2019 m. kovo 27 d. 04:26 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Klaipėdoje prasidėjo tango judėjimas

(3)

Klaipėdoje prasidėjo tango judėjimas nuotrauka, foto

PASTEBĖJIMAS. Nors giriamės, kad uostamiestyje gilios šokių tradicijos, didžiuojamės "Žuvėdra" ir kartais tituluojame save Lietuvos šokių sostine, bet, pasirodo, Klaipėdoje žmonės šoka mažiau nei kituose Lietuvos miestuose.

© Algirdo KUBAIČIO nuotr.

"Viskas prasidėjo prieš septynerius metus, kai susizgribęs, jog dar neturiu žmonai kalėdinės dovanos, nusprendžiau nušauti du zuikius: nupirkti tango šokių pamokas ir įrodyti žmonai, kad šioje srityje nieko gero man neišeis. Tikėjausi, kad po kelių mėnesių namie bus ramybė ir niekas manęs daugiau nebekalbins eiti šokti", - kaip prasidėjo meilė tango šokiui, pasakoja Šveicarijoje gyvenantis ir Klaipėdoje įvairius verslo projektus vystantis Gintautas Bertašius.

Dabar verslininkas tango aistra bando užkrėsti ir Klaipėdos krašto žmones. "Juk gėda, turime vieną UNESCO paveldą - Kuršių neriją, o kito UNESCO paveldo - tango - nešokame", - savo sumanymą motyvuoja G. Bertašius.

Jau ne vieną tango šokių vakarėlį, vadinamąją milongą, Klaipėdoje surengęs vyras svajoja uostamiestyje suorganizuoti ir tango festivalį.

Bateliai visada lagamine

"Nešokau ir apie tai net negalvojau. Jei atvirai, muzika iš viso mažai egzistavo mane gyvenime. Buvau slidinėjimo fanas. Kai tango netikėtai įsiveržė į mano gyvenimą, žiūriu, kad ant slidžių jau voratinkliai kaupiasi", - nuotaikingai pasakojo G. Bertašius.

Dabar, kur tik važiuoja, abu su žmona į automobilį įsimeta ir tango šokiui skirtus batus.

BENDRAVIMAS. "Tango - ne tik šokis, bet ir dviejų žmonių bendravimas", - akcentuoja tango mokytojai.  Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

"Kodėl šis šokis mane pavergė? Vos tik pradėjęs šokti pajutau, kaip puikiai tango "atjungia". Tuo metu užmiršti viską pasaulyje. Koncentruojiesi tik į muziką, šokį ir moterį, esančią su tavimi. Be to, tai labai sveikas judėjimas. Kaip gera kūnui, kai tango ritmu judi kelias valandas. Tai kur kas maloniau nei vargti ant bėgimo takelio", - šokio pranašumus vardijo verslininkas.

Bet, ko gero, vienas maloniausių dalykų vyrui yra tai, kad tango šokyje vyras yra tas, kuris vadovauja.

"Gyvename tokiais laikais, kai moterys kovoja už lygias teises. Neretai šeimose būtent moterys nori vadovauti. O tango šokyje moteris turi pasitikėti savo partneriu ir jam paklusti. Tango - visiškas džiazas. Moteris niekada nežino, koks bus kitas žingsnis. Tad be reikalo vyrai galvoja, kad šokti nevyriška. Beje, ne visos šiuolaikinės poros gali kartu šokti tango. Kol moteris visiškai nepasitikės vyro sprendimais šokių aikštelėje, nieko gero nebus", - kalbėjo G. Bertašius.

Verslininkas svarsto, kad tango šokti jiedu su žmona pradėjo tinkamu laiku. Tiesiog kaip tik tada visi trys jau suaugę poros vaikai išėjo iš namų.

"Ištuštėjusio lizdo sindromą nėra lengva išgyventi. Juk kai yra vaikų, tėvai turi kuo rūpintis, ką auklėti. O kai jie palieka namus, atsiranda didelė tuštuma. Tango padėjo mums tą tuštumą užpildyti. Dabar labai smagu, kai vaikai atvažiuoja pas mus per šventes ir mudu su žmona pasiėmę batelius išvažiuojame pasišokti. Vaikai tuomet replikuoja: "Žiūrėkite, negrįžkite per vėlai, o kai grįšite, netrankykite durų. Ir kad nereikėtų ryte kelis kartus kelti pusryčiauti..." Viską tą patį kartoja, ką mes kažkada jiems", - smagiomis istorijomis dalijosi vyras.

Geriausia prevencija

Šveicarijoje Gintauto ir Vitalijos Bertašių šeima gyvena jau nuo 1996-ųjų. Dar prieš tai šešerius metus jie gyveno Italijoje. Daug keliaujantis Gintautas pasakojo, kad tango visame pasaulyje labai populiarus. Pavyzdžiui, Italijoje, Milane, galima suskaičiuoti kone šimtą tango mokyklų.

"Dabar tango judėjimas yra pasiekęs tokią brandą, kad Europoje kone visuose didžiuosiuose miestuose tango aistruolai randa kur pašokti. Beje, ir Lietuvoje daugelyje didžiųjų miestų šokamas tango. Ir Vilniuje, ir Kaune, Šiauliuose, Panevėžy yra tango mokyklos, o Klaipėda tarsi Dievo užmirštas kraštas. Nors giriamės, kad uostamiestyje gilios šokių tradicijos, didžiuojamės "Žuvėdra" ir kartais tituluojame save Lietuvos šokių sostine, bet, pasirodo, Klaipėdoje žmonės šoka mažiau nei kituose Lietuvos miestuose.

ATRADIMAS. Vitalijai ir Gintautui Bertašiams tango padėjo užpildyti tą tuštumą, kuri atsiranda išėjus iš namų suaugusiems vaikams. "Uosto tango" albumo nuotr.

Matyt, tam yra objektyvių faktorių. Klaipėda yra labiausiai nutolusi nuo tokių megapolių kaip Vilnius ir Ryga, kur tango judėjimas prasidėjo žymiai anksčiau. Pavyzdžiui, šiauliečiams iki Rygos tereikia važiuoti 100 kilometrų, kad galėtų pasišokti. Suprantama, važinėti kokius 300 kilometrų, kad pašoktum tango - per didelė prabanga", - svarstė G. Bertašius.

Verslininkas suvokė, kad be gerų mokytojų sukurti tango judėjimo neįmanoma. Tad pernai kartu su Edita Aluziene įsteigė viešąją įstaigą "Uosto tango" ir pasikvietė į Klaipėdą šio šokio mokytojus iš Sankt Peterburgo.

"Pasaulyje tango daug kam yra tapęs verslo dalimi. Bet Klaipėdoje tikrai nesiekiame jokio pelno iš to. Todėl ir įsteigėme ne pelno siekiančią organizaciją, kad būtų viskas skaidru. Tiesiog norime, kad ir uostamiestyje būtų visos galimybės pašokti tango.

Į mūsų suorganizuotas milongas atvyko tango šokėjai ne tik iš Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių, daugiausia iš Latvijos, Kaliningrado. Be to, norisi, kad vis daugiau žmonių įsitrauktų į sveiką judėjimą. Tada valdžiai nebereikės skelbti jokių antialkoholinių programų. Kai šoki, apie alkoholį negalvoji", - pasakojo G. Bertašius.

Pakanka žvilgsnio

Milonga - šokių vakaras su tam tikromis taisyklėmis, kurių visi susirinkę šokėjai stengiasi laikytis. Pavyzdžiui, iškviesti šokti galima tik žvilgsniu.

"Gali taip ir visą vakarą prastovėti bei žvalgytis į šonus, bet jei nė viena moteris į tavo žvilgsnį neatsako, taip ir liksi nepašokęs. Beje, tango šokiui partnerį renkasi ne pagal grožį, o pagal tai, ar jis moka šokti", - šypsojosi verslininkas.

Šiemet vasarį Buenos Airėse viešėję Bertašiai per 14 parų sugebėjo išbandyti savo jėgas net 15-oje milongų. Buvo ir tokių parų, kai spėdavo pašokti net keliose milongose.

"Tie, kas šoka tango, šoka kaip išprotėję. Kiekvienoje milongoje šoki maždaug 3-4 valandas. Milongos būna įvairios - ir popietinės, ir vakarinės, ir naktinės, kurios baigiasi 5-6 valandą ryto.

Kai mes pirmą sykį nuvykome į Buenos Aires ir užsukome į parduotuvę nusipirkti tango batų, pardavėjos pasiteiravome rekomendacijų, kurios milongos geriausios. Kai ji paklausė, ar mes per vieną vakarą norime aplankyti vieną ar kelias milongas, galvojome, kad iš mūsų juokiasi. Bet paskui supratome, jog tai norma. Buenos Airėse yra tokios mistinės vietos kaip La Viruta, kur tikrieji šokėjai pasirodo tik apie 2 valandą nakties, nes prieš tai apšyla kitose milongose. Būtent La Virutoje gali pamatyti šokančius garsiausius tango mokytojus", - pasakojo G. Bertašius.

Verslininkas rezga mintį ateityje Klaipėdoje surengti tango festivalį. Paprastai į tokį renginį pakviečiamos kelios stiprių argentinietiško tango mokytojų poros. Jos festivalio metu veda seminarus, šokio pamokas, o vakarais vyksta milongos ir mokytojų pasirodymai. Kai kurie tango festivaliai kituose miestuose sutraukia po kelis tūkstančius vadinamųjų tangerų.

"Įsivaizduojate, kaip atgytų Klaipėda tokio festivalio metu. Juolab kad mes tikrai neplanuojame festivalio daryti vasarą. Klaipėda merdi nuo rudens iki pavasario, tad, manau, kaip tik tuo metu ir reikia daryti festivalius", - G. Bertašius įsitikinęs, kad pamažu Klaipėdoje prasidedantis tango judėjimas įpūs gyvybės ir miestui, ir klaipėdiečiams.

Šokis klaipėdiečiams nesvetimas

Buvęs "Žuvėdros" šokėjas, Klaipėdos universiteto docentas Alvydas Soraka buvo vienas pirmųjų Lietuvos nepriklausomybės metais įsteigęs suaugusiems šokti skirtą studiją. Tai, kad ši studija gyvuoja iki šiol, jo nuomone, parodo, kad klaipėdiečiai laisvalaikiu nori ir gali šokti.

"Žinoma, kaip ir Lietuvos ekonomika banguoja, taip banguoja ir mūsų veikla. Nereikia norėti, juk, palyginti su kitomis pasaulio šalimis, privačių šokio mokyklų era Lietuvoje dar labai jauna. Tradicijos kuriamos pamažu. Neslėpsiu, pritraukti vyrus šokti - kur kas sudėtingiau. Ir ne tik dėl to, kad jie to nenori ar gėdijasi. Tiesiog dabar toks metas, kai dauguma jų, palikę šeimas, vyksta uždarbiauti į užsienį. O tango yra toks šokis, kur vienas pats ne kaži ką nuveiksi. Tai yra dviejų žmonių šokis, aistra, bendravimas", - pasakojo A. Soraka, savo šokių studijoje taip pat neseniai pradėjęs rengti tango šokių pamokas, kurias veda Karlas ir Brigita Rodrigesai (Carlos ir Brigita Rodriquez).

Docentas palaikė mintį, kad bet koks su šokiu susijęs judėjimas naudingas kiekvienam miestui.

"Juk gyvenimas dabar labai įtemptas. Tad kuo bus daugiau šokančių ir atsipalaidavusių žmonių - visiems bus tik maloniau gyventi", - sakė A. Soraka.

"Žmonės sukurti šokti, ir nesvarbu ką"

Jurgina BAGDZEVIČIENĖ, Argentinietiško tango asociacijos vadovė
Džiaugiamės, kad ir Klaipėda pagaliau įsiliejo į tango mėgėjų gretas. Uostamiesčio tango bendruomenė dabar pati jauniausia Lietuvoje. Mūsų šalyje tango judėjimas prasidėjo maždaug prieš 20 metų. Pirmąja kregžde laikomas Eduardas Gimenezas, kuris atvykęs iš Argentinos į Lietuvą Vilniuje pradėjo mokyti šokti tango. Paskui šis socialinis šokis pasklido ir po kitus miestus.
Klausiate, ar lietuviai sukurti tango? Manau, kad žmonės iš viso yra gimę šokti ir bendrauti. Tie, kurie atranda tango, atranda ir bendravimą šokyje. Tiesa, mokytis šokti tango reikia kone visą gyvenimą.
Man atrodo, kad tie, kurie šoka tango, yra labai smalsūs žmonės. Tango leidžia nuvykus į kitą šalį, organiškai įsilieti į tos šalies ar miesto gyvenimą, dalyvaujant milongose.

"Puikiausias būdas susipažinti su moterimi"

Eduardas GIMENEZAS, argentinietiško tango pradininkas Lietuvoje
Klausiate, ar tinka tango lietuviams? Be jokios abejonės, nes tai kosmopolitiškas šokis. Tiesa, kad tango kilo iš Argentinos. Bet nereikėtų pamiršti konteksto, kad prieš 120-150 metų į Argentiną plūdo didžiulė emigrantų banga iš tos pačios Europos. Kad šoktum tango, turi būti pasaulio pilietis. Tango yra tada, kai persipina įvairių tautų kultūros, religijos, spalvos. Manau, kad Lietuvoje galutinis tango šuolis bus tada, kai čia gyvens kokie keturi milijonai įvairių tautų žmonių. Nereikia užsidaryti ir sakyti, kad Lietuva tik lietuviams. Lietuva yra visų, kas tik nori čia gyventi.
Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje stebima ta pati tendencija, kad moterys kur kas labiau nori šokti nei vyrai. Manau, kad tai mūsų epochos bruožas. Juk dabar diskotekose nebereikia šokti poromis, gali šokti ir vienas. Bet ateina momentas, kai nori apsikabinti, būti mylimas, įvertintas, reikalingas. Štai tada ir eini šokti tango. Nemanau, kad tango galėtų būti paauglių ar jaunuolių šokis. Tai šokis tiems, kurie artėja prie 40-mečio. Kurie ateina tik dėl mados, greitai išeina. Tango šokiui reikia kantrybės. Tai kaip religija - turi tikėti tuo. Tai labai aistringas ir temperamentingas šokis su prancūziškomis manieromis. Bet aš į šokį žiūriu labai paprastai - tai pats puikiausias būdas susipažinti su moterimi.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Rotmistrz M.

2017-04-29   17:21

IP: 85.232.128.58

Lankiau 2004 "Telemarką". Tango labai sudėtingas šokis. Patiko džaivas. O mokejimas šokti valsą manau bet kuriam vyrui privalomas.

Gintautas Bertasius

2017-04-29   14:58

IP: 86.100.72.84

Parasykite mums į el.paštą uostotango@gmail.com ir suteiksime visą informaciją.

AK

2017-04-29   08:56

IP: 195.14.178.129

Nuostabu, bet kur ir kada?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Klaipėdos miesto savivaldybės integruotų investicijų teritorijos vietos veiklos grupė (toliau - Klaipėdos...

Parengta Klaipėdos miesto integruotų investicijų teritorijos vietos veiklos grupės 2016-2022 m. vietos plėtros strategijos įgyvendinimo už 2018 m. ataskaita nuotrauka, foto

Dėl skandalingai pagarsėjusio Klaipėdos ženklo uostamiesčio savivaldybės administracijai teks bylinėtis teisme. Savivaldybė...

Dėl skandalingojo ženklo - į teismą nuotrauka, foto

Pirmadienį iš Klaipėdos jūrų uosto direkcijos vadovo posto atleistas Arvydas Vaitkus sako...

Arvydas Vaitkus turi darbo pasiūlymų nuotrauka, foto

Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Parengta Klaipėdos miesto integruotų investicijų teritorijos vietos veiklos grupės 2016-2022 m. vietos plėtros strategijos įgyvendinimo už 2018 m. ataskaita nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto savivaldybės integruotų investicijų teritorijos vietos veiklos grupė (toliau - Klaipėdos...

Klaipėdos šokėjų pergalės Latvijoje ir Lietuvoje nuotrauka, foto

Sportas, Šiuolaikinių šokių ir sporto bendruomenės Klaipėdoje Saidos šokio namai nariai skynė pergales...

Klaipėdos BTC tenisininkai - geriausi nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos teniso arenoje vyko "Kredito garanto" taurės Vakarų Lietuvos ir Kaliningrado klubų...

Iš Baltijos šalių čempionato - su laurais nuotrauka, foto

Sportas, Estijos mieste Tartu vyko Baltijos šalių plaukimo čempionatas, kuriame savo jėgas su...

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...