2019 m. balandžio 21 d. 07:22 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Mažosios Lietuvos herbe puikuosis briedis

(22)

Mažosios Lietuvos herbe puikuosis briedis nuotrauka, foto

SIEKIS. Pasak Arūno Baublio, norėta, kad herbas taptų santarvės ženklu tarp regione dabar gyvenančių ir anksčiau gyvenusių žmonių.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Laukiant valstybės šimtmečio minėjimo siekiama patvirtinti Mažosios Lietuvos regiono heraldiką. Sukurtame herbe - pajūriui puikiai pažįstamas briedis, riteris bei moteris kuršiškais drabužiais.

Iš pradžių buvo siūloma rinktis iš dviejų objektų - briedžio arba kurėno. Liepą buvo apsispręsta, kad tinkamesnis atrodo herbas su briedžiu. Remtasi ir dokumentais, kurie nurodė, kad 1939 metais briedžių populiacijos paplitimas Rytų Prūsijos teritorijoje buvo itin didelis, o ir dabar pajūrio savivaldybėse briedis yra dažnas reginys.

Mažosios Lietuvos regionui priklauso Klaipėdos miesto, Neringos ir Pagėgių savivaldybės, Šilutės, Tauragės, Jurbarko ir Klaipėdos rajonų seniūnijos. Mažosios Lietuvos etninės kultūros globos tarybai siekiant, kad regionas turėtų savo heraldiką, herbą ir vėliavą kūrė Klaipėdos universiteto istorijos mokslų daktaras Arūnas Baublys ir dailininkė Jūratė Bizauskienė.

Pasak A. Baublio, siekta, kad herbas taptų santarvės ženklu tarp regione dabar gyvenančių ir anksčiau gyvenusių žmonių.

"Mažosios Lietuvos regionas yra jaunas, ypatingas ir dinamiškas. Buvo galima herbe dėti įvairius simbolius, ženklus, bet jie labiau tikdavo kitam rajonui, regionui ar konkrečiai savivaldybei. Žinoma, norėjosi, kad jis atitiktų ir senuosius kilmingus herbus", - vakar vykusiame patobulinto herbo projekto pristatyme universitete kalbėjo istorikas.

Siūlomas herbas - auksinis briedis mėlyname skyde, kurį įrėmina du skydininkai - riteris ir moteris kuršiškais drabužiais. Po skydu - kaspinas su šūkiu "Salus publica suprema lex" (lot. Žmonių gėris aukščiausias įstatymas).

MAŽOJI LIETUVA. Regionui siūlomas herbas - auksinis briedis mėlyname skyde, kurį įrėmina su skydininkai - riteris ir moteris kuršiškais drabužiais. Po skydu - kaspinas su šūkiu "Salus publica suprema lex" (lot. Žmonių gėris aukščiausias įstatymas). Herbo kūrėjų vizualizacija.

Pasak herbo kūrėjų, auksinė briedžio spalva simbolizuoja šviesą, saulės spindulius, gintarą, rugių laukus, kilnumą, darną, brandą, protingumą. Skydo mėlyna - erdvė, platumas, toliai, dangus, vanduo, ramybė, amžinybė, dėkingumas, sąžiningumas, šlovė. Viename herbo variante briedis ramiai stovi, tarsi apmąstydamas praeitį, kitame matomas judesys - pakelta koja, kuri simbolizuoja ėjimą į ateitį. Sidabriniai skydininkai suteikia puošnumo. Anksčiau buvo kalbėta ir apie karūną virš herbo, tačiau jos atsisakyta, kad herbas nebūtų perkrautas.

Vėliavoje herbas būtų baltame fone. A. Baublio teigimu, tokį foną turi karinė arba garbės vėliava, esą viduramžiais su baltomis vėliavomis žygiuodavo karinės pajėgos, tik vėliau balta vėliava buvo susieta su pasidavimu ar paliaubomis.

Savo nuomones išsakė ir visų savivaldybių vadovai bei atstovai, kultūros, meno specialistai. Neringos vicemeras Dovydas Mikelis juokavo, kad paruoštas herbas - lyg būtų sukurtas Neringai: "Mėlyna spalva - Neringa, briedis - Neringa, kuršiai mums irgi patinka."

Sulaukta pastabos, kodėl akcentuojami moters kuršiški rūbai - esą tai mirusi tauta, mirusi kalba, menkai susijusi su dabartine Mažąja Lietuva. Esą čia ne antkapis kuršiams, tad gal verčiau jų neakcentuoti. Buvo pasiginčyta, kokia vis dėlto turėtų būti briedžio koja - pakelta ar nuleista, kokiu kampu turėtų būti pakreipta pakeltos kojos kanopa ir pan.

Tačiau dauguma pritarė, kad atliktas rimtas darbas, tad dabar tereikia sulaukti Heraldikos komisijos nuomonės, o tuomet reikės laukti, kol herbą patvirtins prezidentė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Reinhard

2019-03-11   18:07

IP: 84.46.241.61

Labai gera ideja - Briedis. Briedis tinka ne tiek Memellandui, o visai Lietuvai. Lietuva skurdi šalis, ir greitai visi lietuviai išvažiuos i Vakarus. Liks tik miškai ir briedžiai. Taigi šytas herbas tinka visai Lietuvai. Tik spalvos reikia pakeisti.

2019-01-16   19:57

IP: 78.58.138.195

"1939 metais briedžių populiacijos paplitimas Rytų Prūsijos teritorijoje buvo itin didelis, o ir dabar pajūrio savivaldybėse briedis yra dažnas reginys."

"1939 m. kovo 23 d. Hitleriui pareikalavus Klaipėdos kraštas buvo perduotas Trečiajam reichui."

Elnias Devyniaragis

2017-09-01   22:29

IP: 31.177.12.7

nu bet tikrai jau simbolis menkavertis, lyginant su tokia turtinga Mažosios Lietuvos istorija, ir iškeisti į vieną briedį ir dar patalpinti tarp krikščioniškųjų riterių, sunkiai atlaiko kritiką. Kompozicija gal ir graži, bet dar yra vietos tobulėjimui. Jau minėtosios unikaliosios vėtrungės, kurėnai, Neringa - Kuršių kasa, kuršių kaimai, Prūsai, Sarmatai, gintaro kelias (lietuviškasis auksas), jūra, prekyba... Vydūnas, Tomas Manas..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Prieš pat Jūros šventę į Klaipėdą turėtų atvykti garsus Prancūzijos keliautojas Jean...

Stiprėja bendradarbiavimas su prancūzais nuotrauka, foto

Šv. Velykos - atgimimo, atsinaujinimo, sąlyčio su gamta ir šeimos šventė. Vienas...

Kaip lietuvininkai margučius margino? nuotrauka, foto

Iškart po Velykų, savaitės pabaigoje, Klaipėdoje vyks tarptautinė konferencija turizmo klausimais, kuria...

Uostamiestis nori būti geriau pasiekiamas nuotrauka, foto

Vilniaus Civilinės metrikacijos skyriuje pora įteisino savo sąjungą po ilgametės draugystės.

Sergėjus Maslobojevas vedė mylimąją nuotrauka, foto

Priekulės ateitis – modernus istorinis miestas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Apie Priekulės mieste įgyvendinamus projektus kalbamės su mero pavaduotoja Violeta Riaukiene.

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, ************* Protingos mintys: „Dievas duoda, kai randa tuščias rankas“ (Šv. Augustinas). ***************...

Kaip nustatoma Velykų data ir kodėl ji kasmet keičiasi? nuotrauka, foto

Lietuva, Velykos – viena labiausiai „slankiojančių“ metų šventė. Šiemet Velykas minėsime balandžio 21...

Švėkšnoje Velykų medyje - 32 tūkstančiai margučių nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Švėkšnos (Šilutės r.) gyventojai nesirengia užleisti savo pozicijų Lietuvos rekordų knygoje – miestelio centre...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 8 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...