2018 m. gruodžio 14 d. 00:23 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Netoli Klaipėdos krantų - delfinai

(papildyta) (6)

Netoli Klaipėdos krantų - delfinai nuotrauka, foto

© Juliaus MORKŪNO "Facebook" profilio nuotr.

Šiandien socialiniame tinkle "Facebook" pasklido nuotraukos, kurias įkėlė Vilniaus edukologijos instituto doktorantas Julius Morkūnas. Vaikino giminaičiai poilsiaudami Lietuvos pajūryje pastebėjo itin mūsų kraštams nebūdingą reiškinį - Smiltynėje, netoli Jūrų muziejaus, prie Klaipėdos krantų plaukiojančius delfinus.

"Šiandien pusbrolis Vilius iš Žiežmarių kartu su giminaičiais atvažiavo vienai dienai prie jūros. Netrukus jiems pasiekus Smiltynės pliažą gavau iš jo skambutį su klausimu, kokios rūšies delfinai plaukioja pas mus jūroje, nes keli individai sukinėjasi netoli pietinio molo... Galite įsivaizduoti mano nustebimą, pasimečiau, sakau, tikriausiai gali būti jūros kiaulės, bet jos pas mus tikra retenybė. Žinojau, kad po poros valandų važiuosiu taip pat į Smiltyne, bet visą tą laiką iš galvos neišėjo mintys, ką jis ten galėjo matyti. Todėl apie stebėjimą papasakojau Sauliui Karaliui, jis nulėkė prie jūros patikrinti informacijos, po geros valandos paskambino ir pasakė, jog prie molo tikrai delfinai - Atlanto afalinos. Greičiausiai tai yra porelė, kuri į Baltijos jūrą atplaukė iš Šiaurės jūros.

Visiems mums buvo neišdildomas įspūdis stebėti LAISVAI Baltijos jūroje plaukiojančius deflinus, vos už 500 metrų nuo delfinariumo", - savo "Facebook" paskyroje rašo Julius Morkūnas.

Kaip portalui "GRYNAS" teigė Lietuvos jūrų muziejaus vyriausiasis ichtiologas-muziejininkas Saulius Karalius, ji buvo taip pat maloniai nustebintas šio reiškinio.

"Gal kam nors ir kilo mintis, jog delfinariumo delfinai ištrūko į laisvę, bet galiu patikinti, jog visi mūsų delfinai yra savo namuose. Delfinariume gyvena Juodosios jūros afalinos. Jos išties labai panašios į Atlanto afalinas, tik yra šiek tiek mažesnės", – tikino S. Karalius.

Atlanto afalinos užauga iki maždaug 3 metrų ilgio. Smiltynėje pasirodę delfinai buvo dideli, gerai įmitę, sveiki. Aišku, negaliu pasakyti, ar tai buvo du patinėliai, ar porelė. Matėsi tik tiek, kad jie tikrai nėra nusilpę, kad sveiki. Jie lyg žaidė, išdykavo, šokinėjo iš vandens į viršų. Buvo matyti, kad jie randa ir ėdesio - žuvų, nes jas išmesdavo į viršų. Be to, aplink ratus suko kirai, o tai reiškia, kad ir jie nusitaikė į delfinų nesuėstas žuvis.

Ichtiologas skaičiavo, jog nuo 2000 metų tai jau trečias kartas, kai Baltijos jūroje buvo pastebėtos Atlanto afalinos.

"Pastarąjį kartą jos buvo pastebėtos 2007 metais, bet tada jos nebuvo taip arti kranto. Šio amžiaus pradžioje negyvas delfinas rastas išmestas į krantą Latvijos, Papės paplūdimyje, visai netoli Lietuvos sienos. Duomenų iš praėjusio amžiaus, ar tokie delfinai pasirodydavo Baltijos jūroje, nėra", - teigė S. Karalius.

Jis neabejojo, jog žmones džiuginę, laisvai Baltijos jūroje plaukioję delfinai yra atklydėliai. Baltijos jūra jiems gyventi ir veistis nėra tinkama. Anot S. Karaliaus, delfinai atklydo iš Šiaurės jūros per Danijos sąsiaurį.

Baltijos jūroje pastebėtiems iš Šiaurės jūros atklydusiems delfinams čia gali iškilti pavojus dėl netinkamos aplinkos bei intensyvios laivybos, BNS sakė Jūrų muziejaus akvariumo skyriaus vedėjas Saulius Karalius.

„Aš manau, kad kyla (pavojus): nors jie atrodo sveiki, visų pirma, navigacijos labai daug Baltijos jūroje – juos gali sužeisti. Nors jie ir yra per daug protingi gyvūnai, kad pakliūtų į sraigtus, šioks toks pavojus yra. (...) Na ir, aišku, dar tinklai, į kuriuos jie gali įsipainioti“, – kalbėjo S.Karalius.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Baltijos jūra yra gilesnė nei delfinų gimtasis vandenynas ir ne tokia sūri.

„Tai nėra jų gimtoji stichija. Nors ir jūra, bet ji yra penkis kartus gilesnė prie mūsų krantų negu okeanas, o druskingumas apsprendžia gyvūno plūdrumą, jam jau plaukimo būdas reikalingas kitoks. Vanduo šaltesnis, maisto objektų tikrai mažiau Baltijos jūroje, nes ir žuvų rūšių gyvena kelis kartus mažiau nei Šiaurės jūroje. Tokiu būdu tų minusų šiai rūšiai egzistuoti yra daug ir todėl ši rūšis tik atsitiktinai ir užklysta į mūsų vandenis“, – sakė Jūrų muziejaus darbuotojas.

Žymos: delfinai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Undinų belaukiant,

2015-08-15   07:48

IP: 86.100.145.252

undinai sugryžo, kaž kas bus. Turbūt undinai patraukė į Karklės festivalį paveiziet ir tirli pirli muzikontu paklausyt, o gal ir patys padainiaut nor. Ui ui ui undinai sugryž...

irida

2015-08-14   22:28

IP: 213.226.151.87

jiems noretusi kuo gerausio egzistavimo,gal but pavyks sugryzti i namus.

DELFI

2015-08-14   18:59

IP: 86.100.141.101

Tuoj įsipainios į žvejų tinklus ir baigsis šėlionės

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Šiandien Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose paskelbtas sprendimas, kuriuo parduotuvė įpareigota...

Parduotuvė turės atlyginti žalą traumą patyrusiam vaikui nuotrauka, foto

Besikeičiantis teisinis reguliavimas negali sudaryti prielaidų šilumos kainai didėti – teigia Klaipėdos...

Didmiesčių merai - prieš naują šilumos supirkimo tvarką nuotrauka, foto

Vienintelis šalyje uostamiestis jau apsiraizgęs girliandų gijomis, žiemos švenčių apsiaustu ir išskirtine,...

7 magiškos vietos, kurias būtina aplankyti Klaipėdoje nuotrauka, foto

Dar vienas kandidatas į Klaipėdos miesto merus - šių pareigų siekti ryžosi...

Į Klaipėdos mero postą - dar vienas kandidatas nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai išvydo pavydėtiną pavyzdį: iš rūsio - į šiuolaikišką salę nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sunkiaatlečių komanda varžėsi Anykščiuose, kur atnaujintoje sunkiosios atletikos sporto salėje buvo...

Mokytojų streikas rimsta nuotrauka, foto

Švietimas, "Klaipėdoje dalinai užbaigėme streiką, bet pasiliekame galimybę jį atnaujinti sausio mėnesį", -...

Parduotuvė turės atlyginti žalą traumą patyrusiam vaikui nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmuose paskelbtas sprendimas, kuriuo parduotuvė įpareigota...

Klaipėdietė - Europos čempionė! nuotrauka, foto

Sportas, Bulgarijos mieste Varnoje antrajame KWU Europos kiokušin karatė suaugusiųjų čempionate triumfavo Klaipėdos...

Švietimas, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...