Kaukė - bauginanti, atspindinti, išlaisvinanti

Kaukė - bauginanti, atspindinti, išlaisvinanti

Kaukės - ant veido dėvimas meno dirbinys, vaizduojantis žmogaus, gyvūno ar fantastinės būtybės galvą - nuo seniausių laikų naudojamos ritualuose, apeigose ir vaidinimuose. Lietuvoje kaukės ypač populiarios per Užgavėnes, tad kitą savaitę vyks daug kaukių gamybos užsiėmimų. "Kaukė nėra paprastas žaislas, joje slypi didelės galios", - pažymi jas kuriantys ir naudojantys menininkai ir pataria, į ką atkreipti dėmesį kuriant Užgavėnių kaukę.

"Kaukes gaminti ir naudoti reikia labai atsargiai ir sąmoningai. Kaukės turi ritualinę, apeiginę funkciją ir nėra taip, kad pažaidęs ją padėsi ir nieko neatsitiks. Manau, kad kaukės kūryba nėra tik darbščiųjų rankų būrelis, kuriame pagal pavyzdį "tep lep" nulipdžiau kaukę, panaudojau ir numečiau.

Neišmanydamas gali prisifantazuoti ir prikurti tokių kaukių, kurias užsidėjęs gali kažkur pasilikti arba ką nors prisišaukti. Niekas neatsiranda iš niekur. Menas yra neregimojo pasaulio atvaizdas. Kaukės vaizdinys - tai informacija, kuri teka ne iš tavo sąmonės. Kaukė yra atvaizdas, kuris neša tam tikrą informaciją ir energiją iš kitų pasaulių", - įsitikinęs Vilkyčiuose gyvenantis ir kuriantis menininkas Darius Vilius.

Iš kito pasaulio

Baltiškas tradicijas puoselėjantis menininkas kuria kalvystės, keramikos dirbinius ir įspūdingas Užgavėnių kaukes, kurias bus galima pamatyti kitą savaitgalį Priekulėje organizuojamame Šiupinio virimo čempionate.

"Kaukių tema mane seniai vilioja. Visi kūrybiniai keliai patraukia dėl to, kad esi pasidavęs kažkokiai stichijai, jėgai ir per tave kai kas nori realizuotis. Tai mes galvojame: "aš noriu", "aš sukūriau", o iš tiesų per tave veikia būtybės, kurios neturi kito būdo išreikšti save šiame regimajame pasaulyje.

Kažkada aš ieškojau to tolimo, mitologinio pasaulio ir, regis, prisišaukiau. Pirmieji mano sukurti Užgavėnių personažai nėra tradiciniai, tai personažai baubų tema.

Tie, kurie mato daugiau, mane įspėjo, kad su kaukėmis elgčiausi atsargiau, nes jose pavaizduotos būtybės yra realios.

Nors mano sukurti personažai nėra baisūs, aš juos neutralizuoju įvyniodamas į medžiagą ir laikydamas neutralioje vietoje. Šiais metais norėjau pakeisti šią temą ir sukurti šviesesnių Užgavėnių simbolių, mitologinių personažų, tačiau abejoju, ar pavyks sumanymą įgyvendinti, nes neseniai palaidojau tėvą ir norėčiau ramybės periodo", - atviravo D. Vilius.

Išgąsdinti žiemą

Su menininku svarstėme, kodėl dauguma Užgavėnių kaukių vaizduoja baisius personažus.

"Šiandien sunku atsakyti į šį klausimą. Viena iš versijų, jog baisios kaukės turėdavo išgąsdinti žiemą, kita versija, kad kaukės prišaukia visus demonus ir jie nugali žiemą. Versijų yra daug ir įvairių. Jų prisiklausęs galiu pasakyti tik tiek, kad nežinau tiesos, tačiau suprantu, kad visos kalendorinės šventės yra labai rimtas dalykas.

Užgavėnių apeigos yra lemiančios žiemos virsmą ir pavasario atėjimą. Man regis, kad jos nėra iki galo atkurtos, nes daug kas nėra aišku. Man atrodo, kad šiandien mes iš Užgavėnių padarėme kažkokį pokštą su rimtais vaizdiniais.

Aš baigiau Vilniaus dailės akademiją, kurioje mus mokė šokiruoti žmones, bet manau, kad tai yra tuščia, buka ir teršėjiška. Manau, kad kūrinys turi sujungti žemę su dangumi, turi įvykti kvėpavimas tarp jų ir pokytis į gera, į šviesą", - dėstė D. Vilius.

Kaukė kaip simbolis

Kaukės yra viena iš meninės raiškos priemonių, kuri šiandien dažniausiai naudojama lėlių teatre.

"Kaukė lėlių teatre gali veikti kaip lėlė. Mes užsidedame kaukes ir tam tikra kaukės pusė atspindi tai, ką mes norime", - sako Klaipėdos lėlių teatro menininkė Aušra Bakanaitė.

Jos režisuotame spektaklyje suaugusiesiems "Malina" naudojamos kaukės - vienas įspūdingesnių ir ilgam įsimenančių vaizdinių. Spektaklyje naudojamos dvi kaukės reprezentuoja vieną žmogų. Malinos kaukė yra aštri, tamsi, pagaminta su spygliais. Kita kaukė yra veidrodinė - ji yra atspindinti, reflektuojanti ir suteikianti gyvybę, žaismą.

"Man kaukė patinka kaip simbolis. Didelė kaukė gali pakeisti žmogaus mastelį. Juk jau antikiniame teatre buvo naudojamos labai didelės kaukės ir kiekviena jų reiškė tam tikrą emociją. Įdomu, kad kaukėse būdavo įmontuoti vamzdžiai, kad geriau sklistų žmogaus balsas. Taigi jos buvo ir techniškai funkcionalios", - priminė režisierė.

Pašnekovė teigia, kad lėlių teatre už kaukės, kaip ir už lėlės, galima pasislėpti ir ji suteikia visai kitą plastiką kūnui.

"Su kauke gali padaryti tokių dalykų, kokių nepadarytum be kaukės. Tai rodo, kad kaukė turi ne tik vizualinę išraišką, bet ir stiprią energetiką. Man atrodo, kad kaukė išlaisvina", - sako A. Bakanaitė.

Spektaklio "Malina" veiksmas vyksta vidiniame kambaryje. "Mūsų viduje taip pat yra visokių kaukių, mes atrodome tarsi ne žmonės. Taip kilo idėja panaudoti kaukes kai simbolį. Spygliuotoji kaukė simbolizuoja aštrų protą, o veidrodinė - tai jausmų, gyvybės atspindys. Man atrodo, kad kaukės labai tinka šiame spektaklyje. Jos išreiškia žmogų kaip simbolį ir žmogų kaip lėlę. Pačios kaukės turi savyje daug prasmės ir stiprią energiją, kuri padeda aktoriams ir man. Regis, kiekvieną žiūrovą ji veikia individualiai", - samprotavo lėlių teatro kūrėja.

Kelias į save

Žinomas kino ir teatro aktorius Leonardas Pobedonoscevas kaukes atrado egzotiškajame Balyje sunkiu savo gyvenimo laikotarpiu. Balyje Leonardas susipažino su mokytoju Per Brahe (Mr. Topeng), kuris padėjo atrasti ryšį tarp Michailo Čechovo aktorinės sistemos ir hindų kultūros - Balio salos kaukių ir tradicinių šokių.

"Kaukės atsirado mano gyvenime tada, kai chaosas valdė mano galvą, daugybė personažų mane persekiojo ir aš negalėjau su jais atsisveikinti. Aš sirgau. Kaukės man padėjo atrasti save Baliečiai sako: "Kaukė - tarsi galinga talpykla klajojančioms energijoms. Tai mistinė galia, kuri gali padėti atsikratyti baimių, susikaustymo ir iliuzijų apie save", - sako Leo.

Pasak L. Pobedonoscevo, kaukė yra universalus būdas patekti į savo vidų ir išgirsti save.

"Patyrimas su kaukėmis - tai procesas, kuriame ištirpsta laikas, jame yra daug judėjimo ir išgyvenimų. Matau prasmę įtraukti į šį procesą ir kitus žmones.

Tie žmonės, kurie jau yra sąmoningumo kelyje, sugeba nuraminti protą, būti čia ir dabar, atsipalaiduoti, jie labai greitai įeina į šį procesą. Kaukė dar stipriau išreiškia tai, kuo jie gyvena, jų akys dar plačiau atsimerkia, ateina labai aiškus suvokimas dalykų, dėl kurių abejoji", - tvirtina aktorius, neseniai Lietuvoje pradėjęs vesti patyriminius ir transformacinius užsiėmimus su devyniomis archetipinėmis Balio kaukėmis.

"Mes visi gyvename su kaukėmis. Mumyse glūdi visa archetipų gama, tačiau jie tarsi miega, labai retai pasireiškia. Kažkoks archetipas yra dominuojantis. Užsidėjus kaukę, jis tarsi pastumiamas į šoną. Kaukė suteikia galimybę pajusti, koks archetipas yra joje integruotas, pagyventi juo. Užsidėjus kaukę pradeda gyventi užslėpti archetipai", - aiškina L. Pobedonoscevas.

Kai aš uždedu tau kaukę, tu nusiimi savo kaukę ir pasijunti savimi. Atgyja tie jausmai, kurie seniai laukė, kad galės pasireikšti.

Kaukių prasmė

Nuo senų laikų kaukės buvo naudojamos įvairiose teatralizuotose liaudies apeigose: per Užgavėnes, Velykas, vestuves, linamynius, vakarones. Manoma, kad jos buvo siejamos su pirmykščiais tikėjimais, saulės grįžimo šventėmis. Iki šių dienų išliko tik Užgavėnių kaukės.
Žiemos pabaigos šventės ir jų apeigos siekia senus pirmykštės žemdirbystės laikus. Atlikdami įvairias apeigas, žemdirbiai turėjo išvaryti žiemos demonus ir pažadinti iš miego šalčio sukaustytą žemę, o imdamiesi magijos žmonės tikėjo, kad atitinkamai pasielgę, jie privers antgamtines jėgas paklusti ir suteiks žemei derlingumo.
Su ritualais susijusios Užgavėnių kaukės skirstomos į keletą tipų: antropomorfines kaukes (čigonų, žydų, vaistininkų, vengrų, elgetų), zoomorfines (ožio, gervės, arklio, rečiau meškos) ir demonomorfines (velnio, giltinės).
Nuo seno kaukes gamindavosi patys vaidintojai, tik nuo XX a. vidurio Užgavėnių kaukes gamina ir liaudies meistrai. Jos būdavo daromos iš medžio, beržo tošies, pakulų, šiaudų, popieriaus, avikailio, vilnų, bulvienojų, senų apyvokos reikmenų, dažomos ryškiomis spalvomis.
Pažymėtina, kad prie kaukės priderinus kokį nors daiktą (rūtą, dalgį, svarstykles) personažui suteikiama simbolinė prasmė (nekaltybė, mirtis, teisingumas), o charakteringas kostiumas šaržuotai išryškina kai kurias žmogaus būdo savybes (linksmumą, smalsumą, piktumą, bukumą, kvailumą).

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder