2019 m. gegužės 20 d. 23:34 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Klaipėda  >  Klaipėda

Klaipėda

"Kai šokinėja apšviesti delfinai - daugiau nieko nereikia"

(2)

"Kai šokinėja apšviesti delfinai - daugiau nieko nereikia" nuotrauka, foto

NAUJOVĖS. "1993 metais atidarant delfinariumą niekas pagalvoti negalėjo apie biologinį ir bakteriologinį vandens valymą ar dezinfenkciją ozonu", - sakė muziejaus direktorė Olga Žalienė.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Šiandien žmonės plūstels į rekonstruotą Jūrų muziejaus delfinariumą, kuriame po ilgos pertraukos vėl bus galima išvysti sugrįžusių delfinų šou.

"Kai parvežti delfinai čia jau kiek apsiprato, kai treneriai jaučiasi kiek ramesni, jau lyg ir pradeda užlieti džiugesys", - sako muziejaus direktorė Olga Žalienė.

Vykstant rekonstrukcijai tikriausiai būta ir nusivylimų, ir šokinėjimo iki dangaus?

Emocijų amplitudė buvo labai plati, bet kilimo iki debesų kažkaip nepamenu. Tiesiog juodas darbas. Buvo ir labai sudėtingų momentų, kai nedelsiant reikėjo priimti sprendimus, kurie privalėjo būti ir protingi, ir teisėti. Projektas įgyvendinamas iš europinių pinigų. O tai reiškia nemažą biurokratizmą dėl griežtų taisyklių. Improvizacijų negalėjo būti.

Kai 2005 metais jau turėjome rekonstrukcijos detalųjį planą, su Žuvininkystės departamentu dėl išorinio baseino prasidėjo ginčai, nukeliavę iki teismų. Tai prisimenu kaip košmarą. Tuometiniam Klaipėdos merui Rimantui Taraškevičiui padedant mynėme ir šviesaus atminimo Algirdo Brazausko kabineto, ir kitų instancijų slenksčius. Bet vis tiek su Žuvininkystės departamentu teko bylinėtis. Viskas užsibaigė taikiai, nors labai paprastą sprendimą dėl penkių metrų šalia nenaudojamo baseino buvo galima priimti ir be teismų karuselės. Sudėtingi buvo ir delfinų išvežimo į Graikiją sprendimai. O jų grąžinimo reikalai - dar sudėtingesni...

Dabar gailiuosi, kad nevedžiau dienoraščio... Jaučiausi labai šlykščiai, kai buvau pradėta tampyti po prokuratūras dėl esą korupcinių reikalų - įtarinėjo asmenine nauda dėl delfinų "deportacijos" į Graikiją. Na, o visas tampymas baigėsi tuo, kad prokurorai nustatė, jog viešieji interesai nepažeisti.

Tačiau kai parvežti delfinai čia jau kiek apsiprato, kai treneriai jaučiasi kiek ramesni, jau lyg ir pradeda užlieti džiugesys.

1993 metais atsidariusį delfinariumą projektavo šviesaus atminimo architektas Petras Lapė, puikiai išmanęs konstrukcijas, tuometines technologijas. Kas projektavo rekonstrukcinį variantą?

Rekonstrukcinis projektas buvo suskirstytas į dvi dalis. Pirmoji - inžinerinė su vandens kokybe, apykaita. Lyginant su ankstesniu delfinariumu, čia jau suplanuoti visiškai nauji pažangiausi vandens ruošimo metodai. 1993 metais atidarant delfinariumą niekas pagalvoti negalėjo apie biologinį ir bakteriologinį vandens valymą ar dezinfenkciją ozonu. Bus įrengtas didžiulis lauko baseinas, kuriame delfinai galės gyventi beveik pusę metų. Šį projektą rengė vilniečiai specialistai, išmanantys baseinų įrengimo subtylibes.

Architektūrinis projektas buvo patikėtas Snieguolei ir Algirdui Stripiniams. Visų baseinų bendras plotas padidintas beveik trigubai, bet išsaugotas žiūrovams skirtas plotas. Dėl to už žiūrovų salės sienos per rekonstrukciją buvo viskas nušluota.

Kas nuo šiandien laukia žiūrovų?

Su kolegomis sėdėjome ir svarstėme, kad daugiau nieko nereikia, kai delfinai šokinėja fantastiškai apšviesti. Dabar dar bus galima matyti, ką jie daro po vandeniu atlikę savo triukus ir programas. Neliko atribojimų tarp žiūrovų ir delfinų. Tai - pats didžiausias įspūdis. Kiekvieną delfinų pasirodymą lydės ir vaizdo projekcijos sienoje. Tik kol kas nespėjom sumontuoti ir paleisti vandens ekrano. Jis turėtų atsirasti pavasariop.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2014-01-24   22:54

IP: 85.255.53.9

Gal užtenka kankinti delfinus nelaisvėje? Delfinai tai ne blusos ir ne tarakonai, kurie gali gyventi mažame narvelyje. Jau daugelis pažangių pasaulio valstybių, pvz. Indija, pripažįsta delfinus kaip sąmoningus gyvūnus, kurių teisės turėtų būti ginamos taip pat kaip ir žmonių.
Be to, delfinai iš prigimties įpratę daug judėti – per dieną šie žinduoliai gali nukeliauti virš 50-60 km. Jokiame baseine nebus suteikta tokia judėjimo laisvė. O Lietuvoje delfinai visą gyvenimą nelaisvėje yra priversti plūduriuoti baseinuose, prisotintame chloro ir kitų cheminių medžiagų :(
Nors Europos Tarybos direktyva nurodo, kad zoologijos sodų paskirtis turi būti nykstančių rūšių išsaugojimas, bet Lietuvos jūrų muziejuje nelaisvėje laikomų juodosios jūros delfinų mirė daugiau nei pusė iš 20 laikomų delfinų: dėl kvėpavimo takų ir virškinimo sistemos sutrikimų nugaišo pusė delfinų, tarp jų trys jaunikliai ir vienas jauniklis gimė negyvas. Dauguma kitų nugaišusių delfinų buvo nuo 6 iki 21 metų amžiaus, kai jų vidutinė gyvenimo trukmė yra apie 30 metų.
Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume 8.3 proc. nugaišusių delfinų diagnozuotas skrandžio ir plonųjų žarnų uždegimas. Taip pat delfinariume, delfinų iškvėptame ore buvo rasta mikroskopinių grybų, 4,2 proc. delfinų sirgo kandidoze. Ši liga delfinams pažeidė galvos audinius, sukėlė pūlingus uždegimus. Tokie atvejai dažniausiai susiję su ilgalaikiu gyvūnų gydymu antibiotikais, vandens tarša bei streso atveju, kuris yra neišvengiamas gyvūnus laikant nelaisvėje, dresuojant ir jiems dalyvaujant pasirodymuose. Daugiau info apie delfinus:
savaitrastis.siauliaiplius.lt/main/turinys/savaite_su_splius/1/5956
sveikata.info/tiesa_apie_delfinus
gyvunuapsauga.lt/naujienos/specialia-akcija-siekiama-uzdrausti-delfinu-laikyma-nelaisveje
personalas.net/index.php?option=com_content&view=article&id=72:apie-sadistiska-zmoniu-meile-gyvunams&catid=107&Itemid=505&tmpl=component
dw.de/dolphins-gain-unprecedented-protection-in-india/a-16834519

rasa

2013-12-21   12:31

IP: 78.61.129.81

Nuostabu, sėkmės Jums miela Olga Jums ir visiems, visiems Muziejaus- delfinariumo darbuotojams...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėda

Šeštadienį Klaipėdą užklupusi kruša ir stiprus lietus privertė miesto gyventojus prisiminti 2017...

Nukentėjusiųjų nuo krušos nepaguodė nuotrauka, foto

Po Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko kreipimosi į Aplinkos ministeriją dėl miesto centre...

Atliekos miesto centre: sutarta dėl išsikraustymo nuotrauka, foto

Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Ieškote darbo? Laisvos darbo vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Galimybių pasiekti Klaipėdą išvengiant spūsčių ir tausojant aplinką bus daugiau – jau...

Traukinys stos ir Rimkuose nuotrauka, foto

Svencelėje - burlenčių ir jėgos aitvarų varžybos nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 24-26 dienomis Klaipėdos rajone, Svencelėje, vyks kasmetinės burlenčių ir jėgos aitvarų...

Nukentėjusiųjų nuo krušos nepaguodė nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį Klaipėdą užklupusi kruša ir stiprus lietus privertė miesto gyventojus prisiminti 2017...

Iš Kijevo - su laurais nuotrauka, foto

Sportas, Prasidėjo teniso turnyrų ant grunto maratonas. Šįkart Ukrainos sostinėje Kijeve vykusiame "Tennis...

Palanga paskelbė karą elektriniams paspirtukams nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Nuo birželio 1-osios didžiausio šalies kurorto Jono Basanavičiaus gatvėje, ant jūros tilto...

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...