2019 m. vasario 18 d. 14:48 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Klaipėda sieks Europos jaunimo sostinės vardo

(1)

2018-01-25, 16:04

Klaipėdos miesto savivaldybės inf.

Klaipėda sieks Europos jaunimo sostinės vardo nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Klaipėda sieks tapti 2021 metų Europos jaunimo sostine. Savivaldybės taryba šiam žingsniui pritarė.

„Klaipėdos jaunimas jau įrodė, kad turi pakankamai ryžto, užsispyrimo, entuziazmo bei išmonės, kad galėtų rimtai kovoti dėl jaunimo sostinės titulo. Kuo aktyvesnis jaunimas – tuo gyvybingesnis miestas, tad Europos jaunimo sostinės vardo laimėjimas būtų pergalė kiekvienam klaipėdiečiui”, – sako Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Europos jaunimo sostinės titulas įpareigoja miestus koncentruotis į jaunimo problemas ir jų sprendimo alternatyvas, visus metus rengti, inicijuoti, organizuoti jaunimo dalyvavimą skatinančius projektus, veiklas, įgyvendinti kultūrines, socialines iniciatyvas, skirti dėmesį jaunimui ir jaunimo reikalams. Taip pat jaunimo sostinės vardas atveria didesnes galimybes gauti ES programų finansavimą, didina miesto žinomumą, jaunimo ir turistų srautus.

Šiemet Europos jaunimo sostinė yra Portugalijos miestas Kaškaišas, kitąmet šį titulą perims Novi Sado miestas Serbijoje, o 2020-aisiais jaunimo sostinė persikels į Prancūziją, Amjeną.

Klaipėda taip pat teikė paraišką 2020 metų Europos jaunimo sostinės vardui gauti ir iš 8 miestų kandidatų pateko į finalinį etapą, kur toliau varžėsi penki miestai. Nors titulo Klaipėda nelaimėjo, tačiau puikiai pasirodė prieš tarptautinę ekspertų komisiją. Anot Klaipėdos miesto savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorės Aistės Andruškevičiūtės, po apdovanojimų paaiškėjo, kad Klaipėdos miesto paraiška buvo tarp lyderių. Be to, dažniausiai pirmą kartą paraiškas teikiantiems miestams Europos jaunimo sostinės titulo iš karto gauti nepavyksta.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nėštumas iki trijų mėnesių - ne nėštumas?

 

Naujos gyvybės užsimezgimas yra tikras stebuklas, ir moterys jau nuo pirmųjų savaičių pradeda ruoštis naujam gyvenimo etapui - motinystei. Tačiau nepavykus išsaugoti nėštumo, jos bando ieškoti nesėkmės priežasčių. Kas kaltas: organizmas ar nepakankama gydytojų priežiūra? Gal nėštumą būtų pavykę išsaugoti?


Kai kurios persileidimą išgyvenusios moterys mano, kad medikų skiriama priežiūra nėštukėms iki 12 savaitės - pačiu jautriausiu laikotarpiu - yra per menka. Tačiau, pasak medikų, reikia suprasti, kad dažniausiai nėra gydymo priemonių, kurios prasidėjus persileidimo požymiams padėtų išsaugoti tokį ankstyvą nėštumą.


Gydytojų aplaidumas?


Praėjusiais metais persileidimą patyrusi klaipėdietė Ramunė (vardas pakeistas. - Aut. past.) teigė, kad apie nėštumą sužinojo, pasidariusi nėštumo testą, kai keletą dienų vėlavo menstruacijos.


"Žinia buvo netikėta, iškart nuskubėjau pas ginekologę. Gydytoja man tik patvirtino, jog jau 6 savaites esu nėščia, ir tiek. Liepė užsiregistruoti kitai apžiūrai tik tuomet, kai nėštumui sueis 12 savaičių. Deja, 8 savaitę pradėjau kraujuoti ir nuskubėjau pas tą pačią ginekologę. Ši man pasakė, kad viskas gerai - kūdikio širdelė plaka. Jei vėl pradėsiu kraujuoti, liepė pradėti vartoti medikamentą "Duphaston", - liūdną istoriją prisiminė Ramunė. - Jaudinausi, tad susisiekiau su kitomis specialistėmis, teiravausi, ką daryti. Bet ir jos man pasakė, kad apžiūrėti manęs reikalo nėra."


Kraujavimas trumpam nustojo, tačiau po poros savaičių vėl prasidėjo. Skubiai nuvykus į gimdymo namus, akušeriai Ramunei padėti jau nebegalėjo. "Pasirodo, minėtas tabletes turėjau gerti anksčiau, nes kraujavimas yra rizikos faktorius, galintis lemti persileidimą. O vaistai galėjo tą riziką sumažinti", - dalijosi klaipėdietė.


Pašnekovė įsitikinusi, kad apskritai nėščioji turėtų sulaukti pakankamai dėmesio jau nuo pirmos nėštumo savaitės, privaloma suteikti jai reikalingą informaciją, skirti tyrimus. Juk sužinojusi apie nėštumą moteris patiria sumišimą, kartais stresą, nes nesupranta, kas su ja vyksta, nežino, ką daryti, kaip elgtis, kokie rizikos faktoriai egzistuoja.


"Tikiu, jog per tokį gydytojų aplaidumą ir nesiskaitymą su moterimi, kuri yra nėščia iki 12 savaitės, įvyksta daugybė persileidimų", - įsitikinusi klaipėdietė.


Neskyrė jokių tyrimų


Dėl paviršutiniškos pirmosios apžiūros skundėsi dar viena klaipėdietė Eglė (tikrosios tapatybės taip pat nenorėjo atskleisti). Sužinojusi esanti nėščia jauna moteris iškart kreipėsi į pirmojo lygio uostamiesčio ginekologus.


"Gydytoja man atliko echoskopiją ir pasakė, jog jau penkias savaites esu nėščia. "Ar patvirtinau jūsų spėjimus?" - be emocijų paklausė ji. Ginekologė man liepė gerti folio rūgštį ir ragino nėštumo metu nekeliauti, nes tai gali sukelti persileidimą. Tuomet išrašė kitą vizito datą maždaug po pusantro mėnesio. Daugiau jokios informacijos, nieko", - teigė pašnekovė.


Deja, moteris patyrė persileidimą ir tik po išvalymo išsiaiškino, kad jos kraujo rezus faktorius yra minusinis, o vyro - pliusinis. "Nors pirmo nėštumo metu kraujo konfliktas kilti neturėjo, tačiau, naršant internete, sužinojau, kad po persileidimo man iškart turėjo suleisti anti-Rh imunoglobulino, kuris naikina antikūnius. Gali būti, kad kitąsyk dėl tokios klaidos pastoti bus sunkiau, - teigė Eglė. - Taip pat tik internete sužinojau, jog man turėjo būti atlikti kraujo, šlapimo tyrimai, gydytoja man turėjo suteikti išsamią informaciją apie nėštumą. Jau po visko, pasiteiravus, kodėl man visa tai nebuvo atlikta, gydytoja atsakė, kad tai nedaroma taip anksti, nes nė neaišku, ar vaisius vystysis. Taigi, leido suprasti, kam veltui gaišti laiką?"


Gydymo nėra


Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros tvarkos apraše, kuris 2014 metais buvo patvirtintas sveikatos apsaugos ministro, teigiama, kad pirmojo apsilankymo metu pas šeimos gydytoją, pirminio sveikatos priežiūros lygio ginekologą arba akušerį turi būti atlikta anamnezė, nustatomas arterinis kraujo spaudimas, kūno masės indeksas, turi būti atlikti kraujo tyrimas (bendras, kraujo grupės ir Rh nustatymas, dėl sifilio, dėl ŽIV), Rh antikūnų nustatymas, kai moters Rh (-), o vyro Rh (+).


Taip pat šlapimo tyrimai, šlapimo pasėlio tyrimas besimptomei bakterijai nustatyti.ROJUS. Didžiojoje Britanijoje gimdžiusios moterys mano, kad Lietuvoje nėščiųjų priežiūra yra kur kas geresnė. "Vienintelis klausimas, kai apsilankiau pas gydytoją su 2 savaičių nėštumu, ar aš noriu to nėštumo. Kai pasakiau, kad noriu, paskyrė apsilankymą 14 nėštumo savaitę", - feisbuke rašė Didžiojoje Britanijoje gyvenusi nėštukė. Nuotraukoje - Klaipėdos universitetinės ligoninės Gimdymo skyriaus palata. Redakcijos archyvo nuotr.


Klaipėdos universitetinės ligoninės Akušerijos-ginekologijos departamento Pogimdyminio skyriaus vedėja Vaiva Galvosienė teigė, kad minėtas tvarkos aprašas yra teisinis protokolas ir juo vadovautis medikams būtina.


"Įtarusi apie nėštumą moteris pirmiausia turėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją, pirmojo lygio akušerį-ginekologą arba akušerį, kuris nėščiajai skiria nemokamus tyrimus, o antrojo apsilankymo metu aptariami jų rezultatai. Jeigu nėščioji iki 12 savaitės konsultacijai lankosi pas antrinio ar tretinio lygio specialistą, šis surenka anamnezę, teiraujasi apie nėštumo riziką, nusprendžia, kokio lygio medikai turi prižiūrėti nėščiąją. Jeigu nusprendžiama, kad nėštumas be rizikos, tuomet išrašomos rekomendacijos pirminio lygio gydytojui ar akušeriui, kuris jai ir skiria tuos tyrimus", - teigė V. Galvosienė.


Gali būti, kad tyrimai minėtoms moterims, kurioms nėštumas baigėsi nesėkmingai, nebuvo skirti dėl to, kad dar nesimatė nėštumo arba dėl nereguliaraus mėnesinių ciklo.


"Akušerijoje iki 12 savaitės egzistuoja liūdnas dėsnis, kuris vadinasi "viskas arba nieko". Iki to laiko vyksta embriogenezė (procesas, kurio metu embrionas susiformuoja ir vystosi. - Aut. past.), taigi vaistais, lovos režimu ar skiriant kitą pagalbą persileidimo atveju vaisiaus išsaugoti dažniausiai nepavyksta. Į mus dažnai kreipiasi nėščiosios iki trijų mėnesių dėl kraujingų išskyrų, prašo skirti joms medikamentus, tačiau gydymo nuo persileidimo nėra. Rimtas gydymas skiriamas tik nuo 22 nėštumo savaitės", - teigė V. Galvosienė.


Normali organizmo reakcija


Lietuvos akušerių ginekologų draugijos Klaipėdos krašto valdybos narė, Jūrininkų sveikatos priežiūros centro Moterų konsultacijos skyriaus vedėja Vida Butkienė pritarė, kad tuo atveju, jei naujos gyvybės užsimezgimo metu įvyksta pažeidimas ar atmetimo reakcija dėl viruso, nėra tokio gydymo, kuris išlaikytų nėštumą. "Moterims mes patariame būti supratingoms. Kai kurie siūlo vartoti progesteroną (steroidinis hormonas, kurį gamina geltonkūnis, placenta ir antinksčių žievė. - Aut. past.), tačiau nėra iki galo aišku, ar jis labiau padeda, ar pakenkia", - dėstė ji.


Anot pašnekovės, kai kuriose užsienio šalyse gydytojai į nėštumo komplikacijas iki 12 savaitės reaguoja kaip į normalią organizmo reakciją. "Suprantu, kad kiekvienam žmogui nėštumas yra vertybė, kai kam ilgai svajota būsena, tačiau, įvykus persileidimui, gydytojo prievolė yra tiesiog paaiškinti apie procesus. Niekas nenori pakenkti nėštukei. Juk mes nešame atsakomybę už bet kokį pacientą, o už nėščiąją - dvigubą", - sakė ji.


Lietuvoje - rojus


Medikė taip pat patvirtino, kad nėštukėms iki 12 savaitės, pagal minėtą aprašą, suplanuoti du apsilankymai pas gydytoją. "Pirmasis apsilankymas turėtų įvykti tuomet, kai moteris įtaria apie nėštumą. Gydytojas jai turi suteikti informaciją apie nėštumo priežiūrą, kokie reikalingi tyrimai, kokių dar gydytojų konsultacijos reikalingos (kartais siūloma nuvykti pas vidaus ligų gydytoją ar odontologą). Pirmojo apsilankymo metu moterims dalijame informacinę medžiagą, taip pat rekomenduojame, kur galėtų išklausyti paskaitas apie įvairius nėštumo etapus Visuomenės sveikatos centre ar Gimdymo namuose. Antrojo apsilankymo metu, maždaug po dešimties dienų, aptariami tyrimų rezultatai, jeigu reikia, užvedama nėščiosios "forma", aptariami darbo ir gyvenimo sąlygų, žalingų įpročių ir smurto šeimoje klausimai", - teigė V. Butkienė.


Tyrimai, pasak pašnekovės, gali būti neskiriami tais atvejais, jei nėštumas labai ankstyvas - vos trečia ar ketvirta savaitė, kai dar abejojama, kaip apskritai klostysis nėštumas. Na, o jau nuo septintosios nėštumo savaitės tyrimai esą visuomet atliekami, 11-13 sav. nėščioji dar siunčiama atlikti genetinės echoskopijos.


Vėliau, jeigu nėštumas fiziologiškai vystosi tvarkingai, nėra būtinybės dažnai lankytis pas gydytojus ar kas savaitę atlikti echoskopiją. "Svarbu stebėti tyrimų rezultatus. Jeigu juose nematyti pokyčių, dažnas lankymasis pas gydytojus netenka prasmės. Mano nuomone, kai kurie tėvai pažeidžia nerašytas etikos normas tarp savęs ir naujai užsimezgusios gyvybės, pernelyg smalsaudami, kišdamiesi į vaikelio privatumą. Kai kurios moterys netgi atlieka 4D echoskopiją, nes nori sužinoti, į kurį iš tėvų vaikelis panašus. Tačiau medikai nežino, kaip vertinti tokią intervenciją. Nemanau, kad tas begalinis vaiko privatumo pažeidimas yra geras dalykas. Mano žiniomis, kai kurie gimdymo skyriai Danijoje neįsileidžia tų moterų, kurios yra atlikusios bent vieną echoskopiją", - pasakojo pašnekovė.


V. Butkienės teigimu, kiekvienoje šalyje teisinės bazės ir medikų požiūris šiuo klausimu yra skirtingi: "Moterys, grįžusios iš Didžiosios Britanijos, pripasakoja tokių istorijų, kad, palyginti su mūsų šalyje galiojančia tvarka ar galimybėmis pakliūti pas gydytoją-specialistą, atrodo, gyvename tarsi rojuje. Apie panašią situaciją girdime iš lietuvių, gyvenančių Norvegijoje. Ten gydytojai vadovaujasi mąstymu: "Kaip Dievas duos."


Natūrali atranka?


Feisbuko grupėje "Nėštumas ir viskas apie tai" dauguma moterų džiaugėsi, jog minėti tyrimai buvo atlikti laiku ir vaikučiai gimė sveiki. Tačiau kitos skundėsi, kad pakankamo dėmesio Lietuvoje ar užsienyje iš gydytojų nesulaukė. Štai keletas komentarų:


"Gyvenu Didžiojoje Britanijoje. Iki 12-14 savaitės gydytojų dėmesys yra absoliučiai nulinis. Mano kraujo rezus faktorius minusinis, o partnerio - nulinis, bet jokių tyrimų daryta nebuvo. Vienintelis klausimas, kai apsilankiau pas gydytoją su 2 savaičių nėštumu, ar aš noriu to nėštumo. Kai pasakiau, kad noriu, paskyrė apsilankymą 14 nėštumo savaitę. Žodžiu, nori turėti vaikų - būk stiprus ir sveikas."
"Ir Lietuvoje iki 12 sav. nelabai kas kreipia dėmesį, nes iki tada nėštumas yra tarsi natūrali atranka."
"Yra labai daug piktų ir nusivylusių moterų šiuo klausimu, pati turėjau septynis persileidimus. Kaip gydytoja man paaiškino, iki 12 sav. persileidimai vyksta spontaniškai ir tam užkirsti kelią dažniausiai būdų nėra. Kad ir kaip būtų žiauru, toks nėštumas dažnai paliekamas likimo valiai."
"Aš irgi galbūt žiauriai pasakysiu, bet, duok Dieve, kad persileidimas dėl chromosominių anomalijų įvyktų iki 12 savaitės, o ne vėliau. Mano kūdikėlis dėl apsigimimų, nesuderinamų su gyvybe, net negalvojo pats pabėgti, tad kai buvo 20 savaičių, teko skatinti gimdymą... Iki šiol viską prisimenu su siaubu, tikrai turbūt būčiau mažiau kentėjusi, jei viskas būtų įvykę savaime ir daug anksčiau. O gydytojų komentaras buvo, kad turbūt be galo vaikelio norėjom, kad savaime nepersileidau..."


"Toks gydytojų požiūris netoleruotinas"


Aušrutė ARMONAVIČIENĖ, Sveikatos apsaugos ministerijos Motinos ir vaiko sveikatos skyriaus vedėja


Nėščiųjų priežiūros reikalavimai yra patvirtinti teisės aktais ir jų turi būti laikomasi. Tiek gydytojai, tiek akušeriai, prižiūrėdami nėščiąją, turi atlikti visus nurodytus privalomus tyrimus, numatytus tam tikru nėštumo laikotarpiu. Tai ypač svarbu padaryti iki 12 nėštumo savaitės, nes būtent tada gali išryškėti nėštumo rizikos faktoriai, paaiškėti, kokių papildomų tyrimų ir gydytojų specialistų konsultacijų gali prireikti.


Nėščiosioms iki 12 savaitės jau pirmojo apsilankymo metu yra privaloma paskirti minėtus, nėščiųjų sveikatos tikrinimų reikalavimuose nurodytus tyrimus.


Apgailestaujame dėl aprašomos situacijos, toks gydytojos požiūris ir elgesys yra netoleruotinas. Šiuo atveju, vadovaujantis Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymu, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigos administraciją dėl suteiktų paslaugų kokybės įvertinimo. Jei netenkintų jų atsakymas, reikėtų kreiptis į Akreditavimo tarnybą, kuri tiria tokius atvejus.


Statistika


Savaiminių abortų (persileidimų) skaičius Lietuvoje (Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenys):2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
4014 3417 3397 3095 3048 2773 2568 2196 2285 2194 1712

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Ieškote darbo? Laisvos darbo vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Unikalus klaipėdiškių, gyvenančių viename daugiabutyje, pagalbos šauksmas: po to, kai sprogo kanalizacijos...

Klaipėdiečių daugiabutyje išplito lizdinės erkės nuotrauka, foto

Šiemet uostamiesčio gyventojai ir svečiai turės retą progą susipažinti su laivų statybos...

Klaipėda minės didžiojo elingo metus nuotrauka, foto

Šviesaus atminimo Algirdas Auruškevičius priešmirtinį atsisveikinimo laišką paliko dukrai.

A.Auruškevičius: "Išeinu"... 1949 06 24-2019 02 16 nuotrauka, foto

10 svarbiausių atsakymų apie pensijų kaupimą nuotrauka, foto

Lietuva, 10 svarbiausių atsakymų apie pensijų kaupimą

Ieškote darbo? Laisvos darbo vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Klaipėda, Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Klaipėdiečių daugiabutyje išplito lizdinės erkės nuotrauka, foto

Klaipėda, Unikalus klaipėdiškių, gyvenančių viename daugiabutyje, pagalbos šauksmas: po to, kai sprogo kanalizacijos...

Klaipėdoje bare išdaužtas langas nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-12 gautas UAB pareiškimas, jog 2019-02-11, apie 23:14 val. išdaužtas baro, esančio...

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...