2018 m. rugsėjo 23 d. 03:27 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Netoli Klaipėdos krantų - delfinai

(papildyta) (6)

Netoli Klaipėdos krantų - delfinai nuotrauka, foto

© Juliaus MORKŪNO "Facebook" profilio nuotr.

Šiandien socialiniame tinkle "Facebook" pasklido nuotraukos, kurias įkėlė Vilniaus edukologijos instituto doktorantas Julius Morkūnas. Vaikino giminaičiai poilsiaudami Lietuvos pajūryje pastebėjo itin mūsų kraštams nebūdingą reiškinį - Smiltynėje, netoli Jūrų muziejaus, prie Klaipėdos krantų plaukiojančius delfinus.

"Šiandien pusbrolis Vilius iš Žiežmarių kartu su giminaičiais atvažiavo vienai dienai prie jūros. Netrukus jiems pasiekus Smiltynės pliažą gavau iš jo skambutį su klausimu, kokios rūšies delfinai plaukioja pas mus jūroje, nes keli individai sukinėjasi netoli pietinio molo... Galite įsivaizduoti mano nustebimą, pasimečiau, sakau, tikriausiai gali būti jūros kiaulės, bet jos pas mus tikra retenybė. Žinojau, kad po poros valandų važiuosiu taip pat į Smiltyne, bet visą tą laiką iš galvos neišėjo mintys, ką jis ten galėjo matyti. Todėl apie stebėjimą papasakojau Sauliui Karaliui, jis nulėkė prie jūros patikrinti informacijos, po geros valandos paskambino ir pasakė, jog prie molo tikrai delfinai - Atlanto afalinos. Greičiausiai tai yra porelė, kuri į Baltijos jūrą atplaukė iš Šiaurės jūros.

Visiems mums buvo neišdildomas įspūdis stebėti LAISVAI Baltijos jūroje plaukiojančius deflinus, vos už 500 metrų nuo delfinariumo", - savo "Facebook" paskyroje rašo Julius Morkūnas.

Kaip portalui "GRYNAS" teigė Lietuvos jūrų muziejaus vyriausiasis ichtiologas-muziejininkas Saulius Karalius, ji buvo taip pat maloniai nustebintas šio reiškinio.

"Gal kam nors ir kilo mintis, jog delfinariumo delfinai ištrūko į laisvę, bet galiu patikinti, jog visi mūsų delfinai yra savo namuose. Delfinariume gyvena Juodosios jūros afalinos. Jos išties labai panašios į Atlanto afalinas, tik yra šiek tiek mažesnės", – tikino S. Karalius.

Atlanto afalinos užauga iki maždaug 3 metrų ilgio. Smiltynėje pasirodę delfinai buvo dideli, gerai įmitę, sveiki. Aišku, negaliu pasakyti, ar tai buvo du patinėliai, ar porelė. Matėsi tik tiek, kad jie tikrai nėra nusilpę, kad sveiki. Jie lyg žaidė, išdykavo, šokinėjo iš vandens į viršų. Buvo matyti, kad jie randa ir ėdesio - žuvų, nes jas išmesdavo į viršų. Be to, aplink ratus suko kirai, o tai reiškia, kad ir jie nusitaikė į delfinų nesuėstas žuvis.

Ichtiologas skaičiavo, jog nuo 2000 metų tai jau trečias kartas, kai Baltijos jūroje buvo pastebėtos Atlanto afalinos.

"Pastarąjį kartą jos buvo pastebėtos 2007 metais, bet tada jos nebuvo taip arti kranto. Šio amžiaus pradžioje negyvas delfinas rastas išmestas į krantą Latvijos, Papės paplūdimyje, visai netoli Lietuvos sienos. Duomenų iš praėjusio amžiaus, ar tokie delfinai pasirodydavo Baltijos jūroje, nėra", - teigė S. Karalius.

Jis neabejojo, jog žmones džiuginę, laisvai Baltijos jūroje plaukioję delfinai yra atklydėliai. Baltijos jūra jiems gyventi ir veistis nėra tinkama. Anot S. Karaliaus, delfinai atklydo iš Šiaurės jūros per Danijos sąsiaurį.

Baltijos jūroje pastebėtiems iš Šiaurės jūros atklydusiems delfinams čia gali iškilti pavojus dėl netinkamos aplinkos bei intensyvios laivybos, BNS sakė Jūrų muziejaus akvariumo skyriaus vedėjas Saulius Karalius.

„Aš manau, kad kyla (pavojus): nors jie atrodo sveiki, visų pirma, navigacijos labai daug Baltijos jūroje – juos gali sužeisti. Nors jie ir yra per daug protingi gyvūnai, kad pakliūtų į sraigtus, šioks toks pavojus yra. (...) Na ir, aišku, dar tinklai, į kuriuos jie gali įsipainioti“, – kalbėjo S.Karalius.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Baltijos jūra yra gilesnė nei delfinų gimtasis vandenynas ir ne tokia sūri.

„Tai nėra jų gimtoji stichija. Nors ir jūra, bet ji yra penkis kartus gilesnė prie mūsų krantų negu okeanas, o druskingumas apsprendžia gyvūno plūdrumą, jam jau plaukimo būdas reikalingas kitoks. Vanduo šaltesnis, maisto objektų tikrai mažiau Baltijos jūroje, nes ir žuvų rūšių gyvena kelis kartus mažiau nei Šiaurės jūroje. Tokiu būdu tų minusų šiai rūšiai egzistuoti yra daug ir todėl ši rūšis tik atsitiktinai ir užklysta į mūsų vandenis“, – sakė Jūrų muziejaus darbuotojas.

Žymos: delfinai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Undinų belaukiant,

2015-08-15   07:48

IP: 86.100.145.252

undinai sugryžo, kaž kas bus. Turbūt undinai patraukė į Karklės festivalį paveiziet ir tirli pirli muzikontu paklausyt, o gal ir patys padainiaut nor. Ui ui ui undinai sugryž...

irida

2015-08-14   22:28

IP: 213.226.151.87

jiems noretusi kuo gerausio egzistavimo,gal but pavyks sugryzti i namus.

DELFI

2015-08-14   18:59

IP: 86.100.141.101

Tuoj įsipainios į žvejų tinklus ir baigsis šėlionės

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Šeštadienį į Baltijos jūrą iš Klaipėdos uosto išplaukė 9 jachtos. Dvi dienas...

Planuojama regatą nutraukti nuotrauka, foto

Šeštadienį rytą AB „Smiltynės perkėla“ keltas dirbo „sušilęs“ – į Smiltynę reikėjo...

Pėsčiųjų žygyje - ir vyrai su persodintomis širdimis nuotrauka, foto

Šeštadienio popietę Klaipėdoje, Melnragės paplūdimyje, jūra į krantą išmetė sudužusią jachtą....

Klaipėdoje ties molu apsivertė jachta, du žmonės dingę nuotrauka, foto

Klaipėdos savivaldybė toliau ruošia planus tvarkyti tikslinę daugiabučių kiemų teritoriją centrinėje miesto...

Tikslinėje teritorijoje nori aikštelių keturkojams nuotrauka, foto

100–mečio „Švyturių ralio“ dalyviai tyrinėjo Neringą (papildyta galerija) nuotrauka, foto

Automobiliai, Startavo 6-asis „Švyturių ralis“, kuriame dalyvaus 80-imt iš anksto užsiregistravusių automobilių ekipažų...

Antano Smetonos pėdsakas Klaipėdoje nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Antanas Smetona neabejotinai yra viena iškiliausių Lietuvos valstybės asmenybių. Jis itin reikšmingas...

„Neptūnas-Akvaservis“ – draugiško turnyro Tauragėje čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas-Akvaservis“ krepšininkai triumfavo Tauragėje vykusiame draugiškame keturių komandų Vytauto...

Klaipėdoje - nemokamos regbio rungtynės nuotrauka, foto

Sportas, ŠIEMET kelių veteranų entuziastų pastangomis buvo atkurta "Klaipėdos kovos" vyrų regbio komanda....

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...