2019 m. vasario 17 d. 03:51 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Klaipėdoje daugės atminimo lentelių

(1)

Klaipėdoje daugės atminimo lentelių nuotrauka, foto

KUR? Jurgiui Lėbartui įamžinti skirtą lentelę planuojama kabinti ant prekybos centro "Kiras" pastato.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Klaipėdoje norima įamžinti Tilžės akto signataro, buvusio šaulio Jurgio Lėbarto ir buvusio Lietuvos jūrų laivininkystės įkūrimo iniciatoriaus ir ilgamečio vadovo Alfonso Ramanausko atminimą. Abiem atvejais politikų prašoma tik pritarti įamžinimo faktui, atminimo lenteles savo lėšomis ketina pagaminti patys idėjos iniciatoriai.

Beje, diskusijos dėl J. Lėbarto atminimo įamžinimo vyko jau praėjusiais metais. Istorinės asmenybės atminimu rūpinasi Vakarų (jūros) šaulių 3-ioji rinktinė ir Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyrius.

Iš pradžių buvo prašoma, kad atminimo lentelę būtų galima kabinti ant Klaipėdos koncertų salės pastato Šaulių g. 36. Tačiau pernai rugsėjį šį klausimą svarstę Klaipėdos savivaldybės Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisijos nariai tokiai idėjai nepritarė. Esą su ta vieta J. Lėbartas nieko bendro neturėjo.

"Suprantu užmojį įamžinti visus Tilžės akto signatarus, bet jei pritempsime, darysime profanaciją", - tuomet pabrėžė istorikė doc. dr. Silva Pocytė.

Pasak Klaipėdos miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausiojo specialisto Vido Pakalniškio, kitos vietos paieškos vyko gana ilgai. Buvo konsultuojamasi su istorikais, kol galų gale nuspręsta, kad atminimo lentelę, skirtą šiai iškiliai asmenybei įamžinti, būtų geriausia kabinti ant Tiltų g. 16 pastato.

"Ši vieta istoriškai susijusi ir su Šaulių sąjungos Klaipėdos būrio kūrimosi pradžia ir su Jurgiu Lėbartu. Dabartinis Tiltų g. 16 esantis pastatas 1923-1938 m. buvo numeruojamas Friedricho Vilhelmo gatvės 35/36 numeriu. Istoriniuose šaltiniuose - tiek spaudoje, tiek Šaulių sąjungos kūrimosi dokumentuose, randama pažymėta, kad šiame pastate 1923 m. gegužės 15 d. veikė Šaulių sąjungos raštinė, kuri buvo įsikūrusi Vyriausiojo Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto būstinėje (1923-1924). Šiame pastate dirbo J. Lėbartas, kuris buvo Gelbėjimo komiteto vicepirmininkas ir kartu Šaulių sąjungos kūrėjas. Paskui Šaulių sąjunga išsikraustė į kitas patalpas", - motyvus iš dokumentų citavo V. Pakalniškis.

Beje, šis pastatas yra perstatytas. Dabar jame įsikūręs prekybos centras "Kiras".

Priminsime, kad J. Lėbartas (1879-1944 m.) buvo vienas aktyviausių lietuvininkų, kuris siekė Mažąją Lietuvą sujungti su Didžiąja Lietuva, taip pat rūpinosi lietuvybės išsaugojimu šiame krašte. Be to, buvo šaulys, įkūrė Šilutės šaulių kuopą, buvo 1918 m. Tilžės akto signataras, o už nuopelnus Lietuvai apdovanotas medaliais, ordinu.

Savivaldybės tarybos prašoma pritarti iniciatyvai įamžinti ir buvusio Lietuvos jūrų laivininkystės įkūrimo iniciatoriaus ir ilgamečio vadovo Alfonso Ramanausko (1929-1998 m.) atminimą Klaipėdoje. Tokią iniciatyvą pareiškė Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos skyrius.

Pasak V. Pakalniškio, atminimo lentelę norimą kabinti ant Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos pastato, J. Janonio g. 24.

Didžiausias A. Ramanausko nuopelnas yra tas, kad jis inicijavo Lietuvos jūrų laivininkystės (LJL) įkūrimą ir 20 metų jai sėkmingai vadovavo. Jam vadovaujant LJL labai prisidėjo ir prie miesto infrastruktūros plėtojimo, finansavo daugelio naujų pastatų statybą.

Žymos: atminimo lentos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Labai

2019-01-18   20:21

IP: 185.11.26.161

Gerai,nors bus paprasčiau surasti adresą, žinant kokia prie jo lentelė prikalta. Dabar tai problema, nei gatvės pavadinimo, nei namo numerio.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

"Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Minint vasario 16-ąją, uostamiestyje vyko istorinės vėliavos iškėlimo ir dovanojimo Klaipėdai ceremonija. 

Klaipėdai dovanota istorinė vėliava nuotrauka, foto

Vytauto Didžiojo gimnazijos biblioteka po remonto pakeitė savąjį veidą. Čia dabar...

Istorijos pamoka netradicinėje erdvėje nuotrauka, foto

Beveik keturis metus besitęsęs ir Lietuvoje garsiai nuskambėjęs teismų procesas Dainai...

Daina Bosas išdavė, kiek išleido skiepų bylai nuotrauka, foto

Pralaimėjęs „Neptūnas“ kausis dėl KMT bronzos nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ neatsigavo nuo ankstyvų tolimų Vilniaus „Ryto“ dūrių ir „Kidy Tour“...

Sankt Peterburge sugriuvo pastatas - viduje yra žmonių nuotrauka, foto

Pasaulis, Sankt Peterburge, Lomonosovo gatvėje esančiame penkiaaukštyje sugriuvo namo pertvaros, pranešė „RIA Novosti“, nurodydama skubios...

Alytuje „Dragūnas“ nukovė „Varsą-Stronglasą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai šeštadienį Alytuje įsirašė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio lygoje....

Šventinė mero kalba - su netikėtomis įžvalgomis nuotrauka, foto

Klaipėda, "Žmonės kartu gali padaryti tai, ko nepajėgtų padaryti pavieniui. Kiekvieno žmogaus...

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Pasaulis, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...