2019 m. gegužės 25 d. 14:10 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Moterys prie autobuso vairo

(5)

Moterys prie autobuso vairo nuotrauka, foto

Dovilė, Jelena ir Rima

Klaipėdoje jos - išskirtinės moterys. Nors kitose pasaulio šalyse tai jokia retenybė, Klaipėdoje pamatyti moterį už didžiojo autobuso vairo, vis dar nekasdienis reiškinys. Kas paskatino damas pasirikti autobuso vairuotojos profesiją ir kaip vyrai reaguoja į „bobą už vairo“, paklausėme jų pačių –  UAB „Klaipėdos autobuso parko“ vairuotojų.

Dovilė

Autobusą vairuoju dar tik du mėnesius, anksčiau dirbau taksi firmoje. Pagrindinė priežastis, kodėl perėjau į autobusų parką – finansai. Kai dirbi taksi, labai nepastovus atlyginimas, darbo grafikas.  

Vairuoti sunkvežimį, važinėti į tolimus reisus nenorėčiau. Su žmonėms kitoks darbas, nei vienai važinėt. Dar vis išgirstu iš nustebusių keleivių „pirmą kartą matau moterį už vairo“, kiti pagiria, šaunuole pavadina. Kad kažkas būtų piktai ką nors pasakęs, dar nebuvo. Tikiuosi, ir nebus.

Klaipėdos keleivių elgesio kultūra tikrai gera, o labiausiai erzina žmonės, kurie važiuodami nesilaiko už turėklų. Parke kolegos vyrai irgi labai pagarbiai su mumis elgiasi, padeda, pataria. Darbo krūvis normalus –atidirbus pagal numatytą grafiką, galima ir papildomai padirbėti, daugiau užsidirbti.

Jelena

Jau 6 mėnesius dirbu autobuso vairuotoja. Seniai norėjau. Dar ir dukra paskatino. Sakė, eik ir padaryk tai, apie ką seniai svajoji. Iki tol dirbau kasininke didžiuliame prekybos centre. Bet jaučiau pašaukimą tapti vairuotoja, prieš pusę metų išsilaikiau teises ir va – svajonė išsipildė, vairuoju autobusą. Jeigu palyginti dabartinį ir ankstesnį darbą, tai čia irgi nėra lengva, tačiau man daug įdomiau ir maloniau.

20 metų vairuoju lengvąjį automobilį, bet kai pradėjau vairuoti autobusą, dabar visai kitaip matau situaciją gatvėse. Man visiškai suprantama, kodėl reikia išleisti autobusą iš stotelės, kaip svarbu nevažiuoti A juosta ir užleisti kelią autobusui. Dažnai atsiranda koks autobusą besivejantis keleivis, kuris pyksta, kai jo panosėje durys uždaromos ir autobusas nuvažiuoja. Gatvėje irgi pasitaiko vairuotojų gudručių, kurie galvoja: ai, aš čia mažas, greitai pralįsiu. Tačiau autobuso vairuotojui kiekviena sekundė yra svarbi norint laikytis grafiko. Mes vežame tūkstančius žmonių ir stengiamės, kad jie nevėluotų. Yra toks posakis: kelyje reikia gerbti tolimųjų reisų ir autobusų vairuotojus. Nes jie gyvena kelyje, o visi kiti ten yra tik svečiai.  

Rima

Aš „Klaipėdos autobusų parke“ dirbu jau 26 metus, o autobusą vairuoju 12 metų. Prieš tai dirbau autobusų valytoja, konduktore. Vėliau pabaigiau profesionalo kategorijos kursus ir tapau vairuotoja. Beje, vyras taip pat dirba „Klaipėdos autobusų parke“ ir paskatino tapti pirmąja vairuotoja – moterimi bendrovėje.   

Ką vyrai sako pamatę moterį už vairo? Ogi nieko. Jau priprato. Senesniais laikais yra tekę girdėti: eik namo, tavo vieta prie puodų. Paskutiniaisiais metais tokių replikų jau nebesulaukiu. Vertinant autobuso keleivių ir vairuotojų elgesį gatvėse situacija per tuos 12 metų labai pasikeitė. Sunkiausia būdavo su keleiviais, kai leisdavome įlipti per visas duris. Tada tekdavo ir vyrų pagalbos kviestis, kad kokį įkaušusį linksmuolį iš autobuso išprašytų. Ir gatvėse daugiau chuliganiško vairavimo, incidentų buvo. Dabar mašinų gatvėje daugiau, bet ir pagarbos autobusams daugiau.

Apie profesijos keitimą negalvoju. Yra tekę ir turistinės klasės autobusą pavairuoti, net LINAVA varžybose dalyvauti. Tačiau man mielesnis ir paprasčiau valdomas miesto autobusas. O pagrindinis skirtumas tarp jų, kad miesto autobusai yra su automatine pavarų dėže, o turistinės klasės tarpmiestiniai – su pusiau automatine arba mechanine. Kaip kartais vairuotojai vyrai pajuokauja, dirbti su miesto autobusais – moteriškas darbas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Kibuldai

2019-04-25   08:26

IP: 85.232.128.54

KLAP'as turi pakankamai pelno, kad nupirktum vairuotojams laisvų rankų įrangą, jei to nesugeba padaryti patys (pačios) vairuotojai (vairuotojos) iš savų atlyginimų. Prieš kokius tris-keturis metus teko matyti vieną iš šių asmenų, vairuojant ir kalbant telefonu be jokios laisvų rankų įrangos garnitūros. Didelis vairavimo stažas neatleidžia nuo KET reikalavimų vykdymo. Mums keleiviams reikia saugumo, o ne lyrikos. Ir čia nėra joks dyvas. Yra daug moterų, merginų jūrinių laivų tilteliuose, prie lėktuvų šturvalų, tolimųjų reisų vilkikų vairuotojos (pvz., Norvegija).

to...

2019-04-24   17:09

IP: 90.140.244.160

Aš tai nuotraukose pensininkių nematau :) Viena visai jauna, kita vidutinio amžiaus, o trečioji gal kiek ir pagyvenusi, bet šviesaus veido.

...

2019-04-24   16:23

IP: 195.182.92.36

Darbas sunkus ir atsakingas, o moka grašius... Pas mus autobuso vairuotojai vieni pensininkai taip žaidžiame ugnimi.. tarkim Italijoje virš 45 metų niekas nebenori autobuso vairuotojų

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto Botanikos sode eksponuojamos jautrios fotografijos, kuriose užfiksuotos negalią turinčių žmonių...

Botanikos sode - jautri paroda nuotrauka, foto

Praėjusį savaitgalį senamiestyje ir jo prieigose vykęs "Vilties bėgimas" suteikė vilties ne...

Vieniems šventė, kitiems - problemos nuotrauka, foto

Penktadienį Klaipėdoje 16-mečių Mildos Matulevičiūtės ir Skaistės Svajonės Jazilionytės surengtame proteste, kuriame...

Jaunieji klaipėdiečiai reikalavo švaraus pasaulio nuotrauka, foto

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

Klaipėda, Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Paskutinį gegužės savaitgalį - renginių lavina nuotrauka, foto

Renginiai, Vakarų Lietuva skambiai ir aktyviai palydės paskutinį pavasario savaitgalį. Pajūrio gyventojams ir...

Kas valdo pasaulį: nuo absurdo teorijų iki tiesos nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Sąmokslo teorijos (pavyzdžiui, apie kino studijoje filmuotą išsilaipinimą mėnulyje arba Lietuvą užvaldžiusį...

Botanikos sode - jautri paroda nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos universiteto Botanikos sode eksponuojamos jautrios fotografijos, kuriose užfiksuotos negalią turinčių žmonių...

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Renginiai, Paskelbta prieš 2 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...