2019 m. sausio 18 d. 09:33 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Klaipėdai proveržis privalomas

(11)

Klaipėdai proveržis privalomas nuotrauka, foto

PASEKMĖS. Jeigu Klaipėda nesiims permainų, per artimiausius 12 metų sumažės ne tik gyventojų ar darbuotojų skaičius, bet ir pridėtinės vertės augimas.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Kasmet tendencingai mažėjant gyventojų skaičiui Klaipėda užsibrėžė tikslą iki 2030 metų viską apversti aukštyn kojomis. Mėlynojo proveržio strategijoje miestas nusibrėžė keturias kryptis - stiprinti ir plėtoti jūrinę ekonomiką, bioekonomiką, pažangios pramonės ekonomiką ir kūrybinių industrijų bei paslaugų ekonomiką.

Ką uostamiestis turi dabar? Per pastaruosius 30 metų Klaipėdoje gyventojų sumažėjo beveik 27 proc. - nuo 203 tūkst. iki 149 tūkst. Tiesa, uostamiestyje sparčiai mažėja nedarbas, daugėja investicijų, didėja vidutinis darbo užmokestis, klesti turizmas. Tačiau pasitempti dar tikrai yra kur.

Vystymosi kryptys

Miestas viliasi ties Melnrage pastatyti mišrios paskirties išorinį giliavandenį uostą, kuris tenkintų tiek uosto, tiek miesto poreikius. Taip pat tikimasi suformuoti ir išvystyti pietinę uosto teritoriją. Klaipėdoje norima turėti geriausią Lietuvos sporto ir aktyviojo turizmo infrastruktūrą - geriausiai išvystytą dviračių takų ir dviračių dalinimosi infrastruktūrą.

Strategijoje numatyta išplėtoti naujai įkurtą bioekonomikos klasterį, kuris jungs regiono chemijos ir medienos pramones bei kitas bioekonomikos įmones. Miestas turėtų pirmauti Lietuvos regiono atsinaujinančios energijos naudojimo ir gamyboje, ypač plėtojant gamybą atviroje jūroje, žemės gelmėse ir panaudojant biomasę.

Uostamiestyje taip pat ruošiamasi įsteigti automatizacijos sprendimų plėtros kompetencijų centrą. O štai Laisvosios ekonominės zonos (LEZ) bei pietinėse industrinėse teritorijose norima matyti aukštos pridėtinės vertės elektros įrangą, autonomines sistemas, robotus ir su robotika susijusius prietaisų gamintojus. Bus siekiama pagaminti pirmąjį Lietuvoje SGD varomą lokomotyvą.

Klaipėdoje taip pat dėmesys bus skiriamas logistikos ir pramonės įmonių verslo funkcijų paslaugų centrams, kurių didelė dalis priklausys skandinavams ir vokiečiams. Ypač bus akcentuojamos inžinerinės, technologinės ir informacinių technologijų (IT) sritys. Miesto centre tikimasi turėti kūrybinių industrijų kvartalą, kur galėtų darbuotis jauni meninikai, dizaineriai ir programuotojai. Uostamiestis žada ir stipriai išvystyti verslo turizmą. Miestas tarptautiniu mastu turėtų garsėti kaip vasaros biuras.

Kokios prognozės?

Remiantis "Oxford Economics" ekonometrinio prognozavimo modelio rezultatais, jeigu Klaipėda negerins esamos situacijos iki 2030 metų Klaipėdos apskrities gyventojų skaičius sumažės 18,8 proc. ir susitrauks nuo 324,6 tūkst. (2016 m. duomenys) iki 263,6 tūkst. Šiek tiek lėčiau mažėtų pačios Klaipėdos gyventojų skaičius - nuo 154,3 tūkst. (2016 m. duomenys) iki 126,2 tūkst.

Jeigu uostamiestyje nebus proveržio, pridėtinės vertės augimas ypač sulėtės nuo 2024 metų. Tai reikštų menką ekonomikos augimą, kuris siektų maždaug 2-3 proc. per metus. Tiesa, net ir be numatomo proveržio iki 2030 m. Klaipėdoje pridėtinė vertė išaugtų 27,7 proc. ir siektų 4,489 mlrd. Eur.

Nesiimant permainų Klaipėdoje pradės mažėti ne tik gyventojų, bet ir darbuotojų skaičius. Po 12 metų darbuotojų skaičius siektų tik 130 tūkst. Be esminių ekonomikos pokyčių ir talentų pritraukimo uostamiestis tikėtis spartesnio našumo negalės.

Mėlynasis proveržis Klaipėdos apskričiai leistų per artimiausius 12 metų pritraukti 37 tūkst. tarptautinių imigrantų. Labiausiai akcentuojama pritraukti aukštos kvalifikacijos darbuotojų. Tarp kitų svarbių uždavinių - emigracijos sustabdymas. Beje, vizijoje tikimasi gyventojams mokėti dvigubai didesnius atlyginimus, o visa tai bus neįmanoma be našumo didėjimo.

Strategijos įgyvendinimo priemonių planas bus pristatytas 2018 m. pavasarį.

Klaipėdos ambicijos iki 2030-ųjų:

- Klaipėdos gyventojų skaičius turėtų augti ir siekti 190 tūkst.

- Vidutinis atlyginimas turėtų būti 1 500 Eur prieš mokesčius ir taip pasiekti 75 proc. Baltijos jūros regiono vidurkio.

- Aukšto potencialo sektoriai (sukuriami naujų SVV ir TUI įsteigtų verslų) turėtų sukurti 15 proc. visos ekonomikos sukuriamos pridėtinės vertės.

- Turėtų atsirasti 25 tūkst. darbo vietų, 2000 naujų įmonių, 1,5 mlrd. Eur naujų investicijų ir 200 proc. išaugusio eksporto.

- Klaipėdos apskrityje tikimasi turėti dvigubai didesnį bendrąjį vidaus produktą (BVP), dvigubai didesnius atlyginimus ir dvigubai daugiau turistų (nuo 200 iki 400 tūkst.).

Viktoras Adomaitis, Klaipėdos pramonininkų asociacijos (KPA) vadovas:

Pramonininkai prisitaikė prie dabartinių sąlygų. Tas patriotizmas turi tam tikras ribas. Verčiami konkuruoti visame pasaulyje, ieškome šalių, kur geriausia investuoti. Šiandien nesame pačioje geriausioje pozicijoje. Šis strateginis planas galėtų sudaryti sąlygas verslininkams, kad nereikėtų žvalgytis aplinkui. Be giluminio uosto sunkiai įsivaizduoju perspektyvas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

MĖLYNASIS PROVERŽIS 2017

2018-04-12   11:06

IP: 195.14.182.157

Lapkričio 13-ąją ,,MĖLYNĄJĮ PROVERŽĮ“ turėjom,
Klaipėdos kiemus vanduo užliejo.
Kas dabar man atsakys !
Ar Dubysos gatvę vėl užpils ?

Klp

2018-02-15   10:13

IP: 46.24.229.196

Cha cha cha o kas tai pasake jei proverziu nebus ses kas nors i kalejima.daunai valda Lietuva nes oziai balsoja uz ju jau 25 metai.tik del to 50% dar gyvena bet jau nedirba Lietuvoje.ir ko toliau tuo bus blogiau Lietuvoje gyvens haholai babajai bet ne lietuviai visas jaunimas net girdeti nenori cia likti.

M

2018-02-15   09:38

IP: 86.100.138.73

Su tokia miesto valdžia jokių prošvaisčių. Vieninteliai proveržiai yra dviračių takai už milijonus eurų ir sodinami medeliai kurių kaina tukstantis eur už vieną. Grobstomi žmonių pinigai jau net nesislapstant ir jei net atitinkamom institucijom tai nerūpi, tai apie kokį dar proveržį čia kalbama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Per naktį į Klaipėdą grįžusi žiema pridarė nemažai žalos. Šlapio snigo...

Sniego neatlaikę medžiai griuvo ant automobilių nuotrauka, foto

„Visas Lietuvos valstybingumo kelias neatsiejamas nuo laisvės kovų, o laisvės ...

Geriausia - Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės 302-oji kuopa nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto rinkimų apygardos komisijos nariai pradeda parašų skaičiavimą. Juos pristatė visi...

Parašus pateikė visi norintys vietos Taryboje nuotrauka, foto

Žadama Klaipėdos senamiestyje esančiose sankryžose "išlyginti" grindinio akmenis, kad neįgaliesiems, mamytėms su...

Senamiesčio grindinys bus pritaikytas neįgaliesiems nuotrauka, foto

Sniego neatlaikę medžiai griuvo ant automobilių nuotrauka, foto

Klaipėda, Per naktį į Klaipėdą grįžusi žiema pridarė nemažai žalos. Šlapio snigo...

Taranavo automobilį ir po to dar sumušė nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-01-17 Klaipėdos...

Sporto taryba atsiribojo nuo Germano Čepo nuomonės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos miesto visuomeninė sporto taryba, kurią sudaro įvairių sporto šakų treneriai, sporto...

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai nuotrauka, foto

Lietuva, Trečiadienį šalies jaunuoliai jau galėjo sužinoti, ar šiemet yra pašaukti atlikti...

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 26 min.

Sportas, Paskelbta prieš 32 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...