2018 m. lapkričio 18 d. 11:48 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

Kaimynus apkaltino sąmokslu, bet paaiškėjo skaudi tiesa

(8)

Kaimynus apkaltino sąmokslu, bet paaiškėjo skaudi tiesa nuotrauka, foto

KANČIA. Psichologinėmis ligomis sergantys žmonės - giliai kenčiantys, pasaulis jiems atrodo nesaugus.

© "Fotolia" nuotr.

„Tik noriu, kad jie paliktų mane ramybėje“, - vos sulaikydama ašaras ištarė 80-metė klaipėdietė Ona (vardas pakeistas, redakcijai žinomas). Moteris skundžiasi, kad daugiabutyje aukštu aukščiau gyvenantys kaimynai surengė sąmokslą – purškia į butą dujas ir taip ją nuodija. Be to, ji girdi ir neaiškius, jos teigimu, tyčia sukeliamus bildesius. Tačiau realybė – kiek kitokia. 

Ši moteris kenčia, tačiau daug kas vyksta tik jos galvoje. Mąstymo funkcijų sutrikimai gydomi nelengvai, tačiau juos gydyti reikia, įsitikinusi psichologė Aistė Diržytė.

Kaltina kaimynus

Į „Vakarų ekspreso“ redakciją paskambinusi Ona papasakojo neįtikėtiną istoriją. Netrukus apsilankiau ir jos namuose.

Vos įžengęs į Onos butą, sulaukiau netikėto klausimo: „Ką užuodžiate?“. Kvapas įtarimo nesukėlė, tad atsakiau, kad mano uoslė – ne itin jautri. „Tai sunkus kvapas. Čia kažkokie nuodai. Ateikite į kitą kambarį. Jį vėdinu. Užuodžiate? Visai kitas kvapas“, - pasakojimą pradėjo Ona.

Netrukus moteris mane nusivedė į virtuvę. Čia užklijuotas elektros lizdas. Kodėl? Moteris sako, kad taip pasielgė, nes būtent per jį kaimynai purškia dujas. Negana to, jie tariamai prisijungė ir prie Onos buto elektros tinklo, vagia pačią elektrą.

Ona pasakojo, kad viskas prasidėjo šių metų pradžioje. Esą kaimynai naudoja elektrinį treniruoklį, jis bildi. Purkšdami dujas, vogdami elektrą, moters teigimu, jie siekia ją išvaryti iš namų, kad galėtų užimti ir jos butą.

Teko pavaryti moters rašytus raštus įvairioms institucijoms – policijai, namą administruojančiai įmonei, elektros tiekimo operatoriui ir t.t. Juose moteris skundžiasi milžiniška kančia, kurią neva sukelia tariamai elektrą vagiantys kaimynai. Tačiau žvelgdamas ir lygindamas moters gautas elektros sąskaitas, skirtumo tarp šių ir praėjusių metų nemačiau – akivaizdu, kad elektros vartojimas nėra išaugęs.

Psichologo atsisakė

Onos turimuose dokumentuose matyti, kad tarnybų atliktų patikrinimų metu nebuvo rasta ir bute pasklidusių dujų.  Negana to, atvykęs elektrikas galiausiai apžiūrėjo elektros tinklą, tačiau jokio pašalinio prisijungimo taip pat nenustatyta.

Vieną vakarą išgirdusi triukšmą, Ona griebė telefoną ir surinko policijos numerį, tačiau vos atsiliepus operatorei, garsas staiga nutilo.

„Jie savo kompiuteryje mato, kad aš skambinu 112“, - pareiškė ji ir tvirtino, kad vos padėjus telefono ragelį, triukšmas vėl prasidėjo.

Moteris tvirtai įsikibusi į savo sąmokslo teoriją ir jau kreipėsi į žiniasklaidą.

„Suprantu, kad kenčiate. Ar patirdama tokį stresą, nevartojate raminančių vaistų?“, - pasiteiravau Onos.

„Ne, aš esu stipri, jie manęs šitaip lengvai neįveiks“, - atsakė moteris.

Daugiabutyje gyvenantys žmonės svarsto, kaip išsivaduoti iš šios painiavos, tačiau ką daryti, taip ir nežino.

Vis tik, pokalbio metu paaiškėjo, kad pagalba jai jau buvo pasiūlyta. Po to, kai raštais atakavo įvairias institucijas, vieną dieną Ona sulaukė skambučio – jos paklausta, ar ši nenori apsilankyti pas psichologą. Tačiau specialistų paslaugų senyvo amžiaus moteris atsisako.

Deja, tvirtai tikėdama savo tiesa, nežinia ko konfliktuodama su niekuo dėtais kaimynais ji kelias problemas ir sau, ir namo gyventojams.

Daugiabutyje gyvenantys žmonės svarsto, kaip išsivaduoti iš šios painiavos, tačiau ką daryti, taip ir nežino.

„Vakarų ekspresas“ pasidomėjo, kodėl dalis senyvo amžiaus žmonių staiga ima girdėti įvairius bildesius ir uodžia neegzistuojančius kvapus, o galiausiai tai įpina į keistą sąmokslo teoriją.

Paaiškino, ką daryti

Psichologė Aistė Diržytė teigė, kad tokie žmonės yra labai giliai kenčiantys - pasaulis jiems gali atrodyti pavojinga vieta, kurioje nesaugu, neramu, negera gyventi.

„Pagalvokite, kaip Jūs jaustumėtės, jeigu manytumėte, kad visi žmonės - negeranoriški, nepatikimi, galintys bet kada išduoti, siekiantys pasinaudoti. Tokiame sergančio žmogaus pasaulyje yra nedaug erdvės ramybei, džiaugsmui, vilčiai. Nors panašaus pobūdžio simptomai dažnai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, senatvė jokiu būdu nėra tokio elgesio priežastis, tik vienas iš daugelio rizikos veiksnių", - sakė A. Diržytė.

Anot psichologės, Onos istorija panaši į prasidėjusią psichologinę ligą. „Paranoidinės mintys (įtarios mintys apie tai, kad kažkas nuodija, purškia kenksmingas dujas, nori pakenkti, vagia, klausosi, stebi) gali būti būdingos esant įvairiems psichikos sutrikimams, o ypač, šizofrenijos ir kitų pirminių psichotinių sutrikimų atvejais (šizotipinis sutrikimas, šizofrenija, šizoafektinis sutrikimas, ūmus psichotinis sutrikimas, deliuzinis sutrikimas ir kiti)",- tikino ji.

A. Diržytė pabrėžė, kad panašūs simptomai gali būti stebimi ir tuomet, jei asmuo turi smegenų auglį, yra apsinuodijęs, vartoja psichotropines medžiagas ar kitus centrinę nervų sistemą veikiančius vaistus arba serga kraujagysline, senatvine ar Alzheimerio tipo demencija.

„Norint sužinoti tikslią ligos diagnozę, svarbu išsiaiškinti kiek laiko tęsiasi simptomai, koks jų pasireiškimo dažnis, pobūdis, intensyvumas, kaip jie sutrikdo sergančio asmens gyvenimo kokybę, kokie yra gretutiniai požymiai", - kalbėjo psichologė.

Ji patikino, kad kai kurie preparatai gali sergantiesiems bent iš dalies grąžinti sutrikusias pažinimo funkcijas bei sustabdyti tolimesnį jų nykimą, pagerindami smegenų kraujotaką, apsaugodami nuo galimos nervų ląstelių žūties. Anot A. Diržytės tam tikrais atvejais veiksminga ir psichoterapija.

„Bendrauti su žmogumi, kurį kamuoja paranoidinės mintys, yra labai nelengva. Bendraujantieji gali ilgainiui pradėti jausti didelį išsekimą, nuovargį, patys tapti dirglesni nei įprasta. Norint to išvengti, patartina susirasti specialistą, su kuriuo būtų galima pasidalinti sunkumais, ir kuris galėtų rekomenduoti, ką daryti kiekvienu konkrečiu atveju", - apie tai, ką daryti, jei šalia yra sergantis žmogus, sakė A. Diržytė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

tai liga ir baisi

2018-11-11   14:39

IP: 85.232.148.193

Moteriai pati pačiausia senatvinė demensija,kuri ateina kartu su didesniais metais,jai reikia psichiatro ir vaistų,nes kuo tolyn bus blogyn.Iš pradžių visi viską vagia,neatskiria koks paros laikas,maišo realybę su televizijos laidom,paskui prasideda haliucinacijos,pradeda matyti ir girdėti tai ko negirdi ir nemato kiti.Neatpažįsta šeimos narių,pasireiškia agresija,visa tai mačiau,nes mama susirgo ta liga,labai sunku slaugyti tokį žmogų.Eidavo,griūdavo,susidaužydavo,o sakydavo,kad dukra muša.

lietuvė

2018-11-09   10:50

IP: 46.249.187.55

Tai astralinio pasaulio kvapai ir garsai. Vieni juos mato, kiti girdi, treti užuodžia. o kai kam visa tai vienu metu. Planetos vibracijos kyla (nuo 7,8 Hz 1950 - tais metais iki 18 Hz 1918 metais, kils ir ateityje), todėl žmonėms veriasi vis daugiau energinių centrų (čiakrų) ir to pasėkoje daugėja neįprastų reiškinių. Žmogus pats pritraukia tai, kas yra jo viduje. Būtina dvasinė profilaktika: kaip maudome fizinį kūną, taip turėtume ir dvasiškai apsivalyti maldomis, meditacijomis, Švento Rašto skaitymu. Be Kristaus pagalbos pats žmogus yra menkas ir silpnas. Tačiau su Dievu įveikiamos visos bėdos. Tobulėkime patys ir padėkime kitiems bėdoje.

to nuostaba

2018-11-09   00:58

IP: 90.140.185.204

Negražu iš sergančio žmogaus tyčiotis. Tai visiškas neišsilavinimas ir buka maroziška pozicija, o kai sakote, kad "kitus kaltinti irgi negražu", tai akivaizdu, kad neturite nei atjautos, nei supratimo, kas tai per liga. Nes jei turėtumėte, suprastumėte, kad tie kaltinimai ir yra simptomai. Deja, matosi mąstymo lygis.. Apie vingius, sportą ir etc - net pačiam sveikiausiam žmogui gali vieną dieną kas nors plyšti, užsikimšti ir sportuok nesportavęs. Laimingiausi žmonės tie, kurie yra durni. Kuo žmogus, protingesnis, tuo jis labiau stresuoja, labiau pergyvena, tuo ir širdutė pasidaro silpnesnė. Tad žinoma, ko jau ko, o jums dėl laimės ir sveikatos pergyventi nereikia ;)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Taip skamba lapkričio 14 dieną vykęs renginys, kurį organizavo Klaipėdos Interact klubas. Šio...

Karjeros galimybės Klaipėdoje nuotrauka, foto

Pirmą kartą Klaipėdoje surengta Božolė šventė didelio antplūdžio švenčiančiųjų nesulaukė, tačiau sujudimas...

Božolė šventėje populiariausia buvo svogūnų sriuba nuotrauka, foto

Keli šimtai aktyvių piliečių šeštadienį nuo 11 val. susirinko į mitingą Atgimimo...

Visuomenė vienijasi ir kyla į aktyvią kovą prieš taršą nuotrauka, foto

Šv. Jono bažnyčia Turgaus gatvėje gali būti atstatyta kone identiškai tokia, kokia...

Bažnyčios atstatyme - nežinomybė dėl grunto nuotrauka, foto

Karjeros galimybės Klaipėdoje nuotrauka, foto

Klaipėda, Taip skamba lapkričio 14 dieną vykęs renginys, kurį organizavo Klaipėdos Interact klubas. Šio...

Lietuvių kalba Klaipėdos krašto teismuose ir mokyklose nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Kai 1925 m. rugpjūčio 25 d. įsigaliojo Klaipėdos krašto konvencija, jos sudėtinės...

Šalies vadovai pasveikino Latviją su nepriklausomybės minėjimo 100-mečiu nuotrauka, foto

Lietuva, Išvykdama dalyvauti šventiniuose renginiuose Rygoje prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos...

Dviese sumušė ir apiplėšė nuotrauka, foto

Kriminalai, Vakar į Klaipėdos policiją kreipėsi 1994 m. gimęs vaikinas, kuris nurodė, jog apie 07:50 val....

Klaipėda, Paskelbta prieš 42 min.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 47 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...