2018 m. gruodžio 12 d. 19:24 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Rūšiavimo naujovės: jūsų atliekos gali būti fotografuojamos

(13)

Individualių namų savininkai išmesdami savo šiukšles turėtų būti itin atidūs. Pasirodo, jų konteinerių turinys būna net fotografuojamas. Tokia griežta tvarka nuveda iki nesusipratimų - viena klaipėdietė, kuri net savo draugų įvardijama kaip itin atsakingai šiukšles tvarkanti ir rūšiuojanti moteris, sulaukė grasinimo baudomis. Neretas spjauna į taisykles ir atliekomis atsikrato tiesiog prie daugiabučių stovinčiuose konteineriuose.

Vasario 16-ąją klaipėdietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi. - Aut. past.) gavo, pasak jos, grėsmingą raštą iš Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus (VTS), kuriame pareikalauta rūšiuoti komunalines atliekas. Ji sutriko, nes mano, kad rūšiuoja šiukšles labai atsakingai, ir nesuprato, kokį nusikaltimą padarė. Suprantama, toks raštas sugadino moteriai šventinę nuotaiką.

"Niekaip negaliu suprasti, ką tokio grėsmingo padariau. Numatomos bausmės , kuriomis grasinama, neadekvačios tam tariamam mano nusikaltimui. Jau turi žmogus bijoti gyventi. Iš visur tik grasinimai ir vardijimai, ko negalima daryti. Sunku patikėti, kad Lietuvoje siuntinėjami tokie sveikinimai su švente - sankcijos ir grasinimai", - pyko moteris.

Žinoma, tai tik atsitiktinumas, kad raštas namo savininkę pasiekė būtent tą dieną. VTS vedėja Kristina Vintilaitė dėl to net nustebo, mat raštas buvo parengtas vasario 6 d.

"Įkalčiai" supainioti?

"Esu preciziška ir tvarkinga, visada žiūriu, kad kokia nors šiukšlė neįkristų kur nors ne ten. Niekas nemoko, kaip tas šiukšles rūšiuoti. Tiesiog nesuprantu, ką padariau ne taip. Pas mane viešėjo mama, turinti negalią, blogai mato. Gal išmetė sauskelnes, gal jų negalima mesti lauk, tai tada kur jas dėti? Turėjau svečių, gal kas nors ką nors įmetė. O gal kas nors eidamas pro šalį atsikratė savo šiukšlių? Kad atmestinai šiukšles rūšiuočiau, nieko nesakyčiau. Nežinau, gal jie nori, kad aš perdirbčiau tas atliekas. Jeigu kas ne taip, juk turi mokyti, sakyti, ko reikia, o dabar iš karto gauni grasinimus. Rašte skamba tik reikalavimai, miesto Tarybos sprendimai, vardinami taisyklių pažeidimai. Rašoma, kad sausio 31 d. skyrius gavo pranešimą iš atliekų vežėjo, kuris nufotografavo mano šiukšles. Bet kaip galima iš nuotraukos atskirti, ar tai mano šiukšlės, ar kieno nors kito? Esu geranoriška, nesiruošiu priešintis, bet norėčiau šiek tiek daugiau informacijos. Turiu mažą sergantį katinuką, kur jo išmatas reikia dėti? Man tikrai kyla labai daug klausimų. Ar visi kaimynai gavo tokį "pasveikinimą", ar tik aš viena?" - guodėsi moteris.

Pirmadienį, nepavykus prisiskambinti į VTS, ji nuvyko į Savivaldybę. Jai buvo parodyti ir "įkalčiai" - nufotografuotos jos šiukšlės. Pasak pašnekovės, Savivaldybės rašte reikalaujama rūšiuoti komunalines atliekas, o nufotografuotas plastiko konteineris. Savivaldybės darbuotojai jai paaiškino, kad jokios baudos neskirs ir galbūt susipainiojo darbuotoja.

Moteriai pasirodė, kad ji pateko į kažkokį valdininkų ir šiukšlių vežėjų karą. Pirmieji priekaištauja, kad neišveža šiukšlių, o pastarieji ginasi, kad taip elgiasi todėl, kad kalti gyventojai.

Jokių grasinimų nebuvo

VTK vedėja K. Vintilaitė neneigia, kad individualių namų savininkus atliekų vežėjams labai nesunku kontroliuoti. Jie ištuština už vartų išstumtus konteinerius ir turi galimybę prie kiekvienų namo vartų fotografuoti individualaus konteineriuko turinį.

Pasak vedėjos, numatytos baudos yra labai nedidelės ir neskatina žmonių rūšiuoti atliekas. Komunalinių atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 140 eurų. K. Vintilaitės teigimu, pirmą kartą apsiribojama įspėjimu. Jeigu asmuo nusižengia pakartotinai, tada gali būti baudžiamas nuo 140 iki 600 eurų bauda.

VTS vedėja tikino, kad tai moteriai nebuvo duotas net įspėjimas, ji gavo ne administracinių nusižengimų protokolą, o prevencinio pobūdžio reikalavimą rūšiuoti buityje susidarančias atliekas. VTS jai nurodė, ką ji pažeidė ir kaip toliau turi elgtis. Moteris tik informuota, kad už komunalinių atliekų tvarkymo taisyklių nesilaikymą asmuo gali būti traukiamas administracinėn atsakomybėn. K. Vintilaitės teigimu, namo savininkei jokiomis baudomis negrasinta.

"Administracinė atsakomybė turi atlikti prevencinį vaidmenį. Mes tikimės, kad žmonės, gavę informacijos apie komunalinių atliekų tvarkymą ir rūšiavimą, kurios jie stokoja, turėdami du konteinerius darys taip, kaip priklauso", - sakė ji.

Ką moteris darė ne taip?

K. Vintilaitė patvirtino, kad informacija, jog ši moteris nerūšiuoja atliekų, gauta iš atliekų vežėjo.

Kiekvienas privataus namo savininkas turi du individualius konteinerius - mėlynos spalvos, skirtą antrinėms žaliavoms, ir žalios spalvos, skirtą mišrioms komunalinėms atliekoms.

VTS vedėjos teigimu, moteris, kurios istoriją pasakojame, nerūšiavo atliekų būtent mėlynajame konteineryje, kuris skirtas antrinėms žaliavoms. Ant jo yra lipdukas, kaip į jį sudėti atliekas.

Mėlynojo konteinerio apačioje dedamas stiklas. Į kiekvieną tuščią konteinerį įdedami maišai, į kuriuos kraunamos kitos rūšiuojamos atliekos, t. y. atskirtai plastikas, popierius ir konservų dėžutės.

"Mėlynajame konteineryje, kuris nufotografuotas prie moters, su kuria jūs kalbėjotės, vartų, matyti visiška netvarka: sumaišytos smulkios komunalinės atliekos, konservų indeliai, plastikinė tara ir popierius yra ne maišuose. Šiuo atveju namo savininkė tiesiog nesilaiko komunalinių atliekų tvarkymo taisyklių, pagal kurias reikalaujama atliekas rūšiuoti. Vežėjai turi teisę netgi atsisakyti išvežti tokių konteinerių turinį", - aiškino K. Vintilaitė.

VTS vedėjos teigimu, informaciją iš vežėjų, kad gyventojai nerūšiuoja, Savivaldybė gauna itin retai. Šį kartą vežėjai užfiksavo tris pažeidėjus, kurie netinkamai rūšiavo atliekas. "Gal tai ir atsitiktinumas. Svarbu, kad moteris rūpestinga ir nori daugiau sužinoti apie rūšiavimą. Gal po truputį išmokysime individualių namų savininkus rūšiuoti atliekas. Jiems sudarytos palankios sąlygos rūšiuoti, patogu, nes nereikia maišelių nešti į skirtingų rūšių konteinerius. Viskas yra savame kieme - ir tik du konteineriai. Didieji komunalinių atliekų konteineriai labai sudėtingai kontroliuojami, nes yra daugiabučių namų kvartaluose, kuriuose labai sunku identifikuoti, kas ką įmetė", - sakė K. Vintilaitė.

Tik pavieniai atvejai

UAB "Ecoservice Klaipėda", kuri vienintelė uostamiestyje teikia šiukšlių išvežimo paslaugą, vadovas Laimonas Žemaitis sako, kad fotografuoti konteineriukų turinį pradėta ne šiomis dienomis - taip buvo daroma ir seniau. Pasak jo, vežėjai privalo informuoti gyventojus, kad jie atidžiau rūšiuotų šiukšles ir nemestų buitinių atliekų į rūšiavimui skirtus konteinerius.

Paklaustas, ar vežėjai įspėja gyventojus, kurie daro ką nors ne taip, ar iš karto skundžia Savivaldybei, L. Žemaitis atsakė: "Mes tikrai nieko neskundžiame iš karto, tik tada, kai atvejai kartojasi. Savo darbo sistemą Klaipėdoje naudojame ne pirmus metus. Daug kartų ir per žiniasklaidą žmonės buvo įspėti, kad atidžiau rūšiuotų. Jeigu pasitaikė gyventojui įmesti ką nors neleistina, tikrai nėra taip, kad iš karto skundas ir t. t. Jeigu jau labai prastai rūšiuoja - primeta žemių, pelenų, o pavasarį žolių ar statybinių medžiagų, tada imamės priemonių. Bet kalbame tik apie tuos, kurie nuolatos nerūšiuoja. Tokią informaciją mes perduodame ne Savivaldybei, o Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrui (KRATC). Tačiau tokių atvejų, kad galbūt piktybiškai nerūšiuoja, būna tik vienas kitas, tai tikrai nėra masiškas reiškinys. Daugelis gyventojų rūšiuoja atliekas ir rūšiavimo kokybė pastebimai gerėja. Žinoma, visko pasitaiko, kartais gyventojas galbūt ir nežino, ar tinkamai tai daro, ar ne."

Kodėl reikia rūšiuoti

L. Žemaičio teigimu, atliekos turi būti rūšiuojamos jų susidarymo vietoje, t. y. gyventojo namų ūkyje. Todėl žmonėms nemokamai buvo išdalinti rūšiavimo konteineriai. Kompostuojamoms atliekoms jie turi dėžę, antrinėms žaliavoms - mėlyną, o komunalinėms, kitaip sakant, buitinėms atliekoms - žalią arba juodą. Būtent mėlynajame konteineriuke reikia šiukšles rūšiuoti. Jo teigimu, sauskelnes, gyvūnų išmatas ir t. t. reikia mesti į buitinių atliekų konteinerį.

"Mums gali būti nepatogumų, jeigu visi pradės krauti bet ką į vieną konteinerį. Bet kuriuo atveju atliekos yra perrūšiuojamos. Tačiau patekusios netinkamos atliekos užteršia tas atliekas, kurias kiti gyventojai tvarkingai rūšiavo. Mes atvažiuojame su mašinomis, turinčiomis presavimo galimybę, o kai gerai ir blogai rūšiuotos atliekos susimaišo, jos visos tampa netinkamos perdirbti. Tai gyventojai turėtų tiesiog suprasti. Nei jiems kokios nors sankcijos taikomos, nei jie baudų gauna, nei mes viešiname jų adresus. Mes tiesiog stengiamės, kiek įmanoma juos mokyti, norime, kad jie jaustų atsakomybę", - sakė L. Žemaitis.

L. Žemaitis tikina, kad gyventojams yra aiškinama, kas yra tos antrinės žaliavos. Visą informaciją galima rasti ir "Ecoservice Klaipėda", ir KRATC interneto svetainėse, nuolatos informuoja ir žiniasklaida. Jo manymu, tos informacijos yra jau daugiau negu reikia.

Informacija paprastai atnaujinama pavasarį, nes kaip tik tuo metu prasideda rūšiavimo pikas. Šiukšlių vežėjai netgi dalina gyventojams lankstinukus, kokios atliekos turi būti rūšiuojamos ir kaip.

L. Žemaitis sakė, kad gyventojai, kurie nesupranta, kaip reikia rūšiuoti, gali visada net jam pačiam paskambinti, jo telefonas prieinamas visiems, jį galima sužinoti paskambinus į įmonę, ir pasiklausti. Jis sako, kad kol kas iš gyventojų nėra sulaukęs nė vieno skundo.

"Ecoservice Klaipėda" vadovas sako, kad sudarytas toks gyventojų aptarnavimo grafikas, kad šiukšlės išvežamos netgi dažniau nei reikia. Kartais antrinių žaliavų konteineriai net nebūna pilni.

Reikalavimai

Klaipėdos miesto savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo taisyklės teigia, kad atliekų turėtojai privalo: rūšiuoti susidarančias komunalines atliekas jų susidarymo vietoje, t. y. atskirti popierių ir kartoną, stiklą, plastiką, metalą, didžiąsias, žaliąsias, buityje susidarančias pavojingas bei elektros ir elektroninės įrangos, statybos ir griovimo atliekas, naudotas padangas ir nemaišyti jų su kitomis atliekomis ar medžiagomis.
Surūšiuotos ir į antrinių žaliavų surinkimo konteinerius (mėlynos spalvos) metamos antrinės žaliavos turi būti be priemaišų, pvz., maisto, skysčio, kitų medžiagų likučių.

TVARKA. Kiekvienas privataus namo savininkas turi du individualius konteinerius - mėlynos spalvos, skirtą antrinėms žaliavoms, ir žalios spalvos, skirtą mišrioms komunalinėms atliekoms. Atliekų netvarkydami kaip numatyta galite sulaukti įspėjimo, o jei atliekų nerūšiuosite piktybiškai - ir baudos.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Paulius

2018-02-25   18:52

IP: 148.122.184.252

Viska metu i viena konteineri. Uz mokeschiai uz shiukshles rushiavima absurdishkos.

Aris

2018-02-25   17:53

IP: 193.214.75.166

Nesąmonė. Anksčiau palikdavo atskirus spalvotus maišus antrinėm rūšiuoti. Dabar palieka vieną maišą. Vintilaite. Tai kaip man viename maiše popierių,plastiką,meta lą atskirti ,išrūšiuoti ,stiklą reikia mesti į konteinerio dugną?

morka

2018-02-23   13:13

IP: 195.14.179.121

o rasta irgi siunte per Samus pasto paslaugas?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl Klaipėdos miesto savivaldybės mero...

Pradėtas tyrimas dėl mero pavaduotojo elgesio nuotrauka, foto

Trečiadienio popietę Klaipėdos apskrities vyriausiajame policijos komisariate (KAVPK) vyko jau tradicinė kalėdinė...

Pilietiškiems žmonėms – policijos padėkos nuotrauka, foto

Pirmadienį oficialiai baigėsi rinkimų komitetų ir savarankiškų politinės kampanijos dalyvių registravimas. Klaipėdoje...

Komitetai sudrums politinę ramybę Klaipėdoje? nuotrauka, foto

Šiandien Klaipėdos apygardos prokuratūroje buvusiam Klaipėdos miesto tarybos nariui V. T. buvo...

V. Titovui prokurorai įteikė pranešimą apie įtarimą nuotrauka, foto

Pradėtas tyrimas dėl mero pavaduotojo elgesio nuotrauka, foto

Klaipėda, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl Klaipėdos miesto savivaldybės mero...

Pilietiškiems žmonėms – policijos padėkos nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienio popietę Klaipėdos apskrities vyriausiajame policijos komisariate (KAVPK) vyko jau tradicinė kalėdinė...

Komitetai sudrums politinę ramybę Klaipėdoje? nuotrauka, foto

Klaipėda, Pirmadienį oficialiai baigėsi rinkimų komitetų ir savarankiškų politinės kampanijos dalyvių registravimas. Klaipėdoje...

Andrejaus Sacharovo premija - EP spaudimas Rusijai nuotrauka, foto

Pasaulis, Andrėjaus Sacharovo premijos už žodžio laisvę suteikimas Rusijoje kalinamam ukrainiečiui režisieriui, politiniam...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasaulis, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...