2019 m. gegužės 25 d. 22:55 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Prezidentus skenuos krikščioniškuoju rentgenu

(6)

2019-03-20, 10:29

"Vakarų ekspreso" inf.

Prezidentus skenuos krikščioniškuoju rentgenu nuotrauka, foto

Artėjant šalies prezidento rinkimams, kandidatai dalyvaus neįprastuose debatuose, kurių tema "Krikščioniškas rentgenas". Debatų organizatoriai sako, kad šių debatų metu bus siekiama atskleisti kiekvieno iš kandidatų į prezidento postą vertybes, remiantis krikščioniška pasaulėžiūra.

"Būtent krikščioniškos vertybės šimtmečius formavo mūsų tautos savastį ir jos lieka svarbiu orientyru pervartų drebinamame nūdienos pasaulyje", - įsitikinę debatų organizatoriai, kovo 23-iąją dieną 16 val. kviečiantys į Klaipėdoje įsikūrusį LCC tarptautinį universitetą, kuriame vyks pretendentų į prezidentus debatai.

Renginį moderuos žinomas apžvalgininkas, publicistas ir rašytojas Tomas Viluckas ir politologas Vytautas Sinica.

T. Viluckas paaiškino, kodėl yra svarbu žinoti, ar kandidatai į prezidento postą vadovaujasi krikščioniškosiomis vertybėmis.

Kaip kilo šių debatų idėja?

Krikščioniškoje aplinkoje šis klausimas kilo savaime, kadangi krikščionys yra aktyvūs šios visuomenės žmonės, jie nėra pakibę tarp žemės ir dangaus. Jie svarsto, už ką balsuoti. Tad ieškomi kandidatai, už kuriuos būtų galima atiduoti savo balsą. Ir išties ne viename pokalbyje kilo klausimas, kaip galima išryškinti kandidatų poziciją ir požiūrį į įvairius klausimus, susijusius su krikščionybe. Sumąstėme organizuoti debatus.

Ar galima suprasti, kad Jūs skenuosite kandidatus ir vertinsite juos per krikščioniškąją prizmę?

Pirmiausia bus žvelgiama į kandidatų vertybinę poziciją per krikščioniškąją pasaulėžiūrą. Tai nereiškia, kad kandidatams bus užduodami klausimai tikrinant jų katekizmines ar biblines žinias. Pirmiausia žvelgsime į jų vertybes. Beje, atkreipiu dėmesį, kad krikščionybė Lietuvoje yra vyraujanti. Būtent todėl ir sugalvojome debatus šia tema.

Ar prieš debatus domitės, ką kandidatai kalba apie krikščionybę? Galbūt kilo kokių nors provokuojančių klausimų?

Mūsų tikslas nėra provokuoti. Pagrindinis tikslas - išryškinti jų požiūrį. Žinoma, domėjimasis yra. Kadangi esu apžvalgininkas, tikrai domiuosi tiek kandidatų biografijomis, tiek jų mintimis. Yra įrašų socialiniuose tinkluose.

Tačiau nesiorientuojame į nė vieną kandidatą daugiau, nei derėtų. Laikomės principo, kad debatuose visiems kandidatams sudaromos vienodos galimybės pasisakyti, niekas nebus spaudžiamas, verčiamas ir panašiai.

Kandidatų į prezidentus debatai krikščioniška tema yra pirmieji Lietuvos istorijoje?

Taip, Lietuvos Respublikos prezidento rinkimų istorijoje nėra buvę debatų, kuriuose kandidatai išskirtinai diskutuotų krikščioniškų vertybių tema. Žvelgsime į kandidatų programas ir poziciją per krikščionišką pasaulėžiūrą. Tie vertybiniai klausimai visuose debatuose vienu ar kitu atžvilgiu iškildavo, tačiau krikščioniška tema nebuvo suglausta į vieną vietą, ji atsirasdavo šalia kitų klausimų, pavyzdžiui, socialinių ar ekonominių.

Kokia yra ta krikščioniška pasaulėžiūra?

Krikščionybė - tai dviejų tūkstančių metų vertybių sistema. Ji sudaro Vakarų civilizacijos, kurioje mes gyvename, stuburą ir pagrindą.

Krikščioniškos vertybės apima tiek žmogaus, tiek bendruomenės elgesį, supratimą apie gėrį, teisingumą, kaip visuomenė turi tvarkytis, kokie turi būti šeimų santykiai, koks yra požiūris į gyvybę ir ekonominius santykius. Krikščionybė yra į tai išsirutuliojusi.

Žinoma, egzistuoja ir krikščioniškos bendruomenės. Turime net kelias krikščionybės kryptis. Tačiau egzistuoja pagrindiniai taškai, kurie būdingi visoms krikščioniškoms bendruomenėms. Būtent šių debatų metu ir bus siekiama į juos atkreipti dėmesį.

Ar šalies prezidentas privalo laikytis krikščioniškų vertybių todėl, nes krikščionybė yra vyraujanti?

Turime būti atsargūs su tokiais žodžiais kaip "privalo", kadangi kiekvienas žmogus yra laisvas. Krikščionybė teigia, kad žmogus sukurtas pagal Dievo paveikslą, o jo vienas bruožų - laisvė. Žinoma, kiekvienas politikas turi atsižvelgti į įvairių piliečių pasaulėžiūrą. Tačiau kyla klausimas, kaip pati visuomenė, rinkdama politikus, reaguos ir ko laukia iš kandidatų.

Pavydžiui, JAV buvo ne viena apklausa, kuri parodė, kad daugiau nei 70 proc. amerikiečių norėtų prezidento, kuris yra tikintis. Ir tik 10 proc. rinkėjų sutiktų, kad prezidentas būtų ateistas.

Jūs sakote, kad pasaulis yra drebinamas permainų. Ar su permainomis krikščionybė keičiasi?

Žinoma, pasaulis kinta ir pagrindinė šiuolaikinio pasaulio problema yra civilizacijų sandūra. Turime prisiminti rudenį Lietuvoje viešėjusio popiežiaus žodžius. Jis ne kartą ragino grįžti prie šaknų.

Čia kyla klausimas, kokios yra mūsų šaknys. Šiame pasaulyje, kuris yra taip drebinamas, vyksta civilizacijų sankirtos, kyla klausimas, kokios yra mūsų vertybės ir pamatai, ant ko mes stovime.

Kaip Lietuva save supranta? Kokiomis vertybėmis grįstas mūsų bendravimas? Manau, kad atsigręžimas į savo šaknis - tai galimybė atrasti tam tikrą balansą šiame pasaulyje.

Galima sakyti, kad būsimas prezidentas susidurs su iššūkiu atrasti tautos šaknis?

Būsimasis prezidentas šiuo metu išties turės spręsti šį klausimą. Europos Sąjunga esti kryžkelėje, todėl prezidentas veda tautą ir turi nuspręsti, kur sukti. Jei būtų išrinktas žmogus be aiškios moralinės ir vertybinės orientacijos, tai reiškia, kad Lietuvos visuomenė susidurtų su didele problema. Tad, mano manymu, tai yra labai svarbu, kokios būsimo prezidento vertybės.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-03-23   11:57

IP: 88.216.27.52

O Velnias yra?

2019-03-23   00:03

IP: 213.159.34.110

Man gaila tokių žmogelių, kaip komentatorės "užknisot".. Krikščionybės pagrindu kūrėsi Europa. Dešimt Dievo įsakymų yra tas koncentratas žmogiškųjų vertybių ir ko žmogus, norėdamas būti laimingų neturėtų daryti. Minutėlei sustokite ir pagalvokite: jeigu visi laikytusi Dešimties Dievo įsakymų pasaulyje nebūtų nei vieno nužudyto, nebūtų smurto, nebūtų nelaimingų šeimų, todėl, kad nebūtų melo. Pasaulyje nebūtų nei vieno kalėjimo ir nei vieno jame kenčiančio žmogaus.Tačiau apmaudu, kai žmonės kuo mažiau žino, tuo daugiau neigia tikėjimą ir parį Dievą. O iš esmės reikėtų užsiduoti klausimą kiek siekia žmogaus žinojimas? Atstumas tarp planetų matojamas šviesmačiais. Tai gi atstumą nuo Žemės iki Mėnulio šviesa nuskrieja per 1,3 sekundės. Atstumas nuo Žemės iki Saulės 8,17 minutės. Šviesmečiu vadinamas atstumas, per kuri šviesos greitis nukeliauja per metus. Todėl atsitokėkime :šindien žmogui žinoma toliausiai nutolusi žvaigždė 13,8 milijadai šviesmečių. Todėl pagalvokime kartu: kas žmogui galėtų leisti teigti, jog Dievo nėra ar net tyčiotis? Atsakymas:visiškas kvailumas. Jo žinios nesiekia net nago juodimo atstumo.

Nord

2019-03-20   18:22

IP: 85.232.128.54

Na Skvernas matyt per popiežiaus vizitą nusipirko iš jo indulgenciją, kad dabar leidžiama jam į valias nusišnekėti ir prisidirbti reikalų prieš rinkimus.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Kaip praėjusiais, taip ir šiais metais Klaipėda nusidažė įvairiomis spalvomis. Šeštadienį Klaipėdoje...

Klaipėdą nuspalvino nuotaikingas spalvų bėgimas nuotrauka, foto

Tikėtina, kad 2019-uosius Klaipėdoje paskelbus Didžiojo elingo metais, pagaliau klaipėdiečiai atkreips dėmesį...

Odė laivų statytojams ir metalo meistrams nuotrauka, foto

Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto Botanikos sode eksponuojamos jautrios fotografijos, kuriose užfiksuotos negalią turinčių žmonių...

Botanikos sode - jautri paroda nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 44 min.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...