2018 m. spalio 23 d. 01:37 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Papasakojo, ką išgyveno Kazachstano kapinėse

(1)

Papasakojo, ką išgyveno Kazachstano kapinėse nuotrauka, foto

© „Misija Sibiras" organizatorių nuotr.

„Po tylios pauzės pasigirdo graudus verksmas“, - ištarė aštuoniolikmetis Rokas Šarkus, projekto „Misija Sibiras‘18“ ekspedicijos narys, pasakodamas vieno Kazachstane palaidoto lietuvio tremtinio artimųjų emocijas išgirdus, kad ekspedicijos nariai atrado jo kapą.

Rusijos akibrokštas

Šiais metais „Misija Sibiras‘18“ nariai vyko ne į Rusiją, kaip įprasta - ši nusprendė neišduoti vizų ekspedicijos dalyviams.

„Buvo liūdna. Visiems sakėme, kad viskas bus gerai, bet širdis virpėjo“, - rugsėjo 25 d. Klaipėdoje, „Kultūros fabrike“, pasakojo jaunuoliai.

Ekspedicijų grupių vadovai po tokio netikėto Rusijos akibrokšto sprendė, ką toliau daryti. Galiausiai priimtas sprendimas vykti į Kazachstaną, kuriame Stalino sprendimu buvo sugriauti tūkstančių lietuvių gyvenimai. Istorikų duomenimis, čia palaidota apie 50-70 tūkst. lietuvių tremtinių.

„Kai sužinojome, kad vyksime ne į Rusiją, o į Kazachstaną, turėjome pakeisti kelionei suruoštus daiktus. Manėme, kad bus labai karšta, nebus uodų. Nepasiėmėme rūbų, kurie gali apsaugoti nuo lietaus, išsiėmėme purškalus nuo uodų.

Ir padarėme didelę klaidą. Kartais būdavo labai šalta. Buvome dėkingos vaikinams, kurie turėjo šiltų rūbų“, - apie iššūkius kelionėje pasakojo Aistė Pociūtė.

Artimųjų raudos

Klaipėdoje apsilankę ir savo įspūdžiais pasidalinę jaunuoliai pasakojo, kad dar prieš kelionę sulaukė daugybės žinučių iš į Kazachstaną ištremtų lietuvių artimųjų su prašymais aplankyti jų kapus.

„16 kapinių. 600 lietuvių kapų. Atrodo, skaičiai nėra dideli. Tačiau tenka suprasti, kad kai kapinės didelės, jas šukuodavome net po kelis kartus. Tai buvo tikrai nemenkas iššūkis“, - sakė ekspedicijos dalyviai.

Alinantis Vidurio Azijos karštis, beprotiškai ilgi žygių atstumai, o kartais – lietus, žvarbios naktys ir įkyrūs uodai.

Akivaizdu, kad sąlygos – ne pačios patogiausios. Tačiau „Misija Sibiras‘18“ dalyviai žinojo – jie turi vienas kitą, ir to pakanka. Be to, jų laukė svarbus tikslas – aplankyti kuo daugiau lietuvių tremtinių kapų ir įamžinti jų atminimą.

„Kelionės pradžioje nepagalvojome, kad gali pritrūkti trispalvių juostelių. Tačiau atrasdami vis daugiau lietuvių kapų, supratome, kad jų jau trūksta. Štai atrandame lietuvio kapą – o juostelės, kurią galėtume jį aprišti, nebėra. Buvo gaila“, - kalbėjo R.Šarkus.

Vaikinas pasakojo, kad vieno tremtinio šeimos įteiktoje nuotraukoje matėsi Kazachstane palaidoto lietuvio kapas. Visi ekspedicijos dalyviai jo ieškojo, tačiau paieškos buvo bergždžios. Ir štai – paskutinė viltis: jaunuoliai nusprendė dar 20 minučių po jas paklaidžioti. Ir – neįtikėtina - kapą netikėtai atrado.

Kai jie apie tai pranešė palaidotojo artimiesiems, šie negalėjo sulaikyti ašarų. Tokių skambučių buvo ne vienas. Reakcijos – panašios: žmonės apraudojo savo giminaičius, kuriems teko iškęsti sovietų represijas.

Neišdildomos emocijos

Panašias istorijas pasakojo ir kitas ekspedicijos dalyvis - Domas Zenkeviečius. Į projektą vaikinas pateko būdamas nepilnametis.

Kaip į jaunuolio siekį išvykti į jam visiškai nepažįstamą kraštą ir alinančią kelionę reagavo jo tėvai?

„Sveikino tokią iniciatyvą“, - šypsodamasis atsakė vaikinas.

Jis kalbėjo, kad kelionėje patirti įspūdžiai įsirėžė visam gyvenimui. D. Zenkevičius sakė, kad itin įsirėžė tai, jog vaikščiojo po vietas, kuriose savo gyvybių neteko tūkstančiai sovietų valdžiai neįtikusių žmonių.

„Apėmė tikrai keistas jausmas“, - sakė jis.

Statė kryžius

  • Į Kazachstano Respubliką vyko 24 žmonės, kurie sudarė 2 grupes: šiaurės ir pietų.
  • Čia jie praleido 11 dienų.
  • Jiems pavyko surasti beveik 200 lietuviškų kapų.
  • Ekspedicijos dalyviai pastatė naujus memorialus 4 vietovėse: Rudnike, Balchaše, Rytiniame Kuonrade ir Mamočkino kapinėse.
  • Be to, šioje šalyje iškilo 6 nauji lietuviški kryžiai.

Žymos: misija sibiras

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vytautas

2018-10-10   23:39

IP: 2.218.101.217

as nesuprantu , kas siuncia ir apmoka ta jaunimo grupe kuri pasiruosusi kazka padaryti ten kur jau to niekas nesupranta -kas tai? Geriau jau paziuretu musu LT kapines ,kurios jau blogai atrodo , nes taip pat nera kas jas priziuretu, deja

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Kiekvienas taupome vandenį, nes kuo mažiau jo suvartojame - tuo mažiau mokame....

Perskaičiuota vandens kaina nuotrauka, foto

Aplinkos ministerija kreipėsi į savivaldybes, kurias įspėjo dėl padidėjusios oro taršos smulkiosiomis...

Aplinkos ministerija įspėja dėl padidėjusios oro taršos nuotrauka, foto

"Kalnų viršūnės - tai pasaulio užkampiai, tik aukščiausi, o pasaulio centras kiekvienas...

Vladas Vitkauskas: "Kelionės į kalnus išmokė atpažinti tai, kas tikra" nuotrauka, foto

Pirmadienį lyjant lietui keliolika klaipėdiečių piketavo prie Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos...

Prie LRT - klaipėdiečių piketas nuotrauka, foto

Dvi "Dragūno-Viesulo" pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Dragūno-Viesulo" rankininkės naująjį Lietuvos moterų pirmosios rankinio lygos sezoną pradėjo iškovodamos...

Miškininkai pasės beveik visas surinktas 25 tonas gilių nuotrauka, foto

Lietuva, Beveik visos Valstybinių miškų urėdijos (VMU) miškininkų šį rudenį surinktos paprastojo...

Į Klaipėdą parvežta taurė nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Vyturio" progimnazijos moksleivis Edas Butvilas sėkmingai dalyvavo visą savaitę Latvijoje vykusiame...

Perskaičiuota vandens kaina nuotrauka, foto

Klaipėda, Kiekvienas taupome vandenį, nes kuo mažiau jo suvartojame - tuo mažiau mokame....

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...