2018 m. vasario 26 d. 05:20 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Klaipėdos istorija neria į šulinius

(4)

Klaipėdos istorija neria į šulinius nuotrauka, foto

Tyrinėjama vieta nebuvo paliesta Didžiojo gaisro 1854 metais, todėl žemėje aptinkama daugybė įvairiausių laikotarpių reliktų.

© Deniso Nikitenkos nuotr.

Nuo va­sa­ros pra­džios uos­ta­mies­ty­je, nau­jo vieš­bu­čio sta­ty­boms skir­ta­me skve­re prie Tea­tro aikš­tės, plu­šan­tys ar­cheo­lo­gai į die­nos švie­są trau­kia vis nau­jas is­to­ri­jos de­ta­les.

Neseniai apie dviejų metrų po žeme gylyje aptikti du šuliniai užminė mįslių archeologams. Tyrėjams pavyko užčiuopti ir senąją Dangės vagą, kuri taip pat pateikė staigmenų. „Klaipėdos senamiestyje iki šiol nebuvo aptikta tokių kaimiškoms vietovėms būdingų iš akmenų sumūrytų šulinių. Rastieji buvo įrengti virš XVIII amžiaus pradžioje užpiltos upės vagos. Galima kelti įvairiausių versijų, kokia buvo jų paskirtis, tačiau aišku, kad ne geriamajam vandeniui semti“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo tyrimus atliekančios UAB „Statybų archeologija“ vadovas Donatas Zubrickas.

Šią savaitę tyrėjai rado ir 1666 metais iškaltą Jono Kazimiero Vazos šilingą.

Keisti šuliniai

Skvere tarp Tomo ir Mėsininkų gatvių Klaipėdos senamiestyje archeologai darbuojasi nuo birželio, šiemet kasinėjimai bus tęsiami iki lapkričio pabaigos. Iš viso ketinama ištirti apie 1,8 tūkst. kv. m plotą. Šiemet įveikta daugiau nei pusė jo, tad kasinėjimai bus vykdomi ir kitąmet.

Kasinėjama vietovė skambiai pavadinta uostamiesčio Pompėjais, mat 1854 metais tuometį Mėmelį nusiaubus Didžiajam gaisrui būtent ši dalis senamiesčio nebuvo paliesta ugnies. Tad įvairiausių radinių – daugybė, žemė atveria vis naujų buvusių pastatų ar kitokių žmogaus rankomis įrengtų objektų likučių. Dar vasarą buvo atkastas gana gerai išsilaikęs XIX amžiaus pabaigos-XX amžiaus pradžios lentinis šulinys, netoli kurio neseniai aptikti ir du minėti iš akmenų sumūryti XIX amžiaus pradžios šuliniai. Tokios konstrukcijos šuliniai visiškai nebūdingi to laikotarpio miestams. Abu jie įrengti virš užpiltos senosios Dangės vagos.

Viename (ovalo formos) šulinyje buvo rastas puošnus spalvotas bokalas, taip pat – sveikutė puodynė bei keletas kitokių indų šukių. Už kelių metrų buvo dar vienas akmeninis šulinys. „Jo kiek siaurėjančiame dugne kaip pamatas virš akmeninės konstrukcijos panaudotos medinės lentos. Dar nesame matę tokio atvejo“, – pasakojo tyrimų Tomo gatvėje vadovė, archeologė Milda Jurgauskaitė.

Kadangi šulinys buvo įrengtas virš buvusios upės vagos, geriamajam vandeniui jis lyg ir negalėjo būti naudojamas, galbūt priešgaisriniams tikslams, nes didesni ar mažesni gaisrai Mėmelyje būdavę neretas reiškinys. „Vėliau tą šulinį pavertė ūkine duobe, galiausiai – tualetu. Bėgant laikui šulinys atsidūrė po gyvenamuoju namu, nes šalia jo jau randame vidaus patalpų grindinį“, – pasakojo D. Zubrickas.

Kasinėjimų vaizdai. Deniso Nikitenkos nuotr.

Šėtoniškas šilingas

Kasinėjimų metu rasti radiniai – švininės kulkos, žiedai, kabučiai, ypač dailios XVIII amžiaus žirklės žvakių knatams karpyti, įvairiausi indai, kaolino pypkės, dekoruoti krosnių kokliai, sunešioti batai ir kt. – skaičiuojami šimtais. Daugiausia – iš XVII-XX amžių. Ypač kruopščiai renkami ir identifikuojami pinigai, kurių rasta jau per 60.

Seniausia moneta datuojama 1454–1492 metais, kaldinta tuometiniame Dancige (Gdanske), valdant Lenkijos karaliui Kazimierui IV Jogailaičiui. „Tačiau šis pinigas į mūsų tyrinėjamą teritoriją greičiausiai pateko su žemėmis iš kitos vietovės. Galbūt tada, kai buvo užpilama senoji Dangės vaga. Rastas ir 1562 metų šilingas, kaldintas Rygoje. Daugiausia aptinkame XVII amžiaus monetų“, – teigė M. Jurgauskaitė.

Archeologai pasakojo ir apie „šetoniška“ trijų šešetų data (1666 m.) paženklintą J. K. Vazos šilingą. Įdomi tokių „boratinkomis“ numizmatų vadinamų J. K. Vazos valdymo laikais (1648–1668) gamintų šilingų istorija – kadaise šie pinigai išgelbėjo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) iždą.

XVII amžiaus vidurys buvo sunkus šaliai: kraštą alino karai su Švedija ir Maskva, ritosi bado ir maro bangos. LDK neteko apie 48 proc. šalies gyventojų. Kariuomenei valstybė buvo skolinga 4 mln. auksinų, o iždas buvo tuščias. Kaip vienas problemos sprendimo būdų buvo pasiūlyta naujovė: pradėti kaldinti varines (ne sidabrines ar auksines) monetas – šilingus. Tokių pinigų (lenkiškų ir lietuviškų) turėjo būti nukaldinta apie 180 mln. vienetų. Milžiniškas varinių monetų kiekis leido atsiskaityti su kariuomene ir iš apyvartos išstumti svetimų kraštų smulkių nominalų monetas.

Varinių šilingų buvo nukaldinta tiek daug, kad jie apyvartoje išbuvo net 100 metų. „Boratinkos“ pravardę šilingai gavo nuo Lenkijos ir LDK kalyklų nuomininko italo Tito Livijaus Boratinio pavardės, pagal jo projektą šios monetos ir pradėtos kaldinti.

Žymos: archeologija

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Tiketina

2017-11-12   17:54

IP: 78.57.219.197

kad,Apsistosim kai raudonu ziedu
Visa Zeme skaisciai suzydes
Tegu visos Tautos,viena Himna gieda
Viena himna is visos sirdies
P.s. /ES pilietis/

195.14.182.157

2017-11-12   17:52

IP: 85.232.138.203

Kaip sugędęs patefonas. Nieko naujo nebesugalvoji?

andrius

2017-11-12   11:08

IP: 88.119.44.114

Šaunu. Klaipeda tvarkosi ir stiprėja !

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Vasario 26-ąją gimę nuotrauka, foto

"Vakarų ekspreso" mažiesiems skirto priedo "Ekspresiukas" piešinių konkurse "Švenčiame Lietuvos gimtadienį" skaitytojų...

Konkurso "Švenčiame Lietuvos gimtadienį" nugalėtojai nuotrauka, foto

Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Vasario 25-ąją gimę nuotrauka, foto

Planuojama, jog jau kitąmet prasidės uostamiesčio lopšelio-darželio "Klevelis" remonto darbai. Įstaigos vadovė...

Apverktinos būklės lopšelio-darželio laukia remontas nuotrauka, foto

Vasario 26-ąją gimę nuotrauka, foto

Klaipėda, Jei pastebėjote, jog šiandien Jūsų giminaitis, draugas, ...

Darbas kruize: ištvėrė tik mėnesį nuotrauka, foto

Žmonės, Nuolatinis žeminimas ir patyčios, kone alpulį kelianti konkurencija, intrigos, kerštas, nevaldomas seksas...

„Trys pokalbiai apie Lietuvą ir tarpukario Klaipėdą“ nuotrauka, foto

Renginiai, Kovo 2 d. 16.00 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g....

„Palanga“ A lygoje debiutavo lygiosiomis su „Jonava“ nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos futbolo A lygos čempionato pirmojo turo rungtynėse sekmadienį praėjusio sezono pirmosios...

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...