2019 m. sausio 19 d. 23:40 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Meras uosto valdyboje - interesų konflikto rizika?

(12)

Meras uosto valdyboje - interesų konflikto rizika? nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Gerosios valdymo praktikos ekspertas kritikuoja Susisiekimo ministerijos sprendimą į Klaipėdos uosto valdybą paskirti uostamiesčio valdžios atstovą. Miesto tarybos sprendimu, nuo rugpjūčio valstybės valdomos įmonės valdyboje dirba Klaipėdos meras, liberalas Vytautas Grubliauskas.

Toks sprendimas - precedentas, prieštaraujantis Ekonominės bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) rekomendacijoms ir sukeliantis interesų konflikto riziką, BNS sako asociacijos „Baltic Institute of  Corporate Governance“ prezidentas Rytis Ambrazevičius.

Ministerija savo paskyrimą aiškina siekiu užtikrinti dialogą ir bendradarbiavimą tarp uosto ir miesto valdžios. Klaipėdos uosto vadovas Arvydas Vaitkus tikisi, kad mero dalyvavimas uosto valdyme leis miestui geriau suprasti jo veiklą ir padės išvengti nesusipratimų.

Tuo metu pats V.Grubliauskas tikina, kad dirbdamas uosto valdyboje sugebės suderinti miesto bei uosto interesus.

Ties slenksčiu į EBPO - ydinga praktika

R.Ambrazevičiaus teigimu, miesto merą išrinkti uosto valdybos nariu nėra sveikintina praktika, ypač žinant, kad Lietuva jau kitais metais ruošiasi tapti pažangiųjų pasaulio šalių klubo - EBPO nare.

„Vadovaujantis gerosiomis bendrovių valdysenos praktikomis bei EBPO rekomendacijomis, valstybės kontroliuojamų įmonių valdybose neturėtų būti politikų ar politiškai angažuotų asmenų. V.Grubliauskas yra vienas iš Liberalų sąjūdžio lyderių ir Klaipėdos miesto meras. Šiuo atveju jam gali kilti interesų konfliktų tiek kaip merui, tiek kaip politinės partijos vienam iš lyderių, nes jam tikrai gali būti sudėtinga pirmiausia atstovauti uosto direkcijos interesams, kas ir yra pirminė valdybos nario pareiga“, - BNS teigė R.Ambrazevičius.

Jo manymu, efektyvų dialogą su miestu galima užtikrinti ir neišrenkant mero į uosto direkcijos valdybą. Asociacijos vadovas teigė anksčiau negirdėjęs apie tokią praktiką Lietuvoje, kad savivaldos atstovas dalyvautų valstybės valdomos įmonės valdyboje.

„Valdybose, kurių funkcija yra užtikrinti tvarią įmonės veiklą ir akcininkų lūkesčių pasiekimą, turi dirbti profesionalai, o ne politikai, valstybės tarnautojai ar kiti aiškius interesus turintys asmenys. Būtent taip yra pažangiose pasaulio šalyse“, - sako R.Ambrazevičius.

Tikisi abipusio supratimo

Susisiekimo ministro patarėja Vytautė Šmaižytė BNS teigė, kad siekdama užtikrinti dialogą ir bendradarbiavimą, ministerija kreipėsi į Klaipėdos savivaldybę su prašymu deleguoti miesto atstovą į Klaipėdos uosto valdybą. Anot jos, uostas yra neatskiriama miesto dalis, o uosto augimas ir plėtra - svarbus tiek Klaipėdos, tiek visai Lietuvos ekonomikai.

Klaipėdos uosto vadovas Arvydas Vaitkus teigė, kad V.Grubliausko buvimas įmonės valdyboje yra galimybė išspręsti komunikacijos problemą.

„Aš manau, kad didysis naudingumo koeficientas yra tas, kad meras visų pirma pamatytų ir išgirstų tą specifiką, kuri nesigirdi uosto taryboje ar net atskiruose posėdžiuose, kai turime uosto ir miesto bendrus klausimus. Valdyboje skamba specifiniai klausimai, plačiau analizuojamos finansinės galimybės ir situacija. Manau, kad miesto vadovui bus didelė nauda susipažinti dar arčiau su uostu“, - šią savaitę spaudos konferencijoje kalbėjo A.Vaitkus.

Miesto meras savo dalyvavimą įmonės valdyboje įvardija kaip signalą, kad miestas ir uostas yra partneriai, kurie abu prisiima atsakomybę dėl bendros strategijos formavimo bei kasdienių klausimų sprendimo.

„Tikimės dalyvauti matant uosto strateginių planų dėliojimą, kūrimą, įgyvendinimą ir, kiek leis galimybės ir kompetencija, teikti siūlymus, balsuoti ir įvertinti, ką darys uostas iš savo pozicijos“, - BNS sakė Klaipėdos meras V.Grubliauskas.

Jis tikino, kad dirbdamas Klaipėdos uosto valdyboje, sugebės suderinti miesto ir uosto interesus.

„Manau, kad tiek miestas, tiek uostas daugeliu aspektų turėtų turėti bendrą matymą ir supratimą. Klaipėdos jūrų uostas yra vienintelė tokio pobūdžio įmonė, specifinė įmonė. (...) Aš laikau save atsakingu politiku ir suprantu, kad tai yra gera galimybė pačioje sprendimus priimančioje institucijoje ieškoti optimalių variantų dar iki juos priimant“, - sakė V.Grubliauskas.

Skirtingos uosto ir miesto vizijos dėl plėtros

Klaipėdos uostas ir miesto valdžia nesutaria dėl uosto plėtros. Liepą miesto taryba pritarė bendrojo plano keitimo variantui, pagal kurį artimiausią dešimtmetį nėra numatyta statyti išorinį uostą.

Tačiau jei Vyriausybė nutars kitaip, miesto valdžios sprendimas neturės jokių pasekmių uosto plėtrai. Susisiekimo ministerija jau pritarė bendrojo plano koncepcijai, numatančiai maksimalią uosto plėtrą tiek pietinėje, tiek šiaurinėje miesto dalyje, įskaitant išorinio uosto statybą Melnragėje.

Premjeras Saulius Skvernelis anksčiau teigė, jog svarstant uosto plėtrą, turi būti suderinti miesto, gyventojų ir uosto interesai. Nesugebėjimą suderinti skirtingus interesus kaip pagrindinę problemą uosto plėtrai tuomet minėjo ir susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Klaipėdos uosto valdyboje šiuo metu dirba jos pirmininkas susisiekimo viceministras Paulius Martinkus, kuris prieš tai vadovavo asociacijai „Baltic Institute of  Corporate Governance“, taip pat Susisiekimo ministerijos Biudžeto ir valstybės turto valdymo departamento direktorius Saulius Kerza. Nepriklausomi nariai yra investicijų bendrovės „Ad Ventum“ generalinis direktorius ir buvęs „Avesčio“ vadovas Marius Dvareckas bei buvęs prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas ekonomikos klausimais Nerijus Udrėnas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

.JŪRŲ MINISTRUI

2017-12-27   19:36

IP: 195.14.182.157

Giliavandenis uostas dar nepastatytas,
Jau Melnragėje švartuojasi laivai.
Ką pasakys dar „JŪRŲ MINISTERIJA“,
Ir dėl Šventosios uosto, ir dėl Lietuvos Laivyno, ir ...

N. Puteikienė

2017-09-19   22:04

IP: 78.57.199.179


Aiškinamąjį raštą rengė toks mero sekretorius Modestas. Jam ir tenka atsakomybė, už tai, kad aiškinamajame rašte nebeliko odžių "valstybės tarnautojas". DĖL KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS ATSTOVO Į VALSTYBĖS ĮMONĖS KLAIPĖDOS VALSTYBINIO JŪRŲ UOSTO DIREKCIJOS VALDYBOS NARIUS KANDIDATŪROS
Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija (toliau – Susisiekimo ministerija) šiuo metu svarsto galimybę skirti valstybės įmonės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos valdybos nariu Klaipėdos miesto savivaldybės atstovą. Atsižvelgdami į tai, prašome Jūsų pateikti Susisiekimo ministerijai Klaipėdos miesto savivaldybės atstovo (valstybės tarnautojo) kandidatūrą į valstybės įmonės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos valdybos narius.

Susisiekimo viceministras Paulius MartinkusMuziejininkei

2017-09-17   16:07

IP: 78.57.195.187

AIŠKINAMASIS RAŠTAS
DĖL ATSTOVO DELEGAVIMO Į VALSTYBĖS ĮMONĖS KLAIPĖDOS VALSTYBINIO JŪRŲ UOSTO DIREKCIJOS VALDYBĄ


1. Projekto rengimą paskatinusios priežastys.
Klaipėdos miesto savivaldybė gavo Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos 2017-05-08 raštą Nr. 2-1425 „Dėl Klaipėdos miesto savivaldybės atstovo į valstybės įmonės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos valdybos narius kandidatūros“, kuriuo informuojama apie svarstomą galimybę skirti valstybės įmonės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos valdybos nariu Klaipėdos miesto savivaldybės atstovą. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija prašo pateikti Klaipėdos miesto savivaldybės atstovo kandidatūrą į valstybės įmonės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos valdybos narius.
2. Sprendimo projekto tikslas ir uždaviniai.
Savivaldybės tarybos sprendimo projektu siekiama deleguoti Klaipėdos miesto savivaldybės merą Vytautą Grubliauską į valstybės įmonės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos valdybą.
3. Kokios numatomos naujos teisinio reglamentavimo nuostatos ir kokių rezultatų laukiama.
Delegavus į valstybės įmonės Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos valdybą Klaipėdos miesto savivaldybės atstovą, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai atnaujinus minėtos valdybos sudėtį, atsižvelgiant į tai, kad Jūrų uosto veikla išimtinai vyksta Klaipėdos miesto savivaldybės teritorijoje, būtų sudaromos sąlygos geriau koordinuoti abiejų organizacijų strateginius veiklos planus bei laiku priimamus sprendimus.
4. Galimos neigiamos priimto sprendimo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta.
Neigiamų priimto sprendimo pasekmių nenustatyta.
5. Jeigu sprendimui įgyvendinti reikia kitų teisės aktų, – kas ir kada juos turėtų parengti, šių aktų metmenys.
Šiam sprendimui įgyvendinti kitų teisės aktų parengti nereikia.
6. Kiek biudžeto lėšų pareikalaus ar leis sutaupyti projekto įgyvendinimas, finansavimo šaltiniai.
Šiam sprendimo projektui įgyvendinti papildomų lėšų nereikia.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdoje planuojami kariniai mokymai "Klaipėdos bastionas 2019", kurių metu kariai ir civiliai...

Klaipėdoje planuojami kariniai mokymai - jau šį rudenį nuotrauka, foto

Vakar Klaipėdos savivaldybėje įvyko dar vienas Vingio skvero ir jo prieigų paprastojo...

Vingio projekto korekcijos nesibaigia nuotrauka, foto

Vakar rytą klaipėdiečiai, pažiūrėję pro langus, aiktelėjo - šitokio grožio seniai nebuvo...

Klaipėdiečiai skubėjo pasidžiaugti sniego pasaka nuotrauka, foto

Prie Klaipėdos esanti Jakų sankryža yra lyg vartai į uostamiestį, o į...

Įspūdingiausia Lietuvoje sankryža: vairuotojai mato ne viską nuotrauka, foto

Klaipėdos krašto lietuvininkų-šišioniškių kulinarijos paveldo bruožai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, "Varninės" restoranas ypač didelio lankytojų antplūdžio susilaukdavo įvairių švenčių progomis: Joninių ir...

4 šių metų interjero tendencijos: sodrios spalvos ir netradicinės formos nuotrauka, foto

Stilius, Šią savaitę Kelne, Vokietijoje, prasidėjo viena didžiausių pasaulyje baldų ir interjero parodų...

Verslininką išlaisvino internete uždirbti milijonai nuotrauka, foto

IT, Benediktą Gylį dabar dažniausiai pristato milijonieriumi, kuris savo pirmąjį milijoną uždirbo būdamas...

Tomas Danilevičius į Klaipėdą atvežė apdovanojimą nuotrauka, foto

Sportas, Ilgamečiam dienraščio "Vakarų ekspresas" sporto žurnalistui Algirdui Auruškevičiui pagaliau į rankas įteikta...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...