšto gatvėmis. Gaila stebėti. Ji sėdi prie laiptinės ir širdį suspaudžia. Ačiū Dievui, kad niekas nežuvo. Gaisrininkai sako, kad padegimo nebuvo jokio. Žmonės kai kurie iki šiol elektros neturi. Dabar vaizdas kaip po karo", - pasakojo Jonas.

Pasak jo, įvairios tarnybos jau ne kartą buvo informuotos, kad bute gyvena galimai psichiškai nestabilūs žmonės, kurie nuolat kaupia daiktus. Spėjama, jog gaisras galėjo kilti dėl netvarkingos elektros instaliacijos.

GAISRAS. Kiek daugiau nei prieš savaitę dėl gaisro iš daugiabučio buvo evakuota 10 žmonių. Gelbėtojams pavyko laiku užgesinti gaisrą bute, aukų buvo išvengta. Asmeninio archyvo nuotr.


"Po gaisro moteris sakė, kad ją padegė. Bet niekas jos iš tiesų nepadegė. Ji turi daiktų kaupimo maniją, galbūt serga kažkokia psichine liga, nes jos elgesys neadekvatus. Bet tai vis tiek yra žmogus", - pridūrė kaimynas.

Nuvylė institucijų darbas

Nuvykus į gaisro vietą galima išvysti kraupų vaizdą - sudegęs butas be durų, o iš jo verčiasi didžiulė krūva šiukšlių, pro kurią netgi neįmanoma praeiti. Netvarką koridoriuje tvarko kaimynai, tačiau nukentėjusios moters - nė kvapo.

"Savimi pasirūpinti negalintis žmogus atsidūrė gatvėje. Baisiausia, kad niekas jai nepadeda. Visos institucijos atsisako suteikti pagalbą. Mano akyse žmogus tapo benamiu. Ji neturi nei artimųjų, nieko. Gyveno dviese su vyru. Atvažiavo vyro brolis ir jį išsivežė. O ta kaimynė liko stovėti kaip stovėjusi", - apmaudą liejo Jonas.

Jis neslėpė nusivylimo institucijų darbu, o ypač turėjo pastabų medikams, kurie atsisakė moterį vežti į ligoninę.

"Niekas nesutiko padėti. Vienos institucijos atstovai sakė, kad reikia moterį įkalbėti važiuoti į ligoninę. Įkalbėjau ją. Pamaniau, gal neliks gatvėje, nes gydyti yra ką. Ji galėjo būti apsinuodijusi. Medikai apžiūrėjo ir po kelių minučių ją išstūmė lauk. Jai sakė, kad ligoninė yra ne nakvynės namai. Man visiškai nesuprantama tokia situacija", - stebėjosi Jonas.

Kaimynai prašo pagalbos

"Vakarų ekspreso" žurnalistui daugiabutyje pavyko rasti moters sutuoktinį Sigitą. Negalią turintis vyras teigė po gaisro žmonos nematęs jau seniai.

"Žmonos nėra. Nežinau, kur valkiojasi. Aš neturiu pinigų. Dabar tvarkausi. Man problemos su kojomis. Žmona turi ligą. Buvo atėjusi kelis kartus. Paklausiau "Ar nepasisveikinsi?" Žodį mestelėjo ir dingo. Mano pensija labai nedidelė. Nežinau, kaip su tokia žmona tiek pragyvenau. Anksčiau taip nebuvo. Prieš motinos mirtį jai kažkas užėjo, pradėjo nešti "trantus" į namus", - guodėsi garbaus amžiaus vyras.

Dabar jis laukia Savivaldybės žadėto nemokamo konteinerio. Tačiau vamzdis, per kurį į konteinerį bus metami daiktai, vyriškiui kainuos mažiausiai 63 Eur. Vyriškis net susigraudino, teigdamas, kad dėl mažos pensijos tokios sumos sumokėti negali.

Sutikti kaimynai patvirtino, kad susikalbėti su vyriškio žmona nėra paprasta - ji turi psichikos sutrikimų, kalbasi su savimi ir šaukia. Dėl probleminės situacijos kaimynai į Socialinės paramos skyrių ir policiją kreipėsi ne kartą, tačiau visi prašymai atsimušdavo tarsi į sieną.

"Kažkada buvo normali šeima. Praėjusį penktadienį ėjau iš parduotuvės ir mane užpuolė... Tokiais žodžiais vadino, kad baisu pagalvoti. Buvo atvykę ir Savivaldybės atstovų. Pasakė "Ką mes galime padaryti?" Abu jie šiame bute yra deklaruoti. Jiems priklausė virtuvė ir kambarys. Nežinau, ką daryti. Ją išvarė iš nakvynės namų. Jos neįsileidžia, nes ji agresyvi, tempia daiktus. Ją reikia gydyti. Po laiptais čia ir guli dabar. Kankinkimės, laukime, kol užmuš?" - retoriškai klausė nukentėjusios poros kaimynė.

Dabar bendrabučio gyventojai bando tvarkytis bendromis pastangomis. Vieni už patirtus nuostolius sulauks draudimo kompensacijos, tačiau yra ir tokių, kurie būsto neapsidraudė ir privalės tvarkytis už savo pinigus.

"Pagalbos prašėme daug kartų. Jau anksčiau nedidelis gaisras buvo, kaimynas užgesino. Viskas vyko staiga. Ačiū Dievui, kad bent elektrą įjungė. Ta moteris buvo du kartus grįžusi - išsimaudė ir dingo. Kiek laiko prašėme, kad iškraustytų jų daiktus... Patys vieni susitvarkyti nepajėgsime. Ji piktybinė. Vakar eidama pro šalį susitikau ją, prašiau eiti pradėti tvarkytis. Tačiau ji pasakė: "Tas "pi***as padegė, tegul ir neša." Jos gaisro metu nebuvo namie. Pora nuolatos konfliktuodavo. Net naktį rėkimas girdėdavosi", - situaciją komentavo kaimynai.

Nakvynės namai moters nematė

"Klaipėdos nakvynės namų direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams Indra Joniuškienė sakė, kad nukentėjusioji iki šiol nesikreipė ir pagalbos neprašė.

"Jeigu atvirai, apie tai girdžiu pirmą kartą, - praėjusią savaitę sakė I. Joniuškienė. - Turime darbuotojų, kurie dirba tokiais kritiniais atvejais - gauname pranešimą ir vykstame į vietą įvertinti situaciją. Tačiau tokio pranešimo nesulaukėme. Jeigu naujas asmuo naudotųsi mūsų paslaugomis, tikrai tai užfiksuotume ir žinotume."

Direktoriaus pavaduotoja gerų žinių neturėjo ir vakar situacija nepasikeitė. Ji ragino kaimynus nelikti abejingu ir, pamačius moterį, ją atvesti į nakvynės namus.

"Esant kritinei situacijai laikiną nakvynę teikiame be jokių dokumentų - žmonės gali apsiprausti, pavalgyti. Pas mus vienam asmeniui nakvynė gali būti skiriama pusei metų ir ilgiau. Moteris gali kreiptis ir į Socialinės paramos skyrių. Tokioms situacijoms esant numatomos išmokos. Tačiau pirmiausia turi atsirasti pats žmogus", - sakė I. Joniuškienė.

Ji patikino, kad ir anksčiau nakvynės namai nebuvo girdėję apie nuo gaisro nukentėjusią moterį ir jos sveikatos būklę. Tačiau įstaigos direktoriaus pavaduotoja neatmeta galimybės, jog galbūt nukentėjusioji vis dėlto turi kur prisiglausti.

"Kartais iš šono blaškymasis atrodo blogiau nei yra iš tiesų. O galbūt moteris turi kur pernakvoti? Kartais žmonės sureaguoja perenelyg jautriai. Dėl to ir reikia, kad kaimynai patys paimtų už rankos ir atvestų. Pagalbą suteikti gali ir Moterų krizių centras, tačiau jie teikia trumpalaikes paslaugas ir pirmenybę skiria moterims su vaikais", - tikino I. Joniuškienė.

Pasak jos, tokioje krizinėje situacijoje yra tik dvi išeitys - galimybė prisiglausti nakvynės namuose arba sulaukti gero žmogaus pagalbos.

"Esame važiavę ir iš miško parsivežti žmogaus - jaunuolis žiemos metu du mėnesius palapinėje gyveno. Visada raginame žmones nelikti abejingus ir pranešti apie tokias ir panašias krizines situacijas. Patys visko mieste nepastebime. Visada esame pasiruošę suteikti pagalbą", - teigė I. Joniuškienė.

Gali kreiptis dėl paramos

Klaipėdos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Liesytė patvirtino, kad skundų dėl Šilutės pl. 6 namo gyventojų sulaukiama daug.

"Ten ne vienas ir ne du kaimynai yra ant socialumo ribos. Juos tikrina ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, ir mūsų skyrius. Būna, kad toks apie tokį pakalba spaudai", - teigė A. Liesytė.

Ji pridūrė, kad moteris ir nukentėję kaimynai tokioje situacijoje gali kreiptis dėl paramos. Miestas nukentėjusiems gali skirti iki 5 tūkst. eurų dalinę paramą būstui tvarkyti.

"Ji vis tiek nėra benamė, turi gyvenamąją vietą. Tik kad butas dabar yra nesutvarkytas. Moteriai reikėtų pasiskambinti dėl informacijos ir susitvarkyti dokumentus. Be asmens dokumento pinigai neskiriami. Reikia tik jos prašymo. Žinoma, viskas išsisprendžia ne per savaitę, yra komisija. Turi būti pateikti dokumentai išlaidoms", - sakė A. Liesytė.

Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos, uostamiestyje tokių nelaimių nėra daug, tačiau žmonės jau yra kreipęsi ir sulaukę miesto paramos.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jonas

2018-08-15   19:12

IP: 83.188.91.99

Moteris buvo uz rankos atvesta i nakvynes namus, taciau kai atvedziau, pasake laukti 20 val ir tada leis permiegoti rusyje. Apie joki nusimaudyma ar maista net kalbos nebuvo, nors ta sekmadieni buvusiai darbuotojai paaiskinau visa situacija. Ir patikekite, esu ne asocialus, o dirbantis ir negeriantis, net nerukantis, todel tokie instituciju komentarai tik dar labiau iskaudino. Aciu jums.

Ech

2018-08-14   21:05

IP: 86.100.23.16

Lietuvoje tikrai yra bėda su psichikos negalią turinčiais žmonėmis. Jie patys savo būklės nesupranta. Yra pavojingi sau ir aplinkiniams. Bet jų gydyti be jų sutikimo neina... Kiek aš kentėjau nuo kaimybės sergančios šizifrenija, bet niekas negalėjo padėti. Teko elementariai išsikraustyti.

ju

2018-08-14   16:47

IP: 78.61.175.29

Beda ta, kad jos negali paimti i psichiatrine gydymui. Cia yra beda. Nes jokie pinigai ir pasalpos nepades, jei protelis pasimaises. Supleskins arba pragers viska ir vel sedes lauke.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos savivaldybė sulaukė kelių dešimčių skundų ir prašymų dėl vaikų žaidimų aikštelių...

Nuspręsta remontuoti senas vaikų žaidimo aikšteles nuotrauka, foto

Planuojama sutvarkyti uostamiesčio lopšelio-darželio "Vėrinėlis" patalpas ir aplinką. Antradienį Savivaldybėje vyko susitikimas...

Darželyje "Vėrinėlis" planuojami atnaujinimo darbai nuotrauka, foto

Klaipėdos apskrities pareigūnai ir toliau skina laurus Lietuvos policijos sporto varžybose: komisariato...

Klaipėdos apskrities policijos plaukikai – antrieji nuotrauka, foto

Artėjant šalies prezidento rinkimams, kandidatai dalyvaus neįprastuose debatuose, kurių tema "Krikščioniškas rentgenas"....

Prezidentus skenuos krikščioniškuoju rentgenu nuotrauka, foto

Su "klevuku" teks važinėti dar ilgiau nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo balandžio 1 d. ilginamas pradedančiųjų vairuotojo pažymėjimų galiojimo laikas iki...

Nuspręsta remontuoti senas vaikų žaidimo aikšteles nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos savivaldybė sulaukė kelių dešimčių skundų ir prašymų dėl vaikų žaidimų aikštelių...

Iš mokesčių inspekcijos išvijo, "Sodroje" nepaaiškino? nuotrauka, foto

Euras, Individualią veiklą vykdyti planavusi klaipėdietė Laima (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) sako likusi...

Darželyje "Vėrinėlis" planuojami atnaujinimo darbai nuotrauka, foto

Klaipėda, Planuojama sutvarkyti uostamiesčio lopšelio-darželio "Vėrinėlis" patalpas ir aplinką. Antradienį Savivaldybėje vyko susitikimas...

Lietuva, Paskelbta prieš 34 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...