2019 m. sausio 22 d. 14:26 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Klaipėdiečiai kviečiami apsodinti miestą pušimis

(36)

Klaipėdiečiai kviečiami apsodinti miestą pušimis nuotrauka, foto

PUŠYS pasirinktos todėl, kad sulaiko vėją ir neužstoja saulės šviesos.

Naujo netikėto projekto "Pušys Klaipėdai" idėjos autorius, šiuo metu Vilniuje gyvenantis klaipėdietis, vizualinio dizaino specialistas, rekreacinių projektų vystytojas Paulius Zaviša siekia su klaipėdiečių pagalba paversti uostamiestį žaliuojančia spygliuočių oaze. Projekto tikslas - pasodinti Klaipėdoje 50 tūkstančių pušų.

Kaip kilo projekto "Pušys Klaipėdai" idėja?

Jei atvirai, tai nėra mūsų idėja. Pirmą kartą tokia mintis kilo danų kilmės veikėjui Georgui Dovydui Kuvertui - jis Neringos smėlynuose dar XIX amžiuje pradėjo sodinti pušis ir tokiu būdu apsaugojo gyvenvietę nuo užpustymo. Vėliau savo pavyzdžiu užkrėtė kitus, pušų vis daugėjo ir šiandien mes turime tai, ką vadiname Lietuvos rojaus kampeliu. Kam išradinėti dviratį? Geriau tiesiog važiuokime juo.

Padidina turto vertę

Kodėl pušys?

Uostamiesčio klimatas - jūrinis. Stiprus vėjas didina šildymo išlaidas, o dar stipresnis griauna infrastruktūrą. Pušys, skirtingai negu lapuočiai medžiai, žaliuoja visus metus, ir tai sulaiko vėją. Jos taip pat pasižymi itin aukštu atsparumu ligoms, kurios būdingos kitiems medžiams. Dėl liekno kamieno bei aukštai esančios lajos neužstoja matomumo ir neapsunkina eismo sąlygų. Pušų aromatas gydo astmą, alerginius susirgimus, stresą, atlieka rekreacinę funkciją. Pušys stiprina pajūrio miesto įvaizdį. Klaipėda neturi jaustis keistoje atskirtyje nuo Neringos, Palangos ar Šventosios. Dėl daugybės teigiamų savybių pušų kaimynystė net iki 40 proc. padidina nekilnojamojo turto kainą rinkoje.

Kaip projektas vystomas?

Kurdami šį projektą supratome, kad bus geriausia, jei jį savanoriškai finansuos patys žmonės. Tokiu būdu jis taps ne primestinis, o išreikš pačių gyventojų pasirinkimą. Klaipėdiečiai galės tiesiogiai kurti savo miestą. Startavome visai neseniai, tačiau jau sulaukėme nemažai dėmesio. Tai tikrai džiugina, ypač turint galvoje tai, kad minios finansavimas, populiarus Vakaruose, Lietuvoje vis dar yra naujas reiškinys.

Kaip įsivaizduojate jo realizavimą?

Labai paprastai - už surinktas lėšas pirksime pušų sodinukus, organizuosime sodinimo talkas, vykdysime kitus būtinus darbus. Jei žmonės mus palaikys ir toliau, manau, visai realu pradėti jau kitų metų pavasarį.

Žmonės ne tik stebės

Kur pušys būtų sodinamos?

Klaipėdoje yra daug keistų, visiškai tuščių vietų. Neprižiūrimos dykynės plyti ne tik miesto pakraščiuose, bet ir centrinėje dalyje. Būtų mano valia - sodinčiau visur. Tačiau dėl tikslių vietų spręs patys gyventojai, namų ūkio bendrijos bei Savivaldybė. Visus norinčius gauti informaciją apie numatomus pušynėlius kviečiame registruotis el. paštu info@pusysklaipedai.lt. Galėsite ne tik stebėti proceso eigą, bet ir dalyvauti priimant sprendimus dėl pušų sodinimo jūsų rajone (specialiai tam šiuo metu ruošiame interaktyvią elektroninę platformą).

INICIATORIUS. Klaipėdoje gimęs rekreacinių projektų vystytojas Paulius Zaviša siekia pakeisti gimtojo miesto veidą.

Ar derinote iniciatyvą su Klaipėdos miesto savivaldybe? Juk 50 tūkst. pušų iš esmės keistų Klaipėdos veidą, o tai nenumatyta nei miesto strateginiame, nei bendrajame plane. Valdininkai pernai norėjo uždrausti net keletą pušų, kurias vietoje kitų projekte numatytų medžių pasodino verslininkai miesto centre.

Su Savivaldybės atstovais tikrai yra kalbėta. Detalaus derinimo kol kas būti negali, nes paprasčiausiai dar nežinome, kiek pavyks surinkti lėšų ir koks bus pušų kiekis. Esu tikras, kad yra buvę ir tikrai dar bus visokių kuriozų, bet mes vadovaujamės sveiku protu ir neaiškios peripetijos mūsų negąsdina.

Paisys taisyklių

Jeigu miesto valdžia iniciatyvos nepalaikytų, kam būtų panaudotos surinktos lėšos?

Jei atvirai, man labai sunku įsivaizduoti politiką, kuris neleistų žmonėms sodinti pušaičių. Kita vertus, puikiai suprantu, kad įvairūs reikalavimai bei urbanistinio projektavimo taisyklės yra svarbios, ir mes tikrai jų paisysime bei derinsime savo planus su visomis institucijomis.

Pernai Vilniuje dalyvavote savivaldybių tarybų rinkimuose. Ar projektas "Pušys Klaipėdoje" nėra viena iš politinės savireklamos priemonių?

Penkerius metus savo paties iniciatyva kūriau Neries atgaivinimo koncepciją. Norėjau, kad taip ilgai kurtas planas taptų realybe. Todėl įstojau į partiją ir neapsirikau - Neries atgaivinimo projektas pateko į Vilniaus mero darbotvarkę, tačiau jokios partinės veiklos nevykdau, ir, naudodamasis šia galimybe pasisakyti viešai, noriu atsiriboti nuo bet kokių sąsajų su politika.

INFORMACIJA

Projektą "Pušys Klaipėdai" galima paremti pervedant pinigus į projekto interneto puslapyje www.pusysklaipedai.lt nurodytą sąskaitą. 1 pušis - 2 eurai. Taip pat galima projektui skirti 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir tokiu būdu paremti iš karto 150 pušų sodinimą.

Klaipėdiečiai, kurie investuos daugiau nei 20 eurų arba skirs projektui 2 proc. GPM, bus įrašyti į atminimo lentą, kuri atsiras šalia kiekvieno naujo pušyno.

Vakar projekto organizatoriai buvo surinkę lėšų 1 743 sodinukams. Projekto tikslas - surinkti lėšų 50 000 sodinukų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Valdas

2016-04-18   15:29

IP: 213.226.131.133

Skaiciau straipsni Klaipeda laikrastyje, kad viena pusis kainuos 50-60eur, nes minimalist aukstis mieste sodinant privalo siekti 1m. Tas straipsni isejo dar praeita savaite...labai nerimta is Jusu puses taip elgtis Pauliau.

mu mu

2016-02-05   23:59

IP: 37.58.58.206

Nu nu b*bį putinui čiulpi, nes nieko ėsti bomžyne neturi. Už rublį judo š*dą rašinėji, matosi kad branda alkaną šlykštynę vatinuką dar neaplankė, ar mokykloje mušamas lietuvių esi, kad tokia nuoskauda jauti laisvoje šalį gyvendamas ir viskuo aprūpintas?

debilui

2016-02-05   23:51

IP: 78.58.254.108

sumokėk suski už Lietuvos okupaciją, kiek išvogei ir pragėrei, tei nė tavo *s dukros neatidirbs

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Pirmadienį Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas lankėsi įmonės "Klaipėdos energija" teritorijoje ir...

Rekonstruoja šilumos katilines: ką pajus vartotojai? nuotrauka, foto

Per pastarąsias dvi savaites uostamiesčio medikai užfiksavo du mirties atvejus dėl šalčio.

Per dvi savaites - dvi šalčio aukos nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad šiandien Klaipėdos miesto...

Klaipėdos centre - užterštas oras nuotrauka, foto

Vakar Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas sukvietė Savivaldybės urbanistikos ir planavimo specialistus aptarti...

Meras kviesis laikinąjį uosto vadovą nuotrauka, foto

Rekonstruoja šilumos katilines: ką pajus vartotojai? nuotrauka, foto

Klaipėda, Pirmadienį Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas lankėsi įmonės "Klaipėdos energija" teritorijoje ir...

Ne visi sistemos žmonės myli vaikus nuotrauka, foto

Lietuva, Šeštadienį „Vakaro žinios“ rašė istoriją, kai du mažamečiai vaikai iš Elektrėnų vaikų...

Per dvi savaites - dvi šalčio aukos nuotrauka, foto

Klaipėda, Per pastarąsias dvi savaites uostamiesčio medikai užfiksavo du mirties atvejus dėl šalčio.

Žiemos traumos: svarbiausia - atsargumas nuotrauka, foto

Sveikata, Per paskutinius tris praėjusių metų mėnesius į gydytojus dėl vaikštant lauke patirtų...

Klaipėda, Paskelbta prieš 25 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 42 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sveikata, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...