2019 m. birželio 18 d. 07:51 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Komentarai

2016-06-21, 19:12

Rūta KAZLAUSKAITĖ, Rūta ŽUKĖ

Mėmelis t.y. mėnulis

2018-01-10   16:38

IP: 195.14.182.157

Mėnulio miestas Klaipėda,
Saulės miestas Šiauliai.
Atstatysim kryžiuočių sugriautą tvirtovę,
Ir sugrįš į Tėvynę Lietuvos vaikai...

Popiežius Lenkijoje prašovė pro šalį

 

Penkias dienas trukusio vizito Lenkijoje metu popiežius Pranciškus ne kartą prabilo pabėgėlių tema. Tačiau patiems lenkams jo kreipimaisi atsiverti imigrantams pasirodė labiau grįsti utopine nei krikščioniškąja morale. Taip popiežiaus intencijas įvertino populiaraus Lenkijos savaitraščio „Do Rzeczy“ vyriausiasis redaktorius Pavelas Lisickis.


- „Reikia atvirumo priimant bėgančius nuo karo ir alkio“, - jau pirmąją savo vizito dieną, kalbėdamas Vavelio pilies kieme susirinkusiems tikintiesiems, ragino popiežius. Kaip šiuos žodžius sutiko Lenkijos visuomenė?


- Įvairiai, priklausomai nuo ankstesnio požiūrio į imigrantų problemą. Tie, kurie anksčiau pasisakė už jų priėmimą - kairiosioms, liberalioms jėgoms atstovaujanti spauda, - šiuos popiežiaus žodžius interpretuoja kaip Lenkijos valdžios kritiką, kaip jai adresuotą kvietimą atsiverti pabėgėlių iš Artimųjų Rytų priėmimui.


O tie, kurie nuo pat pradžių priešinosi imigrantų priėmimo politikai, popiežiaus žodžius vertina kaip bendro, abstraktaus pobūdžio, mat nebuvo paminėta, apie kokius imigrantus konkrečiai jis kalba. Šio požiūrio šalininkai laikosi nuomonės, kad Lenkija, atsiverdama atvykėliams iš tokių kraštų kaip Ukraina, faktiškai realizuoja šį kvietimą. Ir manau, kad būtent šis požiūris yra teisingas.


Na, dar yra vadinamasis paprastų žmonių balsas. Nesu atlikęs specialių tyrimų, bet nuojauta man sako, kad ši popiežiaus pasisakymo dalis nesulaukė kokio nors ypatingo susižavėjimo.


- Bet galbūt į popiežiaus raginimus įsiklausys ministrė pirmininkė Beata Šydlo, dar kovą, po išpuolių Briuselyje, pareiškusi, kad Varšuva nepriims jai pagal Europos Sąjungos planą numatytų pabėgėlių?


- Kadangi nebuvo suformuluota, apie ką tiksliai kalbama ir į ką konkrečiai kreipiamasi, popiežiaus raginimas jokios realios įtakos Lenkijos politikai neturės. Ir tai yra svarbiausias dalykas.


- Prieš metus išleidote knygą „Džihadas ir Vakarų susinaikinimas“. Kaip Europoje šiuo metu vykstančius procesus galėtų paveikti popiežiaus Pranciškaus išsakoma pozicija pabėgėlių atžvilgiu?


- Nuo pat pradžių buvau kritiškai nusiteikęs popiežiaus Pranciškaus pasisakymų atžvilgiu, ir vizitas Lenkijoje mano nuomonės nepakeitė. Manau, kad šiandienėje situacijoje atsiverti musulmoniškiems imigrantams iš Artimųjų Rytų ar Šiaurės Afrikos ir priimti juos Lenkijoje ar kitose Vidurio Europos šalyse būtų išimtinai pragaištinga.


Planai, kuriuos bandoma realizuoti Europoje, yra absoliučiai utopiniai. Esu įsitikinęs, kad pirmas ir svarbiausias politikų uždavinys yra užtikrinti saugumą savoje šalyje. Ir tik tada, kai yra pasirūpinta savais žmonėmis, galima pagalba kitiems.


- Anksčiau popiežius Pranciškus yra kreipęsis į katalikiškas parapijas, kviesdamas jas priimti pabėgėlius. Ar Lenkijos katalikai į šį kvietimą atsiliepė?


- Jei kalbėtume skaičiais, nežinau nė vienos parapijos šalyje, kuri būtų realizavusi šį popiežiaus kvietimą. Tai net neįmanoma. Juk ne parapijos klebonas ar Bažnyčia sprendžia, priimti pabėgėlį ar ne. Tai valdžios reikalas. Tai man atrodo, kad popiežius su šiuo savo kreipimusi apskritai šiek tiek prašovė pro šalį.


Kita vertus, Lenkija turi pavyzdžių, kai pabėgėlių iš Sirijos, beje, krikščionių tikėjimo, šeimos buvo priimtos vietos parapijose, bet, praėjus vos kelioms dienoms ar net dienai, jų ten nebeliko - išvažiavo į Vokietiją. Tai labai gerai iliustruoja pagrindinį pabėgėlių, bent jau tų, kurie čia pasirodo, motyvą. Jie čia ieško ne saugumo bėgdami nuo karo, o yra genami pragmatiško siekio pagerinti savo gyvenimus. Be abejo, kiekvienas turi teisę kovoti dėl geresnio likimo, bet nesu įsitikinęs, kad kita pusė turėtų jausti pareigą jiems tą geresnį likimą užtikrinti.


- Galbūt tą moralinę pareigą turėtų jausti šalys, kurios yra atsakingos už šimtmečiais vykdytą kolonijinę politiką?


- Esu parašęs tekstą, kurį pavadinau „Nemylėk savo artimo labiau nei save patį“. Krikščionys, be abejo, turi pareigą ištiesti pagalbos ranką savo artimui. Bet reikia atsiminti, kad krikščionybėje yra ir toks dalykas kaip meilės tvarka. Galime ir privalome padėti savo artimui, bet tą darydami neturime teisės skriausti savęs. Meilės tvarka skelbia, kad žmogus pirma turi pasirūpinti savimi, tada savo šeima, savo artimiausiu ratu, vėliau - savo tauta ir galiausiai - visu pasauliu.


Bet tuose modeliuose, kurie buvo pristatomi popiežiaus Pranciškaus pasisakymuose, meilės tvarką pamačiau išverstą į kitą pusę. Iš lenkų, vengrų, kitų Vidurio ir Vidurio Rytų Europos šalių pradėta reikalauti, kad jos, užuot gaubusios rūpesčiu savas tautas, staiga atsivertų pabėgėliams, atvykėliams iš išorės. Tai atrodo dar pavojingiau žinant, kad po to eina visa virtinė labai pavojingų ir rizikingų padarinių, kuriuos matome Vokietijoje, Prancūzijoje, kitose Vakarų šalyse.


Jei kalbėtume apie moralinę jo žodžių reikšmę, vertinčiau juos labiau kaip utopinės nei krikščioniškosios moralės išraišką.


Dosjė


Pavelas Lisickis


Lenkų žurnalistas, publicistas, eseistas


2006-2011 m. - dienraščio „Rzeczpospolita“ vyriausiasis redaktorius


Savaitraščio „Uważam Rze“ įkūrėjas, 2011-2012 m. jo vyriausiasis redaktorius


Nuo 2013 m. - savaitraščio „Do Rzeczy“ vyriausiasis redaktorius


Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

2016-06-22   10:30

IP: 188.69.208.88

Nuoširdžiai sveikinu. Esat šaunuoliai

2016-06-22   08:25

IP: 78.61.120.2

Su didžiule Pagarba Sveikinu Prano Domšaičio galerijos vedėją Kristiną Jokubavičienę. Gerbiamos Kristinos ir visos Galerijos Komandos dėka plačiai atvertos DURYS į Meno pasaulį per unikalią Edukacinę veiklą ne tik Miesto, bet ir Vakarų regiono Moksleiviams, Studentams ir patiems mažiausiems...Gražaus ir prasmingo Jums, Miela Kristina, Kūrybinio Kelio...Ačiū, Jums, už tą Ypatingą Misiją...

Viesai

2016-06-22   07:34

IP: 85.232.129.80

gal reiketu ne tik pavardes vertintoju paskelbti, bet ir balsavimo rezultatus....jeigu vienas is komisijos ziuri 24 val., tai tokie ir rezultatai, vertinant ""eseistus"".....p. Grazina, Jums skaitytoju Ziedas.....

uhu

2016-06-22   01:05

IP: 85.17.24.76

p. Kristina tai gal ir nieko, kaip mokslininkė, bet ačkarikas tai tik per akinius prisitrynė, žinau tokius. :-) O šiap ruošiant tokius straipsnius būtų ne pro šalį parašyt kokie nuopelnai kieno buvo ir kas kuokiais darbais pasižymėjo.

apakimas

2016-06-21   22:50

IP: 85.232.154.167

Tikrai ziauriai apmaudu, kad ne Juodyte,- jos knygos apie Klaipeda nuostabios, Kokia valdzia, tokia ir komisija.

Hansas

2016-06-21   22:09

IP: 86.100.90.85

Išties gėdinga apdovanoti ne Klaipėdos žmogų Klaipėdos magistro regalijomis. Apskritai, jis nevertas buvo ir nacionalinės premijos už savo tauškalus

Tu mums geriausia

2016-06-21   20:28

IP: 78.61.129.81

Gražina, tu esi mūsų, o ne palangiškis Rastauskas ar tik nedidelei visuomenės daliai- dailės specialistams žinoma Kristina Jokubavičienė. Bet kai matai komisijos sudėtį- niekuo nesistebi. Kažkaip komisijai ir nebuvo svarbu, kad Tave geriausia premija dar anksčiau įvertino Lietuvos žurnalistų sąjunga... nepergyvenk , turi" publikos kultūros magistrą"...

:)

2016-06-21   20:19

IP: 78.61.146.170

Nieko sau kulturos magistrai... as ju autografo neprasyciau.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Savaitgalį Neringoje vykusios šventės "Benai, plaukiam į Nidą" gerbėjams teko apsišarvuoti kantrybe,...

Grįžimas iš Nidos tradiciškai - ilgesnis nuotrauka, foto

Vilniaus miesto apylinkės teismas pirmadienį paskelbė, kad susisiekimo ministro Roko Masiulio sprendimas,...

Teismas: Arvydas Vaitkus atleistas teisėtai nuotrauka, foto

Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Ieškote darbo? Laisvos darbo vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Darbėniškis Kazys Maksvytis stažuosis NBA? nuotrauka, foto

Sportas, Prieš kelias savaites Klaipėdos "Neptūno" ekipą į Lietuvos krepšinio lygos (LKL) bronzinių...

Buvęs prezidentas mirė per teismo posėdį nuotrauka, foto

Pasaulis, Pirmadienį Kaire mirė buvęs Egipto prezidentas Mohamedas Mursis. Kaip pranešė leidinys „Al-Shorouk“,...

Grįžimas iš Nidos tradiciškai - ilgesnis nuotrauka, foto

Klaipėda, Savaitgalį Neringoje vykusios šventės "Benai, plaukiam į Nidą" gerbėjams teko apsišarvuoti kantrybe,...

Šventojoje Jonines švęs dvi dienas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Prie didžiausio vandens telkinio - prie jūros - Jonines švęsti -...

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Pasaulis, Paskelbta prieš 11 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 13 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 14 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...