2018 m. lapkričio 17 d. 23:15 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Klaipėdos kraštą jungė ir propaganda

(3)

Klaipėdos kraštą jungė ir propaganda nuotrauka, foto

1923-IEJI. Sukilimo operacijoje dalyvavusių raitelių būrys Klaipėdos gatvėse 1923-iųjų sausį.

© Lietuvos centrinio valstybės archyvo nuotr.

93-iųjų Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinių proga "Vakarų ekspresas" pavartė 1923 m. sausį Klaipėdoje lietuvių kalba leisto dienraščio "Prūsų lietuvių balsas" numerius. Juose Klaipėdos krašto prijungimas prie Didžiosios Lietuvos atrodo itin laukiamas ir sveikinamas, tačiau, istorikų teigimu, deklaruojamos optimistinės nuotaikos spaudoje buvo tik propaganda, neatspindinti tikrosios vietinių gyventojų pozicijos.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus saugyklose atvertėme pageltusius, suplyšusius, gotišku šriftu spausdintus, 1923 m. sausio 10, 12, 14, 17 dienomis išėjusius laikraščio "Prūsų lietuvių balsas" numerius.

10 markių kainavusio leidinio paantraštė skelbė, jog tai - "pačių lietuvių leidžiamas dienraštis". Kas jį kūrė - neskelbiama. Straipsniai publikuojami be autorių pavardžių, kartais jie pasirašomi inicialu "g-", kartais - Bangpūčio slapyvardžiu. Kartais keturių, kartais vieno lapo apimties laikraštis spausdintas Klaipėdos mieste veikusioje "Ryto" spaustuvėje. Leidinyje nebuvo nei fotografijų, nei piešinių, tik straipsniai ir grafiniuose rėmeliuose pateikiama reklama, kuriai skirti 1-2 puslapiai.

"Bus žibantis uostas Baltijos pajūry"

Visas dienas laikraščio įžanginiai straipsniai buvo skirti Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos. Sausio 10-ąją antraštė skelbė "Krašto gyventojai, budėkite". Straipsnis pradėtas patetiška gaida: "Artinas mūsų krašto sutvėrimo valanda. Parodysim Paryžiuj ir visam pasauliui mūsų valią ir neabejokim, kad išgirsti būsime. Teisybė turi triumfuoti. Didžvokiečių junkeriai, pasislėpę falšivame Urbeitsgemeinschafte ir matydami savo ponavojimo galą, skelbia mums kovą su visomis priemonėmis. Mes jų kovos priemones seniai pažįstame..."

Kitame to paties laikraščio straipsnyje "Teisybė ima viršų" autorius aiškino, kad "naciai gerai moka priežodį "skaldyk ir valdyk." Mūsų žmonėms buvo įkalbinėjamos baisiausios nesąmonės prieš brolius Didžiojoj Lietuvoj /...? Tuo tarpu sugalvotas mums gudrus, viliojantis maišelis "Freištatas" buvo išgiriamas kai rojus, o tuo tarpu užtraukiama lenkiškai vokiška kilpa ant mūsų kaklo."

Straipsnyje rašoma, kad Klaipėdos kraštas prieš Lietuvą daugiau kaip 180 km "neturi jokių žymių natūrališkų rubežių. /.../ "Sienos yra tokios ilgos ir pats kraštas toks mažas, kad jis jokiu būdu negali pats vienas išsilaikyti." Akcentuojama, kad krašte "duonos trūksta, kuro klausimas dingsta skaudžiame abejojime", o darbininkų klasė "su baime yra susirūpinusi dėl savo dabartinio padėjimo."

Dėl sunkios ekonominės Klaipėdos krašto padėties kaltinta okupacija, "į nelaimę įtraukusi viso krašto prekybą ir apyvartą" ir teigiama, jog "padarius freištatą dabartinis apverktinas padėjimas Klaipėdos krašto nepaliaujančiai pablogėtų".

Nuostabus paveikslas piešiamas, jeigu Klaipėdos kraštas susijungtų su Lietuva. "Kaip tik Klaipėda pasidarys Lietuvos uostas, taip jis tuojau pritrauks visą užsienio prekybą Lietuvos, kuri dabar 90 proc. eina per Karaliaučių ir Liepojų. Ir Klaipėda pavirs žibančiu uostu Baltijos pajūry", - rašoma straipsnyje.

Daugiau skaitykite dienraštyje "Vakarų ekspresas".

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

nu nu

2016-01-15   23:44

IP: 94.194.66.218

Okupantai lauk is Memelio

vietinis

2016-01-15   12:39

IP: 86.38.2.126

junge propoganda o prijunge okupacine kariuomene,niekas nenorejo jungtis prie ubagisko krasto.

ezys

2016-01-15   11:15

IP: 86.100.122.112

kokia cia gatve nuotraukoje? Gal Sauliu?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Keli šimtai aktyvių piliečių šeštadienį nuo 11 val. susirinko į mitingą Atgimimo...

Visuomenė vienijasi ir kyla į aktyvią kovą prieš taršą nuotrauka, foto

Šv. Jono bažnyčia Turgaus gatvėje gali būti atstatyta kone identiškai tokia, kokia...

Bažnyčios atstatyme - nežinomybė dėl grunto nuotrauka, foto

Stotelę nuo autobuso skiria dviračių takas, kai kuriose gatvėse ne tik lopas...

Įvertino situaciją mieste: žolė lipa ir ant gatvių nuotrauka, foto

Lietuvos centro partijos Klaipėdos skyrius ketvirtadienį kandidate į Klaipėdos merus 2019 metų...

Nina Puteikienė sieks Klaipėdos mero posto nuotrauka, foto

Ramūnas Karbauskis: PVM lengvata malkoms bus nuotrauka, foto

Lietuva, „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada Seime palaikyti prie valdančiųjų prisišliejusių „tvarkiečių“ siūlymą...

Grįžusieji: "Gerai gyventi galima ir Lietuvoje" nuotrauka, foto

Žmonės, Jau aštuntus metus Norvegijoje gyvenanti Simona Šiemienė planuoja grįžti į Lietuvą ir...

Melnragės gyventojų laiškas nuotrauka, foto

Nuomonės, Norėdami pasidalinti rūpesčiais ar džiaugsmais, darbo dienomis skambinkite nuo 10 iki 13...

Visuomenė vienijasi ir kyla į aktyvią kovą prieš taršą nuotrauka, foto

Klaipėda, Keli šimtai aktyvių piliečių šeštadienį nuo 11 val. susirinko į mitingą Atgimimo...

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 7 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...