2019 m. balandžio 20 d. 10:01 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

"Kapitonai patys priėmė sprendimą, plaukti ar ne"

(4)

"Kapitonai patys priėmė sprendimą, plaukti ar ne" nuotrauka, foto

© J. Andriejauskaitės / 15min nuotr.

Organizatoriai sunkiai dėlioja žodžius ir gedi nelaimės ištiktų kolegų. Kas ir kaip nutiko, sako tiksliai nežinantys ir patys. Jachtai „Defiance“ tapus nevaldomai, vos mylia nuo molo, vandenyje atsidūrė trys vyrai, vienas jų išgelbėtas, kiti du dingo be žinios. Pirminiais duomenimis, dėl oro sąlygų, visi regatos dalyviai vilkėjo liemenes, apie saugumą primintą prieš regatą vykusiame susibūrime.

Jachtoje „Defiance“ nelaimės metu liko 19-metė Olesia Orlova, buriavusi jau ne vienerius metus. Ji, kaip manoma, dėl didelio bangavimo buvo prisikabinusi prie jachtos, tad šiai ėmus dreifuoti, kartu su jachta buvo išmesta ant kranto ties Melnrage. Medikai merginą atgaivino, tačiau šeštadienio vakarą reanimacijoje ji mirė.

Anot V.Bogūno, jachta „Defiance“ jau keli metai dalyvauja visose regatose, tiek kapitonas Olegas, tiek sūnus Dmitrijus – abu patyrę buriuotojai. Olesia kartu su jais dalyvavo jau ne vienoje regatoje.

Audringa regata

Buriuotojai teigia, jog oro sąlygos buvo nelengvos, tačiau tuo ir pasižymi ši rudeninė regata. Be to, dėl dalyvavimo sprendimą priima kiekvienos jachtos kapitonas atskirai, įvertindamas laivo galimybes ir tinkamumą oro sąlygoms.

Šios regatos organizatorius Osvaldas Kudzevičius sunkiai dėlioja žodžius išgyvendamas dėl trijų buriuotojų likimo.

„Kaip klubas siūlysime visokeriopą pagalbą jiems, kokia tik mūsų išgalėse“, – sakė O.Kudzevičius, kol kas nesusisiekęs su O.Orlovos šeima, nes pagal regatos taisykles kontaktus registracijos metu palieka tik kapitonas.

Ši regata „Rudeninė Baltija“, šiemet pervadinta Stepono Kudzevičiaus vardu, vyksta nuo 1994 metų. Anot teisėjo V.Bogūno, šios regatos metu orai visuomet nelepina. Šeštadienį dėl per didelio vėjo, siekusio 20 m/s, startas buvo atidėtas ir palaukta kol vėjas nurims. Starto metu vėjo greitis siekė 15 m/s. Regata turėjo prasidėti apie 10.30 val. dėl blogų orų sąlygų ji startavo po 13 val.

„Tikrai taip“, – paklaustas, ar tokiomis oro sąlygomis jau yra plaukęs atsako buriuotojas, šeštadienį regatoje dalyvavusios jachtos „Extreme“ kapitonas Aidas Pivoriūnas. Anot jo, bangos buvo tikrai rimtos, tačiau į regatą niekas nevarė varu.

„Buvo taip, nelengvos sąlygos, bet šita regata tuo ir pasižymi, kad prieš žiemą viena paskutiniųjų Baltijos jūroje. Anksčiau distancija buvo žymiai ilgesnė, iki Liepojos ir atgal. Tai, ką mes vakar plaukėme per keturias valandas, palyginus juokas, kaip būdavo plaukiant į Liepoją“, – sakė A.Pivoriūnas.

Regatos teisėjas patikino, kad maršrutas buvo pakoreguotas atsižvelgiant į oro sąlygas. Paskaičiuota, jog buriuotojai jį turėjo įveikti per 3-4 valandas. Sėkmingai regatoje sudalyvavo ir mažesnės jachtos nei ištiktos nelaimės.

„Kapitonų pasitarimų metu buvo įvertintos oro prognozės, vertinta distancija, priminta, kad saugumas yra svarbiausias dalykas. Kapitonai patys priėmė sprendimą, plaukti ar ne, kiekvienos jachtos kapitonas individualiai, žinodamas savo laivo ir savo galimybes“, – sakė regatos teisėjas, išgyvenantis dėl tragiškai pasibaigusio renginio.

Anot buriuotojo A.Pivoriūno, būtent kapitonas yra atsakingas už sprendimą, ar jachta dalyvauja regatoje.

„Mūsų įguloje 7-9 žmonės, prieš kiekvieną startą pasitariame. Jei matome, kad beviltiška situacija, niekas nerizikuoja. Kapitonas atsako už visą įgulą, užpildo dokumentus ir atsako už kiekvieną žmogų“, – sakė A.Pivoriūnas.

Šeštadienį regatoje užsiregistravo dalyvauti ir išplaukė 9 jachtos, viena jachta, „Banga“, įvertinusi sąlygas, netrukus grįžo į uostą, kitos liko dalyvauti regatoje.

„Visi labai gudrūs dalinti patarimus, ypač juokinga, kai nesusiję su buriavimu žmonės nuo kranto, teisia, sako, kas buvo gerai. Esu liudininkas kelių dalykų – kaip puikiai dirbo tarnybos. Beje, buvo labai šiltas vanduo, 16-18 laipsnių, tokiu metu tikrai nedažnai, būna 6-8 laipsniai. Tuomet tas angelas sargas būtų skaičius tragiškus sudėliojęs kiek kitokia seka“, – sakė A.Pivoriūnas.

Gelbėjo kolegas

Jis tapo ir nelaimę išgyvenusios antrosios jachtos „Esox“, kurios įgula gelbėta tiek iš vandens, tiek nuo denio, liudininku. Ši jachta nevaldoma tapo lūžui stiebui. Tai pastebėjęs A.Pivoriūnas bandė priplaukė arčiau ir pamatė, jog vandenyje yra trys įgulos nariai.

„Bangavimas buvo labai stiprus. Nusileidom bures, įsijungėm variklį, išmetėm gelbėjimosi virvę, įlipti buvo sunku, bangos plakė, kad net pasigavus už pakarpos, išplėšdavo už rankų. Visa laimė, kad tuo metu pamatėm, kad atskrenda malūnsparnis.

Specialiosios tarnybos, Karinės jūrų pajėgos, pasienio tarnyba ar kas bebūtų, dirbo vyrai kaip iš vadovėlių. Parodė ženklus, kadangi jachtos aukštas stiebas, trukdom priskristi kokybiškai sraigtasparniui, pasitraukėm, vyrukai pradėjo gelbėjimo operaciją. Supratom, kad jau yra didelis šansas, kad viskas buvo labai gerai, nes tarnybos sureagavusios ir imasi visų veiksmų“, – šeštadienio įvykius dėliojo A.Pivoriūnas.

Išgelbėjus tris vandenyje buvusius kolegas, dar trys buvo likę ant denio. A.Pivoriūnas bandė padėti kolegoms tempdamas jachtą lynais, nes bangų kryptis nešė kranto link. Lynai dukart trūko, laimei, nekliudę nė vieno buriuotojo.

A.Pivoriūnas sako supratęs, jog tempiant jachtą, netrukus pagalbos gali prireikti ir jiems patiems. Tris likusius įgulos narius nuo denio nukėlė sraigtasparnis, nurodęs buriuotojams po vieną šokti į vandenį.

„Kai pamatėme, kad visi žmonės saugūs, sukelti į sraigtasparnį, nusprendėme pasiekti krantą, grįžome į uostą. Jachta „Esox“ buvo palikta be žmogaus, vakare išmesta į krantą“, – pasakojo buriuotojas.

Klubo „Ostmarina", organizavusios regatą, komandoras Osvaldas Kudzevičius sako, kad nelaimė parodė, kad su stichija kovoti neverta, o prie jos reikia prisitaikyti.

„Manau, kad tai didžiulė pamoka visiems buriuotojams“, – sakė O. Kudzevičius.

Net ir po tragedijos regata vyko toliau. 9 jachtos startavo, viena grįžo netrukus, nusprendusi neplaukti dėl blogų sąlygų, 5 jachtos apiplaukė visą distanciją ir sėkmingai grįžo. Dvi jachtos patyrė avariją.

Žymos: apvirto jachta

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

patys smerčiaus ieškot

2018-09-24   13:34

IP: 5.20.104.247

o kas kaltas ar ne patys smerčiaus ieško tokie per tokį uragana plaukt tokioi jachtoj jūs smegenų turit

Regina

2018-09-24   06:38

IP: 78.62.147.160

Apdovanojimai po mirties.... Nugalėtojo taurė kapinėse pamerkti gėlėms... Žiauru... Užuojauta visiems artimiems. Man nesuvokiama kaip tai aplaidžiai buvo įvertintos oro sąlygos. Dideli laivai saugosi o čia patys tipo priima sprendimą. Sukasi nuo atsakomybės. Bausti be gailesčio!

GAILA

2018-09-23   22:31

IP: 86.38.36.203

reikia TEISTI osvalda,dar jis paskelbe nugaletojus !.........tai reiskia zuvusieji buvo nugaleti...!!!....ar kaip....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Kūrėjų mintys apie žaibišką, bet garbingą mirtį scenoje bent jau uostamiesčio dramos...

Infarkto ištiktiems žmonėms galės padėti ir aktoriai nuotrauka, foto

Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Didįjį Penktadienį Klaipėdoje tradiciškai vyko Kryžiaus kelio procesija.

Nešė kryžių dėl šeimų gerovės nuotrauka, foto

Klaipėdos centre - Mažvydo alėja 3 - duris atvėrė daugelio pamėgtas jaukus...

Klaipėdos centre - naujas "Alyno" baras nuotrauka, foto

Jau galima žvejoti lydekas nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo šeštadienio galima žvejoti lydekas - baigiasi mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėmis...

Jau galima žvejoti lydekas nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo šeštadienio galima žvejoti lydekas - baigiasi mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėmis...

Infarkto ištiktiems žmonėms galės padėti ir aktoriai nuotrauka, foto

Klaipėda, Kūrėjų mintys apie žaibišką, bet garbingą mirtį scenoje bent jau uostamiesčio dramos...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Lietuva, Paskelbta prieš 6 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 6 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...