2019 m. balandžio 21 d. 21:17 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Planuoja Skulptūrų parko pertvarką

(6)

Planuoja Skulptūrų parko pertvarką nuotrauka, foto

TRINKELĖS. Svarstoma visus Skulptūrų parko takelius iškloti trinkelėmis.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Miestiečių ir miesto svečių akis badančias išsiklaipiusias plyteles ir byrantį asfaltą Skulptūrų parke žadama pakeisti - architektai jau pasiūlė savo idėjas. Žadama įamžinti ir čia buvusias kapines.

Architektai siūlo Savivaldybei sutvarkyti Skulptūrų parko želdynus, atnaujinti takus, pakoreguoti jų sistemą, įrengti apšvietimą, suoliukus, šiukšliadėžes ir kitą infrastruktūrą.

Savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vyr. specialistė Karina Jakienė teigė, jog tarp pastebimesnių darbų bus parko aptvėrimas dekoratyvine tvorele prie S. Daukanto ir Trilapio gatvių - kad būtų lengviau suvokti parko ribas ir kad nekiltų pavojaus parke bėgiojantiems vaikams. Pastariesiems žadama praplėsti parke jau esančią žaidimų aikštelę, taip pat planuojama įrengti vietą paviljonui, kuriame būtų galima prekiauti gaiviaisiais gėrimais, užkandžiais.

"Žiūrint iš Liepų gatvės planuojama atkurti dalį istorinių kapinių vartų, taip pat atkurti pagrindinį kapinių taką, kuris ėjo nuo Liepų iki Daukanto gatvės", - pasakojo K. Jakienė.

Taip pat šiek tiek keisis ir takų vinguriavimo kryptis. Visi jie bus atnaujinti - pašalintas senas asfaltas ir paklotos naujos trinkelės. K. Jakienė neslepia, jog greičiausiai teks atsisakyti nedidelės dalies parke esančių medžių, tačiau atitinkamose vietose planuojami nauji želdiniai.

Visgi šiemet pinigai Skulptūrų parko remontui dar nenumatyti. Anot Savivaldybės administracijos Miesto ūkio departamento direktoriaus Liudviko Dūdos, siūlomą techninį projektą dar reikia apsvarstyti ir patvirtinti. Jei politikai apsispręstų, įmanoma, jog kitąmet gali būti pradėtas pirmasis Skulptūrų parko tvarkybos etapas.

ATKURS. Planuojama atkurti dalį istorinių kapinių vartų, taip pat atkurti pagrindinį kapinių taką, kuris ėjo nuo Liepų iki Daukanto gatvės. Nuotraukoje - senieji kapinių vartai apie 1937-1940 m. Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus nuotr.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejus pateikia informaciją, kad kapinės dabartinio parko vietoje buvo įšventintos 1820 m. sausio 7 d. Tačiau dar 1762 m. miesto plane prie dabartinių Liepų ir Trilapio buvo pažymėtos nedidelės kapinaitės. Jose per Septynerių metų karą (1756-1763) čia buvo laidojami rusų kareiviai, belaisviai vokiečiai, saugoti pilyje ir nuo dėmėtosios šiltinės mirdavę šimtais.

XIX a. pr. šiose kapinėse čia laidoti visų religijų, išskyrus judėjus, mirusieji. 1856 m. buvo minima, kad sklypas buvo beveik užlaidotas, bet Vyriausybė leido panaudoti senąją vietą antriniam laidojimui - čia piltos kaip balastas laivais į Klaipėdą atgabentos žemės. XX a. pr. kapinės buvo praplėstos, jos tapo "L" raidės plano.

Po Antrojo pasaulinio karo prasidėjo kapinių plėšimas ir niokojimas. Daugybė kapų buvo išniekinta, išgrobtas marmuras ir granitas, išdaužyti antkapiniai paminklai. Senosios koplyčios buvo susprogdintos dar 1947 m. Iki pat kapinių uždarymo 1959 m. sausį lietuvius ir rusus čia laidodavo palei Trilapio gatvę.

1970-1977 m. čia buvo įsteigtas Skulptūrų parkas. Į kitas kapines perkelta buvo tik maža dalis palaikų. Skaičiuojama, kad nuo 1851 m. iki 1937 m. kapinėse buvo palaidota apie 28 930 žmonių. 1983 m. balandį ar gegužę buvo liepta galutinai likviduoti visas metalo tvoreles, betono laiptelius ir sulyginti su žeme senųjų klaipėdiečių amžino atilsio vietas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Pritariu

2017-05-18   23:38

IP: 37.201.65.220

Kad viskas išnaikinta,kas sieja su Mėmelio vardu.Manau,pavardes daug kas žino.Ne visi juk durni esam.

siulau

2017-05-18   14:36

IP: 78.57.226.190

pagerbti senuosius miestelenus-miesto kurejus, iamzinant ju vardus. Gal palei pagrindini kapiniu taka pastatant ilga akmenini neauksta paminklini akmeni su budingais kaldintais kryziais (ju pavyzdziai/originalai yra kalvystes muziejuje) ir iskaltais vardais.

vietinis

2017-05-18   14:21

IP: 84.46.249.51

Kodėl nepaminėjus tų, kurie naikino senąsias Klaipėdos kapines?Pirma,beveik visi kas tai dare patys ten jau yra.Antra daugumai is ju dabar pastatyti Klaipedoje paminklai ir tai labai gerbiami tautieciai nusipelne ir komunistams ir nepriklausomai Lietuvai,kurie gavo uz tai padidintas pensijas ir geresni,didesni maisto davini!Trecia niekam nesinori pyktis su dabartine Lietuvos valdzia.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos miesto savivaldybės administracija planuoja tobulinti Miesto tvarkymo ir švaros taisykles –...

Bręsta draudimas maitinti paukščius nuotrauka, foto

Kai 2017-ųjų pradžioje įsigaliojo naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK), iš jo įstatymų...

Mino pavyko atgauti anksčiau pragertas teises nuotrauka, foto

Šiais metais įmonė "Klaipėdos energija" mini 90 metų veiklos sukaktį. XX a....

Klaipėdos energija: nuo anglies iki biokuro nuotrauka, foto

Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Turkijoje keliavusi Dovilė: lagamine buvo ir maudymosi kostiumėlis, ir slidinėjimo akiniai nuotrauka, foto

Kelionės, Urbanizacijos paveikti miestai, sniegu padengtos viršukalnės, istorija žavintys muziejai. "Vis dažniau atsiranda...

Netoli Dovilų dega miškas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 16.22 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Ambersail II prestižinėje regatoje pelnė 3 vietą nuotrauka, foto

Sportas, Po 5 intensyvių lenktynių dienų prestižinėje „Les Voiles de St. Barth“ regatoje...

Sendvario seniūnijoje piktina šiukšlinantys statytojai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sendvario seniūnija yra tarsi nuolatinė statybų aikštelė. Tačiau naujakurių laimę temdo kai...

Kriminalai, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...