2019 m. vasario 21 d. 15:32 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Mūsų Marytei - šimtas!

(3)

2018-09-15, 00:01

Algirdas AURUŠKEVIČIUS

Mūsų Marytei - šimtas! nuotrauka, foto

PRIE NAMO. Marijona Gricienė prie jos išpuoselėto gėlyno.

© Algirdo AURUŠKEVIČIAUS nuotr.

Klaipėdoje gyvenanti Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovė Marijona Gricienė praėjusį ketvirtadienį atšventė neeilinį gimtadienį - šimto metų jubiliejų! Jubiliatės namo gyventojai, tarp kurių yra ir šių eilučių autorius, šimtametę senolę vadina tiesiog Maryte. Nuo šiol ji bus visa Marijona. Buvusi tremtinė stebina kaimynus savo sibirietiška ištverme, o darbštumu prilygsta mažai skruzdėlytei ar bitelei.

Daug kas gali pagalvoti, kad tokio garbaus amžiaus sulaukusi moteris turėtų tūnoti kambaryje, vaikščioti su lazdele, kalbėti apie ligas ar mąstyti apie išėjimą į kitą pasaulį. Tikrai tai nėra taikytina su nepriklausoma Lietuvos valstybe vienmetei Marytei. Sibiro tremtį išgyvenusi ir nepalūžusi M. Gricienė kone kasdien važiuoja į "Šernų" sodų bendriją, kur turi savąjį žemės lopinėlį. Iš ten ji sugrįžta su daržovėmis, vaisiais bei kitomis sodo gėrybėmis. Iš kur ši jaunatviška senolė semiasi tiek stiprybės?

1953-IEJI. Viena Irkutsko srities miške.

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Į Sibirą - visa giminė

M. Gricienė gimė 1918 m. rugsėjo 13 d. Beržės kaime, Šilalės rajone. Jos tėvai Petronėlė ir Petras Daukšai užaugino dar du vaikus.

Marijonos brolis Pranciškus jau yra miręs, o devyniasdešimt penkerių sulaukusi sesuo Stanislava šiuo metu gyvena Viduklėje. Anot jubiliatės, sesė dabar yra stipriai pasiligojusi.

Tėvai, kurie yra jau senokai mirę, Beržėje valdė apie šimtą hektarų žemės. Gyveno gerai iki Lietuvos okupacijos 1940 metais.

Ne dėl "buožiško" gyvenimo, o dėl nepakantumo okupantams visa M. Gricienės giminė pateko į Rusijos saugumiečių akiratį.

Visus iki vieno susėmė ir ištrėmė į Irkutsko sritį. Pirmieji 1948 metais į Rusiją buvo išvežti tėvai. Beje, motina prieš tremtį dėl savo įsitikinimų dar spėjo ir kalėjime pasėdėti.

Marijona su savo vyru Marcelinu Irkutsko srityje atsidūrė po metų. Kodėl ne kartu su tėvais?

TREMTYJE. Marijona su vyru Marcelinu ir mažuoju tremtiniu, pusbroliu Rimantuku.

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

M. Gricienė trėmimo aplinkybes paaiškino labai paprastai: "Aš jau buvau ištekėjusi ir turėjau kitą pavardę. Todėl stribams prireikė laiko išsiaiškinti, kad aš esu iš Daukšų giminės. Mes tėvams į Sibirą siųsdavom laiškus ir siuntinius, kurie kruopščiai buvo tikrinami. Tad nebuvo sunku mus iššifruoti. Beje, mes į Irkutsko sritį buvome išvežti kartu su brolio šeima tuo pačiu ešelonu to net nežinodami. Mat buvome skirtinguose vagonuose. Tik galutinėje stotelėje susitikome."

Marijona pasakojo, kad jai Sibire teko dirbti įvairius darbus. "Kamenkos" kolūkyje ji melžė karves, dirbo kalakutų fermoje.

Sibiro kolūkietė Marijona sako, kad lengva nebuvo: "Kiekvienai teko prižiūrėti po dvylika karvių. Vienais metais susirgau reta infekcine liga brucelioze. Matyt, nuo gyvulių užsikrėčiau. Mane išvežė net į Irkutsko miesto ligoninę. Pagydė. Kur kas smagiau buvo bendrauti su kalakutais. Su šiais paukščiais įdomu buvo "pasikalbėti". Dirbau sąžiningai. Vienąsyk mane net vietos spauda teigiamai aprašė."

M. Gricienės tėvai tremties metus taip pat leido Irkutsko srityje, tik kitoje vietoje. Po kelerių metų Marijona su vyru nuvyko pas tėvus ir toliau iki sugrįžimo į Lietuvą buvo kartu.

Prieš sugrįžimą į gimtinę Marijonai teko padirbėti ir Ziminsko medžio apdirbimo įmonėje, baldų ceche, darbininke.

Griciai į Lietuvą sugrįžo po daugiau nei dešimties metų, praleistų Sibire.

"Galėjome sugrįžti ir šiek tiek anksčiau, tačiau neturėjome pinigų kelionei į namus. Kai susitaupėme ir sugrįžome", - sakė M. Gricienė.

Sugrįžo į Klaipėdą

Į tėvynę Marijona sugrįžo 1960 metais - pasirinko Klaipėdą. Beje, tremties sunkumus išgyvenę Marijona ir Marcelinas Griciai Lietuvoje pasuko skirtingais keliais, nors oficialiai taip ir neišsiskyrė. Vaikų jiedu neturėjo. Vyras anapilin iškeliavo 1992 metais.

Nelengva buvo vienai Marijonai uostamiestyje pradėti naują gyvenimą. Neturėjo kur gyventi, o ir darbai nesimėtė. Padėjo geri žmonės. "Nuolat jaučiau aplinkinių šilumą, net nesuprasdama kodėl", - prisimindama beveik šešiasdešimties metų senumo įvykius sako Marijona.

MADA. Jubiliatė tradiciškai ryši skepetaitę.

Norint stoti į eilę butui gauti pagal to meto įstatymus reikėjo mieste pragyventi mažiausiai penkerius metus. Tad teko gyventi pas visiškai svetimus, bet geros širdies žmones. Buvo ir daugiau problemų, apie kurias Marytė kalba nenoriai.

Savąjį būstą tremtinė įsigijo tik 1976 metais kooperatiniame name. Sukrapštė paskutinius pinigus pradiniam įnašui ir apsigyveno dviejų kambarių bute. Jame Marytė gyvena iki šiol.

Iš tremties sugrįžusi jubiliatė penkerius metus dirbo Klaipėdos statybos darbų ruožo budėtoja, po to - "Baltijos" laivų statyklos vaikų darželio virtuvėje, vėliau - uostamiesčio lopšelyje-darželyje Nr. 21. Paskutinysis įrašas M. Gricienės darbo knygelėje buvo Psichoneurologinio dispanserio sanitarės-bufetininkės pareigos.

Marytės tėvas anapilin išėjo 1967 metais, o mamytė, sulaukusi 95-erių, pasimirė 1995 metais. Ji paskutiniaisiais gyvenimo metais gyveno pas Marijoną.

"Šernai" - atgaivos uostas

Dabar M. Gricienė daug laiko praleidžia "Šernų" soduose - naujojoje tremtyje. "Šernai" man yra kaip kurortas, kaip atgaivos uostas. Čia aš ir pavargstu, ir pailsiu, pabūnu gamtoje, susitinku su puikiais sodo kaimynais", - sako Marytė.

Ji yra tikra "Šernų" sodų pažiba ir pasididžiavimas. Viena kaimynė visai ne juokais pasakė, kad Marytę reikėtų įrašyti į Lietuvos rekordų knygą.

1956-IEJI. Įsiamžino visa šeima: antroje eilėje (iš kairės) - Marijona, brolis Pranciškus, sesuo Stanislava; priekyje - sesers vyras Juozas bei tėvai Petronėlė ir Petras Daukšai.

Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Kiekvieną rytą ji 8 val. tipena į stotelę, sėdasi į dvidešimt aštuntuoju numeriu pažymėtą autobusą ir vyksta į savąjį kurortą. Vakare šis maršrutas kartojasi - tik atvirkštine tvarka. Išlipusi iš autobuso garsioji sodininkė į namus parsitempia krepšį ant ratukų. Krepšys visuomet būna pilnas sodo gėrybių, kuriomis ji pavaišina kaimynus bei savo drauges iš kitų namų. Pastarosiomis dienomis guviai senolei kilo idėja papuošti akmenimis darželį prie namo laiptinės, todėl iš sodo ji kasdien po 3-4 nedidelius akmenis krepšyje parsiveža - nori, kad aplinka būtų graži.

Taip ir bėga šimtametės vasaros. Žiemą šiek tiek jai liūdniau. Tada daugiau laiko ji skiria knygoms ir spaudai. Televizoriaus nežiūri - neturi laiko. O štai radijo, gamindama sau valgyti, pasiklauso.

Marijona turi geležinę sveikatą, retsykiais tik nugarą jai paskauda. Šią vasarą ji pateko į dvi nedideles avarijas. Kaimynas automobiliu atbuline eiga važiuodamas jos nepastebėjo ir nestipriai pastūmėjo. Aišku, atsiprašė ir buvo pasiruošęs suteikti pagalbą. Tačiau Marytė atsistojo - lyg nieko nebūtų nutikę. Kitoje situacijoje galėjo būti liūdnesnis scenarijus: nuo įėjimo į laiptinę durų atitrūko rankena, ir Marytė su ja rankoje atbula nudardėjo nuo laiptų. Stipriai susitrenkė, bet jau kitą dieną triūsė sode. "Jaučiu šio kritimo pasekmes, paskauda nugarą", - sako garsioji jubiliatė.

Vengia viešumos

Artėjant jubiliejui M. Gricienė prasitarė, kad labiausiai bijo sveikintojų. "Nenoriu, kad mane sveikintų. Gėda prisipažinti, kad man jau šimtas metų", - sako Marijona.

Matome, kad visos tos moterys vienodos - nori geriau nutylėti apie savo metus. Ir Marytė ne iš kitokios medžiagos kirpta. Ji tikrai nėra panaši į šimtametę. Sugeba visiškai viskuo pasirūpinti pati. Ji moka "pašokdinti" ir kitus. Šiemet prieš Vasario 16-ąją Marytė iš namo bendrijos pirmininko išsireikalavo, kad šis nupirktų naują trispalvę. "Šiemet nepriklausomai Lietuvai šimtas metų, o prie namo plevėsuos nuskurusi mūsų šalies vėliava. Kur tai matyta?", - savo prašymą argumentavo senolė. Pirmininkas jos godas išgirdo.

Duoda Marytė pylos ir nevaleikoms, kurie šiukšlina prie netoli namo esančių konteinerių.

Nors jubiliatė ir labai nenorėjo, tačiau pagarsinome apie ją keletą faktų. Tik keletą, nors jos istorija verta ištisos knygos.

Tokiems žmoniems šimtas metų nėra riba. Tai tik stotelė, iš kurios išvyksta autobusas į antrąjį šimtmetį.

Stiprybės Jums, Maryte!

1957-IEJI. "Kamenkos" kolūkio kalakutų fermoje su bendradarbe Vera.

Nuotrauka iš asmeninio archyvo.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

gerai

2018-09-15   11:39

IP: 78.61.175.29

Va cia tai straipsnis! Grazi istorija. Belieka palinketi Marytei sveikatos.

linkejimai

2018-09-15   11:12

IP: 86.100.172.205

nuostabu darbas zmogu puosia.Saunuole kad dar yra tokia savarankiska azheimerio bei demencijos tikrai nera.

Sveikinimai

2018-09-15   04:36

IP: 85.232.129.80

Ir Pagarba! Neitiketina, Simtamete vazineja i soda autobusu ir dar namu aplinka puosia.....Sveikatos Jums.....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Šalia geležinkelio gyvenančių klaipėdiečių ramybę saugos 3–6 metrų aukščio sienelės. Jas planuojama...

Prie geležinkelio atsiras triukšmą slopinančios sienelės nuotrauka, foto

Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Uostamiesčio vairuotojai turėtų suklusti - į naują vietą perkeltas Liepų g. ir...

Išmanusis radaras - Taikos prospekte nuotrauka, foto

Uostamiesčio Tilžės gatvės atkarpoje susidariusios net iki pusmetrio gylio duobės. Tokiomis sąlygomis...

Duobes žymi pagaliais nuotrauka, foto

Olimpinė diena Klaipėdoje: ryškėja planai ir idėjos nuotrauka, foto

Sportas, Aiškėja šių metų birželio 1 dieną (šeštadienį) Klaipėdoje vyksiančios Olimpinės dienos šventės...

Išskirtiniu balsu dainuojantis Paulius: "Myliu klasikinę muziką" nuotrauka, foto

Žmonės, Klaipėdos Vydūno gimnazijos moksleiviui Pauliui Rimeikiui dar tik 11 metų, bet jo...

Prie geležinkelio atsiras triukšmą slopinančios sienelės nuotrauka, foto

Klaipėda, Šalia geležinkelio gyvenančių klaipėdiečių ramybę saugos 3–6 metrų aukščio sienelės. Jas planuojama...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...