2018 m. lapkričio 13 d. 05:11 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

„Meridianas“ pasitinka 70 metų jubiliejų

(6)

„Meridianas“ pasitinka 70 metų jubiliejų nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Labiausiai atpažįstamas Klaipėdos miesto objektas burlaivis „Meridianas“ šiemet mini neeilinę sukaktį.

Uostamiesčio simboliu tapęs laivas buvo pastatytas 1948 metais Suomijoje. Istorinių šaltinių duomenimis, laivo statyba baigta rugpjūčio 30 d., o spalio 1 d. jis pakėlė bures rytinės Baltijos pakrantės link, kur vėliau tapo Klaipėdos jūreivystės mokyklos mokomuoju burlaiviu.

Šiuo metu laivą valdanti VšĮ Klaipėdos jūrinio miesto simbolis burlaivis „Meridianas“ planuoja 70-mečio minėjimą, kuris vyks rugsėjo 8 d. Iki iškilmių liekant 70 dienų, viešosios įstaigos atstovai kviečia klaipėdiečius bei visos Lietuvos gyventojus tapti šio istorinio įvykio dalimi.

Laukia archyvinių nuotraukų

„Tarp klaipėdiečių ar uostamiestį nors kartą aplankiusių svečių turbūt būtų sunku rasti tokių, kurių fotoalbumuose nebūtų nuotraukos prie „Meridiano“ ar jame. Ar vestuvės, ar kita šventė, ar tiesiog pasivaikščiojimas po miestą – „Meridianas“ visada buvo ir tebėra tas objektas, prie kurio Klaipėdoje yra daugiausiai fotografuojamasi. Todėl kviečiame pavartyti savo albumus ir, belaukiant jubiliejaus, pasidalinti nuotraukomis su burlaiviu“, - kviečia VšĮ Klaipėdos jūrinio miesto simbolis burlaivis „Meridianas“ valdybos narys Gediminas Gudavičius.

 

Nuotraukomis galima dalintis specialiai skurtoje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Meridianui - 70“ bei joje nurodytais kontaktais. Atspausdintas nuotraukas galima atnešti tiesiai į „Meridianą“.

Kiekvienas, pasidalinęs nuotrauka, pretenduos į prizus, kurie bus išdalinti „Meridiano“ 70 metų jubiliejaus iškilmių metų rugsėjo 8 d. Prizai bus paskirstyti pagal „Meridiano“ gyvavimo dešimtmečius, todėl dalinantis nuotrauka svarbu nurodyti fotografavimo metus.

„Tikimės sulaukti ne tik prie krantinės stovinčio „Meridiano“ nuotraukų, bet ir tokių, kai laivas dar plaukiojo. Juolab kad atstatant šį burlaivį 2012-2014 m. buvo atsiliepę nemažai jame jūrinę praktiką atlikusių jūrininkų, kurie noriai dalinosi savo užfiksuotais vaizdais“, - sako „Meridiano“ atstovai.

Laivybos istorijos dalis 

Žinia, „Meridianas“ priklauso didžiulei medinių burlaivių serijai, kuriuos Suomija po Antrojo Pasaulinio karo pastatė ir perdavė tuometinei Sovietų Sąjungai kaip dalį karo reparacijų.

Iš viso buvo pastatytas 91 medinis tristiebis burlaivis. Dauguma jų buvo krovininės škunos, tačiau 17, tarp jų – ir „Meridianas“, turėjo kiek kitokį burių išdėstymą (pagal burių tipą šie burlaiviai yra vadinami barkentinomis) ir tarnavo ne kroviniams gabenti, o mokyti būsimus jūrininkus jūreivystės.  Skaičiuojama, kad per „Meridiano“ plaukiojimą laikotarpį nuo 1948 iki 1968 metų jame jūrinę praktiką galėjo atlikti per 1000 jūrininkų.

Pasibaigus „Meridiano“, kaip mokomojo burlaivio, tarnavimo laikui, jis buvo nurašytas, tačiau tuometiniams miesto vadovams buvo gaila sunaikinti tokį gražuolį, todėl 1971 m. jis buvo pastatytas prie Danės krantinės ir nuo to laiko yra neatsiejama Klaipėdos kraštovaizdžio dalis bei vienas svarbiausių miesto traukos objektų.

Dovana miestui ir visuomenei

2012 m. buvo iškulsi grėsmė šio simbolio netekti, nes laivas buvo apleistas ir tuometiniai jo šeimininkai paprašė leidimo jį nuskandinti. Laimei, tuomet atsirado mecenatai, kurie inicijavo „Meridiano“ atstatymą. Vienas iš jų - žinomas uostamiesčio verslininkas, Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos „Bega“ vadovas Aloyzas Kuzmarskis, kuris ir toliau rūpinasi „Meridiano“ išlaikymu bei jo tarnyste miestui, visuomenei.

 

A. Kuzmarskio vadovaujama VšĮ Klaipėdos jūrinio miesto simbolis burlaivis „Meridianas“ palaiko glaudžius ryšius tiek su Lietuvos aukštąja jūreivystės mokykla, kurios kursantai ir dabar kiekvieno vasaros sezono pradžioje kelia „Meridiano“ bures, tiek su Jūrų kapitonų asociacija, vienijančia ir tuos jūrininkus, kurie savo kelią į plačiuosius vandenis pradėjo būtent nuo praktikos „Meridiane“.

Rugsėjį rengiamas burlaivio 70 metų jubiliejaus minėjimas bus skirtas pagerbti visus, kurie yra susiję su šiuo istoriniu laivu, o taip pat padovanoti gražią jūrinę šventę visiems miestiečiams ir Klaipėdos svečiams.

Kviečia atsiliepti buvusius kursantus

Savo ruožtu Jūrų kapitonų asociacija, vadovaujama Jūrų kapitono Juozo Liepuoniaus, kreipiasi į tuos jūrininkus, kurie plaukiojo burlaivyje "Meridianas“ atlikdami jūrinę praktiką, dirbo jame jūreiviais, laivavedžiais, mechanikais ar kt.

„Norime suburti tuos žmones, kuriems „Meridianas“ buvo jūrinio kelio pradžia ir kurie galėtų pasidalinti savo prisiminimais iš jūrų kelionių šiuo burlaivių, o taip pat dalyvauti barkentinos 70 metų jubiliejaus minėjime. Kviečiu tokius jūrininkus ar jų giminaičius kreiptis į Jūrų kapitonų asociaciją“, - ragina Asociacijos pirmininkas kapitonas J. Liepuonius.

Žymos: meridianas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vakarietis

2018-07-03   08:40

IP: 85.232.128.54

Įvertinsiu verteivų reklamą.Viskas,net uniformuoti žmogeliai,su laivu, laivyba neturi nieko bendro.Tai laikyti Lietuvos laivybos,ar jūreivystės tradicijų puoselėjimu yra grynas absurdas.Nevykusi verslo reklama,ponai,

Manau.

2018-07-02   23:54

IP: 188.69.198.67

Nuplaukit reklamas nuo burių. Labai gadina vaizdą.

2018-07-02   20:27

IP: 188.69.214.106

Nemanau kad vienas verslininkas atstatė laivą.Atstatymo istorija labai greit pamirštama ir visi laurai paliekami tik ?????

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos liberalų sąjūdyje toliau pučia permainų vėjai. Praėjusios savaitės pradžioje oficialiai apie...

Liberalų sąjūdį palieka dar penki nariai nuotrauka, foto

Slengiškiai visuotinės apklausos metu dar kartą patvirtino, jog nori atsiskirti nuo Klaipėdos...

Slengiškai patvirtino norą prisijungti prie Klaipėdos nuotrauka, foto

„Kada įstatymas projektuotojus įpareigos išsaugoti sveikus medžius?“, - pirmadienio vakarą klausė prie...

Piketuotojai prie savivaldybės žarstė perspėjimus nuotrauka, foto

Rugsėjo pradžioje Berlyne vykusioje IFA 2018 parodoje Korėjos kompanija „Samsung“ pristatė...

Ateities televizorius atkeliavo į Klaipėdą nuotrauka, foto

LSKL: abi Klaipėdos ekipos suklupo Kaune nuotrauka, foto

Sportas, Baigėsi pirmasis Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) čempionato ratas, po kurio ryškėja...

Liberalų sąjūdį palieka dar penki nariai nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos liberalų sąjūdyje toliau pučia permainų vėjai. Praėjusios savaitės pradžioje oficialiai apie...

Kai išsiskirsto poilsiautojai, pajūryje užverda darbai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Lietuvos pajūris – vos 90 km ilgio. Kaimynų latvių Baltijos kranto...

Slengiškai patvirtino norą prisijungti prie Klaipėdos nuotrauka, foto

Klaipėda, Slengiškiai visuotinės apklausos metu dar kartą patvirtino, jog nori atsiskirti nuo Klaipėdos...

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 8 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...